Рішення
від 29.04.2024 по справі 276/575/24
ВОЛОДАРСЬКО-ВОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 276/575/24

Провадження по справі №2/276/227/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року смт. Хорошів

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Бобра Д.О.,

за участю секретаря судового засідання Дашенко Д.А.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоборівської селищноїради про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернуласьдо судуз данимпозовом,вказуючи,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлаїї мати ОСОБА_2 . Після їїсмерті відкриласьспадщина,до складуякої увійшлаземельна ділянказ кадастровимномером 1821187600:06:002:0097,яка розташованана територіїЯгодинської сільськоїради Володарсько-Волинськогорайону Житомирськоїобласті.Позивач зазначає,що якспадкоємець післясмерті ОСОБА_2 вона звернуласьдо нотаріусаза роз`ясненнямщодо оформленняспадкових правна вказануземельну ділянку,у відповідьна щоотримала відмовуу видачісвідоцтва проправо наспадщину навищевказане майно,у зв`язкуз пропускомшестимісячного строкудля прийняттяспадщини.Позивач вважає,що пропустилавстановлений закономстрок дляприйняття спадщиничерез об`єктивніта непереборніобставини,зокрема тому,що їйне буловідомо пронаявність увласності спадкодавицібудь-якогомайна,а таквона тривалийчас проживалау містіХаркові,що знаходитьсяна значнійвідстані відмісця проживанняматері,то немала можливостісвоєчасно з`ясуватипро наявністьспадкового майна.Коли післяповномасштабного вторгненняросійської федераціїна територіюУкраїни позивачпереїхала вс.ЛісобудаКоростенського районуЖитомирської області,то з`ясувалапро наявністьу власностіматері земельноїділянки.

Позивач просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , тривалістю 1 місяць після набрання рішенням законної сили.

В підготовче судове засідання позивач не прибула, у позові просить розглядати позовну заяву без її участі.

Представник відповідача Новоборівської селищної ради в судове засідання не з`явився.21.03.2024 року до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника Новоборівської селищної ради за наявними документами, позовні вимоги визнають в повному обсязі.

Згідно ч.ч. 3, 4ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем; ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленомуст. 206 цього Кодексу.

Відповідно до ст.206 ч.4 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити в підготовчому засіданні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно дост.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Із ч.1ст.1269ЦК України слідує, щоспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Частина 1ст.1270ЦК України передбачає, щодля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.3ст.1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро смертьсерії НОМЕР_1 виданим 25січня 2019року.

Згідно витягу з ДРАЦСГ про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України від 19.09.2023 року №00041457935 матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_2 .

Із витягу з ДРАЦСГ про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 15.09.2023 року №00041430716 вбачається, що ОСОБА_3 після реєстрації з ОСОБА_4 змінила прізвище на « ОСОБА_5 ».

За даними експертного висновку Українського бюро лінгвістичних експертиз від 15.04.2024 року №056/601-n, долученого до матеріалів справи, українські записи імені по батькові ОСОБА_6 і ОСОБА_7 , особового імені ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , імені по батькові ОСОБА_10 в документах, наданих для експертизи, є ідентичними.

Згідно листа приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Толстіхіної Н.Д. від 12.12.2023 року за вих. №446 ОСОБА_1 не може бути видано свідоцтво про право на спадщину щодо майна ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що нею не було подано до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у встановлений законодавством строк, а тому рекомендовано звернутись до суду за наданням додаткового строку для прийняття спадщини після мами ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 12.12.2023 року №75098819 спадкова справа до майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , не заводилась.

Із копіїдовідки виконкомуНовоборівської селищноїради від29.02.2024року №02/105слідує,що разоміз спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , за шість місяців до смерті, на день смерті та протягом шести місяців потому ніхто не був зареєстрований.

Згідно копії архівного примірника державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА №429441 земельна ділянка з кадастровим номером 1821187600:06:002:0097, що розташована на території Ягодинської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, належить на праві власності ОСОБА_2 .

Верховний СудУкраїни на засіданні Судової палати у цивільних справах 26 вересня 2012 року розглянув справу № 6-85цс12, предметом якої був спір про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок про те, що право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Правила ч.3 ст.1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч.3 ст.1272ЦК України не застосовуються.

Згідно ст.206 ч.4 ЦПК України якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Визнання позову відповідачем, відсутність інших спадкоємців за даними Спадкового реєстру свідчить, що права, свободи та інтереси інших осіб не будуть порушені. Позивач в іншому порядку, ніж судовий, не може захистити свої права щодо прийняття спадщини, а завданням судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд та вирішення цивільної справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб. Постановлення рішення про задоволення позову є забезпеченням права позивача на справедливий суд відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов`язків особи.

Враховуючи, що після смерті ОСОБА_2 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 є спадкоємцем зазаконом,інші спадкоємці з заявами про прийняття спадщини в нотаріальну контору не звертались, позивач вчасно не звернулась до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що проживала тривалий час на значній відстані від місця проживання спадкодавиці та не знала про наявність у власності спадкодавця будь-якого майна, беручи до уваги те, що відповідач позов визнає,то пропущений строк для прийняття позивачем спадщини суд визнає поважним.

Відтак, суд приходить до висновку, що за наведених обставин, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 200, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.1218, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Новоборівської селищноїради провизначення додатковогостроку дляподачі заявипро прийняттяспадщинизадовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 1 (один) місяць з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідач: Новоборівська селищна рада Житомирського району Житомирської області, місце знаходження: смт.Нова Борова, вул.Незалежності, 9-А, Житомирський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ: 04344601.

Головуючий суддя: Д.О. Бобер

СудВолодарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено01.05.2024
Номер документу118680240
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —276/575/24

Рішення від 29.04.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

БОБЕР Д. О.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

БОБЕР Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні