Рішення
від 23.04.2024 по справі 356/82/24
БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541

№ провадження 2/356/115/24

Справа № 356/82/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.04.2024 Березанський міський суд Київської області у складі:

головуючого судді Дудар Т.В.

за участю секретаря Харченко Ж.В.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Березанського міського суду Київської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Березанської міської ради (орган опіки та піклування) до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Березанської міської ради, Березанський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), про позбавлення батьківських прав,

ВСТАНОВИВ:

До Березанського міського суду Київської області надійшла позовна заява Виконавчого комітету Березанської міської ради (орган опіки та піклування) до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Березанської міської ради, Березанський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), про позбавлення батьківських прав.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 має неповнолітню дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 , видане 10.06.2009 Відділом реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві).

Батько дитини записаний зі слів матері згідно з частиною 1 статті 135 Сімейного кодексу України. Неповнолітня ОСОБА_4 перебуває на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах Служби у справах дітей Березанської міської ради з 17.04.2023 у зв`язку з повідомленням СПД № 1 (м. Березань) Броварського РУП ГУ НП в Київській області (лист від 03.04.2023 № 639) щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності згідно з частиною 1 статті 184 КУпАП за ухилення від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей по факту скоєння ОСОБА_4 крадіжки у магазині.

Також Службою у справах дітей Березанської міської ради було отримано повідомлення від Березанського ліцею № 3 Березанської міської ради від 13.09.2023 № 155 щодо ОСОБА_2 , яка ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Відповідно до повідомлення, її неповнолітня донька ОСОБА_4 учениця 9-А класу, відсутня на навчальних заняттях 10 днів з невідомих (без поважних) причин. Під час обстеження умов проживання (акт обстеження умов проживання від 15.09.2023) було встановлено, що донька посварилась з матір`ю, вдома не проживає і повертатися відмовляється.

Сім`я ОСОБА_2 перебуває під соціальним супроводом відділення соціальної роботи Березанського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) з 06.04.2023. За інформацією Березанського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) від 22.01.2024 № 28 ОСОБА_2 виходить на контакт в телефонному режимі. До приміщення за місцем проживання практично не впускає, зустрічі з фахівцем мінімізувала, пояснюючи відсутністю часу через тимчасове працевлаштування (підтверджуючих документів про місце роботи не надає, про те, де саме працює, чітко не говорить). Мати втратила контроль над ОСОБА_5 , в родині повністю відсутнє взаєморозуміння, наявні шкідливі звички в членів сім`ї. Родині було запропоновано скористатися послугою медіації для врегулювання взаємовідносин між матір`ю та дочкою, проте сім`я виходила на зв`язок з медіаторами лише кілька разів, відмовилися від послуги, аргументуючи тим, що Маргариті набридло спілкуватися, договір з медіаторами було припинено. Складність ведення випадку полягає у тому, що ОСОБА_2 рекомендації та поради фахівця не бере до уваги та не виконує, не усвідомлює проблем у родині, спосіб життя та методи виховання дітей її повністю влаштовують.

Згідно з листом від 19.07.2023 № 209 Березанський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) повідомляв про те, що в сім`ї ОСОБА_2 існують постійні конфлікти між членами сім`ї та родичами, були випадки вчинення домашнього насильства матір`ю відносно доньки. Періодично ОСОБА_6 тікає з дому, бродяжить, живе в баби в Києві, а коли посвариться у сторонніх людей, спілкується з повнолітніми чоловіками. Рекомендації соціальних працівників звернутися за допомогою у налагодженні стосунків в сім`ї до психолога ОСОБА_2 ігнорує. Повертатися додому і проживати з матір`ю ОСОБА_6 відмовляється у зв`язку з тим, що співмешканець матері поводить себе агресивно по відношенню до неї, свариться нецензурною лайкою.

За інформацією Березанського ліцею № 3 Березанської міської ради від 19.09.2023 № 162, ОСОБА_6 навчалася у 9 класі, неорганізована, надміру емоційна, схильна до проявів агресії до вчителів та пропусків занять без поважних причин. На зауваження дівчина реагує досить агресивно, дозволяючи собі вживати нецензурну лексику. В колективі має своє коло спілкування, відрізняється від однолітків своїм світосприйняттям, має досить сумнівні захоплення, шкільне життя їй не цікаве. В навчальному середовищі відсутні будь-які авторитети, коло спілкування поза межами навчального закладу досить сумнівне. Мати дитини ОСОБА_2 на контакт з класним керівником та адміністрацією закладу виходила несистематично, переважно проявляла агресію при спілкуванні, недостатньо уваги приділяла навчанню та вихованню дитини. Останнім часом взагалі не користується у доньки авторитетом, не має на дитину впливу.

ОСОБА_2 неодноразово притягувалась до адміністративної відповідальності за правопорушення, скоєні відносно ОСОБА_4

З 22.09.2023 за заявою матері ОСОБА_2 , відповідно до рішення виконавчого комітету Березанської міської ради від 22.09.2023 № 200 «Про влаштування ОСОБА_4 до сім`ї патронатного вихователя», неповнолітня ОСОБА_6 була влаштована на виховання до патронатної сім`ї. Але 18.10.2023 ОСОБА_2 звернулася із заявою про повернення ОСОБА_5 до неї на виховання. На підставі рішення виконавчого комітету Березанської міської ради від 19.10.2023 № 223 «Про припинення дії договору про патронат над дитиною та вибуття ОСОБА_4 в сім`ю» була повернена в сім`ю.

02.11.2023 ОСОБА_2 знову звернуласьіз заявоюдо Службиу справахдітей Березанськоїміської радиз проханнямпро тимчасовевлаштування дитинидо центрусоціально-психологічної реабілітації, у зв`язку із складними життєвими обставинами, на період налагодження стосунків в сім`ї.

На підставі направлення Служби у справах дітей Київської обласної державної адміністрації від 08.11.2023 № 41 у зв`язку зі складними життєвими обставинами, на період налагодження стосунків з матір`ю неповнолітня ОСОБА_4 була влаштована до Київського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Оберіг».

Під час роботи з сім`єю ОСОБА_2 , за результатами відвідування (акт обстеження умов проживання від 11.01.2024) встановлено, що наразі мати посварилася з ОСОБА_5 , їхні стосунки нестабільні.

Службою у справах дітей Березанської міської ради було отримано усне та письмове повідомлення Березанського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) ОСОБА_3 від 18.01.2024 № 24 щодо вчинення насильства відносно неповнолітньої ОСОБА_4 в закладі, де вона перебуває. Зі слів ОСОБА_3 , дану інформацію вона отримала від матері дитини. Відповідно до результатів проведення оцінки рівня безпеки дитини (акт проведення оцінки рівня безпеки дитини від 19.01.2024) зроблено висновок «безпечно». В документі також зазначено, що факт сексуального насильства не підтвердився, дитина пожартувала та повідомила факт сексуального насильства по відношенню до неї з метою впливу на матір.

Як стверджує позивач, поведінка ОСОБА_2 вказує на те, що вона злісно ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо неповнолітньої дочки, свідомо нехтує своїми обов`язками, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, що негативно впливає на фізичний розвиток як складову виховання, не надає дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до її внутрішнього світу; не створює умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Виконавчим комітетом (органом опіки та піклування) Березанської міської ради ухвалено рішення від 22.09.2023 № 201 «Про надання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 », згідно з яким орган опіки та піклування вважає доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відтак, позивач просить суд позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав щодо неповнолітньої дочки ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягнути з ОСОБА_2 на користь Виконавчого комітету Березанської міської ради судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.

Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 31.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання у справі.

28.03.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Березанської міської ради (орган опіки та піклування) до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Березанської міської ради, Березанський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), про позбавлення батьківських прав до судового розгляду по суті, про що винесено відповідну ухвалу.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог категорично заперечила. Вказала, що дійсно в неї були труднощі з вихованням доньки ОСОБА_5 , у зв`язку із цим вона зверталася по допомогу і до органу опіки та піклування, і до служби у справах дітей. Однак, через відсутність спеціалістів, зокрема психолога, в повній мірі допомога їй не була надана. Окрім цього відповідачка зазначила, що дуже любить свою доньку, намагається забезпечувати її усім необхідним, виховувати, підтримувати. Про себе розповіла, що ніколи не зловживала ні алкоголем, ні наркотиками, періодично знаходить роботу і працює, має на утриманні ще одну неповнолітню дитину та вже повнолітнього сина. Тому вважає, що позбавляти її батьківських прав відносно її доньки ОСОБА_5 не доцільно.

Представник третьої особи Служба у справах дітей Березанської міської ради, Березанський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в судовому засіданні позовні вимоги просила задоволити.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 171 СК України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.

Так, в судовому засіданні на виконання приписів ст. 171 СК України була вислухана думка дитини ОСОБА_4 , яка пояснила, що дійсно в неї з мамою виникали сварки та непорозуміння, наразі вона перебуває в дитячому центрі "Оберіг". Маргарита зазначила, що дуже любить свою маму і хоче якнайшвидше повернутися додому, до своєї сім`ї. Також зазначала, що з мамою постійно спілкується по телефону, отримує від мами посилки з речами, які просить їй прислати. Проживаючи разом з мамою, до поміщення в центр "Оберіг", остання купувала їй одяг, засоби гігієни, інші речі, вдома завжди було що їсти. Окрім цього зазначила, що після повернення додому і закінчення 9 класу школи, вона планує продовжити навчання в училищі, яке знаходиться у м. Березань, щоб отримати спеціальність. Тому ОСОБА_5 категорично заперечувала, щоб її маму позбавили відносно неї батьківських прав.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника третьої особи, думку дитини, дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1 ст.5ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Частиною 1 ст.12ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

В силу приписів ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Доказами згідно з ч. 1 ст.76ЦПК України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 10.06.2009 Відділом реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 10 червня 2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві складено актовий запис за № 1911. Мати: ОСОБА_2 , батько: ОСОБА_7 (а.с. 9).

Згідно з Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00017551774 від 18 січня 2017 року, виданим Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, відомості про батька дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - ОСОБА_7 записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (а.с. 10).

З копії повідомлення т.в.о. заступника начальника СПД № 1 (м. Березань) Броварського РУП ГУ НП в Київській області від 03.04.2023 № 639 ОСОБА_8 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була притягнута до адміністративної відповідальності згідно з ч. 1 ст. 184 КУпАП від 03.04.2023, по факту крадіжки з магазину « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою АДРЕСА_1 , резинок для волосся у кількості 2 шт. малолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ученицею 8 класу Березанського ліцею № 3 (а.с. 11).

З копії характеристики ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , учениці 9-А класу Березанського ліцею № 3 від 19.09.2023 № 162, наданої директором Березанського ліцею № 3 Л. Дегтярьовою та класним керівником ОСОБА_9 вбачається, що ОСОБА_10 до навчання 01.09.2023 не приступила, хоча була повідомлена класним керівником про початок навчального року в офлайн форматі, підручники за 9 клас не забрала. За 2022-2023 навчальний рік зарекомендувала себе неорганізованою, надміру емоційною, схильною до проявів агресії до вчителів та пропусків занять без поважних причин ученицею. Маргарита не вмотивована до отримання змістовних знань, має середній рівень навчальних досягнень з усіх предметів, навчалася не в повну міру своїх можливостей. Надає перевагу предметам гуманітарного циклу, проте матеріал засвоює вибірково. Не завжди вміє чітко висловлювати власну думку усно та письмово, та доводити її, через брак словникового запасу. Має виразне, емоційне мовлення, розвинене логічне мислення, розвинену довільну увагу та уяву, швидко переключається з одного виду діяльності на інший. Емоційний фон був переважно позитивний, проте на зауваження реагувала досить агресивно, дозволяючи собі вживати нецензурну лексику. В колективі має своє коло спілкування. ОСОБА_5 відрізняється від однолітків своїм світосприйняттям, має досить сумнівні захоплення, шкільне життя їй не цікаве. В навчальному середовищі відсутні будь-які авторитети, коло спілкування поза межами навчального закладу досить сумнівне. Мати ОСОБА_5 , ОСОБА_2 на контакт з класним керівником та адміністрацією закладу виходила несистематично, переважно проявляла агресію при спілкуванні. Недостатньо уваги приділяла навчанню та вихованню дитини. Останнім часом взагалі не користується у доньки авторитетом, не має на дитину впливу (а.с. 19-20).

Відповідно до копії акту обстеження умов проживання від 13.09.2023, проведено обстеження умов проживання: АДРЕСА_2 . Умови проживання: в квартирі наявні водопостачання, водовідведення, газове автономне опалення. Наявні необхідні для потреб родини меблі і побутова техніка. Для виховання дитини створено такі умови: діти мають окремі спальні місця, місце для навчання, зберігання речей є, одяг, взуття по сезону, забезпечені харчуванням. Маргарита не відвідує навч. заклад. За цією адресою проживають і мають постійне місце реєстрації: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Стосунки, традиції сім`ї: в сім`ї склалась конфліктна ситуація між матір`ю і донькою, донька проживає у знайомих, повертатися додому відмовляється. Рекомендовано: налагодити стосунки з донькою, звернутися до психолога, належним чином виконувати батьківські обов`язки. Попереджено про адмін. відповідальність. Запрошено на засідання комісії (а.с. 13).

20.09.2023 ОСОБА_2 , як вбачається з копії її заяви на ім`я секретаря міської ради ОСОБА_13 , просила сприяти у влаштуванні її доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у сім`ю патронатного вихователя у зв`язку зі складними обставинами з 22.09.2023 (а.с. 28).

Виконавчий комітет Березанської міської ради рішенням № 200 від 22.09.2023 вирішив влаштувати з 22.09.2023 строком до трьох місяців неповнолітню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває у складних життєвих обставинах, до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_14 , котра проживає за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 29).

У той же день, рішенням Виконавчого комітету Березанської міської ради від 22.09.2023 № 201 затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так, у висновку зазначено, що поведінка ОСОБА_2 вказує на те, що вона ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо неповнолітньої дочки, свідомо нехтує своїми обов`язками, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, не надає дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до її внутрішнього світу; не створює умов для отримання дочкою освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини та свідомого нехтування своїми материнськими обов`язками (а.с. 53- 54).

Попри це, 18.10.2023 ОСОБА_2 написала заяву, у якій просила повернути малолітню дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на виховання в сім`ю. Копію вказаної заяви долучено до позовної заяви (а.с. 30).

Рішенням Виконавчого комітету Березанської міської ради від 19.10.2023 № 223 припинено з 19.10.2023 дію Договору про патронат над дитиною, укладений від 22.09.2023 між Виконавчим комітетом Березанської міської ради, патронатним вихователем ОСОБА_14 і громадянкою ОСОБА_2 , за згодою сторін та у зв`язку з поверненням неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сім`ю (а.с. 31).

Відповідач ОСОБА_2 02.11.2023 на ім`я в.о. начальника служби у справах дітей Березанської міської ради Андрєєвої С.В. подала заяву, у якій просила сприяти у влаштуванні її доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до КЗКОР «Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» у зв`язку зі складними життєвими обставинами (копія заяви а.с. 32).

Згідно з копією направлення № 41 від 08.11.2023 Служба у справах дітей та сім`ї Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) направила до Київського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Оберіг» дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 33).

Відповідно до копії акту обстеження умов проживання від 11.01.2024 проведено обстеження умов проживання: АДРЕСА_4 . Умови проживання: наявні: електропостачання, водопостачання, водовідведення, газове автономне опалення, необхідні меблі та побутова техніка (пральна машина, холодильник). Для виховання дитини створено такі умови: ОСОБА_15 має окреме спальне місце для навчання, шафу для зберігання речей. Для Маргарити є окреме спальне місце, місце для зберігання речей. За цією адресою проживають і мають постійне місце реєстрації: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , син, ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 син, ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , співмешканка сина, без реєстрації, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , донька, тимчасово влаштована до КЗКОР ЦСПРД «Оберіг» (м. Богуслав). Стосунки, традиції сім`ї: наразі з Маргаритою мати не спілкується. З 01.02.2024 посварилися, стосунки матері з донькою нестабільні. Рекомендовано: підтримувати контакт з донькою, сприяти поверненню її додому (а.с. 34).

Суд бере до уваги роздруківки з Єдиного державного реєстру судових рішень постанов від 03.08.2021, від 10.04.2023, від 16.08.2023, про притягнення Особи 1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184, та ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (а.с. 21-22; 23-24; 25-27), оскільки в судовму засіданні відповідачка ОСОБА_2 підтвердила, що ці рішення стосувались саме її.

У зв`язку з отриманням Службою у справах дітей Березанської міської ради письмового повідомлення Березанського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) від 18.01.2024 № 24 щодо вчинення насильства відносно неповнолітньої ОСОБА_4 в закладі, де вона перебуває (а.с. 35) було проведено оцінку рівня безпеки дитини (акт проведення оцінки рівня безпеки дитини від 19.01.2024). Результат:інформація щодовчинення насильствавідносно дитинине підтвердилася, зроблено висновок «безпечно» (а.с. 36-44).

Як вбачається з копії заяви ОСОБА_2 від 18.01.2024 вона просила повернути в біологічну родину її доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 45).

23.01.2024 Виконавчий комітет Березанської міської ради на засіданні комісії з питань захисту прав дитини ухвалив: інформацію ОСОБА_17 про стан сім`ї ОСОБА_2 взяти до відома. Службі у справах дітей Березанської міської ради порушити справу про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо неповнолітньої ОСОБА_4 , що підтверджується витягом з протоколу засідання комісії з питань захисту прав дитини № 02 від 23.01.2024 (а.с. 50-52).

Суд критично оцінює повідомлення директора Березанського ліцею № 3 Л. Дегтярьової за № 155 від 13.09.2023 про те, що ОСОБА_4 , учениця 9-А класу Березанського ліцею № 3, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_4 , відсутня на навчальних заняттях 10 днів з невідомих (без поважних) причин (а.с. 12), оскільки 13.09.2023 минуло лише 9 (дев`ять) навчальних днів від початку навчального року.

Статтею 51Конституції України визначено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Стаття 9 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Україною згідно постанови Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, зобов`язує держави-учасниці забезпечувати, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Відповідно дочастини першої,другої ст.12Закону України«Про охоронудитинства» вихованняв сім`їє першоосновоюрозвитку особистостідитини.На кожногоз батьківпокладається однаковавідповідальність завиховання,навчання ірозвиток дитини.Батьки абоособи,які їхзамінюють,мають правоі зобов`язанівиховувати дитину,піклуватися проїї здоров`я,фізичний,духовний іморальний розвиток,навчання,створювати належніумови длярозвитку їїприродних здібностей,поважати гідністьдитини,готувати їїдо самостійногожиття тапраці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Згідно із ч. 2, 4 ст. 155 СК України батьківські праване можутьздійснюватися всуперечінтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Статтею 165 СК України встановлено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені ст. 164 СК України.

Так,мати,батько можутьбути позбавленісудом батьківськихправ,якщо вона,він: 1)не забралидитину зпологового будинкуабо зіншого закладуохорони здоров`ябез поважноїпричини іпротягом шестимісяців невиявляли щодонеї батьківськогопіклування; 2)ухиляються відвиконання своїхобов`язків щодовиховання дитинита/абозабезпечення здобуттянею повноїзагальної середньоїосвіти; 3)жорстоко поводятьсяз дитиною; 4)є хронічнимиалкоголіками абонаркоманами; 5)вдаються добудь-якихвидів експлуатаціїдитини,примушують їїдо жебракуваннята бродяжництва; 6)засуджені завчинення умисногокримінального правопорушеннящодо дитини. 2.Мати,батько можутьбути позбавленібатьківських правз підстав,встановлених пунктами2,4і 5частини першоїцієї статті,лише уразі досягненняними повноліття. Мати,батько можутьбути позбавленібатьківських правщодо усіхсвоїх дітейабо когосьіз них. Під час ухвалення рішення про позбавлення батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.

З позовної заяви вбачається, що позивач як підставу позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав наводить те, що остання ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти, тобто, п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України.

Аналіз зазначеної норми дає підстави для висновку, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 сама неодноразово зверталася до органу місцевого самоврядування, Служби у справах дітей із письмовими заявами, у яких просила сприяти у влаштуванні її доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до закладу, що здійснює соціально-психологічну реабілітацію дітей у зв`язку зі складними життєвими обставинами, що свідчить про те, що відповідач виявляла інтерес до дитини, проявляла спроби налагодити ситуацію в сім`ї.

З долучених до позовної заяви копій актів обстеження умов проживання від 13.09.2023, від 11.01.2024 вбачається, що за місцем проживання ОСОБА_2 наявні необхідні для потреб родини умови, діти мають окремі спальні місця, місце для навчання, зберігання речей є, одяг, взуття по сезону, забезпечені харчуванням.

Винною поведінкою матері/батька при вирішенні питання про позбавлення батьківських прав повинна кваліфікуватись відсутність протягом тривалого часу будь-яких дій по відношенню дитини того з батьків, прав якого необхідно позбавити.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення відповідача, вислухавши думку дитини, суд дійшов висновку, що позивачем належними доказами не доведено факт винної поведінки ОСОБА_2 щодо відсутності протягом тривалого часу будь-яких дій по відношенню до дитини ОСОБА_4 .

У справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року Європейським судом з прав людини наголошено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54). Вирішення питання позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки; факт заперечення відповідача проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (пункт 58).

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_2 не втратила інтересу до участі у вихованні дитини, намагається налагодити відносини з нею.

Позивачем не надано доказів жорстокого поводження відповідачем з дитиною ОСОБА_4 , чи доказів зловживання відповідачем алкогольними напоями тощо.

В основу рішення суду про позбавлення батьківських прав не може бути покладено виключно факт існування напруги у стосунках матері та дитини, складнощі у виховному процесі, виявлена закладом освіти невідповідність поведінки дитини загальноприйнятим правилам такої поведінки, пасивне ставлення дитини до навчання.

Проаналізувавши докази, що містяться в матеріалах справи, заслухавши пояснення відповідача, з`ясувавши в порядку ст. 171 СК України думку дитини, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено необхідність застосування до відповідача такого крайнього заходу, як позбавлення батьківських прав, доцільність вжиття якого належно не аргументована.

Частиною 6 ст. 19 СК України суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Отже, суд не погоджується з висновком органу опіки та піклування про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав, оскільки він не є достатньо обґрунтованим.

Суд наголошує, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом вирішення сімейних питань, на який можна піти лише у виняткових випадках, і головне - за наявності достатніх та переконливих доказів, що характеризують особливості матері як особи, що становить реальну загрозу для дитини, її здоров`я та психічного розвитку.

Крім того, суд зважає на те, що позбавлення батьківських прав на дитину вже несе в собі негативний вплив на свідомість дитини, тому застосовувати цей захід слід як крайню міру впливу та захисту прав дитини.

Права батьків і дітей, які засновані на спорідненості, становлять основоположну складову сімейного життя, а заходи національних органів, спрямовані перешкодити реалізації цих прав, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підстави, передбачені частиною першою статті 164СК України для позбавлення відповідача батьківських прав, відсутні, відтак, у задоволенні позову слід відмовити.

Частиною 1 ст. 141 ЦПК України встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

В силуприписів ч.2ст.141ЦПК Україниінші судовівитрати,пов`язані зрозглядом справи,покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд покладає судові витрати на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 5-7, 155, 164-165, 171 СК України, ст. 11-12 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 4, 5, 12-13, 76-81, 141, 142, 258-259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Виконавчого комітету Березанської міської ради (орган опіки та піклування) до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Березанської міської ради, Березанський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), про позбавлення батьківських прав, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Позивач: Виконавчий комітет Березанської міської ради (орган опіки та піклування), місцезнаходження: вул. Героїв Небесної Сотні, 1, м. Березань, Броварського району Київської області, код ЄДРПОУ: 22202046.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Треті особа: Служба у справах дітей Березанської міської ради, місцезнаходження: вул. Героїв Небесної Сотні, 1, м. Березань, Броварського району Київської області.

Березанський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), місцезнаходження: вул. Набережна, 4 в м. Березань Броварського району Київської області.

Повний текст рішення буде складено 02 травня 2024 року.

Суддя Т. В. Дудар

СудБерезанський міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення23.04.2024
Оприлюднено03.05.2024
Номер документу118774481
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —356/82/24

Рішення від 23.04.2024

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Дудар Т. В.

Рішення від 23.04.2024

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Дудар Т. В.

Постанова від 17.04.2024

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Дудар Т. В.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Дудар Т. В.

Ухвала від 31.01.2024

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Дудар Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні