Рішення
від 29.04.2024 по справі 463/1720/24
ЛИЧАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 463/1720/24

Провадження № 2/463/898/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року Личаківський районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді Головатого Р.Я.

з участю секретаря судових засідань Афанасьєва Д.С.

розглянувши у м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Стимул Плюс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,-

встановив:

позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Стимул Плюс» заборгованість по сплаті внесків та платежів з утримання будинку і прибудинкової території за період з березня 2021 року по січень 2024 року у розмірі 20267 грн. 80 коп.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Стимул Плюс» створено відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі Закон), 07.05.2009 проведена державна реєстрація юридичної особи, основний вид діяльності - 70.32.0 управління нерухомим майном, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.08.2015.

Згідно з п.3 розділу ІІ статуту ОСББ «Стимул Плюс» об`єднання забезпечує реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяє співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечує виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідач ОСОБА_1 є власником та проживає у квартирі АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст.15 Закону співвласники зобов`язані, зокрема виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Частиною 6 статті 22 Закону визначено, що для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.

До виключної компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників (ч. 9 ст. 10 Закону).

Пункт 2 розділу V статуту ОСББ зобов`язує співвласника своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески та платежі.

Протоколом Загальних зборів ОСББ «Стимул Плюс» №13 від 23.12.2020 затверджено повий розмір внесків - 3,00 грн. за 1 кв.м загальної площі на місяць.

Однак, відповідач належним чином не оплачувала обов`язкові членські внески за період з березня 2021 року по січень 2024 року, в результаті чого станом на 01 лютого 2024 року утворилася заборгованість у розмірі 19767,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості.

Крім цього, відповідач не оплатили вартість витрат на прочистку димовентиляційних каналів (ДВК) за період з червня 2021 року по жовтень 2022 року у розмірі 300,00 грн., а також витрати на матеріальну допомогу переселенням у зв`язку із звернення адміністрації Личаківської РД від 11.03.2022 у розмірі 200,00 грн.

Таким чином заборгованість по сплаті внесків та платежів на утримання буднику і прибудинкової території становить 20267,80 грн.

ОСББ «Стимул Плюс» неодноразово зверталося до відповідача щодо сплати заборгованості, зокрема вимоги-попередженпя скеровувалися відповідачам 12.04.2022, 16.06.2022, 24.06.2022. У зв`язку із невиконанням відповідачем своїх зобов`язань, питання щодо погашення заборгованості неодноразово розглядалось на засіданнях загальних зборів членів ОСББ «Стимул Плюс» та 12.10.2022 рішенням загальних зборів було вирішено звернутися в суд з позовом до відповідача про стягнення заборгованості, який просить задовольнити.

Ухвалою від 04.03.2024 постановлено прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі, розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Визначити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін. Роз`яснити відповідачу право протягом зазначеного строку надіслати суду відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України одночасно з надісланням відзиву до суду копію відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи, документи, на підтвердження чого додаються до відзиву. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідач вправі пред`явити зустрічний позов у строк визначений для подання відзиву.

Визначити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, а відповідачу п`ятиденний строк з дня його отримання для подання заперечення, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи, документи, на підтвердження чого додаються до відповіді на відзив та заперечення відповідно.

Копія ухвали вручена відповідачу 15.03.2024 та представник останньої, скориставшись своїм правом у встановлені судом строки, 29.03.2024 подала відзив на позовну заяву, у якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити та покласти на позивача понесені відповідачемсудові витрати на професійну правничу допомогу. Зазначила, що відповідачем фактично сплачено внески на утримання будинку та прибудинкової території на загальну суму 22514 грн. 60 коп., з яких 2645 грн. у березні 2021 року, 18599 грн. 29.02.2024 за 2021, 2022 та 2023 роки, а також 584 грн. 40 коп. 09.03.2024 за січень 2024 року. Крім цього, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №529 та Наказу Мінрегіону від 27.07.2018 №190 до обов`язкового переліку робіт, витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території входить і обслуговування димових та вентиляційних каналів, а тому такі послуги позивач зобов`язаний був надати в межах кошторису та витрат, які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, та підстави додатково стягувати кошти на ці послуги відсутні. Також вважає незаконною і вимогу про стягнення 200 грн. допомоги переселенцям.

13.03.2024 та в подальшому 08.04.2024 від позивача надійшли заяви про зменшення позовних вимог, а також письмові пояснення, у яких останній просить стягнути з відповідача 1084 грн. 40 коп., оскільки відповідачем після звернення позивача до суду в цілому сплачено 19183 грн. 40 коп. В той же час вважає незрозумілими проведені відповідачем розрахунки заборгованості за цілий 2021 рік, коли непогашена заборгованість виникла лише на кінець квітня 2021 року в сумі 482,60 грн., а станом на кінець березня була переплата в сумі 101,80 грн. З урахуванням наведеного просить стягнути з відповідача залишок заборгованості за період з березня 2021 року по січень 2024 року в сумі 1084,40 грн. та понесені позивачем судові витрати в сумі 6528 грн.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно всі обставини справи та оцінивши в сукупності зібрані у справі докази, суд встановив наступне.

Статтею 317 ЦК України встановлено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Відповідно до ст.319 ЦК України власність зобов`язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Згідно зі ст.322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до п.1 розділу І, п.3 розділу ІІ статуту ОСББ «Стимул Плюс» таке створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку». Завданням та предметом діяльності об`єднання є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Згідно з п.2 розділу V статуту ОСББ «Стимул Плюс» співвласники зобов`язані, зокрема своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Аналогічно і ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

За змістом ч.1, 2 ст.16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту: шляхом скликання загальних зборів: створювати органи управління та визначати умови їх діяльності та оплати; приймати рішення щодо надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту неподільного і загального майна відповідно до статуту; давати згоду на укладення договорів на виконання робіт та надання послуг для об`єднання відповідно до вимог статті 10 цього Закону; встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об`єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів; виключати з свого складу членів об`єднання, які не виконують своїх обов`язків; брати на баланс майно об`єднання; для виконання статутних завдань здійснювати необхідну господарську діяльність в порядку, визначеному законом. Доручати правлінню в межах повноважень, визначених статутом: визначати підрядника, укладати договори на управління та експлуатацію, обслуговування і ремонт майна з будь-якою фізичною або юридичною особою відповідно до статуту та законодавства; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів; ініціювати скликання загальних зборів; захищати права, представляти законні інтереси власників в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; за рішенням загальних зборів та згодою власників приміщень, які не є членами об`єднання, використовувати приміщення в житловому комплексі для потреб органів управління об`єднання.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що ОСББ має право забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків, вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань резервного і ремонтного фондів, звертатись до суду з позовом про звернення стягнення на майно власників приміщень, які відмовляються відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим законом та статутом об`єднання платежі, збори і внески, а також відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Статтею 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Згідно зі ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначено Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон № 417-VIII), який регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Частиною першою статті 7 Закону № 417-VIII визначені обов`язки співвласників багатоквартирного будинку, зокрема: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (частина друга статті 7 Закону № 417-VIII).

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ст.12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як вбачається з матеріалів справи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Стимул Плюс» створено відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі Закон), 07.05.2009 проведена державна реєстрація юридичної особи, основний вид діяльності - 70.32.0 управління нерухомим майном, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.08.2015.

Відповідач ОСОБА_1 є власником та проживає у квартирі АДРЕСА_1 .

Рішенням Загальних зборів ОСББ «Стимул Плюс», оформленим протоколом №13 від 23.12.2020, визначено розмір сплати членських внесків на 2021 рік в сумі 3,00 грн. за 1 кв.м від загальної площі квартири чи нежитлового приміщення на місяць.

Як вбачається з представленого позивачем витягу зі зведеної Оборотної відомості нарахування внесків і платежів за період 01.03.2021 по 01.02.2024 та розрахунку заборгованості відповідач на час звернення позивача до суду належним чином не оплачувала обов`язкові членські внески та інші платежі, внаслідок чого станом на 01 лютого 2024 року утворилася заборгованість у розмірі 20267,80 грн., до складу яких позивачем включено 19767,80 грн. заборгованість зі сплати членських внесків, 300,00 грн. вартість витрат на прочистку димовентиляційних каналів (ДВК) за період з червня 2021 року по жовтень 2022 року, 200,00 грн. витрати на матеріальну допомогу переселенням у зв`язку із зверненням адміністрації Личаківської РД від 11.03.2022.

Зменшуючи позовні вимоги до 1084,40 грн., позивач посилається на те, що 29.02.2024 відповідачем сплачено 18599 грн. та як вбачається з копії платіжної інструкції від 29.02.2024 це - сплата внесків за 2021, 2022 та 2023 роки, а також 09.03.2024 відповідачем сплачено 584,40 грн. і як вбачається з платіжної інструкції від 09.03.2024 це сплата внесків за січень 2024 року.

Таким чином залишок заборгованості становить 1084 грн. 40 коп.

З урахуванням наведеного, оскільки відповідач як власник квартири у житловому будинку АДРЕСА_2 , несе обов`язок зі сплати внесків відповідно до прийнятих загальними зборами рішень, а також з оплати інших платежів за спожиті житлові або комунальні послуги, однак такий належним чином не виконувала, внаслідок чого утворилась заборгованість, залишок якої з урахуванням сплачених відповідачем на її погашення коштів за час розгляду справи судом, становить 1084 грн. 40 коп. (20267,80 грн.- 18599 грн. - 584,40 грн.), а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача цієї суми заборгованості є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

При цьому, на вказані висновки суду не впливають посилання відповідача на фактичну сплату нею внесків на утримання будинку та прибудинкової території у березні 2021 року на суму 2645 грн., оскільки такі враховані позивачем перед зверненням до суду, що відображено у витязі зі зведеної Оборотної відомості нарахування внесків і платежів за період 01.03.2021 по 01.02.2024 та з якого вбачається, що станом на березень 2021 року у відповідача наявна переплата на суму 101,80 грн.

Також суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що витрати на прочистку димовентиляційних каналів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №529 та Наказу Мінрегіону від 27.07.2018 №190 входять до обов`язкового переліку робіт, витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, оскільки вказана Постанова втратила чинність, а Наказ винесено відповідно до пункту 8 частини другої статті 4, абзацу п`ятого частини третьої статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання якого згідно з ч.2 ст.2 не є відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

В той же час як вбачається з долучених до позовної заяви копій актів повторної перевірки та прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об`єктів, житлових та громадських будинків від 28.04.2021, від 12.10.2021 та від 26.10.2022 позивачем оплачено вартість таких робіт на загальну суму 5700 грн. (1900 грн. * 3), що з урахуванням загальної кількості квартир у будинку обґрунтовано покладено на власників кожної з них у сумі 300 грн. (5700 грн./19 квартир).

Що стосується 200 грн. витрат на матеріальну допомогу переселенням у зв`язку із зверненням адміністрації Личаківської РД від 11.03.2022, то рішення про надання згоди для надання матеріальної допомоги та закупівлю продуктів на суму 3800 грн. (з розрахунку 200 грн. з квартири) за рахунок коштів спецфонду з наступним поверненням їх при поточному нарахуванні членських внесків, оформлене протоколом №5 засідання правління ОСББ «Стимул Плюс» від 24.05.2022 (т.1 а.с.23), яке не оскаржувалось.

Задовольняючи позов, у відповідності до вимог ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені останнім і документально підтверджені судові витрати, що становлять 3028 грн. судового збору та 3500 грн. витрат на професійну правничу допомогу, а всього 6528 грн.

Керуючись ст.12, 13, 81, 89, 137, 141, 247, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України,-

ухвалив:

позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Стимул Плюс» заборгованість по сплаті внесків та платежів з утримання будинку і прибудинкової території за період з березня 2021 року по січень 2024 року в сумі 1084 грн. 40 коп. (одна тисяча вісімдесят чотири гривні сорок копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Стимул Плюс» 6528 грн. (шість тисяч п`ятсот двадцять вісім гривень) судових витрат.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його складення до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Стимул Плюс», місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул.Самійленка, 38, код ЄДРПОУ 36500926.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання відповідачів: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,

Повне судове рішення складено 29.04.2024.

Суддя Р.Я.Головатий

СудЛичаківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено02.05.2024
Номер документу118724775
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —463/1720/24

Рішення від 29.04.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Головатий Р. Я.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Головатий Р. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні