Рішення
від 16.01.2024 по справі 398/954/22
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/954/22

провадження №: 2/398/231/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

"16" січня 2024 р.

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

судді - Нероди Л.М.,

за участі секретаря - Міщенко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

ВИМОГИ ПОЗИВАЧА

Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів у сумі 10365,76 грн. та судових витрат.

ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні як утримувач державних соціальних допомоги з січня 2019 року. Після проведеної вибіркової перевірки державним інспектором виявлено, що згідно з поданою 17.01.2019 року декорацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 свідомо зазначила неправдиві відомості щодо доходу - «не працюю». Управлінню стало відомо про те, що ОСОБА_1 у 4 кварталі 2018 року та у 1 кварталі 2019 року працювала та отримувала заробітну плату в ТОВ «СІГМАР ПЕРСОНАЛ» (з 01.10.2018 року по 31.10.2018 року) та в ТОВ «ФУДЖІКУРА АУТОМОТІВ Україна Львів» (з 05.11.2018 року по 10.01.2019 року), що суперечить відомостям, поданих в декларації у січні 2019 року та у липні 2019 року ОСОБА_1 , у зв`язку з чим, виникла переплата у сумі 10 365,76 грн., яку просять стягнути з відповідача.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у позовній заяві просив розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги підтримав, проти винесення заочного розгляду справи не заперечував.

ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА

Відповідачка у судове засідання не з`явилась, причини неявки суду не повідомила, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, правом подати відзив на позовну заяву не скористалась.

Згідно ч. 4 ст. 223 та ч. 1 ст. 280 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

Ухвалою судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Нероди Л.М. від 07.02.2023 року відкрито провадження у справі за позовом Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_1 , було написано заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, окрім того, надано декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Як вбачається, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданою ОСОБА_1 у графі відомості щодо доходу - «не працюю».

Відповідно до довідки про доходи, вбачається, що ОСОБА_1 працювала у «ФУДЖІКУРА АУТОМОТІВ Україна Львів» з 05.11.2018 року по 10.01.2019 року.

Відповідно до довідки про доходи, вбачається, що ОСОБА_1 працювала у ТОВ «СІГМАР ПЕРСОНАЛ» з 01.10.2018 року по 31.10.2018 року.

Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, вбачається, що сума переплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 складає 10365,76 грн.

ОЦІНКА СУДУ

Досліджені у судовому засіданні докази вказують на той факт, що у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 у 4 кварталі 2018 року та у 1 кварталі 2019 року працювала та отримувала заробітну плату в ТОВ «СІГМАР ПЕРСОНАЛ» (з 01.10.2018 року по 31.10.2018 року) та в ТОВ «ФУДЖІКУРА АУТОМОТІВ Україна Львів» (з 05.11.2018 року по 10.01.2019 року), що суперечить відомостям, поданих в декларації у січні 2019 року та у липні 2019 року, у зв`язку з чим, виникла переплата у сумі 10 365,76 грн.

Відповідачка добровільно не повернула суму вказаної виплаченої допомоги, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

НОРМИ ПРАВА

Згідно ст.10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до положень статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні. Згідно із ст. 76, 77, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовані нормами ЦК України, ЗУ «Про державну допомогу сім`ям дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.

Згідно ст.ст. 1, 3 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям дітьми» громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Різновидом такої державної допомоги є допомога на дітей одиноким матерям.

За змістом ст. 5 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям дітьми» та п. 2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми допомога на дітей одиноким матерям призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання заявника.

Згідно ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно із пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (у редакції, що діяла на час звернення із заявою про призначення соціальної допомоги, далі - Порядок № 1751) допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Зазначена допомога призначається на кожну дитину. Перелік документів для призначення допомоги визначений пунктом 35 Порядку № 1751.

Пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» визначено, що одинокою матір`ю є жінка, яка не перебуває в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.

Статтею 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено підстави припинення та призупинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям. Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Пунктами 46, 48, 49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Також, аналогічні вимоги передбачені й статтею 22 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», згідно якої суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян, стягуються згідно із законом.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Оскільки в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звертаючись до позивача з заявами про призначення державної допомоги повідомила недостовірну інформацію про вид доходу, що призвело до отримання нею державної допомоги на дитину одиноким матерям без урахування заробітної її плати, у розмірі 10365,76 грн. без достатніх на те правових підстав, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2481,00 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 4-13, 17, 18, 141, 263, 265, 273 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів, задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання, зареєстроване в установленому законом порядку: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації, безпідставно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 10365,76 грн.(десять тисяч триста шістдесят п`ять гривень 76 копійок) та судовий збір у розмірі 2481,00 грн.(дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок).

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлено 16.01.2024 року.

Учасники справи:

позивач - Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації», код за ЄДРПОУ 03197813, адреса місцезнаходження: м. Олександрія, вул. Анатолія Кохана, 14;

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання, зареєстроване в установленому законом порядку: Олександрійський район с.Бандурівка, вул. Квітнева, 52.

СУДДЯ Л.М. НЕРОДА

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.01.2024
Оприлюднено06.05.2024
Номер документу118781232
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —398/954/22

Рішення від 16.01.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

Ухвала від 07.02.2023

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні