Рішення
від 20.03.2024 по справі 676/6263/23
КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 676/6263/23

Номер провадження 2/676/403/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ЗАОЧНЕ

20 березня 2024 року Кам`янець-Подільський міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої судді - Швець О. Д.

з участю секретаря - Михайловської І.А.

розглянувши в спрощеному провадженні в м.Кам`янець-Подільському в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітка на камені» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання,-

ВСТАНОВИВ:

ОСББ «Квітка на камені» звернулося до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати членських внесків. Обгрунтовуючи позов зазначає, що ОСББ «Квітка на камені» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1 . Протоколом установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквратирного будинку «Квітка на камені» від 16 жовтня 2019 року за № 3 було затверджено Статут ОСББ «Квітка на камені» та затверджений кошторис. Власником квартири за АДРЕСА_2 являється ОСОБА_1 . Відповідач з квітня 2019 р. не виконує передбачений статутом обов`язок по сплаті внеску на утримання будинку у зв`язку із чим утворилася заборгованість в сумі 11301,12 грн. Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Квітка на камені» 11301,12 грн. заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання за період з 01.04.2019 р. по 01.01.2024 р.

Рух справи.

Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 19 вересня 2023 року розгляд справи призначений в порядку спрощеного провадження.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.

Відповідач повторно в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив, про час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно належним чином у відповідності ч. 7 ст. 128 ЦПК України, відзив та/або заперечення на позов не надав.

Відповідачу було запропоновано протягом пятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву та розяснено, що розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін проводиться за його клопотанням, яке він може подати в строк для подання відзиву на позов.

За відсутності відзиву на позовну заяву, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за наявними в матеріалах справи доказами у відповідності до ст.. 279 ЦПК України.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Вивчивши матеріали цивільної справи в повному обсязі суд встановив наступне.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітка на камені» створено відповідно доЗакону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», проведена державна реєстрація юридичної особи, що вбачається із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Протоколом зборів Об`єднання співвласників багатоквратирного будинку «Квітка на камені» від 16 жовтня 2019 року за № 3 було затверджено Статут ОСББ «Квітка на камені» в новій редакції та затверджений кошторис.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме маймо та Реєстру прав власності на нерухоме майно №347171424 від 19.09.2023 р.

Відповдіно довідки про нарахування та сплату цільового внеску (квартирної плати за підписом голови правління ОСББ «Квітка на камені» Савіна Д.Ю., долученої до позовної заяви, встановлений тариф, січень 2018 р. - 2,50 грн. за кв. м.; січень 2020 р. 3,20 грн. за кв. м.

Загальна площа квартири відповідача складає 64,8 кв. м. та щомісячний його платіж на утримання будинку та прибудинкової території становив 162 грн. з розрахунку 2,50 грн. х 64,8 кв.м. та 207,36 грн. з розрахунку 3,20 грн. х 64,8 кв. м.

У зв`язку із несвоєчасною оплатою обов`язкових внесків на утримання будинку та прибудинкової території в ОСОБА_1 за період 01.04.2019 по 31.01.2024 утворилась заборгованість у розмірі 11301,12 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості.

Норми права, застосовані судом.

Згідно ст. 322 ЦК України тягар утримання майна покладається на власника, а саме: власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідност. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями й управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Устатті 360 ЦК Українивказано, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» асоціація власників жилих будинків - це юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об`єднань. Управителем є юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном ж/к за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.

Згідно з ч.ч. 1, 2ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до абз. 7 ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів об`єднання відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;

Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання (ст. 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Згідно зст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами, встановленими законодавством. Статутом об`єднання можуть бути встановлені інші обов`язки співвласників.

Відповідно достатті 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність;приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку.

Відповідно до абз. 4 ч. 1ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.

Згідно з ч. 3ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Відтак, особа, яка є власником приміщення у ж/к, в якому створено ОСББ (асоціацію), зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні (асоціації), а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку така сума боргу підлягає стягненню.

Вищенаведене узгоджується із правовою позицією, яка викладена у постанові Верховного Суду України від 27 січня 2016 року у справі № 3-1028гс15.

Висновки суду.

Згідно Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітка на камені», п.12 розділу 3 - правління є виконавчим органом об`єднання і підзвітне загальним зборам.

Згідно п. 14 розділу 3 правління здійснює контроль за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно законодавства.

Згідно п. 2 розділу 5 співвласник будинку зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Матеріалами справи підтверджується, що щомісячний внесок на утримання будинку та прибудинкової території з серпня 2020 р. становить 207,36 грн рішення щодо зміни (збільшення чи зменшення) щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку не приймались.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітка на камені» є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, оскільки відповідачем не надано доказів, які б підтверджували незаконність вимог позивача або їх необґрунтованість. Крім того, тривалий термін прострочення платежів, відсутність дій, які б свідчили про наміри добросовісно виконувати свої зобов`язання з боку відповідача, вказують на наявність спроби ухилитися від виконання ним своїх зобов`язань. А тому з ОСОБА_1 слід стягнути на користь ОСББ «Квітка на камені» 11301,12 грн. заборгованості по внескам на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.04.2021 по 31.01.2024.

Щодо стягнення витрат на правничу допомогу, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

За змістом ч. 1 п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Порядок розподілу судових витрат між сторонами визначений ст. 141 ЦПК України, у відповідності до ч. ч. 1, 2 якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

07 вересня 2023 року між адвокатом Мішаловою М.І. та головою ОСББ «Квітка на камені» ОСОБА_2 укладено договір про надання правової допомоги, відповідно до п. 2.2 якого адвокат зобов`язується надати правову допомогу, а клієнт відповідно п. 4.1 зобов`язується за надання правової допомоги сплатити адвокату гонорар.

Згідно з актом від 07.09.2023 р. до договору про надання правової допомоги адвокат надавклієнту правовудопомогу,а клієнтприйняв наданіпослуги,а саме:складання позовноїзаяви(1700,00 грн.), сторони претензій одна до одної не мають.

На підтвердження оплати за отримані послуги адвокатом надано квитанцію до прибуткового кассового ордера від 08.09.2023 року на суму 1700 грн.

Відповідно до пункту 12 частини третьої статті 2 ЦПК України однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Відповідно до частини другої статті 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

- розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

- розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно з частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до частини восьмої статті 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.

Подібні висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду, зокрема у постанові від 16 листопада 2022 року у справі № 910/7310/20.

Таким чином надані ОСББ «Квітка на камені» послуги з правничої допомоги відповідають предмету договору від 07 вересня 2023 року, а обсяг і вартість цих послуг є обґрунтованими та співмірними.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача витрат на професійну правову допомогу в розмірі 1700,00 грн.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача 2684грн. 00 коп. судових витрат.

Керуючись ст.ст. 68, 156 ЖК України, ст.ст.525,526, 549,625 ЦК України, ст.ст.76-81,141,265, 280-284 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітка на камені» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованостіпо внескамта платежамспіввласників об`єднання- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітка на камені» заборгованість з оплати членських внесків в сумі 11301,12 грн. за період з 01 квітня 2019 року по 31 січня 2024 року, 1700 грн. витрат на професійну правову допомогу та 2684,00 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітка на камені», ЄДРПОУ 41415843, юридична адреса вул. Івана Франка, 7/4, м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданною протягом 30 днів з дня його проголошення.

Повний текст судового рішення складено 20 березня 2024 року.

Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.

СудКам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.03.2024
Оприлюднено03.05.2024
Номер документу118779121
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —676/6263/23

Рішення від 20.03.2024

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Швець О. Д.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Швець О. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні