ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
24 квітня 2024 рокуСправа № 921/140/24Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О. за участі секретаря судового засідання: Саловська О.А.
розглянув подану представником позивача заяву (вх.№2806 від 09.04.2024) про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом: Приватного підприємства "ТернопільКомСервіс" (46010, м.Тернопіль, проспект Злуки, 3)
до відповідача: Органу самоорганізації населення - будинкового комітету "Злуки, 15" (46010, м. Тернопіль, проспект Злуки, 15)
про стягнення 70 247,04 грн заборгованості
За участю представників від:
Позивача: Ленько Руслан Іванович, адвокат
Відповідача: не з`явився
Суть справи.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 01.04.2024 позовні вимоги Приватного підприємства "ТернопільКомСервіс" заявлені до Органу самоорганізації населення - будинкового комітету "Злуки, 15" задоволено. Постановлено стягнути з Органу самоорганізації населення будинкового комітету "Злуки,15", м.Тернопіль, просп. Злуки, 15 (код 36212082) на користь Приватного підприємства "ТернопільКомСервіс", м.Тернопіль, просп. Злуки, 3 (код 36362397) 47 443 (сорок сім тисяч чотириста сорок три) грн 66 коп. основного боргу, 2 028 (дві тисячі двадцять вісім) грн 12 коп. пені, 3 433 (три тисячі чотириста тридцять три) грн 36 коп. 3% річних та 17 341 (сімнадцять тисяч триста сорок одну) грн 90 коп. втрат від інфляції.
09.04.2024 представник Приватного підприємства "ТернопільКомСервіс", адвокат Ленько Р.І. через систему "Електронний суд" подав заяву (вх.№2806) про ухвалення додаткового рішення, в якій просить вирішити питання щодо стягнення з відповідача 5 000 грн витрат, які поніс позивач на послуги адвоката.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення (ч.3 ст.244 ГПК України).
Згідно ч.4 ст.244 ГПК України у разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання.
Ухвалою суду від 15.04.2024 подану представником позивача заяву (вх.№2806 від 09.04.2024) призначено до розгляду в судовому засіданні 24.04.2024 та запропоновано Органу самоорганізації населення - будинкового комітету "Злуки, 15" у строк до 24.04.2024 надати письмові заперечення щодо заяви.
Представник позивача в судовому засіданні 24.04.2024 підтримав заяву про ухвалення додаткового рішення.
Відповідач явку повноважного представника у судове засідання 24.04.2024 не забезпечив, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.244 ГПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглянувши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заява представника ПП "ТернопільКомСервіс" (вх.№2806 від 09.04.2024) про ухвалення додаткового рішення у справі підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частинами 1 та 2 статті 124 ГПК України вказано, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Такими заявами відповідно до ч. 2 ст. 161 ГПК України є, зокрема позовна заява.
Позивачем орієнтовний розрахунок суми судових витрат наведено в позовній заяві. Окрім зазначення суми судового збору, він також стосується вартості витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 7 000 грн.
Частиною 8 статті 129 ГПК України вказано, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Справа №921/140/24 розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження.
Статтею 16 ГПК України передбачено право учасників справи користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
У ч.3 ст.4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" зазначено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Як вбачається з матеріалів справи, 01.03.2024 між Приватним підприємством "ТернопільКомСервіс" (далі Клієнт) та Ленько Русланом Івановичем (далі Адвокат) укладено договір про надання правничої допомоги (далі Договір), згідно п. 1.1. якого Адвокат зобов`язався надати Клієнту правничу допомогу щодо захисту інтересів Клієнта (представництва) у Господарському суді Тернопільської області з питання стягнення основної суми боргу, штрафних санкцій та інших, передбачених законодавством, видів відповідальності за порушення грошового зобов`язання (у тому числі, передбаченої ст.625 ЦК України) з Органу самоорганізації населення - будинкового комітету "Злуки 15" у користь Клієнта за Договором на виконання робіт по утриманню будинку та прибудинкової території від 01.04.2017.
Послуги надаються клієнту шляхом:
- усного та письмового консультування з правових питань;
- правового аналізу документів з метою підготовки позову в суд;
- отримання відповідних документів, як доказів у справі, у органах державної влади, підприємств, установ, організацій, у тому числі банківських установах;
- складання необхідних процесуальних документів, скарг, претензій, позовних заяв, клопотань, заяв, відзивів, заперечень, пояснень тощо;
- надання консультаційних послуг щодо захисту інтересів Клієнта у Господарському суді Тернопільської області;
- представництва Клієнта у Господарському суді Тернопільської області;
- особистої участі у засіданнях з розгляду справи у Господарському суді Тернопільської області; іншу правничу допомогу, необхідну для захисту інтересів клієнта за даним договором (п. 2.1. Договору).
Початок виконання робіт визначається моментом, підписання даного договору (п. 2.2.1 договору).
Закінчення робіт визначається моментом ухвалення рішення Господарським судом Тернопільської області з питання, визначеного у п.1.1. даного договору (п. 2.2.2. Договору).
Клієнт зобов`язаний виплатити адвокату гонорар (винагороду) за надання правничої допомоги за даним договором та оплатити фактичні витрати адвоката, необхідні для виконання даного договору, у розмірі та у порядку, визначені договором (п.3.2. Договору).
Сума гонорару (винагороди), яку клієнт зобов`язаний виплатити адвокату за даним договором, є фіксованою та не залежить від обсягу наданих послуг (правничої допомоги) адвокатом за даним договором (п.4.1. Договору).
Сторони за даним Договором домовились про наступний розмір винагороди (вартість послуг) Адвоката за даним Договором складає 5 000 грн (п.4.3. Договору).
За результатом надання професійної правничої допомоги за даним договором сторони складають акт приймання-передачі наданих послуг (п.4.3 Договору).
Клієнт здійснює оплату гонорару (винагороди) за даним договором готівкою або у безготівковому порядку на розрахунковий рахунок Адвоката протягом 10 (десять) днів з моменту ухвалення рішення Господарським судом Тернопільської області з питання, визначеного у п. 1.1. даного Договору.
У відповідності до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Згідно зі ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Як вбачається з матеріалів справи, адвокат Ленько Р.І., на підставі ордеру серії ВО №1021253 від 01.03.2024 приймав участь у судовому засіданні 01.04.2024 під час розгляду справи №921/140/24.
Згідно акту приймання передачі наданих послуг від 02.04.2024 адвокат надав, а клієнт прийняв послуги адвоката за договором на загальну суму 5 000 грн, а саме:
- вивчення матеріалів справи, аналіз судової практики, усне консультування, узгодження правової позиції тривалістю 2 год., загальною вартістю 2 000 грн (вартість послуги за 1 год. 1 000 грн);
- складання позовної заяви тривалістю 2 год., загальною вартістю 2 000 грн (вартість послуги за 1 год. 1 000 грн);
- участь у засіданнях з розгляду справи (підготовчих, судових) у Господарському суді Тернопільської області, загальною вартістю 1 000 грн (вартість послуги за 1 год. 1 000 грн).
Як вже зазначалось статтею 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави (ч.1 ст.126 ГПК України).
У ч.2 ст.126 ГПК України зазначено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Надання адвокатом Ленько Р.І. позивачу правової допомоги підтверджується договором від 01.03.2024, актом приймання-передачі наданих послуг від 02.04.2024.
Згідно ч.4 ст.126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд дійшов висновку, що розмір адвокатських витрат в сумі 5 000 грн є співрозмірним категорії спору та наданому об`єму адвокатських послуг.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 13, 16, 20, 73-86, 91, 123, 126, 129, 233, 236-240, 244 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Заяву задовольнити.
2.Стягнути з Органу самоорганізації населення - будинкового комітету "Злуки, 15", 46010, м. Тернопіль, проспект Злуки, 15 (ЄДРПОУ 36212082) на користь Приватного підприємства "ТернопільКомСервіс", 46010, м.Тернопіль, проспект Злуки, 3 (ЄДРПОУ 36362397) 5 000 (п`ять тисяч) грн. судових витрат.
Протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення сторони вправі оскаржити його до Західного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення виготовлено 29 квітня 2024 року.
СуддяЮ.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 01.05.2024 |
Номер документу | 118690477 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні