Рішення
від 24.04.2024 по справі 243/13202/21
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єд. унік. № 243/13202/21

Провадження № 2/243/35/2024

РІШЕННЯ

Іменем України

24 квітня 2024 року

Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого суддіВоронкова Д.В.,

за участю секретаряКаліберди А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження, діючи з використанням власних технічних засобів, на підставі наказу голови суду № 29 «Про впровадження дистанційної роботи Слов`янського міськрайонного суду Донецької області» від 10.05.2022, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Донецької обласної ради, правонаступником якої є Донецька обласна військова адміністрація про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2021 позивач звернувся до суду з вказаним позовом, обґрунтувавши свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку померла його матір ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з квартири АДРЕСА_1 . У серпні 2012 року, в межах строку, він звернувся до Другої Горлівської ДНК з заявою про прийняття спадщини. Інша спадкоємиця, його сестра - ОСОБА_2 звернулася до нотаріуса з заявою про відмову від прийняття спадщини після матері на його користь. На підставі їх заяв була відкрита спадкова справа, інших спадкоємців після смерті матері немає. Отримати свідоцтво про право на спадщину він не встиг. У зв`язку з початком антитерористичної операції на Донбасі він вимушено переселився у м. Миколаїв, Стрийського району Львівської області та довгий час вони з сестрою не мали можливості звернутись до Горлівської нотаріальної контори, яка відносила свою роботу у м. Бахмут Донецької області. У 2021 році при зверненні до нотаріуса їм стало відомо, що оформити спадщину неможливо, оскільки усі архіви залишились на зберіганні у тимчасово окупованому м. Донецьк, тому йому було видано відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину на квартиру. Просить визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування.

Позивач до судового засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, наполягав на задоволені позову.

Відповідач ОСОБА_2 , яка була належним чином повідомленою про час, місце та спосіб розгляду справи шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті суду, до судового засідання не з`явилася, відомостей про причини неявки суду не повідомила.

Представник Донецької обласної ради, правонаступником якої є Донецька обласна військова адміністрація до судового засідання не з`явився, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що не є належним відповідачем у справі, оскільки спадщина, на яку просить визнати право власності позивач, відкрилася у м. Горлівка Донецької області. Горлівська міська рада не ліквідована та не припинена. Крім того, у матеріалах справи відсутні докази відмови від прийняття спадщини ОСОБА_2 , тому саме вона є належним відповідачем у справі. Заперечував проти задоволення позовних вимог в частині їх пред`явлення до адміністрації, просив проводити розгляд справи без його участі.

Вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд в межах заявлених позовних вимог (ст. 13 ЦПК України) встановив наступне.

ОСОБА_1 доводився сином ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 05.04.1956 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 20.02.2012.

ОСОБА_3 на підставі договору купівлі продажу від 09.09.2000 року, посвідченого державним нотаріусом Другої горлівської ДНК, зареєстрованого в реєстрі за № 1419, належала квартира АДРЕСА_1 .

З копії технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_1 , виконаного Горлівським бюро технічної інвентаризації від 03.08.2000 загальна площа 45,8 м2, житлова площа 21,5 м2.

Як вбачається з копії витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі № 31368549 від 14.08.2012 Другою горлівською ДНК було зареєстровано спадкову справу після смерті ОСОБА_3 .

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 своєчасно прийняв спадщину після померлої матері ОСОБА_3 , проте, своє право власності на спірну квартиру не оформив. Спадкоємцями ОСОБА_3 в рівних частках є позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та саме остання є належним відповідачем у справі та яка, згідно твердження позивача, відмовилася від спадщини на користь останнього.

30.11.2021 за вих. № 38/01-16 державним нотаріусом Горлівської державної нотаріальної контори було повідомлено, що архів, включно до 2016 року знаходиться на тимчасово непідконтрольній території (Донецькому обласному нотаріальному архіві) та видати свідоцтво про право на спадщину після ОСОБА_3 є неможливим.

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який посвідчує його право власності.

За ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Стаття 1 ЦПК України закріплює, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

В силу ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Виходячи із сформованої практики Європейського суду з прав людини, ст.1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, по своїй суті, є гарантом права власності, оскільки визнає право будь-якої особи на безперешкодне користування своїм майном.

Статтею 81 ЦПК Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина першастатті 76 ЦПК України).

Відповідач ОСОБА_2 не скористалася своїм правом надати відзив на позов, заперечення та докази на спростування вищевикладених висновків суду.

З огляду на зазначене, приймаючи до уваги, що позивач прийняв спадщину, але не може скористатись в повному обсязі своїм правом власності на спадкове майно шляхом нотаріального оформлення спадщини, суд приходить до висновку про обґрунтованість його вимог, а тому, позов в частині вимог до ОСОБА_2 підлягає задоволенню.

Щодо пред`явлених позовних вимог до Донецької обласної ради, правонаступником якої є Донецька обласна військова адміністрація, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в цій частині, оскільки Донецька обласна військова адміністрація є неналежним відповідачем у справі за вищевказаного обґрунтування.

Позивач не ставить питання про відшкодування судових витрати, які суд вважає можливим залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 5, 7, 10, 12, 13, 81, 211, 213, 246, 247, 259, 265 ЦПК України, ст.ст. 392, 1218, 1268,1269 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 45,8 м2, житловою площею 21,5 м2 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Донецької обласної ради, правонаступником якої є Донецька обласна військова адміністрація про визнання права власності в порядку спадкування відмовити.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 01.05.2024.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду

Донецької області Д.В. Воронков

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення24.04.2024
Оприлюднено02.05.2024
Номер документу118739788
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —243/13202/21

Рішення від 24.04.2024

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Воронков Д. В.

Рішення від 24.04.2024

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Воронков Д. В.

Ухвала від 28.02.2024

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Воронков Д. В.

Ухвала від 16.12.2021

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Воронков Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні