Рішення
від 01.05.2024 по справі 910/2656/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01.05.2024Справа № 910/2656/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Князькова В.В.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Хаус Девелопмент», м.Київ

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Амедіка», м. Київ

про стягнення 136 685,30 грн, -

Без повідомлення (виклику) учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Хаус Девелопмент» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Амедіка» про стягнення заборгованості в сумі 113 094,91 грн, пені в сумі 20 087 грн та інфляційних втрат в розмірі 3503,39 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем своїх зобов`язань за договором №04/01.2021 від 04.01.2021 оренди нежитлового приміщення в частині своєчасної сплати орендних платежів та оплати комунальних послуг.

Ухвалою від 11.03.2024 відкрито провадження в справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов.

Відповідач відзиву на позов не подав, клопотання про продовження строку на подачу відзиву не заявив, проте, про розгляд справи був повідомлений належним чином з урахуванням наступного.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Наразі, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ч.6 ст.6 Господарського процесуального кодексу України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Як встановлено судом станом відповідачем електронного кабінету в підсистемі електронний суд зареєстровано не було.

Частиною 10 ст.165 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що суд має право вирішити справу за наявними матеріалами також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов`язку.

З метою забезпечення принципів змагальності та рівності учасників судового процесу, судом було направлено ухвалу про відкриття провадження у справі на адресу місцезнаходження юридичної особи, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 02094, м.Київ, бульвар Верховної Ради, буд.36.

Судом було враховано, що за приписами частини 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Конверт з ухвалою суду про відкриття провадження було повернуто на адресу господарського суду з відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання».

За приписами ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

Одночасно, з огляду на те, що до суду не надходило клопотань учасників справи або одного з них в порядку частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін, з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, господарський суд розглядає справу без проведення судового засідання.

Відповідно до ч.4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва -

ВСТАНОВИВ:

04.01.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Хаус Девелопмент» (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Амедіка» (орендар) було укладено договір №04/01.2021 оренди нежитлового приміщення, за умовами п.1.1 якого орендодавець зобов`язується надати орендарю нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Михайла Коцюбинського, буд.5Г, у користування за плату.

Згідно п.1.2 договору №04/01.2021 від 04.01.2021 загальна площа зазначеного приміщення складає 84,3 кв.м.

У п.1.3 договору №04/01.2021 від 04.01.2021 вказано, що приміщення передається орендарю за актом прийому-передачі приміщення протягом 15 календарних днів з дати підписання даного договору.

Пунктом 1.4 договору №04/01.2021 від 04.01.2021 визначено, що приміщення передається для розташування медичного центру. Приміщення, яке передається орендарю відповідає всім встановленим умовам для відповідного виду діяльності орендаря.

Відповідно до п.2.1 договору №04/01.2021 від 04.01.2021 всі розрахунки між сторонами проводяться в гривнях.

Сторони дійшли згоди, що орендна плата встановлюється сторонами окремо в додатковій угоді, яка підписується сторонами протягом 15 календарних днів з дати підписання даного договору (п.2.2 договору №04/01.2021 від 04.01.2021).

У п.2.3 договору №04/01.2021 від 04.01.2021 орендар зобов`язаний протягом 5 банківських днів з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі сплатити на користь орендодавця орендну плату за перший місяць користування приміщенням і орендну плату за останній місяць користування приміщенням.

Орендна плата за цим договором сплачується у безготівковій формі шляхом переведення призначених до сплати сум орендодавцю на рахунок до 10 календарного числа кожного місяця. Розрахунки по проведенню оплати за користування приміщенням, яке передається в оренду за цим договором, проводяться кожного місяця, а саме з 01 по 10 число поточного місяця виключно за кожний наступний місяць, шляхом переведення суми орендної плати орендодавцю, якщо оплати за користування приміщенням, яке передається в оренду не була здійснена раніше (п.п.2.4, 2.5 договору №04/01.2021 від 04.01.2021).

Пунктом 2.6 договору №04/01.2021 від 04.01.2021 передбачено, що у випадку заборгованості по виплаті орендної плати орендар сплачує орендодавцю пеню в розмірі 0,1 відсоток від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України за рік, яка діяла у період, за який сплачується пеня.

Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами акту приймання-передачі приміщення та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором. Приміщення здається в оренду на 35 місяців за цим договором, починаючи з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі приміщення (п.п.4.1, 4.2 договору №04/01.2021 від 04.01.2021).

15.01.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «Хаус Девелопмент» було передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю «Амедіка» прийнято за актом приймання-передачі нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Михайла Коцюбинського, буд.5Г.

Сторонами було укладено окремі додаткові угоди до договору №04/01.2021 від 04.01.2021, якими було визначено розмір орендних платежів.

Відповідно до додаткової угоди № 1 від 15.01.2021 розмір щомісячної орендної плати з податками за Приміщення за цим Договором визначається наступним чином:

- за 1 місяць оренди (з 15 січня 2021 року по 31 січня 2021 року), приміщення по 12 місяць оренди приміщення включно (01 січня 2022 року до 31 січня 2022 року) орендна плата становить 30 000 гривень

- за 13 місяць оренди приміщення (з 1 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року), по 24 місяць оренди приміщення включно (01 січня 2023 року до 31 січня 2023 року) орендна плата становить 40 000.00 гривень;

- за 25 місяць оренди приміщення (з 1 лютого 2023 року по 28 лютого 2023 року), по 35 місяць оренди приміщення включно (01 грудня 2023 року до 31 грудня 2023 року) орендна плата становить 50 000,00 гривень.

У п.2.8 вказаної додаткової угоди вказано, що орендна плата включає в себе виключно плату за користування приміщенням. Комунальні послуги сплачуються орендодавцем та компенсуються йому орендарем згідно рахунків комунальних підприємств, що надають відповідні послуги, за фактичне користування орендарем комунальними послугами, а саме електро-, водо-, теплопостачання, користування каналізацією, вивіз побутового сміття тощо.

Відповідно до додаткової угоди № 2 від 24.02.2022 року до договору №04/01.2021 від 04.01.2021 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у відповідності до Указу Президента України № 64/2022 від « 24» лютого 2022року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від « 24» лютого 2022 року № 2102-ЇХ, що був прийнятий на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введенням на території України воєнного стану з « 24» лютого 2022 року, Сторони дійшли взаємної згоди тимчасово змінити розмір орендної плати наступним чином: за березень місяць 2022 року орендний платіж становитиме 0 (нуль) гри, 00 коп.; за квітень місяць 2022 року орендний платіж становитиме 0 (нуль) грн, 00 коп.; за травень місяць 2022 року орендний платіж становитиме 0 (нуль) грн. 00 коп.

Згідно додаткової угоди № 3 від 06.06,2022 року до договору №04/01.2021 від 04.01.2021 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у відповідності до Указу Президента У країни № 64/2022 від « 24» лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від « 24» лютого 2022 року № 2102-ІХ, що був прийнятий на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введенням на території України воєнного стану з « 24» лютого 2022 року, Сторони дійшли взаємної згоди тимчасово змінити розмір орендної плати наступним чином: за червень місяць 2022 року орендний платіж становитиме 0 (нуль) грн. 00 коп.; за липень місяць 2022року орендний платіж становитиме 0 (нуль) грн. 00 коп.

Відповідно до додаткової угоди № 4 від 04.09.2022 року до договору №04/01.2021 від 04.01.2021 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у відповідності до Указу Президента України № 64/2022 від « 24» лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від « 24» лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від « 14» березня 2022 року № 133/2022, Указом від « 18» квітня 2022 року № 259/2022 та Указом від « 17» травня 2022 року Ns 341, Указ від « 12» серпня 2022 № 573/2022 року), що був прийнятий на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введенням на території України воєнного стану з « 24» лютого 2022 року та подальшим його продовженням, Сторони дійшли взаємної згоди тимчасово змінити розмір орендної плати наступним чином: за вересень, жовтень, листопад, грудень місяці 2022 року та січень, лютий місяці 2023 року орендний платіж становить у сумі 1 000 (одна тисяча) грн. 00 коп.

Відповідно до додаткової угоди № 5 від 01.03.2023 року до договору у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у відповідності до Указу Президента України Ns 64/2022 від « 24» лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від « 24» лютого 2022 року Ns 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від « 14» березня 2022 року № 133/2022, Указом від « 18» квітня 2022 року Ns 259/2022 та Указом від « 17» травня 2022 року №341, Указ від « 12» серпня 2022 Ns 573/2022 року), що був прийнятий на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введенням на території України воєнного стану з « 24» лютого 2022 року та подальшим його продовженням, Сторони дійшли взаємної згоди тимчасово змінити розмір орендної плати наступним чином: за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень місяці 2023 року щомісячний орендний платіж становить 1 000 (одна тисяча) гривень 00 копійок.

Проте, як вказує позивач, відповідачем належним чином свої обов`язки за договором №04/01.2021 від 04.01.2021 виконано не було, суму орендних платежів за період з травня 2022 по вересень 2023 в повному обсязі не сплачено, внаслідок чого у Товариства з обмеженою відповідальністю «Амедіка» утворилась заборгованість на загальну суму 113 094,91 грн.

Означені обставини у сукупності і стали підставою для нарахування пені, інфляційних втрат й звернення до суду з розглядуваним позовом.

Оцінюючи вказані вище обставини, суд дійшов висновку щодо наявності достатніх підстав для задоволення позовних вимог. При цьому, суд виходить з такого.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За приписами ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Умовою виконання зобов`язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.

За приписами ч.ч.1, 2, 3, 5 ст.762 Цивільного кодексу України за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за найм (оренду) майна може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за найм (оренду) майна встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна. Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Як було встановлено вище, відповідно до п.2.1 договору №04/01.2021 від 04.01.2021 всі розрахунки між сторонами проводяться в гривнях.

Сторони дійшли згоди, що орендна плата встановлюється сторонами окремо в додатковій угоді, яка підписується сторонами протягом 15 календарних днів з дати підписання даного договору (п.2.2 договору №04/01.2021 від 04.01.2021).

Орендна плата за цим договором сплачується у безготівковій формі шляхом переведення призначених до сплати сум орендодавцю на рахунок до 10 календарного числа кожного місяця. Розрахунки по проведенню оплати за користування приміщенням, яке передається в оренду за цим договором, проводяться кожного місяця, а саме з 01 по 10 число поточного місяця виключно за кожний наступний місяць, шляхом переведення суми орендної плати орендодавцю, якщо оплати за користування приміщенням, яке передається в оренду не була здійснена раніше (п.п.2.4, 2.5 договору №04/01.2021 від 04.01.2021).

Відповідно до додаткової угоди № 1 від 15.01.2021 розмір щомісячної орендної плати з податками за Приміщення за цим Договором визначається наступним чином:

- за 1 місяць оренди (з 15 січня 2021 року по 31 січня 2021 року), приміщення по 12 місяць оренди приміщення включно (01 січня 2022 року до 31 січня 2022 року) орендна плата становить 30 000 гривень

- за 13 місяць оренди приміщення (з 1 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року), по 24 місяць оренди приміщення включно (01 січня 2023 року до 31 січня 2023 року) орендна плата становить 40 000.00 гривень;

- за 25 місяць оренди приміщення (з 1 лютого 2023 року по 28 лютого 2023 року), по 35 місяць оренди приміщення включно (01 грудня 2023 року до 31 грудня 2023 року) орендна плата становить 50 000,00 гривень.

У п.2.8 вказаної додаткової угоди вказано, що орендна плата включає в себе виключно плату за користування приміщенням. Комунальні послуги сплачуються орендодавцем та компенсуються йому орендарем згідно рахунків комунальних підприємств, що надають відповідні послуги, за фактичне користування орендарем комунальними послугами, а саме електро-, водо-, теплопостачання, користування каналізацією, вивіз побутового сміття тощо.

Відповідно до додаткової угоди № 2 від 24.02.2022 року до договору №04/01.2021 від 04.01.2021 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у відповідності до Указу Президента України № 64/2022 від « 24» лютого 2022року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від « 24» лютого 2022 року № 2102-ЇХ, що був прийнятий на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введенням на території України воєнного стану з « 24» лютого 2022 року, Сторони дійшли взаємної згоди тимчасово змінити розмір орендної плати наступним чином: за березень місяць 2022 року орендний платіж становитиме 0 (нуль) гри, 00 коп.; за квітень місяць 2022 року орендний платіж становитиме 0 (нуль) грн, 00 коп.; за травень місяць 2022 року орендний платіж становитиме 0 (нуль) грн. 00 коп.

Згідно додаткової угоди № 3 від 06.06,2022 року до договору №04/01.2021 від 04.01.2021 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у відповідності до Указу Президента У країни № 64/2022 від « 24» лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від « 24» лютого 2022 року № 2102-ІХ, що був прийнятий на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введенням на території України воєнного стану з « 24» лютого 2022 року, Сторони дійшли взаємної згоди тимчасово змінити розмір орендної плати наступним чином: за червень місяць 2022 року орендний платіж становитиме 0 (нуль) грн. 00 коп.; за липень місяць 2022року орендний платіж становитиме 0 (нуль) грн. 00 коп.

Відповідно до додаткової угоди № 4 від 04.09.2022 року до договору №04/01.2021 від 04.01.2021 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у відповідності до Указу Президента України № 64/2022 від « 24» лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від « 24» лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від « 14» березня 2022 року № 133/2022, Указом від « 18» квітня 2022 року № 259/2022 та Указом від « 17» травня 2022 року Ns 341, Указ від « 12» серпня 2022 № 573/2022 року), що був прийнятий на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введенням на території України воєнного стану з « 24» лютого 2022 року та подальшим його продовженням, Сторони дійшли взаємної згоди тимчасово змінити розмір орендної плати наступним чином:

- за вересень, жовтень, листопад, грудень місяці 2022 року та січень, лютий місяці 2023 року орендний платіж становить у сумі 1 000 (одна тисяча) грн. 00 коп.

Відповідно до додаткової угоди № 5 від 01.03.2023 року до договору у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у відповідності до Указу Президента України Ns 64/2022 від « 24» лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від « 24» лютого 2022 року Ns 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від « 14» березня 2022 року № 133/2022, Указом від « 18» квітня 2022 року Ns 259/2022 та Указом від « 17» травня 2022 року №341, Указ від « 12» серпня 2022 Ns 573/2022 року), що був прийнятий на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введенням на території України воєнного стану з « 24» лютого 2022 року та подальшим його продовженням, Сторони дійшли взаємної згоди тимчасово змінити розмір орендної плати наступним чином: за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень місяці 2023 року щомісячний орендний платіж становить 1 000 (одна тисяча) гривень 00 копійок.

Таким чином, виходячи з умов укладеного між сторонами правочину, суд дійшов висновку, що строк оплати орендарем орендних платежів за договором №04/01.2021 від 04.01.2021 за період з травня 2022 по вересень 2023, настав.

Проте, як вказувалось судом, відповідачем свої зобов`язання за договором №04/01.2021 від 04.01.2021 в повному обсязі виконано не було, суму орендних платежів за період з травня 2022 по вересень 2023 в повному обсязі не сплачено, внаслідок чого у Товариства з обмеженою відповідальністю «Амедіка» утворилась заборгованість на загальну суму 113 094,91 грн.

Наразі, суд зазначає, що згідно з ч.ч.1-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Аналогічна норма міститься у ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України.

Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (п. 63 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Руїс-Матеос проти Іспанії» від 23 червня 1993 р.).

Захищене статтею 6 Європейської конвенції з прав людини право на справедливий судовий розгляд також передбачає право на змагальність провадження. Кожна сторона провадження має бути поінформована про подання та аргументи іншої сторони та має отримувати нагоду коментувати чи спростовувати їх.

Дія принципу змагальності ґрунтується на переконанні: протилежність інтересів сторін найкраще забезпечить повноту матеріалів справи через активне виконання сторонами процесу тільки їм притаманних функцій. Принцип змагальності припускає поєднання активності сторін у забезпеченні виконання ними своїх процесуальних обов`язків із забезпеченням судом умов для здійснення наданих їм прав.

До того ж, суд зазначає, що однією з засад здійснення господарського судочинства у відповідності до ст.2 Господарського процесуального кодексу України є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом

Принцип рівності сторін у процесі - у розумінні «справедливого балансу» між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.33 Рішення віл 27.10.1993р. Європейського суду з прав людини у справі «Домбо Бегеер Б.В. проти Нідерландів»).

У п.26 рішення від 15.05.2008р. Європейського суду з прав людини у справі «Надточій проти України» суд нагадує, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.

За приписами ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст.76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У ст.77 Господарського процесуального кодексу України вказано, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В контексті наведених засад господарського судочинства суд звертає увагу учасників судового процесу на приписи ст.79 Господарського процесуального кодексу України, згідно яких наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд зауважує, що стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (відповідні висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17).

Проте, всупереч наведеного вище, відповідачем обставин, які повідомлені позивачем, доказово спростовано не було, доказів належного виконання своїх обов`язків за договором №04/01.2021 від 04.01.2021 в частині сплати орендних платежів за період з травня 2022 по вересень 2023 не надано.

Таким чином, враховуючи наведене вище у сукупності, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Хаус Девелопмент» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Амедіка» про стягнення заборгованості в сумі 113 094,91 грн.

Щодо позовних вимог про стягнення пені в сумі 20 087 грн та інфляційних втрат в розмірі 3503,39 грн, суд зазначає таке.

Згідно з ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

За приписами ч.1 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. (ч.ч. 2, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).

Отже, порушення боржником прийнятих на себе зобов`язань тягне за собою відповідні правові наслідки, які полягають у можливості застосування кредитором до боржника встановленої законом або договором відповідальності.

У ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України зазначено, що у разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Разом з тим, згідно зі ст.1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст.3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань»).

Згідно рішення Конституційного Суду України від 11.07.2023 у справі №1-12/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_1 щодо офіційного тлумачення положень другого речення преамбули Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" в аспекті конституційного звернення положення другого речення преамбули Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" від 22 листопада 1996 року № 543/96-ВР з наступними змінами у взаємозв`язку з положеннями статей 1, 3 цього закону потрібно розуміти так, що обмеження пені у грошових зобов`язаннях подвійною обліковою ставкою Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, поширюється на правовідносини, суб`єктами яких є лише підприємства, установи та організації незалежно від форм власності і господарювання та фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності (підприємці).

Пунктом 2.6 договору №04/01.2021 від 04.01.2021 передбачено, що у випадку заборгованості по виплаті орендної плати орендар сплачує орендодавцю пеню в розмірі 0,1 відсоток від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України за рік, яка діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону (частини другої статті 625 Цивільного кодексу України ) виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати, та 3 % річних від простроченої суми.

У кредитора згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України є право вимоги до боржника щодо сплати, зокрема, інфляційних втрат річних за період прострочення в оплаті основного боргу.

З огляду на порушення відповідачем строків внесення орендних платежів за договором №04/01.2021 від 04.01.2021, позивачем було нараховано та заявлено до стягнення пені в сумі 20 087 грн та інфляційних втрат в розмірі 3503,39 грн.

Здійснивши перевірку наведеного позивачем розрахунку, суд дійшов висновку, що останній є арифметично вірним, а позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з приписами ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Хаус Девелопмент» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Амедіка» про стягнення заборгованості в сумі 113 094,91 грн, пені в сумі 20 087 грн та інфляційних втрат в розмірі 3503,39 грн - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Амедіка» (02094, місто Київ, Б.Верховної Ради, будинок 36, ЄДРПОУ 42577965) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Хаус Девелопмент» (01030, місто Київ, вулиця Коцюбинського Михайла (Шевченківський Р-Н), будинок 5г, ЄДРПОУ 38353782) заборгованість в сумі 113 094,91 грн, пеню в сумі 20 087 грн, інфляційні втрати в розмірі 3503,39 грн та судовий збір в сумі 3028 грн.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного господарського суду.

Повний текст складено та підписано 01.05.2024.

Суддя В.В. Князьков

Дата ухвалення рішення01.05.2024
Оприлюднено06.05.2024
Номер документу118785892
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —910/2656/24

Рішення від 01.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Князьков В.В.

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Князьков В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні