Справа № 645/2258/24
Провадження № 2/645/1393/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2024 р. м.Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі судді Алтухової О.Ю., розглянувши позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Салтівське шосе 264М» до Приватного акціонерного товариства «Трест Житлобуд-1» про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,-
в с т а н о в и в:
ОСББ «Салтівське шосе 264М», від імені та в інтересах якого діє представник ОСОБА_1 звернулося до суду з позовом до ТОВ «Трест Житлобуд-1» про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Перевіривши доводи позовної заяви, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Правила визначення юрисдикційності відповідної справи встановлені процесуальними законами, якими регламентована предметна та суб`єктна юрисдикція адміністративних, господарських та цивільних судів, це ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.20 Господарського процесуального кодексу України, ст.19 Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 20 ГПК в редакції Закону № 2147-VІІІ від 3 жовтня 2017 року визначена предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції.
Так, за змістом пункту 1 частини першої цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках. Зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
ВПВС неодноразово у своїх постановах вказувала критерії розмежування судової юрисдикції. Такими критеріями є передбачені законом умови, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, як-то: суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівкау законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Визначення правильної юрисдикційності того чи іншого спору має важливе значення. Адже Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) у своїй практиці неодноразово звертав увагу на те, що кожен має право на суд, встановлений законом, тобто відповідний орган повинен мати повноваження вирішувати питання, що належать до його компетенції, на основі принципу верховенства права (рішення ЄСПЛ від 29квітня 1988 року у справі «Белілос проти Швейцарії»); юрисдикцію судумає визначати закон (доповідь Європейської комісії від 12 жовтня 1978 року у справі «Занд проти Австрії»).
Справи у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці законодавець відніс до юрисдикції господарських судів.
Частиною 1ст. 385 Цивільного кодексу Українипередбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Відповідно до визначень, наведених уст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Згідно зіст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання
Спори у правовідносинах, які стосуються порядку створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку розглядаються господарськими судами (постанови ВП ВС від 02.10.2019 у справі № 501/1571/16-ц,від 06.02.2019 у справі № 462/2646/17,від 02.02.2021 у справі № 906/1308/19, постанова КГС ВС від 23.06.2021 у справі № 920/26/21).
Таким чином справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки спір виник між двома юридичними особами в зв`язку із невиконанням зобов`язання.
Керуючись ст.ст. 186, 260 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
У відкритті провадження по цивільній справі за позовом Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Салтівське шосе264М»до Приватногоакціонерного товариства«Трест Житлобуд-1»про стягненнязаборгованості пооплаті послугз утриманнябудинків іспоруд таприбудинкових територій - відмовити.
Роз`яснити позивачу що він має право звернутися з позовною заявою в порядку господарського судочинства до господарського суду по місцю знаходження відповідача.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 15 днів з дня винесення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 30.04.2024 року.
Суддя О.Ю.Алтухова
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2024 |
Оприлюднено | 01.05.2024 |
Номер документу | 118713302 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Алтухова О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні