ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.04.2024р. Справа №905/206/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
розглянувши справу за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк Укргазбанк, м. Київ,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Джет Фінанс, м. Маріуполь, Донецька область,
про стягнення 68856,24 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк Укргазбанк звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Джет Фінанс про стягнення 68856,24 грн., з яких: заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери прострочена станом на 17.01.2024 17700,00 грн.; заборгованість по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 17.01.2023 по 17.01.2024 30534,75 грн.; заборгованість по штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери станом на 17.01.2024 8550,00 грн.; заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери 3% річних станом на 17.01.2024 2589,84 грн.; заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, інфляційні нарахування станом на 17.01.2024 - 9181,65 грн.
Підставами звернення позивача до суду стало неналежне виконання відповідачем умов договору про відкриття рахунку в цінних паперах №4104/10 від 29.06.2010.
Хід розгляду справи та процесуальні дії.
Ухвалою суду від 20.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/206/24; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з частиною одинадцятою статті 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Судом встановлено, що відповідач у справі не зареєстрував електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд».
Суд зазначає, що місцем реєстрації відповідача є м. Маріуполь Донецької області. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, вся територія Маріупольського району Донецької області, в тому числі й м. Маріуполь, включена до переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, дата початку тимчасової окупації 05.03.2022.
На даний час поштові відправлення до м. Маріуполь не здійснюються.
За приписами ч.1 ст. 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Згідно з ст. 12.1. ч.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Судом на офіційному сайті Господарського суду Донецької області на веб-порталі Судова влада було опубліковано оголошення зі змістом резолютивної частини ухвали про відкриття провадження у справі. Роздруківка оголошення наявна в матеріалах справи.
Також, відповідно до ч.2 ст. 2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень).
Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалою суду про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Також, задля повідомлення відповідача про розгляд справи ухвала про відкриття провадження у справі була направлена поштовим відправленням на адресу керівника і засновника відповідача Сахно Д.О., відомості про якого значиться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак, поштовий конверт повернутий органом поштового зв`язку із довідкою ф. 20 з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Отже, відповідач був належним чином повідомлений про рух справи.
Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення у встановлений строк відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії суд не повідомляв.
Відповідно до частини 5 статті 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Будь-яких заяв або клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до статті 252 ГПК України від учасників справи на адресу суду не надходило.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно з ч.4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин.
29.06.2010 між Публічним акціонерним товариством акціонерний банк "Укргазбанк" (зберігач, банк, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Джет Фінанс (депонент, відповідач) укладено Договір про відкриття рахунку в цінних паперах №4104/10 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого депонент доручає, а зберігач зобов`язується надавати депоненту послуги відносно відкриття та ведення рахунку в цінних паперах, зберігання належних депоненту цінних паперів, проведення операцій по даному рахунку, отримання прибутку по цінних паперах на викладених нижче умовах згідно Положення про депозитарну діяльність, затвердженого ДКЦПФР від 17.10.2006 за №999, внутрішньому положенню зберігача цінних паперів та інших внутрішніх документах зберігача, чинному законодавству України та на підставі розпоряджень депонента.
Згідно з п. 2.1. договору зберігач, зокрема, зобов`язаний: відкрити депоненту рахунок у цінних паперах протягом трьох робочих днів після подання депонентом належним чином оформлених документів згідно з вимогами зберігача та чинного законодавства України; здійснювати зберігання та облік цінних паперів депонента, що зберігаються у зберігача; здійснювати ведення рахунку в цінних паперах шляхом виконання операцій згідно та в строки обумовлені внутрішніми документами зберігача, якщо порядок виконання операцій не суперечить чинному законодавству України; за письмовим запитом депонента готовути та передавати йому виписку про стан рахунку у цінних паперах на визначенну депонентом дату; виписку про операції з цінними паперами (про обіг на рахунку в цінних паперах) впродовж визначеного строку; протягом трьох робочих днів з дати отримання запиту готувати та надавати Депоненту інші виписки, звіти про виконання розпоряджень, інформаційні довідки про: незавершені операції, поточні операції, номери сертифікатів що обліковуються на рахунку у цінних паперах, операції емітентів щодо випущених ними цінних паперів; довідково-аналітичні матеріали що характеризують ринок цінних паперів; періодично готувати та передавати Депоненту: виписку про стан рахунку у цінних паперах; виписку про операції з ціпкими паперами (про обіг на рахунку в цінних паперах) впродовж визначеного строку; інформаційні довідки про незавершені операції депонента, поточні операції, номера сертифікатів документарних цінних паперів, що обліковуються на рахунку у цінних паперах, інші інформаційні довідки, звіти про виконання розпоряджень, довідково-аналітичні матеріали що характеризують ринок цінних паперів.
Згідно з п.3 договору депонент сплачує послуги зберігача згідно за цим договором згідно затверджених зберігачем тарифів, які викладені у додатку №1 до цього договору.
Оплата послуг зберігача включає в себе вартість послуг в залежності від виконаних дій та/або операцій, згідно з тарифами зберігача.
Види, кількість та загальна вартість послуг, наданих депоненту згідно з даним договором, в т ч проведених за відповідний період, належним чином відображаються в акті прийому-передачі наданих послуг за певний період, котри підписують сторони.
Плата за послуги зберігача здійснюється депонентом до 15-го числа місяця, наступного за тим місяцем, в якому надавалися послуги згідно акту прийому-передачі послуг. В окремих випадках Акт прийому-передачі наданих послуг може надаватися в строки за домовленістю сторін.
Пунктом 6 договору сторони погодили, що у випадку невиконання або неналежного виконання однією з сторін своїх обов`язків, передбачених даним договором або чинним законодавсвом України, винна сторона несе відповідальність за завдані іншій стороні реальні збитки іншій стороні та повинна усунути дані порушення в найкоротші строки.
Відповідно до Розділу 8 договору цей Договір набуває чинності з моменту підписання обома сторонами. Строк дії договору один рік. У випадку, коли строк дії договору закінчуватиметься, а стьорони не виявили письмового бажання розірвати договір, він вважається продовженим на кожен наступний рік відповідно. Сторона, що виявила бажання з будь-яких причин розірвати договір повинна письмово повідомити вншу сторону за сорок п`ять днів до моменту розірвання із зазначенням причин.
Договір підписаний представниками сторін, на останньому аркуші договору проставлені печатки товариств.
Як зазначає позивач, на виконання умов договору, банком було надано послуги ТОВ Фінансова компанія Джет Фінанс, щодо його обслуговування в системі депозитарного обліку.
Позивачем направлялись на адресу відповідача акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг згідно з договором про відкриття рахунку в цінних паперах.
Станом на дату подання позовної заяви договір про відкриття рахунку в цінних паперах № 4104/10 не є розірваним, рахунок у цінних паперах не закритий, а його обслуговування зі сторони банку продовжує здійснюватись.
Зобов`язання за умовами договору ТОВ Фінансова компанія Джет Фінанс не виконав, оплату за надані послуги не здійснив, в наслідок чого ПАТ акціонерний банк Укргазбанк звернулось до суду з даним позовом про стягнення заборгованості в сумі 68856,24 грн., з яких:
заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери прострочена станом на 17.01.2024 - 17700,00 грн.;
заборгованість по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 17.01.2023 до 17.01.2024 - 30534,75 грн.;
заборгованість по штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери станом на 17.01.2024 - 8550,00 грн.;
заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери 3% річних, згідно ст. 625 ЦК України станом на 17.01.2024 - 2589,84 грн.;
заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, інфляційні нарахування станом на 17.01.2024 - 9181,65 грн.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з огляду порушення відповідачем умов договору про відкриття рахунку в цінних паперах №4104/10 від 29.06.2010.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Зобов`язання згідно із ст. 11, 509 Цивільного кодексу України, ст. 174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору та інших правочинів. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Як встановлено судом, між позивачем та відповідачем було укладено Договір про відкриття рахунку в цінних паперах №4104/10 від 29.06.2010.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем Договору, суд дійшов до висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з ч. 1 ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Правові засади функціонування депозитарної системи України, порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також - порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів регулюються Законом України "Про депозитарну систему України".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарна діяльність - діяльність професійних учасників депозитарної системи України та Національного банку України щодо надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах депозитарних установ, емітентів, депозитаріїв - кореспондентів, осіб, які провадять клірингову діяльність, Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках, депонентів, номінальних утримувачів, а також надання інших послуг, які відповідно до цього Закону мають право надавати професійні учасники депозитарної системи України.
У статті 4 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що система депозитарного обліку цінних паперів - сукупність інформації, записів про емісійні пінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків; інформації про емітентів; про власників цінних паперів, які мають права за цінними паперами та права на цінні папери; про обмеження прав на цінні папери та прав за цінними паперами; про осіб, уповноважених власниками цінних паперів (управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів); про номінальних утримувачів; інші дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб; інша передбачена законодавством інформація. Набуття і припинення прав на цінні папери і прав за цінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку.
Згідно з приписами статті 1 Закону України "Про депозитарну систему України" власник рахунка у цінних паперах - особа, якій професійним учасником депозитарної системи України та/або Національним банком України відкрито рахунок у цінних паперах.
Частиною 1 статті 194 Цивільного кодексу України передбачено, що цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний напір та прав за цінним папером іншим особам.
За змістом статті 6 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарний облік цінних паперів - облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік). При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про депозитарну систему України" визначено, що підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.
Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України "Про депозитарну систему України" виписка з рахунка в цінних паперах номінального утримувача є документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери на рахунку номінального утримувача, що належать клієнтам номінального утримувача або клієнтам клієнта номінального утримувача, та не є підтвердженням права власності на цінні папери.
Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Відповідно до п. 4.2.2. розділу 4 Положення про депозитарну діяльність Депозитарної установи АБ "Укргазбанк", розміщеного на сайті в мережі інтернет за адресою: https://www.ukrgasbank.com, облікові операції - депозитарні операції з ведення рахунків у цінних паперах та відображення операцій з цінними паперами, наслідком яких є зміна кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, встановлення або зняття обмежень щодо їх обігу. До облікових операцій Депозитарної установи належать операції зарахування, списання, переказу.
а) Зарахування - облікова операція, яка відображає уведення до системи депозитарного обліку Депозитарної установи визначеної кількості депозитарних активів та збільшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах депонента, на таку саму кількість.
б) Списання - облікова операція, яка відображає виведення (вилучення) визначеної кількості депозитарних активів, за якими Депозитарна установа здійснювала депозитарний облік, та зменшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах депонента, на таку саму кількість.
в) Переказ - облікова операція, що відображає переведення цінних паперів (прав на цінні папери та прав за цінними паперами) відповідного випуску з одного рахунку в цінних паперах на інший рахунок у цінних паперах, при якому обсяг депозитарного активу за цим випуском не змінюється, або проведення операцій, пов`язаних із встановленням та зняттям обмежень прав на цінні папери та/або прав за цінними паперами. Операції переказу цінних паперів, прав на цінні папери, пов`язані з встановленням або зняттям обмежень щодо обігу цінних паперів, не призводять до переходу прав на цінні папери. При їх здійсненні певна кількість або всі цінні папери, права на цінні папери, що обліковуються на рахунку в цінних паперах депонента, а блокуються/розблоковуються на цьому рахунку в цінних паперах шляхом здійснення відповідних облікових записів.
Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 8 Закону України "Про депозитарну систему України" підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в електронній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах, що відкривається депозитарною установою, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача,
Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами власника цінних паперів, які обліковуються на рахунку номінального утримувача, є документ, який згідно із законодавством держави реєстрації номінального утримувача або клієнта номінального утримувача підтверджує право власності на цінні папери та видається номінальним утримувачем або клієнтом номінального утримувача (залежно від місця обліку прав па цінні папери) на вимогу власника цінних паперів на підставі відповідного договору.
Виписка з рахунка в цінних паперах номінального утримувача є документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери на рахунку номінального утримувача, що належать клієнтам номінального утримувача або клієнтам клієнта номінального утримувача, та не є підтвердженням права власності на цінні папери.
Судом встановлено, що на виконання умов договору зберігачем було відкрито депоненту рахунок у цінних паперах та надано послуги, щодо його обслуговування в системі депозитарного обліку.
Цінні папери на рахунку №004104 обліковуються за депонентом, що підтверджується наявними в матеріалах справи виписками про стан рахунку в цінних паперах за періоди з 29.06.2010 до 11.10.2013, з 04.06.2013 до 25.01.2024 та станом на 25.01.2024.
Також, на виконання умов Договору позивачем складені відповідні Акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг згідно за Договором за період з 01.02.2016 до 01.01.2024.
Акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг направлялись відповідачу на адресу, яка зазначена в договорі про відкриття рахунку в цінних паперах.
За відсутності в матеріалах справи доказів висловлення товариством заперечень щодо визначених позивачем обсягів та вартості наданих послуг, суд дійшов висновку про те, що відповідач прийняв вказані послуги банку.
Як зазначає позивач та вбачається з матеріалів справи, відповідачем акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг (зберігання цінних паперів) підписано не було, вартість наданих позивачем послуг за договором не сплачено, внаслідок чого у відповідача наявна заборгованість перед позивачем по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери прострочена станом на 17.01.2024 в сумі 17700,00 грн.
В даному випадку, за укладеним між сторонами договором надання та споживання послуги відбувається одночасно. Виконавець зобов`язується надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, що випливає з суті ст. 901 ЦК.
Як вбачається з матеріалів справи, на час розгляду справи даний договір є чинним, рахунок у цінних паперах не закритий та Банк надалі здійснює його обслуговування, тобто надає послугу, яка споживається відповідачем.
Доказів протилежного відповідачем суду не надано.
Як встановлено судом, в п. 3 договору сторони узгодили, що депонент сплачує послуги зберігача згідно за цим договором згідно затверджених зберігачем тарифів, які викладені у додатку №1 до цього договору. Види, кількість та загальна вартість послуг, наданих депоненту згідно з даним договором, в т.ч. проведених за відповідний період, належним чином відображаються в акті прийому-передачі наданих послуг за певний період, котри підписують сторони. Плата за послуги зберігача здійснюється депонентом до 15-го числа місяця, наступного за тим місяцем, в якому надавалися послуги згідно акту прийому-передачі послуг. В окремих випадках Акт прийому-передачі наданих послуг може надаватися в строки за домовленістю сторін.
За змістом ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується з нормами ст. ст. 525, 526 ЦК України.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів сплати позивачу простроченої заборгованості, не надано будь-яких інших доказів у підтвердження відсутності його обов`язку зі сплати заявленої заборгованості, у зв`язку з чим суд доходить висновку про наявність підстав для стягнення 17700,00 грн. простроченої заборгованості по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з травня 2014 по січень 2024 згідно наданих суду актів, виписок про операції з цінними паперами.
Також, позивачем заявлено до стягнення з відповідача заборгованість по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 17.01.2023 до 16.01.2024 в сумі 30534,75 грн.; штрафу в розмірі 50 % від суми простроченої заборгованості в сумі 8850,00 грн.; 3% річних за період з 16.06.2014 до 16.01.2024 в сумі 2589,84 грн.; інфляційні нарахування за період з липня 2014 до грудня 2023 в сумі 9181,65 грн.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
В п. 6 договору сторонами погоджено, що у випадку невиконання або неналежного виконання однією з сторін своїх обов`язків, передбачених даним договором або чинним законодавством України, винна сторона несе майнову відповідальність за нанесені збитки іншій стороні та повинна усунути дані порушення в найкоротші строки. Збитки що були надані однією з сторін у випадку порушення даного Договору або чинного законодавства України відшкодовуються іншій стороні в розмірі фактичних збитків підтверджених відповідними документами. У випадку затримки сплати вартості наданих послуг зберігача депонент сплачує зберігачу пеню в розмірі 0,5 % від загальної суми (за кожен день прострочення), шо підлягає до сплати. Якщо платіж за надані депоненту депозитарні послуги прострочено більш ніж на тридцять днів то така дія депонента вважається відмовою віл виконання умов даного договору, та зобов`язує депонента сплатити штраф у розмірі 50% від суми заборгованості депонента, визначеної на день фактичної сплати.
Приписами частини 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Положеннями частин 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Статтею 253 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Виходячи з наведених вище норм права, перебіг періоду прострочення відповідачем грошового зобов`язання за договором починається з першого дня, за терміном, коли зобов`язання мало бути виконано, а нарахування господарської санкції у вигляді пені здійснюється за шість місяців прострочення виконання зобов`язання, починаючи з першого дня такого прострочення.
Разом з цим, частиною 7 ст. розділу IX "Прикінцеві положення" ГК України встановлено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020р. «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено на всій території України карантин з 12.03.2020р.
27.06.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (набрала чинності 30.06.2023), пунктом 1 якої, відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин.
Також, суд враховує, що за приписами статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" та частини другої статті 343 ГК України розмір пені за прострочку платежу не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Якщо в укладеному сторонами договорі зазначено вищий розмір пені, ніж передбачений у цій нормі, застосуванню підлягає пеня в розмірі згаданої подвійної облікової ставки.
При цьому, в пункті 6 Договору визначений сторонами розмір пені (0,5 %) перевищує розмір подвійної облікової ставки НБУ в заявлений період.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені за визначений позивачем період, суд зазначає, що він виконаний невірно, оскільки позивачем не враховано обмеження строку нарахування пені, встановленого частиною 6 статті 232 Господарського процесуального кодексу України, який в даному випадку продовжений на період дії карантину, по кожному платежу окремо, а також порушені вимоги частини 2 статті 343 ГК України, статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань".
Суд, здійснивши за допомогою калькулятора інформаційної бази ЛІГА.ЗАКОН власний розрахунок суми пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, починаючи з першого дня такого прострочення, обмежуючись встановленим частиною 6 статті 232 ГК України шестимісячним строком нарахування пені, який продовжений на період дії карантину, а також визначеними позивачем періодами, з урахуванням щомісячної послуги в розмірі 150,00 грн. згідно актів, встановив, що загальна сума пені складає 3528,39 грн., у зв`язку з чим вимога про стягнення пені підлягає частковому задоволенню в зазначеному розмірі.
Перевіривши розрахунок штрафу у розмірі 50% від суми заборгованості, суд встановив його арифметично вірним, у зв`язку з чим сума штрафу підлягає задоволенню у повному обсязі в розмірі 8550,00 грн.
Відповідно до вимог ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши за допомогою калькулятора інформаційної бази ЛІГА.ЗАКОН розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, що міститься у позові, суд приходить до висновку, що вимоги про стягнення 2589,84 грн. 3% річних та 9181,65 грн. інфляційних втрат підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 7, 13, 42, 46, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Джет Фінанс, м. Маріуполь, Донецька область, про стягнення 68856,24 грн. задовольнити частково - в сумі 41549,88 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Джет Фінанс (87515, Донецька область, місто Маріуполь, вул. Енгельса, б. 33, офіс 3; код ЄДРПОУ 37139585) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, місто Київ, вул. Єреванська, буд. 1, код ЄДРПОУ 23697280) заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери в сумі 17700,00 грн.; заборгованість по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери в сумі 3528,39 грн.; заборгованість по штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери в сумі 8550,00 грн.; 3% річних в сумі 2589,84 грн.; інфляційні нарахування в сумі 9181,65 грн.; витрати по оплаті судового збору в сумі 1827,18 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі http://dn.arbitr.gov.ua.
Суддя К.С. Харакоз
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2024 |
Оприлюднено | 02.05.2024 |
Номер документу | 118717987 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Харакоз Костянтин Сергійович
Господарське
Господарський суд Донецької області
Харакоз Костянтин Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні