Ухвала
від 29.04.2024 по справі 759/8543/24
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/2923/24

ун. № 759/8543/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 ,підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_7 , подане у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000088 від 05.03.2024, про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у м. Руставі Грузія, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої на посаді заступника директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України (ЄДРПОУ 00729391), яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,

В С Т А Н О В И В:

25.04.2024 до слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва звернувся слідчий слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_7 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000088 від 05.03.2024, з клопотанням, погодженим прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади заступника директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України (ЄДРПОУ 00729391).

Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 42024110000000088 від 05.03.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 та за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що заступником директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України ОСОБА_4 , в порушення нормативно-правових актів, з метою особистого незаконного збагачення, за попередньою змовою з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , вирішили стати на злочинний шлях, вчинивши корупційний злочин за наступних обставин.

Інститут аграрних ресурсів та регіонального розвитку Національної академії аграрних наук України є державною, бюджетною, неприбутковою, науковою установою.

Згідно з постановою президії Національної академії аграрних наук України від 12.07.2023 № 10/01 «Про відновлення статусу Інституту та зміну найменування Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» Закарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція перейменована в Інститут аграрних ресурсів та регіонального розвитку Національної академії аграрних наук України.

Відповідно до наказу директора Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції НААН України ОСОБА_10 № 12-о від 11.03.2014, ОСОБА_4 переведено на посаду заступника директора з науково-організаційних та господарських питань з 01.01.2014.

Відповідно до розділу 2 Посадової інструкції заступника директора, затвердженої директором Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції НААН України ОСОБА_10 , заступник директора має право: підпису документів; діяти від імені підприємства за дорученням; представляти інтереси установи у взаємовідносинах з іншими громадянами, юридичними особами, органами державної влади та місцевого самоврядування за дорученням та розпорядженням директора; здійснювати перевірку діяльності всіх підрозділів установи у сфері економіки та організації виробництва, давати їм відповідні вказівки, спрямовані на підвищення ефективності діяльності; організація роботи і ефективної взаємодії всіх структурних підрозділів, цехів та виробничих одиниць установи; вирішення питань, що стосуються фінансово-економічної та виробничо-господарської діяльності установи; контролює роботу всіх структурних підрозділів установи; організовує поточну організаційно-виконавчу роботу установи; проводить роботу з удосконалення планування економічних і фінансових показників діяльності підприємства, по створенню й поліпшенню нормативів трудових витрат, витрачення товарно-матеріальних цінностей і використання виробничих потужностей.

Відповідно до розділу 3 Посадової інструкції, заступник директора ОСОБА_4 несе відповідальність за невиконання (неналежне виконання) своїх посадових обов`язків, передбачених даною посадовою інструкцією, в межах, визначених чинним законодавством України.

Таким чином, ОСОБА_4 обіймаючи посаду заступника директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України ( Закарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція НААН України ), ЄДРПОУ 00729391, виконує організаційно-розпорядчі функції, тобто, відповідно п. 1 примітки до ст. 364 КК України ОСОБА_4 є службовою особою.

Крім того, ОСОБА_4 , займаючи посаду заступника директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України, в силу п. 2 примітки до ст. 368 КК України є службовою особою, яка займає відповідальне становище.

В силу наявного досвіду роботи в органах державної влади ОСОБА_4 знала та розуміла, що вимогами ст. ст. 3 і 22 Закону України «Про запобігання корупції», посадовим та службовим особам державної служби забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання та надання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, а також іншим службовим особам.

Однак, у порушення вищезазначених норм законодавства та своїх посадових обов`язків, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище - заступником директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України, вчинила особливо тяжкий корупційний злочин за наступних обставин.

Так, 03.04.2023 між Закарпатською державною сільськогосподарською дослідною станцією НААН України (ЄДРПОУ 00729391), що розташовується в буд. АДРЕСА_2 , в особі в.о. директора ОСОБА_11 та Фермерським господарством «Спадщина» (ЄДРПОУ 24216756), що розташовується в буд. АДРЕСА_3 , в особі голови ОСОБА_12 , укладено договір. Згідно із умовами укладеного договору, виконавець зобов`язується за завданням замовника виконати сільськогосподарські роботи та передати їх результат замовнику, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконані роботи.

Згідно актів приймання передачі наданих послуг № 1/06 від 01.06.2023,

№ 2 від 01.12.2023 і № 3 від 01.12.2023, виконавець ФГ «Спадщина» виконало послуг на користь замовника Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції НААН України на загальну суму (із ПДВ) 1 996 972 грн. 36 коп.

Приблизно в листопаді 2023, більш точні дата та час не встановлені, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на вимагання та отримання неправомірної вигоди використовуючи надане їй службове становище. Відтак, реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_4 вступила в злочинну змову з ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , залучивши їх в якості посередників злочинної діяльності, а саме: до вимагання та одержання службовою особою неправомірної вигоди в особливо великому розмірі для себе, за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-яких дій з використанням наданого службового становища.

Діючи до раніше розподілених ролей, ОСОБА_4 , як заступник директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України ( Закарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція НААН України ) створила штучні перепони для голови ФГ «Спадщина» ОСОБА_12 , які полягали у не здійсненні розрахунків Інститутом за виконані послуги фермерським господарством.

Після чого ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , діючи за раніше розподіленими з ОСОБА_4 ролями, в кінці листопада 2023, точні дата та час не встановлені, перебуваючи в Закарпатській області, Берегівський р-н, с. Велика Бакта, висловили незаконну вимогу голові фермерського господарства «Спадщина» ОСОБА_12 про те, що якщо останній хоче в подальшому укласти договір з Закарпатською державною сільськогосподарською дослідною станцією НААН України то йому необхідно надати неправомірну вигоду в сумі 21200 доларів США заступнику директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України ОСОБА_4 з розрахунку 70 доларів за гектар використаної ним земельної ділянки, у разі відмови надати грошові кошти з ним не буде укладено вказаний договір також Інститут аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України не розрахується ФГ «Спадщина» по виконаним роботам згідно актів приймання передачі наданих послуг № 1/06 від 01.06.2023, № 2 від 01.12.2023 і № 3 від 01.12.2023.

09.04.2024, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_4 в першій половині дня, знаходячись поруч з АДРЕСА_2 , діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, за участю ОСОБА_8 та ОСОБА_9 повідомила голові ФГ «Спадщина» ОСОБА_13 , що для укладання договору на виконання сільськогосподарських робіт між Інститутом аграрних ресурсів та регіонального розвитку Національної академії аграрних наук України та ФГ «Спадщина» на 2024 рік останній повинен надати неправомірну вигоду в сумі 21200 доларів США в якості відкату за попередній договір, у разі погодження останнім на вказані умови з ним буде укладено новий договір та проведені кінцеві розрахунки за попереднім, на що останній погодився.

Після чого, діючи за для досягнення спільного корисливого умислу, 16.04.2024 о 14 год. 30 хв. ОСОБА_9 діючи умисно, відповідно до розподілених ролей між ним, ОСОБА_4 та ОСОБА_8 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання прибув за адресою: АДРЕСА_4 де отримав від ОСОБА_12 для ОСОБА_14 неправомірну вигоду в сумі 21200 доларів США за укладання договору сілхозробіт між Інститутом аграрних ресурсів та регіонального розвитку Національної академії аграрних наук України та ФГ «Спадщина» на 2024 рік та остаточній розрахунок між вказаними товариствами за 2023 рік.

Отже, заступник директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , в порушення вищезазначеного законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання вимагали та одержали від голови фермерського господарства «Спадщина» ОСОБА_12 неправомірну вигоду в сумі 21 200 (двадцять одну тисячу двісті) доларів США, що у п`ятсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян і на момент вчинення злочину за курсом НБУ складає 838 962 грн. 44 коп.

16.04.2024 ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України та в подальшому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.

17.04.2024 слідчим суддею Святошинського районного суду м. Києва, обрано запобіжний захід підозрюваній ОСОБА_4 у вигляді тримання під вартою в ДУ «Київський слідчий ізолятор» строком на 60 днів, тобто до 14.06.2024 включно, із заставою у розмірі 100 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 302 800 гривень.

У ході досудового розслідування є необхідність у відстороненні від посади підозрюваної ОСОБА_4 , оскільки є достатньо підстав вважати, що перебування останньої на посаді сприятиме вчиненню кримінального правопорушення, а також те, що перебуваючи на посаді підозрювана знищить, підробить речі та документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконно впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження, протиправно перешкоджатиме провадженню іншим чином, а саме: ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України, користуючись налагодженими зв`язками та здобутими знайомствами, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом щодо знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення

для встановлення обставин кримінального правопорушення; перебуваючи на посаді заступника директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України, ОСОБА_4 може впливати на працівників, свідків та заявника у даному кримінальному провадженні, з метою тиску на них.

Таким чином, повідомлення ОСОБА_4 про підозру у вчиненні корупційного злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від восьми до дванадцяти років, а також наведені ризики є підставами для відсторонення її від займаної посади.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з підстав, наведених у ньому та просив його задовольнити.

У судовому засіданні захисник ОСОБА_6 , думку якого підтримала підозрювана, просив відмовити у задоволенні клопотання слідчого, посилаючись на те, що кваліфікація дій підозрюваної ОСОБА_4 є завищеною, остання не є службовою особою. Ризики, які зазначає сторона обвинувачення у своєму клопотанні про відсторонення підозрюваної від посади, аналогічні тим, які були предметом розгляду слідчим суддею при обранні запобіжного заходу підозрюваній, водночас на той час прокурором не ставилось питання покладання на підозрювану такого обов`язку як обмеження в спілкуванні з певними особами, в т.ч. зі свідками у кримінальному провадженні. Крім цього, зауважив, що договори, копії яких стороною обвинувачення долучено до матеріалів клопотання на підтвердження викладених у ньому доводів, підписані іншою особою, а не ОСОБА_4 , посилання у клопотанні на ч. 5 ст. 65-1 ЗУ «Про запобігання корупції» є недоречним. Окремо звернув увагу на те, що підозрювана ОСОБА_4 позитивно характеризується за місцем роботи, а наразі входить до складу комісії, яка на виконання порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у вищих навчальних закладах (наукових установах), має підготувати пакет документів для подачі заяви про отримання ліцензії на освітню діяльність в Міністерство освіти і науки України, терміном до 01.06.2024, відповідно до наказу в.о. директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України № 11 від 11.03.2024 ОСОБА_15 .

У судовому засіданні захисник ОСОБА_5 заперечив проти задоволення клопотання з огляду на те, що обставини, викладені у клопотанні стороною обвинувачення, є надуманими.

Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, підозрюваної та її захисників, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

За приписами ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 та п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження є: відсторонення від посади.

Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Таким чином, відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов`язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.

Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.

Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.

В судовому засіданні прокурор належним чином обґрунтував, що ОСОБА_4 , продовжуючи обіймати посаду заступника директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України, використовуючи службове становище з метою уникнення кримінальної відповідальності може знищити, підробити речі та документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконно впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження.

Таким чином, слідчий суддя, з урахуванням вищенаведеного, прийшов до висновку, що прокурором доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади є необхідним для запобігання протиправній поведінці підозрюваної.

При цьому, слідчим суддею також враховано правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на обгрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368 КК України, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

За встановлених в судовому засіданні обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 154, 156, 309 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Відсторонити підозрювану у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за № 42024110000000088 від 19.01.2024, за ч. 4 ст. 368 КК України - ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади заступника директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку НААН України (ЄДРПОУ 00729391), в межах строку досудового розслідування, а саме до 16.06.2024.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено06.05.2024
Номер документу118791693
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про відсторонення від посади

Судовий реєстр по справі —759/8543/24

Ухвала від 29.04.2024

Кримінальне

Святошинський районний суд міста Києва

Кравець В. М.

Ухвала від 29.04.2024

Кримінальне

Святошинський районний суд міста Києва

Кравець В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні