Єд.унік.№243/1433/24
Провадження№2/243/701/2024
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
30 квітня 2024 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Сидоренко І.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Зубкова В.В.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою органу опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, що діє в інтересах неповнолітніх дітей - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служби у справах дітей Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав, стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В:
23 лютого 2024 року до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області надійшла цивільна справа за позовом органу опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, що діє в інтересах неповнолітніх дітей - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служби у справах дітей Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав, стягнення аліментів.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідач ОСОБА_3 є матір`ю неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 . На підставі заяв неповнолітніх дітей, тимчасово влаштовані в сім`ю рідної баби ОСОБА_4 .
Відомості про батька неповнолітніх ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , - внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , перебувають на обліку дітей, сім`я яких знаходиться в складних життєвих обставинах, Служби у справах дітей Миколаївської міської ради з 11.01.2024 через неналежне виконання матір`ю батьківських обов`язків відносно дітей та у зв`язку з вживанням нею спиртних напоїв та наркотичних речовин.
Матір та діти мають місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкають за адресою: АДРЕСА_2 .
На сьогодні діти навчаються у Миколаївському закладі загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів № 2 на дистанційному навчанні.
ОСОБА_2 замкнутий, проявляє тривожність. Погано йде на контакт, пропускає уроки. Виявилося, що дитина не вміє читати, писати. Матір цим не переймається, допомоги дитині в подоланні цієї проблеми не надає, вважає це несуттєвою проблемою. ОСОБА_1 більш активний, йде на контакт, розповідає про свої потреби, відповідальний. Мати не має впливу на дітей. Підлітки безконтрольно до ранку сидять у соціальних мережах, що призводить до пропусків уроків. Службою проводилися профілактичні бесіди з ОСОБА_3 , під час яких її було неодноразово ознайомлено із законодавчими актами, відповідно до яких батьки несуть безпосередню відповідальність за своїх дітей. Роз`яснено про обов`язки батьків відносно дітей. Над сім`єю ОСОБА_5 здійснювався соціальний супровід фахівцем із соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради. Проведено оцінку потреб сім`ї (дітей). За результатами оцінки потреб з`ясовано, що складні сімейні обставини у сім`ї наявні. Основними ознаками та чинниками, що їх спричиняють є: ухиляння матері від виконання батьківських обов`язків, зловживання матір`ю наркотичними речовинами, відсутність постійного місця роботи, вплив асоціального оточення. Діти категорично відмовилися жити з матір`ю і повертатися додому, написавши заяви. За час проживання дітей із бабусею ОСОБА_3 не виявила бажання і не зробила жодної спроби повернути синів. Вихованням дітей не займається, не створює належних умов для їх розвитку, зловживає спиртними напоями та наркотичними речовинами. Часто кидає дітей. Під час перебування матері в наркотичному стані ОСОБА_2 втікає до баби, а ОСОБА_1 вимушений залишатися поруч із матір`ю, доглядати за нею. Мати ніколи не ночує вдома. Діти неодноразово знаходили використані шприци під ліжком матері. Вони не відчувають від неї турботи та любові. Кошти, призначені на дітей, як внутрішньо переміщеним особам, ОСОБА_3 використовує не за призначенням. Такий спосіб життя ОСОБА_3 загрожує життю і здоров`ю дітей. Систематичні з нею розмови, попередження та умовляння ні до чого не привели. Ситуація з кожним днем погіршується. Зазначає, що матір ОСОБА_3 не виконує свої обов`язки, щодо виховання та утримання своїх синів.
Посилаючись на вищевикладене, а також на положення ст. 150, ст. 155, ст. 164, ст. 170 СК України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», положення Конвенції ООН про права дітей від 20.11.1989 року, Постанову Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», з метою захисту прав та інтересів неповнолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , позивач просить суд відібрати без позбавлення батьківських прав у ОСОБА_3 її дітей - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ; стягнути з ОСОБА_3 на утримання неповнолітніх дітей - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , - аліменти в розмірі не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з дня подачі заяви і до повноліття дітей; стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 грн.
Представник позивача, в судовому засіданні не приймав участь, від позивача на адресу суду надійшла заява з проханням розглядати справу без участі їх представника, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідач, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судовому засіданні участь не приймала, будь-яких заяв, клопотань на адресу суду від відповідача не надходило, у зв`язку з чим суд, відповідно до ст. 280 ЦПК України, дійшов до висновку, про можливість ухвалення заочного рішення, на підставі наявних у справі доказів.
Від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Служби у справах дітей Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, на адресу суду надійшли заяви з проханням розглядати справу без участі представників третіх осіб, просили задовольнити заявлені позовні вимоги.
Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги органу опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, що діє в інтересах неповнолітніх дітей - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служби у справах дітей Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав, стягнення аліментів, підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка к/с Кокарол Букинського району, Ташкентської області, про що свідчить копія її паспорту серії НОМЕР_1 , виданого Слов`янським РВ УМВС України в Донецькій області від 04 травня 2005 року.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_3 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_3 .
Згідно з Витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України № 00027608638 та № 00027609445 від 01 вересня 2020 року, відомості про батька ОСОБА_1 та ОСОБА_2 записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України встановлено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до довідки № 1445-7001859190 від 11 серпня 2023 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до довідки № 1445-7001859214 від 11 серпня 2023 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 , якийзареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до довідки № 1445-7001955796 від 29 січня 2024 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , якийзареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з актом обстеження умов проживання № 6 від 11 січня 2024 року, складеного начальником Служби у справах дітей Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області ОСОБА_8 , в.о. директора Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради Коростовою Н.С., фахівцем із соціальної роботи Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради Новіковою О.Г., поліцейськимофіцером громади сектору взаємодії з громадами Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_2 ., умови проживання на момент перевірки: квартира орендована родина в ній проживає, як ВПО. Кожен з дітей мають окремі спальні місця. Шафи для одягу немає. Електроприборів не помічено. Квартира потребує прибирання. Їжа приготовлена. У холодильнику в наявності запас продуктів харчування. Опалення, енерго-газопостачання централізоване.
Згідно з актом обстеження умов проживання № 13 від 30 січня 2024 року, складеного начальником Служби у справах дітей Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області ОСОБА_8 , в.о. директора Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради Коростовою Н.С., фахівцем із соціальної роботи Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради ОСОБА_10 , за адресою: АДРЕСА_2 ., умови проживання: діти не завжди своєчасно виходять на зв`язок з вчителями; ОСОБА_11 пропускає уроки; завдання виконує на низькому рівні або взагалі не виконує; діти мають умови для навчання.
Відповідно до Службової записки фахівця із соціальної роботи Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Новікової О., від 14.02.2024 слідує, що сім`я ОСОБА_3 , в якій виховуються двоє неповнолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , знаходяться під соціальним супроводом з 16.01.2024. Виявилося, з її слів, що мати вживає наркотичні речовини. За час супроводу сім`ї мати йшла на контакт. Неодноразово матері було запропоновано звернутися до спеціалістів наркологічного диспансеру м. Слов`янськ з метою проходження лікування від наркотичної залежності, але мати категорично відмовлялася. Вона тільки говорила, що самостійно зможе подолати цю залежність, або піде до сімейного лікаря, аби «почистити» кров, але нічого так і не робила. Запрошувала вона матір на зустрічі з психологом мобільної групи гуманітарної чеської організації «Людина в біді», мати зустрілася з психологом один раз, але проспала на зустрічі. Зі слів старшого сина ОСОБА_12 , мати маніпулює ними, через свій стан здоров`я, грає, що непритомніє. Діти втомилися від постійних перепадів її настрою. Неодноразово знаходили використані шприци під ліжком матері. Вони не відчувають від матері турботи та любові. У молодшого сина ОСОБА_11 проблеми з психічним станом, тому старший син ОСОБА_12 постійно приглядає за ним та турбується про брата. Коли матір в наркотичному стані, молодший син ОСОБА_11 втікає до баби, а старший син ОСОБА_12 вимушений залишатися поруч з матір`ю, доглядати за нею. Мати інколи не ночувала вдома. Зі слів дітей, у 2023 році помер батько від передозування наркотичними речовинами, але діти все одно згадують про нього, як про турботливого та люблячого батька, ніж матір. Діти розповідають, що матір завжди жила для себе, а не заради них. Під час розмови з дітьми, припускаючи, що мати вилікується від наркотичної залежності, діти все одно не хочуть жити разом з нею. Діти дуже ображені на матір за те, що вона вживає наркотичні речовини і не вірять, що вона може змінитися. Зі слів матері, діти до ранку сидять у телефонах, а потім вона не може добудитися їх на навчання, це говорить, що мати не має впливу на дітей, вони її не поважають. 02.02.2024 під час відвідування сім`ї, мати повідомила, що діти не мають бажання жити разом із нею. Із розмови з дітьми, вони повідомили, що не хочуть жити з матір`ю через вживання нею наркотичних засобів. Зі слів баби, матір безвідповідальна, не слідкує за зовнішнім виглядом дітей. Користується коштами для своїх потреб, які виплачуються на дітей, як для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 написаної власноруч у присутності начальника Служби у справах дітей ОСОБА_8 , фахівця із соціальної роботи Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» ОСОБА_10 , слідує, що він не хоче мешкати зі своєю матір`ю через те, що вона вживає наркотичні речовини, часто втрачає свідомість та через це його молодший брат може втратити розсуд, та у нього може статися напад у нього слабка психіка. Постійні сварки, непорозуміння одне одного і не можуть вжитися разом. Вона часто йде з дому, він не знає куди і приходить у нетверезому стані у всіх сенсах.
Відповідно до заяви ОСОБА_2 написаної власноруч у присутності начальника Служби у справах дітей ОСОБА_8 , фахівця із соціальної роботи Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» ОСОБА_10 , слідує, що він не хоче мешкати з матір`ю тому, що він втомився бачити її у стані алкогольного і наркотичного сп`яніння.
Відповідно до протоколу бесіди з ОСОБА_2 , який складений начальником Служби у справах дітей Миколаївської міської ради ОСОБА_8 слідує, що раніше мати не зловживала алкоголем і не приймала ніяких наркотичних засобів. Коли повернулися в грудні 2019 року додому, мати почала займатись господарством. Час від часу почала вживати спиртні напої. Коли батько помер, то матір взагалі почала частіше вживати спиртні напої. Коли вони виїхали із села Рай-Олександрівка, то почались часті зловживання спиртними напоями, фактично через день. Одного разу вона прийшла у стані наркотичного сп`яніння, кричала, почала показувати свої руки, психувала. Він був переляканий, плакав спочатку, а тепер звик до цього, йому вже стало байдуже. Матері він не вірить. Батько помер також від наркотичних речовин, але він хоч не психував, не кричав, а матір творить жах, що. Навіть під наркотичними речовинами втрачає свідомість. Він не хоче мешкати з матір`ю, через те, що вона робить. Він навіть не вірить, що вона вилікується. Навіть після її лікування він не хоче з нею мешкати.
Відповідно до протоколу бесіди з ОСОБА_1 , який складений начальником Служби у справах дітей Миколаївської міської ради ОСОБА_8 слідує, що дитина повідомила про обставини свого життя з 2014 року по теперішній час, зокрема про те, що вони з братом мешкали близько чотирьох років у притулку при церкві тому, що матері не було чим їх годувати та утримувати, про те, що матір вживає алкогольні напої та наркотичні засоби, часто йде з дому.
Згідно з розпорядженням заступника начальника Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області Проскуніна В. від 19.02.2024 № 105 «Про негайне відібрання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від матері», слідує, що зважаючи на заяви неповнолітніх дітей щодо небажання мешкати з матір`ю, яка зловживає спиртними напоями та наркотичними засобами, ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не дбає про дітей, чим створює загрозу їх життю та здоров`ю, вирішено: негайно відібрати неповнолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у зв`язку з виникненням загрози життю та здоров`ю дітей.
Відповідно до листа заступника начальника Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області Проскуніна В., слідує, що Миколаївська міська військова адміністрація повідомляє, що органом опіки та піклування Миколаївської міської військової адміністрації прийнято розпорядження від 19 лютого 2024 року № 105 «Про негайне відібрання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від матері», які проживали разом із матір`ю за адресою: АДРЕСА_2 . Станом на 19.02.2024 Службою у справах дітей Миколаївської міської ради неповнолітніх дітей тимчасово влаштовано до рідної бабусі ОСОБА_4 .
Висновком органу опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області про негайне відібрання неповнолітніх дітей, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від матері ОСОБА_3 без позбавлення батьківських прав відносно дітей від 19.02.2024 № 105, визнано доцільним негайно відібрати неповнолітніх дітей ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 від матері ОСОБА_3 без позбавлення її батьківських прав відносно дітей.
Відповідно до положень Конвенції ООН про права дітей від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 р. № 789-X11) дитина, з огляду на її фізичну і розумову незрілість вимагає спеціального захисту і турботи, включаючи належний правовий захист, як до, так і після народження.
Статтею 150 Сімейного кодексу України закріплені обов`язки батьків по вихованню та розвитку дітей, у числі яких передбачені турбота про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, підготовка її до самостійного життя. Ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків є підставою для покладання на них відповідальності, установленої законом.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 155 Сімейного кодексу України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Згідно з положенням статті 170 СК України, суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них не позбавляючи їх батьківських прав у випадках передбачених п. п. 2-5 ч. 1 ст. 164 СК України, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (зі змінами, внесеними згідно з постановою Верховного Суду № 20 від 19 грудня 2008 року), ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормальному самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїх обов`язків.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладаються однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Європейським судом з прав людини при вирішенні справи № 39948/06 «Савіни проти України» в пунктах 49-52 рішення від 18 грудня 2008 року зазначено, що хоча національним органам надається певна свобода розсуду у вирішенні питань щодо встановлення державної опіки над дитиною, вони повинні враховувати, що розірвання сімейних зв`язків означає позбавлення дитини її коріння, а це можна виправдати лише за виняткових обставин (справа «Ньяоре проти Франції» (Gnahore v. France), N 40031/98, п. 59, ECHR 2000-IX). Отже, відповідне рішення має підкріплюватися достатньо переконливими і зваженими аргументами на захист інтересів дитини, і саме держава-відповідач повинна переконатися в тому, що було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини (справа «Скоццарі та Дж`юнта проти Італії» (Scozzari Giunta v. Italy), [GC], NN 39221/98 і 41963/98, п. 148, ЄСПЛ 2000-VIII).
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не дбає належним чином про дітей, не дбає про фізичний та розумовий розвиток дітей, не займається вихованням дітей, зловживає спиртними напоями та наркотичними речовинами. Крім цього, відповідач за час проживання дітей із бабусею не виявила бажання і не зробила жодної спроби повернути синів.
За наведених обставин, суд вважає, що доводи позивача в обґрунтування вимоги про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав, є переконливими, позивачем доведено, що зі сторони відповідача має місце ухилення від виконання батьківських обов`язків.
Таким чином, суд вважає, що позивачем доведено доцільність вжиття до ОСОБА_3 такого заходу відповідальності як відібрання дітей без позбавлення батьківських прав.
Згідно зі ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Способи виконання обов`язку утримувати дитину визначені статтею 181 Сімейного Кодексу України, за змістом якої, кошти на утримання дитини (аліменти) за рішенням суду присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Згідно зі ст. ст. 182, 183 Сімейного Кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
За таких обставин, суд також вважає необхідним стягнути з відповідача, аліменти на утримання дітей у розмірі 1/3 частини від всіх видів заробітку, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з дня пред`явлення позову до суду 23.02.2024.
Відповідно до ст. 430 ч. 1 п. 1 ЦПК України суд вважає необхідним допустити негайне виконання рішення у частині стягнення аліментів в один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду із зазначеним позовом сплачено судовий збір у сумі 3028,00 грн. З огляду на задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача слід стягнути зазначену суму судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 150, 155, 170 СК України, ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства» п. 16 ППВСУ № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги органу опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, що діє в інтересах неповнолітніх дітей - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служби у справах дітей Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав, стягнення аліментів, - задовольнити повністю.
Відібрати дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 від матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , без позбавлення батьківських прав.
Стягнути зОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_7 , у розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з 23 лютого 2024 року до досягнення повноліття: ОСОБА_1 - до 29 липня 2026 року.
Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , судовий збір на користь виконавчого комітету Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області у розмірі 3028,00 грн.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів в межах платежу за один місяць.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
На рішення суду позивачем може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Повний текст рішення виготовлений 03 травня 2024 року.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду І.О. Сидоренко
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2024 |
Оприлюднено | 07.05.2024 |
Номер документу | 118828275 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Сидоренко І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні