Справа № 700/1250/23
Провадження № 2/700/87/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2024 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді: Пічкура С.Д.
при секретарі судового засіданняНетребенко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Лисянка цивільну справу №700/1250/23, провадження №2/700/87/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до виконавчого комітету Виноградської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, співвідповідачів: ОСОБА_2 та ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету Виноградської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, співвідповідачів: ОСОБА_2 та ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач дочкою та спадкоємцем померлого ОСОБА_3 за законом. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,1761 га, кадастровий номер 7122886000:02:001:0057, яка розташована на території Рубаномостівської сільської ради, Звенигородського району, Черкаської області. При зверненні до нотаріальної контори, ій було роз`яснено, що нею строку для приййння сп пропущений встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини. За таких обставин позивач вимушений звернулася до суду із вказаним позовом.
В судовезасідання позивачне з`явилася,направила судузаяву пророзгляд справибез її участі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, направив суду клопотання про розгляд справи без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнають.
На підставі ч. 3ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
В зв`язку з неявкою сторін в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2ст.247 ЦПК Українине здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, встановивши обставини справи та відповідні до них правовідносини, суд виходить з наступного.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 30.11.2023 року, виданого Маньківським відділом реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністрества юстиції (м.Київ), вбачається, що ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне йому майно.
Постановою державного нотаріуса Лисянської державної нотаріальної контори № 2066/02-31 від 16.12.2023 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за ОСОБА_1 відмовлено у зв`язку з пропущенням строку встановленого діючим законодавством для прийняття спадщини.
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 2098/01-16 від 28.12.2023 року після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена на підставі заяви про прийняття спадщини від ОСОБА_2 . Свідоцтво про спадщину не видавалося.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно дост. 1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини, оскільки її брат, який прийняв спадщину в силу неповнолітнього віку, постійно проживає на території країни агресорки, а тому даний строк ропущений з поважних причин..
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини у справі, оцінивши надані в силу положень ст. 81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини з поважних причин, то суд вважає за можливе задовольнити позов і визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Щодовимоги провизнання додаткового строку дляприйняття спадщини зазаконом ОСОБА_2 після смертібатька ОСОБА_3 ,слід відмовити,оскільки данаособа неє позивачему справі.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від права на спадкування, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст..ст.258,259,263,264,265,268,272 ЦПК України, ст.ст.1265,1268,1269,1270,1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 строком два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Врешті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сергій ПІЧКУР
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2024 |
Оприлюднено | 01.05.2024 |
Номер документу | 118709756 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Пічкур С. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні