Справа № 601/992/24
Провадження №1-кп/601/128/2024
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2024 року Кременецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Кременець кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42023212030000011 від 06 березня 2023 року по обвинуваченню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кременець Кременецького району Тернопільської області, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньою - спеціальною освітою, одруженого, не працюючого, раніше не судимого,
- обвинуваченого за частиною 4 статті 197-1 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
представника потерпілого ОСОБА_5 ,
обвинуваченого ОСОБА_3 ,
встановив:
В обвинувальному акті вказано, що Постановою Ради Міністрів УРСР № 970 від 24 серпня 1963 року «Про впорядкування справи обліку та охорони пам`ятників архітектури на території Української PCP» затверджено список пам`ятників архітектури УРСР, відповідно до якого Миколаївський собор з келіями XVI-XVII ст., що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 відносяться до пам`ятників архітектури національного значення та перебувають під охороною держави, (охоронний номер 668Н). Миколаївський собор з келіями XVI-XVII ст. перебуває у власності держави в особі Міністерства культури України і на балансі та оперативному управлінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ 26024191 АДРЕСА_3 ).
Так, за адресою АДРЕСА_4 , на якій знаходиться пам`ятка архітектури національного значення Миколаївський собор з келіями XVI-XVII ст. розташована земельна ділянка за кадастровим номером 6123410100:02:007:0209, - земельна ділянка для забезпечення охорони об`єктів культурної спадщини, землі історико - культурного призначення площею 0,5279 га, за цільовим призначенням - для забезпечення охорони об`єктів культурної спадщини.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо земельної ділянки.
Статтею 14 та ч. 6 ст 41 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Використання власності не може завдавати шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно до частини 2 статті 54 Земельного кодексу України, навколо історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб, пам`яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів) встановлюються зони охорони пам`яток із забороною діяльності, що шкідливо впливає або може вплинути на додержання режиму використання таких земель.
Відповідно до частини 1 статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до частини 3 статті 79 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Відповідно до частини 1 статті 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться землі історико-культурного призначення.
Відповідно до частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно допункту «а»частини 1статті 112Земельного кодексуУкраїни,охоронні зонистворюються навколоособливо ціннихприродних об`єктів, об`єктів культурної спадщини, гідрометеорологічних станцій тощо з метою охорони і захисту їх від несприятливих антропогенних впливів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» об`єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об' єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.
Окрім того, вищевказаною нормою законодавства визначено, що нерухомий об`єкт культурної спадщини - об`єкт культурної спадщини, який не може бути перенесений на інше місце без втрати його цінності з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду та збереження своєї автентичності.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону культурної спадщини» об`єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України за категоріями національного та місцевого значення пам`ятки. Порядок визначення категорій пам`яток встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 розділу X «прикінцеві положення» Закону України «Про охорону культурної спадщини» об`єкти, включені до списків (переліків) пам`яток історії та культури відповідно до Закону Української PCP "Про охорону і використання пам`яток історії та культури", визнаються пам`ятками відповідно до цього Закону.
Згідно з ст. 53 Земельного кодексу України, до складу земель історико- культурного призначення належать землі, на яких розташовані пам`ятки культурної спадщини, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби.
Статтею 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що з метою захисту традиційного характеру середовища окремих пам`яток, історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій та об`єктів всесвітньої спадщини визначаються зони охорони (охоронні зони, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару) і буферні зони. Режим використання зон охорони встановлює обмеження діяльності у використанні відповідної території (земель).
Відповідно дост.34.Закону України«Про охоронукультурної спадщини»,землі,на якихрозташовані пам`ятки,історико-культурнізаповідники,історико-культурні заповіднітериторії,охоронювані археологічнітериторії,належать доземель історико-культурногопризначення,включаються додержавних земельних кадастрів,планів землекористування,проектів землеустрою,іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.
В період з весни 2011 року по літо 2011 року (точного часу та місця не встановлено) у настоятеля Свято-Миколаївського Собору ОСОБА_3 , виник злочинний умисел на самовільне будівництво будівель на самовільно зайнятій земельній ділянці особливо цінних земель.
Так, ОСОБА_3 , не будучи належним користувачем земельної ділянки, за кадастровим номером 6123410100:02:007:0209, що за адресою АДРЕСА_4 , площею 0,5279 га, що відноситься до категорії земель за основним цільовим призначенням - землі для забезпечення охорони об`єктів культурної спадщини, землі історико-культурного призначення в період з весни 2011 року по літо 2011 року (точної дати та часу не встановлено), діючи умисно, ігноруючи вимоги ст. 92, ч. 1 ст. 81, ч. 2 ст. 95, ч. 1 ст. 96, ч. 1 ст. 116, ч. 3 ст. 125, ст. 126, ч. 1 ст. 152, ч. 1 ст. 153 Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, ч. 5 ст. 26, ст. 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання діючи умисно, самовільно, без належного оформлення права власності, права користування чи оренди на землю, та їх державної реєстрації, а також відповідних документів, які дають право виконувати будівельні роботи своїми силами здійснив самовільне будівництво житлового будинку, що являється нерухомим майном і відноситься до третього класу капітальності, площею 98,1 метрів квадратних.
Продовжуючи реалізовуватисвій злочиннийумисел, ОСОБА_3 ,будучи неналежнимкористувачем земельноїділянки,за кадастровимномером 6123410100:02:007:0209,що заадресою АДРЕСА_4 ,площею 0,5279га,що відноситьсядо категоріїземель заосновним цільовимпризначенням -землі длязабезпечення охорониоб`єктів культурноїспадщини,землі історико-культурногопризначення вперіод часуз весни2017року політо 2017року (точноїдати тачасу невстановлено),діючи умисно,ігноруючи вимогист.92,ч.1ст.81,ч.2ст.95,ч.1ст.96,ч.1ст.116,ч.3ст.125,ст.126,ч.1ст.152,ч.1ст.153Земельного кодексуУкраїни,ч.1ст.376Цивільного кодексуУкраїни,ч.5ст.26,п.1ч.1ст.34ЗУ «Прорегулювання містобудівноїдіяльності»,ст.9Закону України«Про архітектурнудіяльність»,усвідомлюючи суспільно-небезпечнийхарактер своїхдій,передбачаючи їхсуспільно-небезпечнінаслідки ібажаючи їхнастання,здійснив реконструкціюіснуючої крамниціз проведеннямдобудови заадресою АДРЕСА_4 ,в наслідокчого частиноюсходової площею0,0012зайнято земельнуділянку зкадастровим номером6123410100:02:007:0209,що наза адресою АДРЕСА_4 ,площею 0,5279га,що відноситьсядо категоріїземель заосновним цільовимпризначенням -землі для забезпечення охорони об`єктів культурної спадщини, землі історико - культурного призначення, діючи умисно, самовільно, без належного оформлення права власності, права користування чи оренди на землю, та їх державної реєстрації.
Органамидосудового розслідування,дії ОСОБА_3 кваліфіковано зачастиною 4статті 197-1 КК України, тобто самовільне будівництво будівель на самовільно зайнятій земельній ділянці особливо цінних земель.
Обвинувачений ОСОБА_3 заявив клопотанняпро звільненняйого відкримінальної відповідальностіта закриттякримінального провадженнявідносно нього зачастиною 4статті 197-1КК України,у зв`язкуіз закінченнямстроків давності притягнення до кримінальної відповідальності,відповідно доч.1ст.49КК України(в редакції,яка діяластаном на2017рік).
Прокурор в судовому засідані не заперечила щодо задоволення клопотання обвинуваченого про звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення його до кримінальної відповідальності.
Представник потерпілого ОСОБА_5 , в судовому засідані при вирішенні даного клопотання покладається на думку суду.
Дослідивши обвинувальний акт та матеріали кримінального провадження, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, а ОСОБА_3 звільненню від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною 4 статті 197-1 КК України, згідно статті 49 КК України, на підставі наступного.
Згідно ст. 44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
В силу п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, зокрема у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Статтею 49КК України(в редакції,що дієна данийчас)визначено,що особазвільняється відкримінальної відповідальності,якщо здня вчиненнянею кримінальногоправопорушення ідо днянабрання вирокомзаконної силиминули такістроки: п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину.
Статтею 49 КК України ( в редакції, що діяла станом на 2017 рік) визначено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі; п`ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості; десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; п`ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
В силу вимог статті 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене частиною 4 статті 197-1 КК України відноситься до категорії нетяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від одного до трьох років.
З матеріалів кримінального провадження вбачається,що на даний час з моменту вчинення кримінального правопорушення,а саме:з весни2011року політо 2011року та з весни 2017 року по літо 2017 року, минуло більше п`яти років, підстав для зупинення чи переривання перебігу строків давності не було.
На підставі наведеного, суд приходить до переконання, що клопотання ОСОБА_3 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки на момент постановлення ухвали минуло більше п`яти років, тому суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 197-1 КК України, на підставі статті 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження відносно нього закрити.
Питання щодо речових доказів суд вирішує згідностатті 100 КПК України.
Запобіжний захід не обирався.
Керуючись ст.ст. 12, 44, 49 КК України, ст.ст. 284 - 288 КПК України, суд, -
постановив:
ОСОБА_3 звільнити від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, передбачене частиною 4 статті 197-1 КК України, на підставі статті 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження № 42023212030000011 від 06 березня 2023 року про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 197-1 КК України - закрити.
Речові докази: оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування площею 0,0283 га Свято-Миколаївського Собору м. Кременець Тернопільсько-Кременецького Єпархії УПЦ для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій за адресою: АДРЕСА_5 (в межах населеного пункту) Тернопільської області, який перебуває у прошитому та пронумерованому стані, які скріплено печаткою «ТОВ «Геоземсервіс» НОМЕР_1 , з оптичним диском на якому наявні скановані матеріли; оригінал інвентарної справи №24048 на об`єкт нерухомого майна - житловий будинок, що знаходиться на території Свято-Миколаївського собору, що за адресою АДРЕСА_4 на 26 аркушів; оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування площею 0,5279 га Кременецького-Почаївському державно історико-архітектурному заповіднику для обслуговування пам`ятки архітектури ХУІ-ХУІІ ст. Свято-Миколаївського собору з келіями (ох. №668- II), за адресою АДРЕСА_4 на 44 аркуші, що перебуває у зшитому пронумерованому стані та скріплено печаткою «Геземсервіс», із СБ-диском із сканованою інформацією; належним чином завірені копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на 1 арк., витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на 1 арк., паспорту об`єкта культурної спадщини комплекс споруд собору Св. Миколая (собор Св. Миколая, Дзвіниця, Монастирські келії) на 55 арк.; охоронний договір на пам`ятку культурної спадщини від 15.02.2017 р. на 7 арк.; оригінал інвентарної справи №24048 на об`єкт нерухомого майна - житловий будинок, що знаходиться на території Свято-Миколаївського собору, що за адресою АДРЕСА_4 на 26 аркушів, що знаходяться при матеріалах кримінального провадження повернути володільцю.
На ухвалу може бути подана апеляція на протязі семи діб з моменту її оголошення до Тернопільського апеляційного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області.
Повний текст ухвали складений та оголошений 26 квітня 2024 року о 11 годині 00 хвилин.
Головуючий:
Суд | Кременецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2024 |
Оприлюднено | 01.05.2024 |
Номер документу | 118683642 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво |
Кримінальне
Кременецький районний суд Тернопільської області
Білосевич Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні