233 № 233/892/24
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2024 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінов О. С.
за участі секретаря судового засідання Штреккер В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) в інтересах якої діє адвокат Байгуш Олексій Юрійович ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Іллінівської сільської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (ЄДРПОУ 45118067, адреса: 85143, Донецька область, Краматорський район, с. Іллінівка, вул. Адміністративна, буд. 42/3), про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Іллінівської сільської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, в якому просить: визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка була зареєстрована та мешкала на момент смерті за адресою: АДРЕСА_3 , та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Просить визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 терміном у 4 місяці.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 16 лютого 2024 року відкрите провадження по справі за правилами загального позовного провадження, цивільну справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.
Позивачка ОСОБА_1 , представник позивачки ОСОБА_3 , повідомлені про розгляд справи належним чином, надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутність з посиланням на підтримання позову.
Відповідач Іллінівська сільська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, належним чином повідомлений про розгляд справи, у судове засідання не з`явився, причину неявки суду не повідомив.
З`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дістає таких висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Яка була зареєстрована та мешкала за адресою: АДРЕСА_3 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все її майно, у тому числі на земельну ділянку площею 6,3381 га кадастровий номер 1422485500:33:000:0029, яка була надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Іллінівської (стара назва Правдівської) сільської ради Краматорського (колишнього - Костянтинівського) району Донецької області, та яка належала померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серій ЯМ № 064120, виданого 13 липня 2012 року Костянтинівською районною державною адміністрацією, на підставі розпорядження голови Костянтинівської райдержадміністрації від 22.06.2012 № 357 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №142240004001160.
14 вересня 2016 року ОСОБА_2 , був складений заповіт, відповідно до якого вищевказану земельну ділянку на випадок своєї смерті вона заповіла Позивачці - ОСОБА_1 .
З метою отримати спадщину, Позивачка ОСОБА_1 через свого представника з відповідною заявою звернулася до приватного нотаріуса Дорменок Ю.М., Київського міського нотаріального округу, на яку 12.02.2024 р. отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у якій зазначено, що нею пропущено строк на подачу заяви про прийняття спадщини, а тому для вирішення цього питання їй було рекомендовано звернутись до суду з відповідною позовною заявою.
Як визначено статтею 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч.1). Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу) (ч.2).
За положеннями статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1). Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч.3).
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У передбачений ч.1 ст.1270 ЦК України шестимісячний строк, в який позивачка мала звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, Указом Президента України № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 719 від 24.06.2022).
До нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 звернулася у лютому 2024 року, тобто з пропуском законодавчо встановленого строку для прийняття спадщини (10 місяців на час воєнного стану).
Згідно з листами приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ю.М. Дорменюк та Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру від 19.04.2024 за № 76671770, 76671781, спадкової справи до майна померлої ОСОБА_2 , немає.
За приписами ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання можливості визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд виходив з тієї обставини, що з початку повномасштабної агресії РФ проти України територія майже всієї не окупованої частини Донецької області є територією активних бойових дій, практично всі населенні пункти, навіть ті, в яких безпосередньо не проводяться бойові дії, зокрема і місто Костянтинівка, піддаються постійним артобстрілам, авіанальотам та бомбардуванням з боку агресора.
Тривалий час на території міста Костянтинівка нотаріальні контори не працювали, приміське та міжміське автотранспортне сполучення було припинене, що є загальновідомим фактом.
Навіть не приймаючи до уваги негативну психоемоційну складову впливу на кожного громадянина України, викликану агресивною війною, зазначені вище обставини суд визнає об`єктивними, непереборними та істотними труднощами, а тому, вважає, є достатні підстави для визначення позивачу додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За наведених обставин і відповідних ним підстав позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) в інтересах якої діє адвокат Байгуш Олексій Юрійович ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Іллінівської сільської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (ЄДРПОУ 45118067, адреса: 85143, Донецька область, Краматорський район, с. Іллінівка, вул. Адміністративна, буд. 42/3), про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) додатковий строк у чотири місяці для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Костянтинівка, Краматорського району, Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте Костянтинівський міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складений і підписаний головуючим суддею 29 квітня 2024 року.
Суддя:
Суд | Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2024 |
Оприлюднено | 06.05.2024 |
Номер документу | 118826026 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Малінов О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні