Ухвала
від 29.04.2024 по справі 480/3470/24
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

29 квітня 2024 року Справа № 480/3470/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подачі позовної заяви,

У С Т А Н О В И В:

До Сумського окружного адміністративного суду надійшли матеріали заяви представника ОСОБА_1 - адвоката Собини Павла Миколайовича, сформовані в системі "Електронний суд", про забезпечення позову до подачі позовної заяви ОСОБА_1 до Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", Охтирської міської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, в якій просить суд:

- зупинити дію рішення Двадцятого Всеукраїнського З`їзду Політичної партії «Сила Людей» від 29 березня 2024 року про відкликання депутата Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області VIII скликання ОСОБА_2 за народною ініціативою на підставі рішення вищого керівного органу Політичної партії «Сила Людей», прийнятого за результатами розгляду Протоколу №9 Конференції Сумської обласної організації Політичної партії «Сила Людей» від 05 лютого 2022 року до прийняття остаточного рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Політичної партії «Сила Людей», Охтирської міської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення;

- заборонити Охтирській міській територіальній виборчій комісії Охтирського району Сумської області або її уповноваженим особам здійснювати дії щодо оголошення рішення про визнання обраним депутатом Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області наступного за черговістю кандидата у депутати від Політичної партії «Сила Людей» на підставі рішення Двадцятого Всеукраїнського З`їзду Політичної партії «Сила Людей» від 29.03.2024 року про відкликання депутата Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області VIII скликання ОСОБА_1 до прийняття остаточного рішення у справі у справі за позовом ОСОБА_1 до Політичної партії «Сила Людей», Охтирської міської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення.

Розглянувши відповідну заяву, судом встановлено наступне.

Так, згідно зі статтею 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Частиною першою статті 57 КАС України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Відповідно до частини четвертої статті 59 КАС України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" №5076-VI від 05.07.2012 (далі - Закон України №5076-VI).

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України №5076-VI документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, може бути, зокрема, ордер.

Частиною другою статті 26 Закону України №5076-VI передбачено, що ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Відповідно до Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 (з відповідними змінами), в Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України.

Пунктом 12 вказаного Положення визначено обов`язкові реквізити, які повинен містити ордер адвоката, такі як:

12.1. Серію, порядковий номер ордера;

12.2. Прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога;

12.3. Посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа;

12.4. Назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність";

12.5. Прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане;

12.6. Ким ордер виданий (назву організаційної форми): адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально (із зазначенням адреси робочого місця); адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (повне найменування адвокатського бюро/адвокатського об`єднання та його місцезнаходження);

12.7. Адресу робочого місця адвоката, якщо вона відрізняється від адреси місцезнаходження адвокатського бюро/адвокатського об`єднання, яке видає ордер;

12.8. Обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги;

12.9. Дату видачі ордера;

12.10. Підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі "Адвокат");

12.11. Підпис адвоката, який надає правову допомогу, якщо ордер виданий адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (у графі "Адвокат");

12.12. Підпис керівника адвокатського бюро/адвокатського об`єднання, відтиск печатки адвокатського бюро/адвокатського об`єднання (за наявності) у випадку, якщо ордер видається адвокатським бюро/адвокатським об`єднанням. Під час дії воєнного стану на території України реквізити, передбачені цим підпунктом, можуть оформлятись у відповідності до п. 10 цього Положення;

12.13. Двовимірний штрих-код (QR-код) з посиланням на профайл адвоката в ЄРАУ;

12.14. Реквізити 12.1, 12.5 (крім номера посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане), 12.6, 12.7, 12.8 генеруються автоматично, всі інші реквізити ордера заповнюються адвокатом самостійно з метою збереження адвокатської таємниці.

Так, разом із заявою про забезпечення позову до подачі позовної заяви на підтвердження повноважень адвоката Собини Павла Миколайовича, як представника ОСОБА_1 , надано ордер серії ВІ №1214066 від 26.04.2024.

У вказаному ордері у графі "назва органу, у якому надається правова допомога" вказано: "суди усіх інстанцій, Охтирська міська територіальна виборча комісія, Сумська обласна організація ПП "Сила людей".

Звернення до суду з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема, адвоката, при реалізації права на справедливий суд (стаття 131-2 Конституції України, статті 16, 57 Кодексу адміністративного судочинства України та стаття 10 Закону України "Про судоустрій і статус суддів") передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги.

Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності таких повноважень на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, що делеговані йому особою, що реалізує право на справедливий суд.

Вказана правова позиція суду викладена в ухвалі Верховного Суду від 17.06.2022 у справі №380/13109/21.

Крім цього, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.07.2019 по справі №9901/939/18 висловила правову позицію, за якою законодавець чітко вказав на обов`язок адвоката вказувати в ордері судові органи, в яких він надає правову допомогу, зокрема в графі "Назва органу, у якому надається правова допомога". Отже, у разі надання адвокатом правової допомоги в суді ордер має містити назву суду, в якому адвокат надає правову допомогу (ухвала Верховного Суду ухвала від 30.09.2021 у справі № 640/19442/21).

Отже, в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна назва такого органу, зокрема, у даному випадку "Сумський окружний адміністративний суд".

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 9901/939/18, від 14.12.2018 у справі № 9901/847/18 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі № 9901/847/18.

З огляду на викладене, ордер серії ВІ №1214066 від 26.04.2024 не є належним документом, який може підтвердити повноваження адвоката Собини П.М. на підписання і подання заяви про забезпечення позову саме до Сумського окружного адміністративного суду відповідно до ч. 4 ст.59 КАС України.

Норми статті 152 КАС України, що регламентують форму та зміст заяви про забезпечення позову, не містять жодних посилань щодо підтвердження повноважень на представництво, однак, враховуючи загальні вимоги до будь-яких заяв та клопотань, що подаються до суду, суд вважає, що підтвердженням волевиявлення саме тієї особи, яка зазначена в документі є обов`язковим елементом будь-якого процесуального документа.

Згідно з частиною 6 статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Пунктом 3 частини 4 статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Отже, враховуючи те, що заява про забезпечення позову подана особою, повноваження якої на подання такої заяви в інтересах ОСОБА_1 належним чином не підтверджені, та виходячи із приписів частини 6 статті 7 КАС України, суд вважає за можливе застосувати в даному випадку положення пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України та повернути таку заяву без розгляду.

Також слід зазначити, що за приписами ч. 1 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 152 Кодексу адміністративного судочинства України, до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Згідно до пункту 6 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову судовий збір становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (908,40 грн.).

Суд зазначає, що в матеріалах, які надійшли до Сумського окружного адміністративного суду, міститься квитанція про сплату судового збору від 28.04.2024 №R9UU-8FYK-TK6E, в призначенні платежу якої зазначено "101 3073822011;судовий збір, за позовом ОСОБА_1 , Сумський окружний адміністративний суд", відповідно до якого позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн. за подання позовної заяви до суду. Проте в матеріалах заяви про забезпечення позову немає жодних доказів сплати судового збору за подання саме заяви про забезпечення позову до суду. Заява про звільнення від сплати судового збору та докази неможливості сплатити судовий збір за подання саме заяви про забезпечення позову, в матеріалах позовної заяви також відсутні.

Частиною 7 статті 154 КАС України передбачено, що суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу або подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.

Враховуючи викладене, суд повертає заяву про забезпечення позову позивачу без розгляду.

Керуючись ст. ст. 152, 154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подачі позовної заяви - повернути заявнику без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя С.В. Воловик

СудСумський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено01.05.2024
Номер документу118692214
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо статусу народного депутата України, депутата місцевої ради, організації діяльності представницьких органів влади, з них про статус депутатів місцевих рад

Судовий реєстр по справі —480/3470/24

Ухвала від 29.04.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.В. Воловик

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні