Ухвала
від 30.04.2024 по справі 563/746/24
КОРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 563/746/24

У Х В А Л А

про залишення заяви без руху

30 квітня 2024 року м. Корець

Суддя Корецького районного суду Рівненської області Сірак Д.Ю. при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за заявою АТ КБ «Приватбанк», треті особи: Жадківська сільська рада, Корецька державна нотаріальна контора Рівненської області про визнання спадщини відумерлою,

в с т а н о в и в :

Заявник звернувся до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Подана заява не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України та підлягає залишенню без руху, виходячи з такого.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ст. 334, 335 ЦПК України, заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

У заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

Дослідивши заяву на відповідність вимогам ст. 334, 335 ЦПК України, суд доходить висновку про її невідповідність вимогам ст. 335 ЦПК України, а саме: в частині зазначення та надання доказів про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

Так, у заяві заявник зазначає, що відповідно до листа Корецької державної нотаріальної контори від 15.11.2016 року, після смерті ОСОБА_1 спадкова справа заведена на підставі претензії банку, а з заявою про прийняття або відмову від спадщини до нотаріальної контори спадкоємці не зверталися.

Однак, ст. 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а наявна відповідь нотаріальної контори про відстність заяв від спадкоємців датована 15 листопад 2016 року, тобто у ймовірних спадкоємців для подання відповідних заяв ще було достатньо часу.

Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Особи, які мають право або зобов`язані подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання інформації з Спадкового реєстру про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину.

Відповідної інформації про відсутність спадкоємців чи неприйняття ними спадщини станом на дату звернення до суду заявник не надав.

Згідно з ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб, що кореспондується з положенням ч. 3 ст. 42 ЦПК України, відповідно до якої у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.

Згідно ч.1 ст. 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

З аналізу зазначених норм незрозумілим для суду є зазначення заявником в заяві про визнання спадщини відумерлою третіх осіб, характерних учасників позовного провадження, які не є учасниками процесу в окремому провадженні.

Отже заявнику необхідно зазначити статус третіх осіб, відповідно до норм законодавства та враховуючи факт подання заяви про визнання спадщини відумерлою саме в порядку окремого провадження.

Також суддя вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Підпунктом 1 п. 61 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР, в редакціїЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17.11.2020 р. № 1009-ІХ, передбачено, що у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою,обраною територіальною громадою, територія якої затверджена КМУ (далісформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі розформовані територіальні громади).

Згідно розпорядження КМУ «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад Рівненської області» від 12.06.2020 р. № 722-р, територія територіальної громади с. Жадківка увійшла до складу території Корецької міської територіальної громади.

На підставі зазначеного, 08.12.2020 р. набула повноважень Корецька міська рада, обрана сформованою територіальною громадою, що підтверджується рішенням Корецької міської ради «Про реорганізацію сільських рад, які увійшли до складу територіальної громади шляхом приєднання до Корецької міської ради» від 08.12.2020 р. № 21, у зв`язку з чим припинилися повноваження, зокрема Жадківської сільської ради Корецького району Рівненської області.

Корецька міська рада Рівненської області, з дня набуття нею повноважень, є правонаступником прав та обов`язків Жадківської сільської ради Корецького району Рівненської області (підпункт 9 п. 61 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР).

26.07.2021 здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи Жадківської сільської ради Корецького району Рівненської області (номер запису: 1005971120010000212).

З огляду на викладене, приходжу до висновку, що заявником під час складання заяви невірно визначена заінтересована особа(в заяві- третя особа), яка на час подання заяви не є юридичною особою.

Також, необхідно звернути увагу на те, що заявник у заяві про визнання спадщини відумерлою заявив вимогу не лише визнати спадщину відумерлою, але й про передачу її у власність територіальній громаді в особі Жадківської сільської ради(особі, яка станом на день подачі заяви припинена), тобто заява містить вимоги позовного (майнового) характеру.

Разом з тим з роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема вимоги про передачу спадкового майна у власність територіальної громади.

Згідно ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.

Враховуючи вищевказане, вважаю, що заяву необхідно залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків шляхом подачі заяви, оформленої у відповідності до вимог Цивільного процесуального кодексу України.

Керуючись ст. 175, 177, 185, 258-260 ЦПК України, суддя

постановив:

Заяву АТ КБ «Приватбанк», треті особи: Жадківська сільська рада, Корецька державна нотаріальна контора Рівненської області про визнання спадщини відумерлою - залишити без руху.

Надати заявнику п`ятиденний строк усунення недоліків заяви, який починає рахуватися з дня отримання заявником даної ухвали.

Роз`яснити заявнику, що в разі невиконання вказаних в ухвалі вимог, заява буде вважатися неподаною та буде повернута заявниці, що не перешкоджає повторному зверненню із аналогічною заявою до суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

С у д д я :

СудКорецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення30.04.2024
Оприлюднено02.05.2024
Номер документу118721923
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —563/746/24

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Сірак Д. Ю.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Сірак Д. Ю.

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Сірак Д. Ю.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Сірак Д. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні