Рішення
від 01.05.2024 по справі 677/44/24
КРАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 677/44/24

Провадження № 2/677/264/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст)

01.05.2024року м. Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області:

у складі головуючого-судді Шовкуна В.О.,

за участі секретаря судового засідання Демчишеної Ю.В.,

Учасники провадження (сторони)

Позивач ОСОБА_1 ,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красилів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Щиборівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання майнових прав забудовника в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною позовною заявою, у якій просить суд визнати за нею, як спадкоємця за законом першої черги, всі права та обов`язки забудовника щодо будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходяться за адресою: в АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , який проживав в с. Михайлівці Хмельницького району, Хмельницької області. Після його смерті відкрилась спадщина на 2 земельні ділянки в АДРЕСА_1 : площею 0,25 га, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 6822787200:01:001:0071, та площею 0,2556 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6822787200:01:001:0072, а також права і обов`язки забудовника на незавершений будівництвом житловий будинок в АДРЕСА_1 .

Позивач являється спадкоємцем за законом першої черги та прийняла спадщину подавши заяву до приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області. Мати позивача ОСОБА_3 , яка також являється спадкоємцем за законом першої черги, відмовилась від спадщини відповідно до заяви, поданою нею до нотаріальної контори, відповідно до ст. 1273 ЦК України.

05.12.2023 року приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області позивачу видано свідоцтва про право на спадщину за законом на дві спадкові земельні ділянки. В оформленні спадщини на житловий будинок їй відмовлено, так як батько за життя не встиг отримати документи, що посвідчують його право власності на нерухоме майно, про що надано постанову.

За життя батько позивача, спадкодавець ОСОБА_2 , на місці старого будинку за адресою: АДРЕСА_1 побудував новий будинок з надвірними будівлями.

Будівництво будинку з надвірними будівлями проводилось у відповідності до вимог закону, а саме, на відведеній для цього спадкодавцю ОСОБА_2 , земельній ділянці, яка була виділена для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Будівництво будинку було розпочате згідно дозволу на право виконання будівельних робіт та будівельного паспорту на будинок. В лютому 2002 року Красилівським БТІ було складено технічний паспорт на житловий будинок з господарськими будівлями.

Декларація про готовність до експлуатації житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами у АДРЕСА_1 , до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області не подавались у зв`язку із смертю забудовника.

На даний час будівництво будинку вже є завершеним, однак не прийняте в експлуатацію.

Оскільки замовником (забудовником) є спадкодавець, позивача не може подати декларацію про готовність об`єкта до експлуатації та отримати документ, що посвідчує право власності на нерухоме майно.

Зважаючи на вказане, позивач позбавлена можливості оформити право на спадщину в поза судовому порядку, а тому змушена звернутися з вказаним позовом до суду.

Аргументи учасників справи.

Відзив на позов представник Щиборівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області суду не подав.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник відповідача Щиборівської сільськоїХмельницького району Хмельницької області подав суду заяву, у якій справу просила розглянути на розсуд суду та без участі представника міської ради.

Позиція суду.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання належним чином повідомленого учасника справи не перешкоджає розгляду справи по суті.

Заслухавши Позивача, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов наступного висновку.

Короткий зміст фактичних обставин справи.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження Серії V НОМЕР_1 від 11.04.1985 року (а.с. 44, зворот).

Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на його майно. За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на 2 земельні ділянки в АДРЕСА_1 : площею 0,25 га, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 6822787200:01:001:0071, та площею 0,2556 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6822787200:01:001:0072, а також права і обов`язки забудовника на незавершений будівництвом житловий будинок в АДРЕСА_1 .

05.12.2023 року приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Шлейник М.С. позивачу видано свідоцтва про право на спадщину за законом на дві спадкові земельні ділянки площею 0,25 га кадастровий номер 6822787200:01:001:0071 та площею 0,2556 га кадастровий номер 6822787200:01:001:0072 (а.с. 7, 8).

В оформленні спадщини на житловий будинок в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 відмовлено, так як ОСОБА_2 за життя не встиг отримати документи, що посвідчують його право власності на нерухоме майно, про що надано постанову приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Шлейник М.С. № 215/02-31 від 05.12.2023 року (а.с. 9).

Відповідно довідки № 90 від 28.08.2023 року виданої Щиборівською сільською радою Хмельницького району Хмельницької області, згідно погосподарського обліку сільської ради головою двору, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 була ОСОБА_4 , а з 2000 року ОСОБА_2 (а.с. 10).

Відповідно довідки № 89 від 28.08.2023 року виданої Щиборівською сільською радою Хмельницького району Хмельницької області померлий ОСОБА_2 постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , крім нього в даному господарстві були зареєстровані і проживали: дружина ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_1 , онук ОСОБА_5 (а.с. 11).

Відповідно виписки із розпорядження Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області № 12/2002-р від 22.01.2002 року «Про оформлення документації на будівництво індивідуального житлового будинку та будівельного паспорту на забудову садиби» ОСОБА_2 АДРЕСА_1 надано дозвіл на оформлення документації на будівництво житлового будинку на чотири кімнати житловою площею 80,0 м.кв., сараю з літньою кухнею 60,5 м.кв., на земельній ділянці площею 0,25 га, з встановленням за керівником відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства райдержадміністрації ОСОБА_6 здійснювати контроль за дотриманням забудовником правил забудови (а.с. 12).

За життя ОСОБА_2 отримав: Проект забудови земельної ділянки індивідуального забудовника, Будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, Технічний паспорт на житловий будинок індивідуального житлового фонду за адресою: АДРЕСА_1 ; (а.с. 12-21).

Мотиви, з яких виходить суд і застосовані норми права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Стаття 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Пункт 1 ч. 2 ст.16 ЦК України передбачає, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч.ч. 2, 3ст. 331 ЦК Україниправо власностіна новостроєне нерухомемайно (житловібудинки,будівлі,споруди тощо)виникає змоменту завершеннябудівництва (створеннямайна).Якщо договоромабо закономпередбачено прийняттянерухомого майнадо експлуатації,право власностівиникає змоменту йогоприйняття доексплуатації.Якщо правовласності нанерухоме майновідповідно дозакону підлягаєдержавній реєстрації,право власностівиникає змоменту державноїреєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових правна нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно п. 11 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється в разі смерті власника.

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ізст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Згідно із ч. 2 ст. 1223 ЦК України, якщо у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи визначені у ст.ст. 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від прав на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно зі ст.1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1269ЦК України спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду, земельну ділянку.

За умови наявності акту відведення земельної ділянки під забудову, дозволів на забудову, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво не може визнаватись самочинним, а є незавершеним.

Згідно з пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.

Якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт; право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.

Таким чином, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постановах Верховного Суду від 12.08.2019 року у справі № 607/9408/16-ц, від 01.04.2020 року у справі № 707/1803/16-ц та від 28.05.2020 року у справі № 2-2317/11.

Згідно з ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Зважаючи на те, що батько позивача ОСОБА_2 отримав дозвіл на будівництво будинку, будівництво спірного будинку спадкодавцем ОСОБА_2 здійснено на відведеній для цього земельній ділянці на законних підставах, однак за життя ОСОБА_2 , у встановленому законом порядку, не зареєстрував своє право на вищевказаний будинок та не отримав на своє ім`я свідоцтво про право власності, а тому до позивачки, як спадкоємця першої черги за законом, переходять права і обов`язки забудовника будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який за життя належав спадкодавцю і не припинились до дня смерті.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 як спадкоємець першої черги спадкування за законом, яка прийняла спадщину після смерті свого батька, не в змозі в позасудовому порядку оформити своє право забудовника на спірне спадкове майно, тому за нею слід визнати це право.

Зважаючи на вказане, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат між сторонами.

На стягненні судових витрат позивач не наполягає. Користуючись принципом диспозитивності, визначеним ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому підстав для стягнення судових витрат з Щиборівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області на користь позивача не вбачається.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 16, 328, 331, 346, 392, 1216-1218, 1220, 1223, 1225, 1258, 1261, 1268, 1269 ЦК України, ст. 81, 116, 118, 125, 152 ЗК України, ст.ст. 4, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Щиборівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання майнових прав забудовника в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як спадкоємцем за законом першої черги, всі права та обов`язки забудовника щодо будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач Щиборівська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області, місцезнаходження: 31070, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Щиборівка, вул. Центральна, 12, ЄДРПОУ 04404421.

Повний текст рішення виготовлено 01.05.2024 року.

Суддя В.О. Шовкун

СудКрасилівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення01.05.2024
Оприлюднено03.05.2024
Номер документу118759975
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —677/44/24

Рішення від 01.05.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Шовкун В. О.

Рішення від 01.05.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Шовкун В. О.

Ухвала від 20.02.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Шовкун В. О.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Шовкун В. О.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Шовкун В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні