Справа № 496/2540/24
Провадження № 2/496/1730/24
У Х В А Л А
16 квітня 2024 року Суддя Біляївськогорайонного судуОдеської областіПендюра Л.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , зацікавлена особа служба у справах дітей Усатівської сільська ради про позбавлення батьківських прав,
УСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить позбавити відповідача, який є громадянином республіки ОСОБА_3 , батьківських прав за ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, приходжу до висновку про необхідність залишення її без руху з наступних підстав.
Відповідно до цивільного процесуального кодексу України позовна заява є процесуальним документом, який повинен відповідати вимогам ст. 175 України та містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав (п. п. 2, 6-10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України).
Згідно положеньч.6ст.175ЦПК Україниу позовнійзаяві можутьбути вказаній іншівідомості,необхідні дляправильного вирішенняспору.
В порушення вказаних вище вимог, позовна заява не містить реєстраційний номер облікової картки платника податків відповідача за його наявності, відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти відповідача, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін по справі, відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися, зазначення щодо наявності у позивачки або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивачка понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, підтвердження позивачки про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, ані позовна заява, ані матеріали, додані до неї, не містять відомості про дату народження відповідача ОСОБА_2 , що позбавляє суд перевірити зареєстроване місце проживання відповідача та визначити підсудність даної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи, а ч. 1 ст. 48 вказаного Кодексу визначено, що сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
Законодавством не передбачено такого учасника позовного провадження, як зацікавлена особа.
В порушення вказаних норм, в позовній заяві зазначено процесуальний статус служби у справах дітей Усатівської сільської ради, як зацікавленої особи, що суперечить ч. 1 ст. 42 ЦПК України, тоді як має бути вказано третя особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
За змістом ч.ч. 4, 5 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів, зокрема, щодо позбавлення та поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Отже, відповідно до положень ст. 19 СК України питання щодо позбавлення батьківських прав певної особи повинно обов`язково розглядатися в досудовому порядку органом опіки та піклування з оформленням та видачею про це письмового висновку. Водночас, в матеріалах, доданих до позовної заяви, відсутній висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав.
Висновок органу опіки та піклування є ключовим доказом по даній категорії справ, якою б не була підстава позбавлення батьківських прав. Даний висновок робиться на підставі засідань комісії органу опіки та піклування про питання доцільності позбавлення батьківських прав. Для підготовки даного висновку комісія спілкується з відповідачем та вивчає наявність підстав для позбавлення батьківських прав.
Таким чином, зверненню до суду з позовом про позбавлення батьківських прав має передувати виважена та ґрунтовна підготовка, збір необхідної доказової бази. Збір означеної доказової бази є вихідною та початковою задачею, яка передує всім іншим етапам процесу позбавлення батьківських прав. Такий етап можна назвати підготовчим й основним. Далі процес позбавлення батьківських прав можна умовно поділити на 3 етапи:
1 етап етап звернення з відповідною заявою про надання висновку про доцільність позбавлення конкретної особи батьківських прав. Така заява подається до відповідної Служби у справах дітей органу місцевого самоврядування відповідного району в місті або місцевої державної адміністрації в районі відповідної області за місцем реєстрації матері або батька, стосовно яких вирішується питання про позбавлення батьківських прав згідно з вимогами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. №866, якою затверджено Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини.
2 етап судовий етап.
3 етап виконання судового рішення про позбавлення батьківських прав.
У цьому контексті суд звертає увагу на позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 01.11.2017 року у справі №211/559/16-ц, відповідно до якої позбавлення батьківських прав є передчасним без відповідного висновку органу опіки та піклування і попередження батька про необхідність змінити ставлення до виховання дитини.
Ненадання висновку одночасно з позовом позбавляє суд можливості провести розгляд справи у встановленому законом порядку.
Однак позивачкою, в порушення вказаних вище норм законодавства, до позовної заяви не додано висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав.
Згідно положень ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачці строку для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 42, 48, 175, 177, 185 ЦПК України, ст. 19 СК України -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , зацікавлена особа служба у справах дітей Усатівської сільська ради про позбавлення батьківських прав залишити без руху.
Надати позивачці строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали.
Роз`яснити позивачці, що у випадку невиконання зазначених вимог у встановлений строк заява буде визнана неподаною та повернута відповідно до вимог ч. 3 ст. 185 ЦПК України.
Ухвалу суду оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 16.04.2024 року.
Суддя Л.О. Пендюра
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 30.04.2024 |
Номер документу | 118667604 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Пендюра Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні