Єдиний унікальний номер справи 235/3416/24
Номер провадження 2/235/1089/24
У Х В А Л А
про прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у цивільній справі
02 травня 2024 року м. Покровськ
Суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Кузнєцова А.С., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Покровської районної ради Донецької області (Донецька обл., м. Покровськ, пл. Незалежності, буд. 11), про встановлення факту родинних відносин, -
В С Т А Н О В И Л А :
На розгляд суду пред`явлено вказану позовну заяву та заявлено вимогу про звільнення від сплати судового збору, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 є пенсіонеркою. Пенсія у розмірі 2520 гривень на місяць (підтверджується довідкою про доходи № 2871301980880812 від 30.04.2024 року, виданою Головним управлінням Пенсійного фонду України) є єдиним джерелом доходу. Позивач наразі перебуває у дуже скрутному матеріальному становищі, та для того щоб вижити, постійно займає гроші у знайомих, які зможе віддати тільки тоді, коли прийме спадщину, та зможе здавати земельну ділянку в оренду.
Суддя, надає оцінку ступеню обґрунтованості заявленої вимоги.
Згідно ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до п. 1.2.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайновогохарактеру, ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Таким чином, позивачем має бути сплачений судовий збір у сумі 1211,20 гривень.
ЗгідноКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Рекомендації щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя, прийнятих Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 року, та практики Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенціїне визнається необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19.06.2001 року в справі «Креуз проти Польщі»), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
В зв`язку з цим, при здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до ЦПК України, Закону України «Про судовий збір», забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
Як роз`яснив пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. 29 постанови № 10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Наведені норми матеріального права дають можливість зробити висновок про те, що підставою для відстрочення від сплати судового збору може бути лише майновий стан сторони, який перешкоджає сплаті нею судового збору. Крім того дана дія є правом суду і застосовується у виключних випадках за наявності лише вагомих для цього підстав.
За переконанням суду, вимога позивача ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору є обґрунтованою, до клопотання надано належні достовірні докази, які вказують на складність понести судові витрати.
Згідно ст. 8 Закону країни «Про судовий збір», ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою звільнити від сплати судових витрат.
Позовна заява подана з додержанням вимог статей 175, 177 ЦПК України, та відповідно до ст. 19 ЦПК України (предметна юрисдикція) та ст. ст. 26 - 30 ЦПК України (територіальна юрисдикція).
Відсутні підстави, визначені статтями 185-186 ЦПК України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України суд відкриває провадження у справі.
Частиною другою статті 19 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Пунктом 4 ч. 2 ст. 187 ЦПК України передбачено, що при відкритті провадження у справі суд встановлює, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Враховуючи ч. 3 ст. 274 ЦПК України, категорію та складність справи, ціну позову, обсяг та характер доказів у справі, кількість сторін та інших учасників справи, - суд вважає за необхідне прийняти до розгляду позовну заяву, відкрити цивільну справу за правилами загального позовного провадження, розпочати проведення підготовчих дій.
Суддею, з метою визначення обставин справи, які підлягають встановленню, вжив аються заходи щодо витребування від Приватного нотаріусаПокровського районного нотаріального округу Донецької областіМихайленко О.В. інформаціїщодо відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості щодо кола спадкоємців,які отримали свідоцтва про право на спадщину.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 187, 260 ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И Л А :
Звільнити позивача ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Покровської районної ради Донецької, про встановлення факту родинних відносин.
Розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Розпочати підготовче провадження у справі.
Призначити підготовче судове засідання по справі на 09:00годин 27травня 2024року в залі № 10 Красноармійського міськрайонного суду Донецької області за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Європейська, 20.
Копію ухвали направити учасникам справи відповідно до вимог ст. 190 ЦПК України.
Відповідачу запропонувати, на протязі п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали, надіслати до суду копію відзиву та додані до нього документи відповідно до вимог ст. ст. 178, 191 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ЦПК України, відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до ч. 1 ст. 199 ЦПК України позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення на таку відповідь до закінчення підготовчого провадження по справі.
Роз`яснити учасникам справи, що подання заяв по суті справи (зустрічна позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення - є їхнім правом. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається за веб-адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://ka.dn.court.gov.ua.
Витребувати від Приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Донецької області Михайленко О.В. відомості зі Спадкового реєстру щодо:
- відкриття спадкової справи на майно спадкодавця ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- щодо кола спадкоємців на майно померлого, які отримали свідоцтва про право на спадщину.
Ухвала оскарженню не підлягає, та відповідно до ч. 2 ст. 261 ЦПК України набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до ч. 2 ст. 353 ЦПК України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо, скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя А.С. Кузнєцова
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2024 |
Оприлюднено | 06.05.2024 |
Номер документу | 118783011 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Кузнєцова А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні