Справа № 496/2951/24
Провадження № 2-о/496/99/24
У Х В А Л А
26 квітня 2024 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Драніков С.М., вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , зацікавлені особи: Усатівська сільська рада Одеського району Одеської області, Служба у справах дітей Одеської районної державної адміністрації Одеської області про усиновлення, -
ВСТАНОВИВ:
Заявники звернулись до суду з вказаною заявою і просять постановити рішення про усиновлення громадянином України ОСОБА_1 малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов`язати Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у місті Одесі внести зміни до актового запису №1269 від 16.03.2021 року про народження малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 : вказати батьком дитини ОСОБА_1 ; змінити прізвище дитини « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 »; змінити по батькові дитини « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, судом встановлено, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Так, заява про усиновлення дитини подається до суду у порядку, передбаченому главою 5 розділу ІV ЦПК України та повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим у ст.ст.175, 177 ЦПК України, так і спеціальним, які передбачені ст. 311, 312 ЦПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою, справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
Проте, заявником не виконано зазначені вимоги закону та не сплачено судовий збір.
Таким чином, заявнику необхідно сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн. та подати до суду документ, що підтверджує його сплату, або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Крім того, згідно з ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Частиною 4 ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Однак, в порушення вказаних вимог заявниками невірно зазначено склад учасників справи, а саме невірно вказано процесуальний статус: Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області, Служби у справах дітей Одеської районної державної адміністрації Одеської області про усиновлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 223 СК України встановлено, що особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 16.03.2021 року Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис №1269, ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками є ОСОБА_8 , та ОСОБА_9 .
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що матір дитини не може бути заявником у вказаній категорії справ, а повинна мати процесуальний статус заінтересованої особи. Крім того, з матеріалів позову встановлено, що батьком малолітньої ОСОБА_3 є ОСОБА_8 , якого заявником не залучено до участі у вказаній справі. Доказів, що вказану особу було позбавлено батьківських прав, суду не надано. Отже, враховуючи, що у дитини є батько, заявником неправильно визначено коло осіб, оскільки також зачіпаються інтереси батька дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 233 СК України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
За змістом частини 1 ст. 313 ЦПК України суд розглядає справу про усиновлення дитини за обов`язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров`я усвідомлює факт усиновлення, з викликом заінтересованих та інших осіб, яких суд визнає за потрібне допитати.
Тобто, з урахуванням вимоги заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження дитини, участь в даній справі в якості заінтересованої особи має брати відповідний відділ реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до вимог ст. 311 ЦПК України заява про усиновлення дитини повинна містити: найменування суду, до якого подається заява, ім`я, місце проживання заявника, а також прізвище, ім`я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її місце проживання, відомості про стан здоров`я дитини. Заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір`ю або батьком дитини. До заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані такі документи: 1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя; 2) медичний висновок про стан здоров`я заявника; 3) довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи; 4) документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням; 5) інші документи, визначені законом.
При цьому, заявником не надано нотаріально засвідченої письмової згоди на усиновлення матері дитини; медичний висновок про стан здоров`я заявника; довідку з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи; документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням.
Також, до матеріалів справи не долучено медичний висновок про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини, яку заявник бажає усиновити.
Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 312 ЦПК України орган опіки та піклування повинен подати суду висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. До висновку органу опіки та піклування мають бути додані: 1) акт обстеження умов життя заявника, складений за місцем його проживання; 2) свідоцтво про народження дитини; 3) медичний висновок про стан здоров`я дитини, про її фізичний і розумовий розвиток; 4) у випадках, встановлених законом, згода батьків, опікуна, піклувальника дитини, закладу охорони здоров`я або навчального закладу, а також самої дитини на усиновлення.
Варто зазначити, що перед тим, як звернутись до суду, особи, які бажають усиновити дитину, повинні дотриматись процедури, яка визначена постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей». Так, п. 91 вказаного Порядку передбачено, що усиновлення одним з подружжя дитини другого з подружжя здійснюється без перебування дитини на обліку. Усиновлення одним з подружжя дитини другого з подружжя здійснюється за місцем проживання дитини. Для усиновлення дитини те з подружжя, хто бажає її усиновити, звертається з відповідною заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини. До заяви додаються документи зазначені у п. 91 Порядку. Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та документів складає акт обстеження житлово-побутових умов дитини, з`ясовує чи згодна дитина на усиновлення відповідно до пункту 72 цього Порядку, розглядає питання про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і готує проект відповідного висновку.
Проте, всупереч вказаним вимогам закону до заяви про усиновлення заявником не доданий висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення ним дитини, та у заяві відсутнє посилання на звернення до відповідних органів для отримання такого висновку.
Відповідно п. 5 ч. 3 ст. 175 та ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний зазначити докази, що підтверджують вказані обставини та додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Ознайомившись з матеріалами позовної заяви, судом встановлено, що, додані заявником додатки в неналежній якості та є нечитабельними, оскільки через малий розмір документів неможливо прочитати їх зміст.
Крім того, відповідно до ст. 95 ЦПК України письмові докази подаються до суду в оригіналі або в належним чином завіреній копії, учасник справи, який подає документи в копіях повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
В порушення зазначених вимог заявником надано до суду документи, які належним чином не завірені.
Вказуючи на належність засвідчення копії суд зазначає, що ксерокопія має бути належної якості, щоб на ній можна було прочитати весь текст документа, чітко було видно всі реквізити, поля документа не було порушено, з відміткою про засвідчення копії документа, особою, яка його посвідчує, яка складається: зі слів «Згідно з оригіналом», назви та особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису, та печатки (для нотаріального завірених копій, копій, що подаються адвокатом як представником (за наявності такої печаті), чи які подаються юридичними особами публічного та приватного права). Відповідно до правової позиції, викладеної, зокрема, у постанові Верховного Суду від 17.07.2019 року у справі № 810/719/18, копія документу є належним доказом лише у разі її належного засвідчення. Недотримання цього припису є правовою підставою для скасування рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд вважає, що заява підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення вищезазначених недоліків.
Таким чином, заявнику необхідно надати суду: 1) докази сплати судового збору (оригінал квитанції) у розмірі 605,60 грн., або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; 2) визначити коло заінтересованих осіб, права та інтереси яких можливо будуть зачіпатись; 3) надати суду нотаріально засвідчену письмову згоду на усиновлення матері дитини; медичний висновок про стан здоров`я заявника; довідку з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи; документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням; медичний висновок про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини, яку заявник бажає усиновити; висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення ним дитини; 4) надати копії читабельних та належним чином завірених письмових доказів, які були долучені до заяви про усиновлення.
При цьому, заявник має подати до суду заяву в новій редакції із зазначенням повного переліку заінтересованих осіб, виклавши вимоги заяви у спосіб, передбачений законом (з урахуванням вимоги заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження дитини, участь в даній справі в якості заінтересованої особи має брати відповідний відділ реєстрації актів цивільного стану). До виправленої заяви необхідно додати її копії та копії долучених до неї документів для вручення учасникам справи (у відповідності до кількості заінтересованих осіб).
Керуючись ст. 42, 95, 175, 177, 185, 293, 294, 311, 312, 313 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , зацікавлені особи: Усатівська сільська рада Одеського району Одеської області, Служба у справах дітей Одеської районної державної адміністрації Одеської області про усиновлення - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали суду. Роз`яснити заявнику, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга в частині визначення розміру судового збору протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області.
Суддя С.М. Драніков
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2024 |
Оприлюднено | 30.04.2024 |
Номер документу | 118675547 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Драніков С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні