Рішення
від 02.05.2024 по справі 674/2128/23
ДУНАЄВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 674/2128/23

Провадження № 2/674/157/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

23 квітня 2024 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючої судді Шафікової Ю.Е.

за участю секретаря Проценко Л.В.,

прокурора ОСОБА_1 ,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дунаївці цивільну справу за позовом керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Поділля Агросервіс" про конфіскацію земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_2 про конфіскацію земельної ділянки.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_2 , яка є громадянкою російської федерації, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, набула право на земельну частку (пай) посвідчене сертифікатом серії ХМ №0254453, виданим Дунаєвецькою райдержадміністрацією 19.12.1996, у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП «Іванковецьке» с. Іванківці Дунаєвецького району, розміром 1,75 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

У подальшому, ОСОБА_2 на підставі розпорядження Дунаєвецької РДА «Про надання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) на території Іванковецької сільської ради» № 629/2016-р від 25.08.2016, як спадкоємець права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом серії ХМ № 0254453, набула право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,2624 га, яка знаходиться на території Дунаєвецької територіальної громади Кам`янець-Подільського району (бувша Іванковецька сільська рада Дунаєвецького району).

02.09.2016 державним реєстратором зареєстровано за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6821883300:08:003:0042 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1018748668218; номер відомостей про речове право: 16244977).

В подальшому, зазначену земельну ділянку ОСОБА_2 на підставі договору оренди землі від 09.09.2016 передала у оренду товариству з обмеженою відповідальністю «ПОДІЛЛЯ-АГРОСЕРВІС».

Разом із цим, окружною прокуратурою виявлено порушення ст.ст.13, 14, 41 Конституції України, ст.ст.80, 81, 145 ЗК Українипри використанні відповідачкою зазначеної земельної ділянки. Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_2 будучи громадянкою російської федерації, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення ( з 2016 року по даний час) не відчужила її, є підстави для її конфіскації у власність держави.

28 грудня 2023 року задоволено клопотання керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури Хмельницької області про забезпечення позову.

В порядку забезпечення позову накладено арешт на земельну ділянку з кадастровим №№6821883300:08:003:0042, площею 1,2624 га, яка знаходиться на території Дунаєвецької територіальної громадя Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

В порядку забезпечення позову заборонено ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) розпоряджатись, змінювати цільове призначення, здійснювати перетворення, поділ, об`єднання земельної ділянки з кадастровим номером 6821883300:08:003:0042 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1018748668218), площею 1,2624 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Дунаєвецької територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області з іншими земельними ділянками.

Ухвалою судді Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 05 січня 2023 року у справі відкрито провадження та постановлено проводити розгляд справи в порядку загального провадження з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 13 лютого 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні прокурор Кам`янець-Подільської окружної прокуратури Кравцова О.М. позов підтримала у повному обсязі та просила задовольнити, проти заочного рішення не заперечує.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не з`явився, надіслав до суду пояснення згідно яких позовні вимоги підтримують в повністю та просять задовольнити.

Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, хоча про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, не скористалася своїм процесуальним правом та не направила суду відзив на позовну заяву, а тому суд в порядкуст. 280 ЦПК України, вважає, що справу слід вирішити на підставі наявних у ній доказів та постановити заочне рішення.

Відтак, суд розглядає справу відповідно до ч. 4ст. 223 ЦПК Українизаочно, оскільки проти цього не заперечує позивач.

Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Поділля Агросервіс" в судове засідання не з`явилась, хоча про день та час розгляду справи були повідомленні належним чином, будь- яких заяв та клопотань суду не надали.

Суд, заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено,що відповідачка ОСОБА_3 є громадянкоюросійської федерації,згідно свідоцтвапро правона спадщинуза заповітомвід 21травня 2004року,набула правовласності на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом серії ХМ №0254453, виданим Дунаєвецькою райдержадміністрацією 19.12.1996 року, у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП " Іванковецьке" с. Іванківці Дунаєвецького району, розміром 1,75 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості).

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки 360082150 від 26.12.2023) 02 вересня 2016 року відповідачка ОСОБА_2 зареєструвала своє право власності на вказану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1018748668218. Вказану земельну ділянку відповідачка не відчужила протягом одного року із дня набуття права власності на неї, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин, суд враховує наступне.

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом України, який регулює порядок приватноправових відносин, учасниками яких виступають іноземні елементи (громадяни), є Закон України "Про міжнародне приватне право".

Так, згідно ч.1 ст.38 Закону України "Про міжнародне приватне право" право власності та інші речові права на нерухоме та рухоме майно визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться, якщо інше не передбачено законом.

Отже, спірна земельна ділянка, як нерухоме майно знаходиться на території України, тому неї поширюється дія законодавства України.

Нормами ч. 2 ст. 374 ЦК України визначено, що іноземці, особи без громадянства можуть набувати право власності на землю (земельні ділянки) відповідно до закону.

Згідно ч.2 ст.81 ЗК України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Згідно ч.3 ст.81 ЗК України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статт і у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.

Відповідно дост. 1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття.

Як встановлено судом, відповідачка, яка є громадянкою російської федерації, на час розгляду справи є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення - для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6821883300:08:003:0042 на підставі свідоцтва про право на спадщину.

Згідно ч.4 ст.81 ЗК України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 набула право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення ще 02 вересня 2016 року, але по даний час її не відчужила, чим порушила річний строк, установлений ч.4 ст.81 ЗК України.

Відповідно до п.«е» ч.1 ст.140 ЗК України однією з підстав примусового припинення права власності на земельну ділянку є невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Згідно ч. 2, ч.4 ст. 145 ЗК України у разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.

Частиною 5ст. 41 Конституції Українивстановлено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Статтею 131-1Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч.3 ст.23Закону України«Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

В постанові в справі №925/683/18 від 13 квітня 2021 року зазначено, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності.

З матеріалів справи вбачається, що Керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури перед зверненням до суду з даним позовом дотримався вимог закону, звернувшись з повідомленням про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави у суді до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Проте, Головне управлінняДержгеокадастру уХмельницькій області заходів на виконання своїх повноваджень щодо усунення порушень при використанні земельної ділянки №6821883300:08:003:0042 не вжило.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурор в порядку, в межах своїх повноважень та у спосіб встановлений законом звернувся до суду з позовом про конфіскацію земельної ділянки.

У відповідності дост. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідноізст. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З врахуванням викладеного вище, виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, дослідивши докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності у взаємозв`язку, суд приходить до висновку, що позов є обгрунтованим, ОСОБА_2 , будучи громадянкою російської федерації, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (з 02 вересня 2016 року по даний час) не відчужила її, що є підставою для її конфіскації у власність держави в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов задоволено повністю, тому з відповідачки на користь Хмельницької обласної прокуратури необхідно стягнути судовий збір в розмірі 2684 грн. за подання позовної заяви та 1342 грн. за подання заяви про забезпечення позову.

Керуючись ст. ст.259,263-265,280-282, 354,355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Поділля Агросервіс" про конфіскацію земельної ділянки - задовольнити.

Припинити громадянці російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 право власності на земельну ділянку 1,2624 га, кадастровий номер 6821883300:08:003:0042 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1018748668218), зцільовим призначеннямдля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,яка знаходитьсяна територіїДунаєвецької територіальноїгромади Кам`янець-Подільськогорайону Хмельницькоїобласті,шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, р/р НОМЕР_2 ) судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2684 грн. та судового збору за подання заяви про забезпечення позову в сумі 1342 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач маєправо оскаржитизаочне рішенняв загальномупорядку,встановленому цимКодексом.Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення доХмельницького апеляційногосуду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи :

позивач керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури, (місцезнаходження: Хмельницька область, м. Кам`янець-Подільський,вул. Драгоманова, 11, код ЄДРПОУ 02911102);

державний органв інтересахякого дієпрокурор -Головне управлінняДержгеокадастру уХмельницькій області,(місцезнаходження: м.Хмельницький, вул. Інститутська 4/1, код ЄДРПОУ 39767479);

третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Поділля Агросервіс" (місцезнаходження вул. Подільська, 5, с. Водички, Хмельницький район, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 31412668);

відповідач - ОСОБА_2 ,(місце проживання: АДРЕСА_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення складено 02 травня 2024 року.

Суддя Ю. Е. Шафікова

СудДунаєвецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.05.2024
Оприлюднено06.05.2024
Номер документу118816691
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —674/2128/23

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Рішення від 02.05.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Рішення від 23.04.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Ухвала від 13.02.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні