Справа № 504/4406/23
Номер провадження 2/504/1029/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.04.2024смт.Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Вінської Н.В.,
секретаря Коцар А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Доброслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: - Служба у справах дітей Визирської селищної ради Одеського району Одеської області та орган опіки та піклування Визирської сільської ради Одеського району Одеської області про позбавлення батьківських прав, -
В С Т А Н О В И В :
11.10.2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Визирської селищної ради Одеського району Одеської області та орган опіки та піклування Визирської сільської ради Одеського району Одеської області про позбавлення батьківських прав, просить суд позбавити батьківських прав відповідача по відношенню до його неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У обґрунтування позову зазначив, що 29.04.2009 року між ним та ОСОБА_2 був укладений шлюб. Від подружніх відносин у них народилась донька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спільне життя між ними не склалося, рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 01.11.2010 року шлюб був розірваний. Після розірвання шлюбу вони наладили спільні відносини та всі разом проживали за адресою: АДРЕСА_1 .
В кінці 2021 року стосунки між сторонами погіршилися, та він з донькою переїхали на інше місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 . Даний будинок складається з двох житлових кімнат, кухні, коридору, ванної кімнати, обладнаний всіма меблями та електроприборами, наявні всі умови для комфортного проживання. У доньки є окрема кімната, яка повністю облаштована, є ліжко, шкаф, стіл, шкільне приладдя та все необхідне.
З початком воєнних дій на території України, відповідачка розірвала будь які відносини, та виїхала за межі України. З того часу відповідачка не виявляє будь-якої турботи про доньку, не цікавиться її життям та розвитком, нормальних стосунків з нею не підтримує. Зазначає, що відповідачка ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, таке ухилення полягає в тому, що відповідачка не піклується про фізичний і духовний розвиток доньки, зокрема, не забезпечує необхідним харчуванням, медичним доглядом, лікуванням, що негативно впливає на фізичний розвиток дитини як складову виховання, не спілкується з нею в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до внутрішнього світу доньки. Вихованням, розвитком та лікуванням доньки позивач займається одноособово, на підставі чого просив задовольнити позовні вимоги.
Позивач у судове засідання не з`явився, представник позивача - ОСОБА_4 надала до суду заяву про проведення судового розгляду у відсутність позивача якою позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, надала до суду заяву про визнання позовних вимог, якою не заперечувала проти позбавлення її батьківських прав.
Представник третьої особи орган опіки та піклування Визирської сільської ради Одеського району Одеської області у судове засідання не з`явився, про дату, час, місце слухання справи був повідомлений належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомили продав клопотання про долучення до матеріалів справи висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо неповнолітньої доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
29.04.2009 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був укладений шлюб, зареєстрований Виконкомом Визирської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, актовий запис №03.
Від шлюбу у сторін народилась донька - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 , виданого 14.08.2009 року Виконкомом Визирської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, актовий запис № 08.
Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 01.11.2010 року шлюб між сторонами було розірвано.
Відповідно до характеристики з місця навчання ОСОБА_5 навчається у 8 класі. Зарекомендувала себе як старанна та дисциплінована учениця. Має навчальні досягнення достатнього рівня. Навчається в повну міру своїх сил. Має довільну зорову та слухову пам`ять, швидко запам`ятовує учбовий матеріал. Виявляє логічне мислення. На уроках завжди уважна, активна, виконує домашнє завдання, допомагає товаришам. Має добрий загальний розвиток. Багато читає. До виконання громадських доручень ставиться сумлінно. Бере активну участь у громадському житті ліцею та класу, у культмасових заходах. Брала участь у чемпіонаті України з кікбоксингу WAKO серед юніорів та дітей та отримала 2 місце у розділі «Поінт-файнтинг» у категорії «Старші юнаки», має 1 місце у Всеукраїнських змаганнях з кікбоксингу WAKO серед юніорів, нагороджена дипломом за ІІ місце у Чемпіонаті України з кікбоксингу WAKO серед юніорів, юнаків та дітей у розділі «Фул-контакт» у категорії старші діти. Скромна, весела, товариська, дисциплінована. Правила поведінки завжди свідомо виконує. Користується повагою серед однокласників та вчителів. Має багато друзів, підтримує дружні стосунки з багатьма учнями. Дівчинку виховує батько. Мати вже майже 2 роки не цікавиться життям Єлизавети, до навчального закладу не з`являється, на зв`язок з класним керівником не виходить. Батько один утримує дитину, систематично підтримує зв`язок з класним керівником, педагогами. Постійно цікавиться успіхами своєї доньки.
Відповідно до характеристики із спортивної секції «Кікбоксинг» Комунального закладу позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості» Одеського району Одеської області, ОСОБА_5 займається в спортивній секції «Кікбоксинг» Комунального закладу позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості» з 2022 року. Старанна, дисциплінована та відповідальна. Здібна, має гарну спортивну підготовку. Рівень розвитку спортивних навичок та швидкість опанування технікою рухів на хорошому рівні. За період відвідування гуртка Єлизавета здобула значні досягнення у спорті та має певні нагороди, а саме: Диплом та медаль Комітету з фізичного виховання та спорту МОН України за 2 місце у Чемпіонаті України серед учнів з кікбоксингу WAKO, у розділі «Фул-контакт» 26.05.2023 р. в м. Бровари. Диплом та золота медаль за 1 місце у Всеукраїнських змаганнях з кікбоксингу WAKO серед юніорів, юнаків та дітей, у розділі «Фул-контакт» 27.04.2023 року в м. Бровари. Диплом та срібну медаль за 2 місце у Чемпіонаті України з кікбоксингу WAKO серед юніорів, юнаків та дітей, у розділі «Поінт-файнтинг» у категорії Старші юнаки в м. Бровари 30.03.2023 року та Диплом за 3 місце у Чемпіонаті України з кікбоксингу WAKO серед юніорів, юнаків та дітей у розділі «Лайт-контакт» категорії Старші юнаки в м. Бровари 30.03.2023 року. Єлизавета скромна, весела, товариська. Користується повагою серед однолітків та педагогічних працівників, має багато друзів.
У майбутньому планує взяти участь в міжнародних змаганнях пов`язати своє життя зі спортом.
Відповідно до характеристики з місця проживання, сусідами будинку АДРЕСА_2 підтверджується факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з неповнолітньою донькою - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 постійно піклується про доньку, бере активну участь у її вихованні, дуже добре відноситься до дитини, спілкується з нею в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, виявляє інтерес до її внутрішнього світу. Він привчає дитину до праці, займається її додатковою освітою, особисто бере участь у вирішенні всіх питань, що виникають при навчанні в освітніх установах.
Рідна матір дитини - ОСОБА_2 не проживає за вищезазначеною адресою на протязі півтора року, не цікавився життям та розвитком дитини, не приймає участі у її вихованні та утриманні, не виявляє належної турботи про доньку, життям та розвитком неповнолітньої дитини не цікавиться, нормальних стосунків з нею не підтримує.
ОСОБА_3 весь час охайна, добре вдягнута та доглянута.
ОСОБА_1 повністю матеріально утримує дитину та проводить весь свій вільний від роботи час з донькою.
Відповідно до медичної довідки про проходження обов`язкових попереднього та періодичного психіатричного оглядів, серія 10 ААЖ №220744, виданої 18.08.2022 року (дійсна до 18.08.2024 року) КНП «Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування», психіатричні протипоказання до виконання обов`язків водія-навантажувача відсутні.
Відповідно до сертифікату про проходження профілактичного наркологічного огляду, серія 10ААЖ № 262985, виданого 18.08.2022 року (дійсний до 18.08.2024 року) КНП «Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування», наркологічних протипоказання до виконання обов`язків водія- автонавантажувача не виявлено.
Встановлено також, що відповідно до характеристики з місяця роботи №03/60 від 05.10.2023 року, ОСОБА_1 працює і Філії ТОВ «Олсідз Блек Сі» «Олійно - екстракційний завод» на посаді водія навантажувача механічного відділу з 23.08.2022 року по теперішній час.
За час роботи на підприємстві ОСОБА_6 зарекомендував себе справжнім професіоналом, відданим і люблячим свою справу, відповідальним, дисциплінованим співробітником. Він завжди грамотно і вчасно виконує доручену йому роботу. Прагнучі до освоєння нових знань, дуже активно бере участь в заходах, спрямованих на підвищення кваліфікації. За час роботи на підприємстві нарікань та зауважень не мав, трудову дисципліну ніколи не порушував.
Відповідно до Довідки №03/61 від 05.10.2023 року, виданої Філією ТОВ «Олсідз Блек Сі» «Олійно - екстракційний завод», має постійний та стабільний дохід, який за період з березня 2023 року по серпень 2023 року складає 205 052,92 грн.
Частинами 4 та 5 статті 19 Сімейного кодексу України визначено, що при розгляді судом спорів, зокрема щодо позбавлення та поновлення батьківських прав, обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
При цьому орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до висновку органу опіки та піклування Визирської сільської ради Одеського району Одеської області від 22.02.2024 року за № 37 орган опіки та піклування Визирської сільської ради Одеського району Одеської області вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно її неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Перевіривши матеріали справи, оцінивши письмові докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Стаття 9 Конвенції про права дитини покладає на держави-учасниці обов`язок забезпечувати те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Відповідно до статті 18 цієї Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що рівність прав батьків щодо дитини є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, і у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.
Сімейним кодексом України у статті 7 визначено необхідність забезпечення дитині можливості здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Статтею 150 Сімейного кодексу України встановлено обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, в тому числі зобов`язання піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною освіти.
Згідно із частинами другою та четвертою статті 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України мати та батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Частиною 1 статті 165 Сімейного кодексу України передбачено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно зі статтею 166 Сімейного кодексу України позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини.
У пунктах 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 (зі змінами) «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» судам роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін., що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
У Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківський прав» від 30 березня 2007 року зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Постановою КЦС ВС від 26 квітня 2022 року у справі № 520/8264/19 зроблено висновок, що поведінка особи, яка свідомо змінює країну проживання, не бере участі у вихованні дитини, свідчить про її ухилення від виконання батьківських обов`язків у розумінні ст.164 СК України і може бути підставою для позбавлення цієї особи батьківських прав щодо дитини.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом у постановах від 26 грудня 2018 року у справі №404/6391/16-ц (провадження №61-40224св18), від 06 травня 2020 року у справі №753/2025/19 (провадження №61-1344св20).
Враховуючи особливості правовідносин, що склались між сторонами, суд з однієї сторони має розглянути правомірність втручання в право відповідача на повагу до сімейного життя, що гарантовано статтею 8 Конвенції.
З іншої сторони обов`язковому дослідженню підлягає питання щодо забезпечення прав дитини не розлучатися з батьками і врахування при цьому якнайкращих інтересів дитини (статті 1, 9 Конвенції).
Відповідач ОСОБА_2 не спілкується донькою, не цікавиться її життям, тобто свідомо обрала такі життєві умови, за якими її участь у вихованні дитини є недостатньою, що у свою чергу свідчить про її ухилення від виконання батьківських обов`язків у розумінні статті 164 СК України.
ЄСПЛ у рішенні від 30 червня 2020 року у справі «Ілля Ляпін проти росії» заява №70879/11 встановив відсутність порушень національними судами російської федерації статті 8 Конвенції (право на повагу до приватного та сімейного життя), а також зауважив, що, якщо батько значний проміжок часу не підтримує стосунки з дитиною, його можна позбавити батьківських прав. І в цьому немає порушення права на сімейне життя, гарантованого Конвенцією.
Враховуючи вище зазначене, враховуючи визнання відповідачем позову, суд не вбачає підстав для попередження відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитей, а лише вважає за доцільне, роз`яснити останній положення ст.169 СК України, що мати, батько, які були позбавлені батьківських прав мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.
Відповідно до ст. 141 ч. 8 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.150,164,165,167,171, Сімейного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав» №3 від 30.03.2007 року із змінами від 19.12.2008 року, ст.ст. 6-13, 19, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Визирської селищної ради Одеського району Одеської області та орган опіки та піклування Визирської сільської ради Одеського району Одеської області про позбавлення батьківських прав- задовольнити
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (ідентифікаційний код) НОМЕР_2 по відношенню до її неповнолітньої доньки- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (ідентифікаційний код) НОМЕР_2 на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (ідентифікаційний код) НОМЕР_3 суму сплаченого ним судового збору 1073 (тисяча сімдесят три) гривні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя : Вінська Н. В.
Суд | Комінтернівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2024 |
Оприлюднено | 02.05.2024 |
Номер документу | 118750413 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Комінтернівський районний суд Одеської області
Вінська Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні