Рішення
від 29.04.2024 по справі 570/1663/24
РІВНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 570/1663/24

Номер провадження 2-о/570/102/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2024 року

Рівненський районний суд Рівненської області в особі:

судді Красовського О.О.

з участю:

секретаря судових засідань Захарук Г.Л.

заявниці ОСОБА_1

представника заявниці - адвоката Петрука О.В.

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.Рівне цивільнусправу зазаявоюОСОБА_1 ,заінтересована особа:Корнинська сільськарада Рівненськогорайону Рівненськоїобласті,приватний нотаріусРівненського районногонотаріального округуКутецька ВікторіяВолодимирівна про встановлення факту постійного проживання спадкодавця із спадкоємцем на час відкриття спадщини, -

в с т а н о в и в:

В обґрунтування заявлених вимог заявниця зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2 . Заявниця постійно проживала з батьком на час його смерті. З метою оформлення спадкових прав просить суд встановити факт постійного проживання разом з спадкодавцем на дату відкриття спадщини.

Заявниця в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та пояснила суду про обставини, що описані вище. Заяву просила задоволити. Додатково пояснила, що у 2003 р. вона отримала в дарунок будинок в с. Тайкури Рівненського району Рівненської області та забрала батьків проживати та сама стала проживати у цьому будинку. Батько був паралізований, не міг забезпечувати себе самостійно, хворів, вона забезпечувала його усім необхідним, у тому числі ліками та харчуванням. Однак вона не може оформити спадкові права через те, що її місце реєстрації не співпадає з місцем реєстрації батька. Тому звернулася до суду з відповідною заявою.

Представник заявниці в судовому засіданні заяву підтримав та просив задоволити. Пояснив, що встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини має для заявниці юридичне значення. Це надасть їй змогу реалізувати право на оформлення спадщини після смерті батька у встановленому законом порядку.

Представник заінтересованої особи Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області не з`явився в судове засідання. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

Заінтересована особа приватний нотаріус Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Кутецька В. В. в судове засідання не з`явилася. Згідно до поданої заяви просить справу розглядати без їх участі. Проти задоволення заяви не заперечують.

Повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи, заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає до задоволення, з огляну на наступне.

В судовому засіданні було допитано в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Відповідно до показань свідків, заявниця придбала хату в с. Тайкури Рівненського району Рівненської області у 2003 році. З того часу вона постійно там проживала з батьками, здійснювала за ними догляд. Заявниця єдина спадкоємиця. Вона й надалі проживає у цьому будинку.

При розгляді справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявниці - ОСОБА_2 , 1930 р.н. На день смерті батько заявниці ОСОБА_2 проживав разом з моєю матір`ю - ОСОБА_5 , 1929 р.н. та з заявницею в її будинку, який належить їй на праві приватної власності, за адресою: АДРЕСА_1 .

Житловий будинок в АДРЕСА_1 , заявниця отримала в дарунок у липні місяці 2003 році, після чого, в серпні 2003 року її батьки: ОСОБА_2 та ОСОБА_5 переїхали проживати до неї в с. Тайкури Рівненського району Рівненської області, де вони були зареєстровані. До 2003 року батьки заявниці проживали в с. Більчаки Березнівського району Рівненської області (Марининська сільська рада Березнівського району Рівненської області). До 2003 року заявниця проживала і працювала в м. Рівне, а після отримання в дар будинку в серпні 2003 року також переїхала жити в с. Тайкури Рівненського району Рівненської області, де проживає і на даний час.

На день смерті батька в 2010 р. заявниця ще працювала в м. Рівне і була зареєстрована в м. Рівне, щоб мати роботу. Тому на день смерті свого батька - ОСОБА_2 21 лютого 2010 року, відповідно до довідки Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області, батько заявниці був зареєстрований і проживав з мамою заявниці - ОСОБА_5 в АДРЕСА_1 в будинку, який належить заявниці на праві приватної власності. Проте, на день смерті батька, заявниця також проживала з ним у цьому будинку, тому вона проживала з батьками однією сім`єю з 2003 року і до дня смерті батька.

Приблизно в серпні 2021 року землевпорядник Марининської сільської ради Березнівського району Рівненської області повідомив заявницю про те, що їй, як спадкоємцю, необхідно оформити право власності на земельну ділянку (пай), який належав її батькові ОСОБА_2 . Зібравши необхідні документи, заявниця звернулася із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу - Кутецької В.В. Листом від 14.09.2021 р. № 244/02-14 приватний нотаріус Кутецька В.В. надала заявниці повідомлення про те, що нею пропущено шестимісячний строк прийняття спадщини, а також їй необхідно підтвердити в судовому порядку факт проживання з батьком: ОСОБА_2 без реєстрації на день його смерті за однією адресою: АДРЕСА_1 .

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222, ч. 1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України). Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 205/2102/19-ц вказав на те, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та законних інтересів. В розумінні ЦК України заявниця є такою, що прийняла спадщину після смерті батьків з огляду на те, що вона спільно проживала з ними.

Згідно з ч.1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.ч.1, 6 ст.29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Згідно з пунктами 3.21, 3.22 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, у редакції на момент відкриття спадщини, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

Зі змісту наведених норм закону вбачається, що під постійним місцем проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця, на момент смерті спадкодавця, зареєстрованого у передбаченому законом порядку місця проживання за однією адресою зі спадкодавцем.

Частина 3 статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного (постанова ВС від 08.03.2023 року у справі №205/11460/21).

Суд зазначає, що заявниця надала належні доводи на підтвердження того факту, що вона постійно проживала зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Даний факт був підтверджений і показаннями свідків. Зважаючи на наведене суд вважає, що заява є обґрунтованою та доведеною, а тому підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Корнинська сільська рада Рівненського району Рівненської області, приватний нотаріус Рівненського районного нотаріального округу Кутецька Вікторія Володимирівна про встановлення факту постійного проживання спадкодавця із спадкоємцем на час відкриття спадщини - задоволити повністю.

Встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала з спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Заявниця: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканка АДРЕСА_1 ).

Заінтересована особа: Корнинська сільська рада Рівненського району Рівненської області (код ЄДРПОУ 04387243, вул. Центральна, буд. 41 б, с. Корнин Рівненського району Рівненської області).

Заінтересована особа: приватний нотаріус Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Кутецька Вікторія Володимирівна (33001, вул. Яворницького, буд. 36, м. Рівне Рівненської області).

Суддя: Красовський О.О.

Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено02.05.2024
Номер документу118744111
СудочинствоЦивільне
Сутьвстановлення факту постійного проживання спадкодавця із спадкоємцем на час відкриття спадщини

Судовий реєстр по справі —570/1663/24

Рішення від 29.04.2024

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Красовський О.О.

Ухвала від 05.04.2024

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Красовський О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні