Рішення
від 29.04.2024 по справі 235/1822/23
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/235/79/24

Справа №235/1822/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року Красно армійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого - судді Величко О.В.

при секретарі Москаленко О.І.

за участю представника позивача Атаманюк І.Л.

представника третьої особи

органу опіки та піклування виконкому Горбань В.І.

Покровської міської ради

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Покровську цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особи: орган опіки та піклування Покровської міської ради про позбавлення батьківських прав,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 , третя особа: орган опіки та піклування Покровської міської ради про позбавлення батьківських прав. В обґрунтування позовних вимог вказав, що з 2018 року перебувала у відносинах із відповідачем по справі ОСОБА_3 , із яким проживали разом до 2019 року. 27.08.2019 р. вона народила дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батьком дитини в свідоцтві про народження записано відповідача ОСОБА_3 у відповідності до ст. 128 СК України. З 2019 року відносини між нею та ОСОБА_3 припинено, дитина проживає разом з нею. У зв`язку з тим, що батько дитини ОСОБА_3 не виконує своїх батьківських обов`язків по вихованню та утриманню сина, просить позбавити його батьківських прав.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, знаходиться в місцях позбавлення волі, про день і час розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотань про його участь в судовому засіданні не надходило..В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_3 про визнання позову в частині позбавлення його батьківських прав, яка розцінюється судом в якості відзиу на позовну заяву. ( а.с. 102, 129).

Суд розглянув справу за відсутності відповідача, який належним чином повідомлений про день і час слухання справи, що відповідає положенням ст. ст. 128, 223 ЦПК України, клопотань про розгляд справи у його відсутність, та про забезпечення його участі в судовому засіданні не подав, в частині позбавлення його батьківських прав визнав позовні вимоги.

Представник позивача адвокат Атаманюк І.Л. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в частині позбавлення батьківських прав, просив їх задовольнити, в частині виключення з актового запису відомостей про батька дитини просив залишити без розгляду.

Ухвалою суду від 29.04.2024 року позовні вимоги ОСОБА_5 до ОСОБА_3 в частині виключення з актового запису про народження відомостей про батька дитини залишені без розгляду.

Представник третьої особи ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримала позовні вимог про позбавлення батьківських прав відповідача, надала висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 у відношенні малолітньої сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник третьої особи Покровський РАЦС в судове засідання не з`явився, просив справу слухати без участі представника ( а. с. 55).

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивачка по справі є матір`ю малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батьком дитини в свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 записаний ОСОБА_3 ( а.с. 10).

В судовому засіданні також встановлено, що позивача ОСОБА_2 перебувала у фактичних шлюбних відносинах з відповідачем по справі Гасановим з 2018 р. по 2019 рік.

Зазначена обставина не спростована відповідачем по справі.

Вироком Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 12.11.2020 р. ОСОБА_3 засуджений за ст.ст. 186 ч. 3, 75,76 КК України до 4 років позбавлення волі з іспитовим строком 3 роки. Вироком Донецького апеляційного суду від 17.02.2021 р. вирок Красноармійського міськрайонного суду від 12.11.2020 р. скасовано в частині призначення покарання та засуджено за ст. 186 ч. 3 КК України до 4 років позбавлення волі. Початок строку : 15.05.2021 р.; кінець строку : 15.05.2025 р. ( а. с. 37, 99).

Згідно характеристики, наданої з ДУ Бахмутської УВП № 6, засуджений ОСОБА_3 характеризується посередньо, стягнень не мав, заохочень не мав. ( а. с. 100).

Згідно довідки КУ Покровський ККСН № 01-09/1263 від 08.02.2024 р. ОСОБА_2 дійсно мешкає за адресою: АДРЕСА_1 спільно з малолітнім сином ОСОБА_4 та матір`ю. ( а. с. 103).

Згідно наданої з КУ Покровський ККСН характеристики ОСОБА_2 разом з малолітнім сином проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Батько дитини ОСОБА_3 за вказаною адресою мешкав декілька місяців, протягом останніх чотирьох років з родиною не проживає, дитину не відвідує, її життям не цікавиться.( а. с. 104).

З матеріалів справи вбачається, що батько дитини ОСОБА_3 медичний заклад та заклад освіти з питань здоров`я та розвитку дитини не звертався ( а. с. 105,106).

Згідно висновку органу опіки та піклування за № 01/26-215 від 13.02. 2024 р., враховуючи рекомендації комісії з питань захисту прав дитини, орган опіки та піклування покровської міської ради дійшов висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відношенні малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України ( а. с. 97-98).

Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.

Згідно із ст. 18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до ч. 1 ст. 151 СК України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

У відповідності з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

З роз`яснень Пленуму Верховного Суду України в п. 15, в абзаці 2 п. 16 постанови № 3 від 30 березня 2007 року „Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" встановлено, що розглядаючи справи даної категорії, судам слід матина увазі, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування вирішується лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи та характеру ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обовязків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обовязками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК). Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Оскільки в судовому засіданні встановлений факт ухилення відповідача ОСОБА_3 від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню малолітнього сина ОСОБА_4 , враховуючи заяву відповідача про визнання позовних вимог в частині позбавлення його батьківських прав, а також висновок органу опіки та піклування Покровської міської ради про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно його малолітнього сина, суд вважає, що позовні вимоги в частині позбавлення батьківських прав доведені та підлягають задоволенню.

Суд при цьому акцентує увагу на байдуже ставлення відповідача по справі ОСОБА_3 по відношенню до своєї малолітньої дитини, про що свідчать його заяви, подані на адресу органу опіки та піклування Покровської міської ради та до Красноармійського міськрайсуду, зокрема його згоду на позбавлення батьківських прав.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позву. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Згідно роз`яснень п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12.06.2009 року № 2 у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

В даному випадку, враховуючи інтереси малолітньої дитини, судом у повному обсязі були з`ясовані і досліджені всі матеріали справи з метою захисту інтересів малолітньої дитини.

Враховуючи положення ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на відповідача з урахуванням ч.1 ст.142 ЦПК України, відповідно до якої, враховуючи, що відповідач до початку розгляду справи по суті позов визнав, про що подав відповідну заяву, 50 відсотків судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову, підлягає поверненню позивачеві з державного бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст. 164 СК України, Постанови Пленуму Верховного Суду "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ст.ст. 3,5,12,13,18, 258,260,265,268,273 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особи: орган опіки та піклування Покровської міської ради про позбавлення батьківських прав задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно малолітньої дитини- сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повернути ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_2 , з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову по квитанції №9249-0942-4022-7441 від 10.10.2023 року в розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , судові витрати у виді сплаченого судового збору в розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги,відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_3

Третя особа: орган опіки та піклування виконкому Покровської міської ради ( Покровської міської військової адміністрації), м. Покровськ, пл. Шибанкова, 11

Повний текст виготовлено 29.04.2024 року

Суддя:

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено30.04.2024
Номер документу118668027
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —235/1822/23

Рішення від 29.04.2024

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Рішення від 29.04.2024

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Ухвала від 04.12.2023

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні