Справа № 126/39/22
Провадження № 1-кс/151/8/24
УХВАЛА
іменем України
30 квітня 2024 року смт. Чечельник
Слідчий суддяЧечельницького районного судуВінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши заяву ОСОБА_3 про відвід слідчого судді Чечельницького районного суду Вінницької області ОСОБА_4 у справі № 126/39/22 за скаргою ОСОБА_3 на постанову старшого дізнавача СД ВП №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження № 42021022120000038, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 липня 2021 року,
В С Т А Н О В И В:
На розгляді у слідчого судді Чечельницького районного суду Вінницької області ОСОБА_4 перебуває справа № 126/39/22 за скаргою ОСОБА_3 на постанову старшого дізнавача СД ВП №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження № 42021022120000038, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 липня 2021 року.
12 квітня 2024 року ОСОБА_3 заявлено відвід слідчому судді Чечельницького районного суду Вінницької області ОСОБА_4 , який мотивовано тим, що слідчий суддя ОСОБА_4 з корупційних мотивів прикриває конкретні кримінальні злочини ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які пограбували майно і продукцію вісімсот пайовиків ПСП "Війтівське", тому просить передати скаргу іншому судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 КПК України у разі заявлення відводу слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово, його розглядає інший суддя цього ж суду, визначений у порядку, встановленому частиною третьоюстатті 35 цього Кодексу.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи від 23.04.2024 заява ОСОБА_3 про відвід слідчого судді ОСОБА_4 розподілена слідчому судді ОСОБА_1 .
В судове засідання ОСОБА_3 не з`явився, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується довідкою про доставку SMS- повідомлення. Будь яких клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав.
Слідчий суддя Чечельницького районного суду Вінницької області ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилася, проте надала суду заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначила, що дійсно їй на розгляд надійшла скарга ОСОБА_3 на постанову старшого дізнавача СД ВП №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 від 29.02.2024 про закриття кримінального провадження № 42021022120000038, внесеного до ЄРДР 05 липня 2021 року (справа № 126/39/22, провадження № 1-кс/151/7/24). Розгляд скарги було призначено на 11.04.2024 року о 13 годині 00 хвилин. У вказану дату та час ОСОБА_3 не з`явився, повідомивши по телефону, що надіслав до суду заяву про недовіру судді. Вказана заява надійшла до суду 19.04.2024, у якій ОСОБА_3 висловлює їй недовіру, вважає прийняті нею рішення у інших його справах неправосудними, звинувачуючи їй у корупції та прикритті кримінальних злочинів ОСОБА_7 та ОСОБА_6 та просить передати справу іншому судді. Щодо зазначених фактів зазначила, що прийняті нею рішення були переглянуті та залишені в силі апеляційним судом, а інформація щодо корупційних дій є наклепом. Також звертає увагу, що ні ОСОБА_7 ні ОСОБА_6 вона жодного разу не бачила і не знає даних осіб, але враховуючи ставлення ОСОБА_3 до неї та її рішень та з метою усунення його сумнівів в неупередженості судової гілки влади, не заперечує проти задоволення заяви про її відвід, оскільки ніяким іншим чином довести свою незацікавленість у прийнятих рішеннях по його справах не має можливості.
Дослідивши матеріали справи № 126/39/22, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити заяву про відвід слідчого судді ОСОБА_4 , з огляду на таке.
Згідно з ч. 6 ст. 22 Кримінального процесуального кодексу України суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 КПК України принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, тобто фактично законодавець визначив практику Європейського суду з прав людини частиною кримінального процесуального законодавства України.
Для відводу судді необхідно обґрунтувати наявність обставин, які об`єктивно можуть вказувати на можливу упередженість. Обставини, які були покладені в основу заяви про відвід, повинні бути доведеними.
Відвід повинен бути вмотивований, з наведенням відповідних аргументів, доказів, які підтверджують наявність підстав для відводу. Якщо він не вмотивований, це є підставою для відмови у його задоволенні.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 КПК України слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні:
1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;
2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;
3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;
5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Мироненко і Мартенко проти України», зазначено, що згідно з установленою практикою Європейського суду з прав людини наявність безсторонності має визначатися, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.
В той же час, Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що важливим питанням є довіра, яку суди повинні викликати у громадськості у демократичному суспільстві (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ветштайн проти Швейцарії» (Wettstein v. Switzerland).
Таким чином, враховуючи позицію ОСОБА_3 , незважаючи на те, що обставини наведені в заяві про відвід судді є необґрунтованими, проте з метою забезпечення права особи на доступ до правосуддя, та на розгляд її справи поза будь яким сумнівом для заявника, щодо об`єктивності та неупередженості складу суду, суд приходить до висновку про необхідність задоволення вказаної заяви, оскільки ці обставини можуть в подальшому викликати сумніви у заявника в об`єктивності та неупередженості судді при прийнятті ним рішень у даній справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 82 КПК України у разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) судді, який здійснює судове провадження одноособово, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею.
На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 22, 75, 76, 80-82 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_3 про відвід слідчого судді ОСОБА_4 задовольнити.
Відвести слідчого суддю Чечельницького районного суду Вінницької області ОСОБА_4 від розгляду нею справи № 126/39/22 за скаргою ОСОБА_3 на постанову старшого дізнавача СД ВП №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження № 42021022120000038, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 липня 2021 року.
Справу передати в канцелярію суду для визначення іншого судді в порядку передбаченому ст. 35 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_8
Суд | Чечельницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2024 |
Оприлюднено | 01.05.2024 |
Номер документу | 118714184 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Чечельницький районний суд Вінницької області
Моцний В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні