Рішення
від 25.10.2023 по справі 671/1330/20
ВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 671/1330/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2023 року Волочиський районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючої - судді Бабій О.М.,

з участю секретаря судового засідання Кошонько Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Волочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог - служба у справах дітей Волочиської міської ради Хмельницької області про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та встановлення порядку участі у спілкуванні з дитиною,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 ,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Волочиська районна державна адміністрація Хмельницької області, як орган опіки та піклування, в якому просить зобов`язати відповідача не чинити перешкод в спілкуванні з їхнім неповнолітнім сином - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановивши порядок його участі у вихованні та спілкуванні з сином щосереди з 16 год. до 18 год. четверга щотижня та в 2 та 4 суботу з 11 год. до 19 год. неділі щомісяця, за місцем постійного проживання позивача в м. Волочиську Хмельницької області.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач посилається на те, що у нього з ОСОБА_2 є малолітній син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після розірвання шлюбу з відповідачкою у них почалися непорозуміння щодо прийняття участі у вихованні сина, його відвідуванні, почалися створюватися штучні перешкоди зі сторони ОСОБА_2 та осіб, які проживають разом із його сином, стосовно неможливості його нормального спілкування з дитиною.

Вказує, що всі його намагання мирним шляхом врегулювати даний спір призводять до конфліктів. Відповідач безпідставно відмовляє йому в наданні можливості спілкування з ОСОБА_3, займатись його вихованням і чинить йому в цьому всілякі перешкоди. Весь час він намагався налагодити нормальний зв`язок із дитиною, приймати участь у його вихованні, утриманні, розвитку його здібностей та забезпечувати всім необхідним для нормального розвитку та становлення.

Позивач зазначає, що з метою усунення перешкод у спілкуванні з дитиною і вирішення спору відповідно до норм чинного законодавства та визначення способів участі у вихованні малолітньої дитини та спілкуванні з нею, він звертався з відповідною заявою до органу опіки та піклування Волочиської районної державної адміністрації, розпорядженням якої йому було встановлено порядок участі у вихованні сина. Однак, відповідач відверто ігнорує виконання розпорядження Волочиської РДА, чинить перешкоди в побаченні з сином, позбавляє можливості особистого спілкування з дитиною, а тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

В ході судового розгляду судом було замінено третю особу без самостійних вимог - Волочиську районну державну адміністрацію Хмельницької області, як орган опіки та піклування, на третю особу без самостійних вимог - службу у справах дітей Волочиської міської ради Хмельницької області.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання 25 жовтня 2023 року не з`явився, подавши суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги задовольнити.

Опитаний раніше в судовому засіданні, ОСОБА_1 позов підтримав з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити. Зазначив, що відповідачем йому створюються перешкоди у спілкуванні з дитиною, а він бажає спілкуватись та брати участь у вихованні сина, на що має право.

Представник позивача ОСОБА_5 , опитаний в судовому засіданні раніше, позов підтримав з викладених у ньому підстав.

Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_6 в судове засідання 25 жовтня 2023 року не з`явилися, про час та місце проведення судових засідань неодноразово повідомлялись.

Від представника ОСОБА_6 надійшла заява про відкладення розгляду справи 25 жовтня 2023 року у зв`язку з його зайнятістю в розгляді іншої справи. Вказана заява задоволенню не підлягає, враховуючи відсутність поважних причин для відкладення розгляду справи та систематичність подання представником заяв про відкладення розгляду справи з різних причин. Крім того, стороною відповідача викладено письмово позицію по суті позову.

У поданому відзиві на позовну заяву відповідач ОСОБА_2 зазначила, що відповідно до акта обстеження умов проживання Волочиської міської територіальної громади за № 211 від 29 жовтня 2020 року дитина ОСОБА_3 проживає з нею та бабусею ОСОБА_7 по АДРЕСА_1 , відвідує Волочиську ЗОШ № 5. Розпорядження Волочиської РДА від 04 березня 2019 року за № 69/2019-р про порядок участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною вона виконувала, невиконання розпорядження відбувалось самим батьком. Після відвідин батька та перебування у нічний час у його сім`ї син плакав, просив, щоб мама його забрала додому, що підтверджується обстеженням психолога ОСОБА_8 у період з 28 по 30 жовтня 2020 року. Відповідно до обстеження дитина не хоче ночувати в тата. Крім того встановлено, що дитина хоче приходити лише вдень до тата, бо там є приставка, яку йому подарували на день народження і не дозволяють забрати додому, тільки у батька він може нею гратися. В даному випадку вбачаються маніпуляції батька ОСОБА_1 щодо своєї дитини, а не бажання виховувати та спілкуватись зі своїм сином. Необхідно зазначити, що позивач одружений, на початку липня 2020 року у нього народилась дитина. Зміни в сім`ї позивача можуть негативно впливати на ОСОБА_3, враховуючи, що батько раніше не приділяв йому належної уваги та піклування, а з появою маленької дитини у нього тим більше не буде вистачати часу та бажання. На даний час дитина відвідує щовівторка та щочетверга з 16 год. до 17 год. танцювальний гурток «Браво», а також щосуботи з 09 жовтня 2020 року о 14 год. проходить ментальну арифметику, що підтверджується довідкою Академії розвитку інтелекту від 28 жовтня 2020 року. Також важливо те, що позивач постійно вчиняв психологічне та фізичне насильство по відношенню до неї при їх спільній дитині, що підтверджується інформацією щодо викликів на лінію «102» за 2016-2019 рік від 11 грудня 2019 року. Отже, враховуючи ставлення батька ОСОБА_1 до виконання своїх обов`язків, його поведінку у сім`ї, до неї та спільного сина, вік ОСОБА_3 , зайнятість дитини у шкільному та позашкільному навчанні, з врахуванням думки сина для забезпечення найкращих його інтересів, позовні вимоги підлягають задоволенню частково - у встановленні порядку участі ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з сином ОСОБА_3 щонеділі з 11 год. до 19 год. за місцем його проживання з урахуванням інтересів сина.

У відповідь на відзив ОСОБА_1 вказав, що відповідач умисно намагається довести, що він своєю протиправною поведінкою негативно впливає на виховання та розвиток сина. Заявлені вимоги про спільне перебування із сином аж ніяк не вплине на відвідування сином танцювального гуртка та Академії розвитку інтелекту, оскільки він сам зможе проводити сина на ці заняття і це навпаки ще більше зможе їх зблизити і подружити. Долучені ОСОБА_2 до відзиву матеріали про реєстрацію викликів працівників поліції підтверджують факт протиправної поведінки саме ОСОБА_2 , яка 18 грудня 2016 року спричинила йому ножове поранення лівої руки на зап`ясті, та захищаючись від протиправних дій ОСОБА_2 він був вимушений застосовувати до неї силу, заподіявши тілесні ушкодження.

Відповідач ОСОБА_2 подала до суду заперечення на відповідь на відзив, в якому вказала, що долучена нею інформація з Волочиського ВП Городоцького ВП ГУНП в Хмельницькій області про виклик на лінію «102» за 2016-2019 рік від 11 грудня 2019 року про події за 18 грудня 2016 року вказує на протиправну поведінку позивача щодо неї. Дані обставини підтверджуються виписним епікризом від 18 грудня 2016 року за № 7948, згідно з яким внаслідок побиття вночі з суботи на неділю чоловіком, отримала підвивих щелепи, струс головного мозку, ангіоспазм СОД. При огляді були виявлені численні садна голови, грудної клітки, верхніх кінцівок, підшкірна гематома в ділянці скроні справа, біль голови та грудної клітки. На той час дитині було 3 роки та 7 місяців, що не зупинило позивача вчиняти протиправну поведінку щодо ОСОБА_2 . Також, при побаченні з дитиною на вулиці позивач не підходив до ОСОБА_3 , не цікавився його здоров`ям, намірами, а віддавав перевагу спілкуванню зі своїми друзями. Окрім того, в новорічні свята 2020-2021 років (день Святого Миколая, святкування Нового Року) позивач не виділив часу для спілкування з дитиною. Позивач двічі відвідав ЗОШ № 5 для з`ясування питань, хто водить ОСОБА_3 до школи та чи відвідує він школу, проте ОСОБА_1 не цікавився успіхами дитини та не бажав з ним побачення, спілкування, що підтверджує небажання позивача приймати участь у вихованні та спілкуванні з дитиною. Важливою обставиною є обстеження дитини психологом ОСОБА_8 у період з 28 по 30 жовтня 2020 року, відповідно до якого дитина не хоче ночувати в тата. Крім того, вбачаються маніпулятивні дії зі сторони позивача щодо дитини, що виражаються в притриманні приставки, яку ОСОБА_3 подарували на день народження і не дозволяють забрати додому, і тільки у батька він може нею гратися. Також, ОСОБА_3 були подаровані ще інші іграшки, якими він грався у себе вдома, які в подальшому виявились у ОСОБА_1 , які він не повернув дитині, що вказує на недружелюбне відношення до дитини. Відповідач заперечує проти зазначеного позивачем способу його участі у вихованні дитини ОСОБА_3 , посилаючись на те, що ночівля в батька на даний час не відповідає інтересам дитини, оскільки син не хоче ночувати у батька, окрім того, зміни в сім`ї позивача можуть негативно вплинути на ОСОБА_3, враховуючи, що батько раніше не приділяв йому належної уваги та піклування, а з появою у нього маленької дитини тим більше у позивача не буде вистачати часу та бажання на увагу та піклування за сином.

Представник третьої особи без самостійних вимог - служби у справах дітей Волочиської міської ради Хмельницької області Комаровська Н.М.в судове засідання 25 жовтня 2023 року не з`явилася, у поданій раніше заяві просила проводити розгляд справи у її відсутності. Опитана в минулих судових засіданнях представник третьої особи вказала, що при обстеженні умов проживання дитини ОСОБА_3 вказав, що хоче жити з мамою і молодшим братиком, зі слів дитини - він боявся лишатися в тата.

Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні 16 березня 2023 року пояснив, що він є товаришем ОСОБА_1 вже 10-15 років, а відповідача ОСОБА_2 знає також давно, вони сусіди. ОСОБА_1 не спілкувався з сином, бо відповідач не допускала його. Підтверджує, що ОСОБА_2 чинить перешкоди у спілкуванні батька з дитиною.

Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні 10 квітня 2023 року пояснив, що він є другом позивача вже 20 років. ОСОБА_1 спокійний та хоче бачити свою дитину. ОСОБА_2 спочатку надавала можливість бачитись з дитиною, а потім перестала. Дитина ночувала в батька давно, років 3-4 назад.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, принциповим є положення про те, що дитина повинна зростати в умовах турботи.

У п. 6 Декларації проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння, вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Згідно із ч. 1 ст. 18, ч. 1 ст. 27 Конвенції держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно із ч. 3 ст. 291 ЦК України, фізична особа має право на підтримання зв`язків з членами своєї сім`ї та родичами незалежно від того, де вона перебуває.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» контакт з дитиною - це реалізація матір`ю, батьком, іншими членами сім`ї та родичами, у тому числі тими, з якими дитина не проживає, права на спілкування з дитиною, побачення зазначених осіб з дитиною, а також надання їм інформації про дитину або дитині про таких осіб, якщо це не суперечить інтересам дитини.

Згідно із ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.

Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ст. 153 та ст. 155 СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою.Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.

В силу ст. 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Згідно із ч.ч. 1-2 ст. 159 СК України якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

Тож, наведені норми матеріального права дають підстави вважати, що батько, який проживає окремо від дитини, також має право на особисте спілкування з нею, а мати не має права перешкоджати батьку спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Судом встановлено, що сторони з 15 листопада 2012 року перебували в зареєстрованому шлюбі, під час якого відповідач ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_3 . Батьком дитини є позивач. Рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 13 грудня 2016 року шлюб між сторонами розірвано (а.с. 8-9).

Розпорядженням Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області № 69/2019-р від 04 березня 2019 року встановлено порядок участі батька ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з дитиною ОСОБА_3 щосереди з 16 год. до 18 год. четверга, щосуботи та щонеділі. Місце зустрічі з дитиною визначається за взаємною згодою батьків (а.с. 10).

Відповідно до складеного головними спеціалістами служби у справах дітей райдержадміністрації акту обстеження умов проживання дитини від 02 грудня 2020 року за адресою: АДРЕСА_1 , дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом з бабусею ОСОБА_7 , мати ОСОБА_2 перебуває в Італії, для дитини створені належні умови для проживання, розвитку та виховання (а.с. 61).

Згідно із складеним головними спеціалістами служби у справах дітей райдержадміністрації акту обстеження умов проживання дитини від 27 листопада 2020 року за адресою: АДРЕСА_2 , у даній квартирі проживає батько - ОСОБА_1 із дружиною ОСОБА_11 та дитиною ОСОБА_12 . У квартирі є дві житлові кімнати, наявні меблі, місце для сну та занять. Сім`я забезпечена усім необхідним для життя та здоров`я (а.с. 62).

З висновку психолога Вітязь Л.В. , складеного за результатами 5 зустрічей з ОСОБА_3 , а також 1 спільної зустрічі з ОСОБА_3 і його мамою, та 1 спільної зустрічі з ОСОБА_3 та батьком вбачається, що Нікіті дуже необхідне відчуття «основи» - повноцінна сім`я. Неповага батька ОСОБА_1 до колишньої дружини та до сина викликає у ОСОБА_3 подібну реакцію - неповагу та страх до батька. Неповага та страх ОСОБА_3 до батька і призводить до небажання хлопчика зустрічатися із ОСОБА_1 (а.с. 109-110).

Ухвалою Волочиського районного суду Хмельницької області від 08 грудня 2021 року було зобов`язано службу у справах дітей Волочиської міської ради надати суду письмовий висновок щодо розв`язання спору та про встановлення порядку участі ОСОБА_1 у спілкуванні з неповнолітньою дитиною: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце фактичного проживання дитини - АДРЕСА_1 ), на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батька та матері, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Окрім цього, надати суду акт обстеження матеріально-побутових умов життя дитини (а.с. 142).

Згідно із відповіддю начальника служби у справах дітей Волочиської міської ради Степанюк І. № 6 від 13 січня 2022 року, на даний час немає змоги надати письмовий висновок щодо розв`язання спору та про встановлення порядку участі ОСОБА_1 у спілкуванні з дитиною, так як мати ОСОБА_2 із сином ОСОБА_3 перебувають за межами України (а.с. 147).

Також, згідно із повідомленням начальника служби у справах дітей Волочиської міської ради Степанюк І. № 164 від 20 квітня 2022 року, громадянка ОСОБА_2 тимчасово проживає за межами України в м. Рим, країна Республіка Італія, куди виїхала з сином ОСОБА_3 на підставі рішення виконавчого комітету Волочиської міської ради від 15 грудня 2021 року № 660 щодо визначення місце проживання дитини, для її тимчасового виїзду за межі України. У зв`язку із цим, неможливо встановити умови проживання дитини та матері, ставлення батьків до дитини та інші обставини, які враховуються для надання відповідного висновку. Отже, орган опіки та піклування Волочиської міської ради не в змозі розглянути питання та надати суду письмовий висновок щодо розв`язання спору про встановлення порядку участі ОСОБА_1 у спілкуванні з дитиною - ОСОБА_3 (а.с. 154).

Рішенням виконавчого комітету Волочиської міської ради від 15 грудня 2021 року № 660 про затвердження висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для тимчасового виїзду за межі України, затверджено висновок служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини ОСОБА_1 разом із матір`ю ОСОБА_2 для її тимчасового виїзду за межі України (а.с. 175).

Згідно із повідомленням головного спеціаліста служби у справах дітей Волочиської міської ради Кабанюк Н. № 27 від 09 січня 2023 року, громадянка ОСОБА_2 тимчасово проживає за межами України в м. Рим, країна Республіка Італія, куди виїхала з сином ОСОБА_3 . Отже, орган опіки та піклування Волочиської міської ради не в змозі розглянути питання та надати суду письмовий висновок щодо розв`язання спору про встановлення порядку участі ОСОБА_1 у спілкуванні з дитиною - ОСОБА_3 (а.с. 191).

Також, згідно із повідомленням начальника служби у справах дітей Волочиської міської ради Степанюк І. № 247 від 11 квітня 2023 року, неможливо забезпечити проведення оцінки потреб батьків з метою встановлення здатності матері, батька виконувати обов`язки щодо виховання дитини та догляд за нею, неможливо врахувати особисту прихильність дитини до кожного з батьків, стан здоров`я дитини, фактів вчинення домашнього насильства стосовно дитини або за її присутності, також провести бесіду з мамою, дитиною, родичами, які беруть участь у її вихованні, обстежити умови проживання дитини, батьків та інші вагомі обставини, оскільки громадянка ОСОБА_2 разом із дитиною ОСОБА_3 на даний час проживає за межами України (а.с. 217).

Так, в силу положень ч. ч. 4-6 ст. 19 СК України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Разом із цим, Верховний Суд у своїй постанові від 06 травня 2020 року у справі № 753/2025/19 (провадження № 61-1344св20) зазначив, що висновок органу опіки та піклування не є обов`язковим для суду, такий висновок є доказом у справі, який підлягає дослідженню та оцінці судом.

Також, упостанові від 12 жовтня 2022 року у справі № 559/1215/19-ц (провадження № 61-8348св22) Верховний Суд зазначив, що висновок органу опіки та піклування є документом, який подається для прийняття відповідного рішення судом, тобто він є доказом у цивільній справі, який підлягає оцінці у сукупності з іншими доказами. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини. Письмовий висновок органу опіки та піклування щодо розв`язання спору виконує допоміжну функцію при вирішенні спорів, які стосуються прав та інтересів дітей, та спрямований передусім на отримання максимальної інформації щодо обставин, які мають значення для вирішення конкретного спору, оскільки орган опіки та піклування має повноваження встановлювати відомості, одержані у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні тощо.

Аналіз викладеного свідчить, що письмовий висновок органу опіки та піклування не є обов`язковим для суду, він не має наперед встановленої сили чи переваги над іншими доказами. Сам по собі висновок не є достатнім доказом, тому рішення можна винести без нього, з урахуванням інтересів дитини.

Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Так, судом встановлено, що позивач бажає спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, він не позбавлений батьківських прав щодо сина ОСОБА_3 , має постійне місце проживання, в якому створені належні умови для проживання.

Орган опіки та піклування Волочиської міської ради на час розгляду справи не має змоги надати письмовий висновок щодо розв`язання спору та про встановлення порядку участі ОСОБА_1 у спілкуванні з дитиною, так як відповідач ОСОБА_2 разом із сином ОСОБА_3 перебувають за межами України.

З урахуванням наведених обставин, досліджених доказів та найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків, а також враховуючи зазначені вище норми чинного законодавства, що передбачають безумовне право батька на безперешкодне спілкування з дитиною, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Суд вважає, що для відновлення порушеного права позивача необхідно визначити способи його участі у спілкуванні з дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням віку малолітнього ОСОБА_3 , принципу розумності, справедливості, збалансованості між інтересами всіх учасників сімейних відносин, забезпечення найкращих інтересів дитини, наступним чином: побачення щонеділі щомісяця з 11 год. 00 хв. до 19 год. 00 хв. без присутності матері, за місцем постійного проживання батька, з урахуванням бажання дитини.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати у розмірі 840грн. 80 коп. підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст. ст. 141, 150, 153, 155, 159 СК України; ст. ст. 4, 5, 12, 49, 77, 78, 80, 81, 82, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визначити спосіб участі батька ОСОБА_1 у спілкуванні з дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступним чином:

- побачення щонеділі щомісяця з 11 год. 00 хв. до 19 год. 00 хв. без присутності матері, за місцем постійного проживання батька, з урахуванням бажання дитини.

Зобов`язати ОСОБА_2 не чинити перешкод ОСОБА_1 у спілкуванні з дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 840грн. 80 коп. сплаченого судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ).Відповідач:ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 ; ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ).Третя особа без самостійних вимог:Служба у справах дітей Волочиської міської ради Хмельницької області (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 88; код ЄДРПОУ - 04060695)

Повне судове рішення складено 25 жовтня 2023 року.

Суддя О.М. Бабій

СудВолочиський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення25.10.2023
Оприлюднено02.05.2024
Номер документу118725975
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —671/1330/20

Рішення від 25.10.2023

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Рішення від 25.10.2023

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Ухвала від 08.12.2021

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Ухвала від 15.02.2021

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Ухвала від 29.09.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні