Рішення
від 29.04.2024 по справі 286/683/24
ОВРУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 286/683/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Кулініча Я. В.

з секретарем Креденець О. А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в м. Овруч цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької міської ради Житомирської області про скасування заборони на відчуження нерухомого майна; третя особа: Овруцька державна нотаріальна контора Житомирської області , -

В С Т А Н О В И В:

15.02.2024 ОСОБА_1 , який проживає в АДРЕСА_1 , звернувся до суду із позовом до Овруцької міської ради Житомирської області, що знаходиться в м. Овруч по вул. Т. Шевченка, 31-А Коростенського району Житомирської області, в якому просить, з врахуванням уточнюючої позовної заяви, скасувати заборону на відчуження нерухомого майна, що належить спадкодавцю, ОСОБА_2 - житлового будинку по АДРЕСА_1 , зареєстровану 29.03.2006 Овруцькою державною нотаріальною конторою, на підставі повідомлення Овруцького заводу продтоварів (Овруцький винзавод) від 17.05.1986, №185, реєстраційний номер обтяження - 3029348.

Мотивуючи тим, що позивач є спадкоємцем після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та була власником житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 . При зверненні до нотаріуса для оформлення спадкових прав на будинок виявилось, що в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна наявна заборона відчуження майна, яка зареєстрована 29.03.2006 Овруцькою державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення Овруцького заводу продтоварів від 17.05.1986 №185. З повідомлення вбачається, що мати, ОСОБА_2 , отримувала позику в даній організації. В нотаріальній конторі його повідомили, що оформити спадкові права можливо буде в тому випадку, коли буде знята заборона. Заборону ж можливо буде зняти за рішенням суду про зняття заборони або за листом від підприємства з проханням зняти заборону. Орендне підприємство «Овруцький завод продтоварів» на даний час не існує. Мати перед підприємством боргів не мала, отримана позика була нею погашена, а орендне підприємство «Овруцький завод продтоварів» не повідомило нотаріуса про необхідність зняття заборони.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників справи не надходило.

Представник відповідача надала суду клопотання, в якому зазначила, що в задоволенні позовної заяви не заперечує.

Третя особа пояснень на позовну заяву у встановлений строк не надала, ухвалу про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження отримала 29.02.2024, про що свідчить розписка, яка міститься в матеріалах справи.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до змісту ст.ст.15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, не визнання або оспорювання. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення дії, яка порушує право.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та є матір`ю позивача, про що свідчать копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ; свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.8,10).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно.

З копії свідоцтва про спадщину за законом від 20.10.1999 видно, що спадкоємцем майна гр. ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його дружина ОСОБА_2 , що проживає в АДРЕСА_1 (а.с.11).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 365381136 від 12.02.2024 вбачається, що відносно нерухомого майна: житлового будинку АДРЕСА_1 , власником якого є ОСОБА_2 , наявна інформація в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, а саме: тип обтяження вказаного нерухомого майна - заборона (архівний запис). Реєстраційний номер обтяження 3029348, зареєстровано 29.03.2006 Овруцькою державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення № 185 від 17.05.1986 (а.с.4).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань свідоцтво про державну реєстрацію Орендного підприємства «Овруцький завод продтоварів», що за адресою: АДРЕСА_2 , станом на 13.02.2024 недійсне (а.с.5-7).

З копії довідки, виданої приватним нотаріусом Коростенського районного нотаріального округу О.М.Кушнерчук від 14.02.2024 за № 45/02-14 видно, що відкрита спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що проживала в м. Овруч Коростенського району Житомирської області. Із заявою про прийняття спадщини за законом звернувся син померлої ОСОБА_1 , що проживає в АДРЕСА_1 . Звернень інших спадкоємців із заявами про прийняття спадщини або про відмову від її прийняття не було. Підстава: спадкова справа №82/2023, номер у СР71104262 (а.с. 9).

Відповідно до ст. 41 Конституції України, ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Статтею 391 ЦК України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно з ч. 8 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти нерухомості та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Пунктом 3 ч. 2 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі визначеного законодавством документа, на якому нотаріусом вчинено напис про накладення заборони щодо відчуження нерухомого майна, об`єкта незавершеного будівництва, майбутнього об`єкта нерухомості.

Згідно п. 9 ч.1 ст.34 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси вчиняють серед інших нотаріальних дій і накладення та зняття заборони щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), що підлягає державній реєстрації.

В ст. 74 Закону України «Про нотаріат» законодавець закріпив, що одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, а також припинення чи розірвання договору довічного утримання, звернення органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.

Відповідно до п.5.1 ч.5 глави 15 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, нотаріус знімає заборону відчуження майна за рішенням суду. Якщо заборону знімає нотаріус, який її не накладав, він направляє за місцем зберігання справи, що містить відомості про накладання заборони, повідомлення про зняття заборони.

Відповідно до підпункту 10 пункту «б» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваженнями органів місцевого самоврядування є облік відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

За встановлених обставин, враховуючи, що будь-якої інформації, яка б давала підстави для продовження заборони відчуження об`єктів нерухомого майна не виявлено; наявність заборони обмежує права позивача, та позбавляє його можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20грн. в дохід держави.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 263-265, 273, 279, 354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Скасувати обтяження - заборону на відчуження житлового будинку АДРЕСА_1 , що належить спадкодавцю ОСОБА_2 , зареєстровану в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна 29.03.2006 за №3029348 Овруцькою державною нотаріальної конторою, на підставі повідомлення Овруцького заводу продтоварів (Овруцький винзавод) від 17.05.1986 №185.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Я. В. Кулініч

СудОвруцький районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено30.04.2024
Номер документу118670754
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —286/683/24

Рішення від 29.04.2024

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Кулініч Я. В.

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Кулініч Я. В.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Овруцький районний суд Житомирської області

Кулініч Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні