Справа № 354/846/24
Провадження № 1-кс/354/154/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2024 року м. Яремче
Слідчий суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність службових осіб ВП № 1 (м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 25.04.2024 звернувся до слідчого судді Яремчанського міського суду Івано-Франківської області зі скаргою в порядку ст. 303 КПК України, в якій просить зобов`язати уповноважених осіб ВП № 1 (м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення відносно його заяви від 19.04.2024.
Скаргу мотивовано тим, що 19.04.2024 він подав заяву про вчинення злочину до ВП № 1 (м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, у якій просив внести відомості до ЄРДР за ст.197-1 КК України. Дана заява була прийнята черговим Відділенням поліції №1 (м.Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області 19.04.2024 о 16:07 год. Після цього жодних дій, спрямованих на внесення наданих відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення досудового розслідування даним органом досудового слідства не вчинялося.
Повідомляє, що причиною його звернення про вчинення злочину стали самовільне зайняття земельної ділянки з кадастровим номером №2611092001:22:002:1786, площею 0,125 за адресою с. Поляниця уч. Вишні та самовільне будівництво з боку ОСОБА_4 , яка є власницею сусідньої земельної ділянки. Вважає, що такі дії мають бути перевірені виключно слідчим при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, скаржник просить слідчого суддю зобов`язати уповноважених осіб ВП №1 (м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення по його заяві від 19.04.2024 про вчинення злочину та розпочати досудове розслідування у формі досудового слідства.
У судове засідання скаржник ОСОБА_3 та його представник адвокат ОСОБА_5 не з`явилися, однак представником скаржника було подано заяву в якій просить розглядати скаргу без їх участі, подану скаргу підтримують у повному обсязі, просять задоволити.
Представник відділення поліції №1 (м.Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце проведення судового розгляду, у судове засідання не прибув.
Згідно положення частини третьої статті 306 КПК України його відсутність не є перешкодою для розгляду скарги.
На підставі частини четвертої статті 107 КПК України судове засідання проводилось за допомогою технічних засобів.
Ознайомившись із матеріалами скарги, вивчивши надані документи, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Перелік рішень, дій і бездіяльності, які можуть бути оскаржені на досудовому розслідуванні визначено статтею 303 КПК України. Скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами статей 314-316 цього Кодексу.
Так, згідно з пунктом 3 частини першої статті 303 КПК України, на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення- заявником, потерпілим, його представником чи законним представником.
Відповідно до статті 304 КПК України, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Дану скаргу подано належною особою.
Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до вимог частини першої статті 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Частиною другою статті 214 КПК України визначено, що досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам п. 4 ч.5 ст. 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
В узагальненні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12 січня 2017 року №9-49/0/4-17 висловлено наступну позицію, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК. Таким чином, з метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Суд приходить до висновку, що вимогами Кримінально-процесуального кодексу України не передбачено жодної підстави для невнесення відомостей до ЄРДР про вчинення злочину, повідомлених належно оформленою заявою.
Судовим розглядом встановлено, що 19.04.2024 року ОСОБА_3 було подано заяву до Відділення поліції №1 (м.Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, про вчинення дій, що містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.197 КК України. Дана заява була прийнята 19.04.2024 о 16:07 год, що підтверджується підписом старшого інспектора чергового про отримання.
Однак, жодних дій спрямованих на внесення наданих скаржником відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за кримінальне правопорушення, передбачене ст.197-1 КК України та здійснення досудового розслідування даним органом досудового слідства не вчинялось.
Станом на 22.04.2024 відомості до ЄРДР про вчинення злочину не внесено, розслідування не розпочато.
Таким чином, в сукупності з усіма доказами по справі: письмовими поясненнями скаржника, оглянутими матеріалами, та за відсутності інших протилежних доказів цьому з боку органу досудового розслідування, слідчий суддя не вбачає підстав для відмови в задоволенні скарги.
Згідно ч. 2 ст. 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про зобов`язання вчинити певну дію.
За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення скарги, оскільки така є обґрунтованою, відповідає нормам КПК України, та про зобов`язання слідчого внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Керуючись ст. ст. 113, 214, 303-307, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність службових осіб Відділення поліції № 1 (м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - задовольнити.
Зобов`язати уповноважених осіб Відділення поліції № 1 (м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви ОСОБА_3 від 19.04.2024 про кримінальне правопорушення за ст. 197-1 КК України та розпочати досудове розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Яремчанський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2024 |
Оприлюднено | 30.04.2024 |
Номер документу | 118670967 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області
Остап'юк М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні