Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/3428/24
Номер провадження 1-кс/711/942/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2024 року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали скарги голови Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб слідчого управління ГУНП в Черкаській області, щодо невнесення відомостей в ЄРДР за заявою голови Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 від 25.04.2024 року за вих.№25/04/2024-1, -
В С Т А Н О В И В :
Голова Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб СУ ГУНП в Черкаській області, щодо невнесення відомостей в ЄРДР за заявою голови Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 від 25.04.2024 року за вих.№25/04/2024-1.
В обґрунтування скарги посилається на те, що 25.04.2024 року за вих. №25/04/2024-1 головою ГО «Нон - Стоп» - ОСОБА_3 , з використанням технологій електронної пошти, з накладенням ЕЦП (КЕП), з офіційної електронної пошти ГО « Нон - Стоп », а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , на офіційну електронну пошту ГУНП України в Черкаській області, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 , було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення.
На даний час, в порушення вимог ст.214 КПК України, відомості за вказаною заявою про вчинення кримінального правопорушення не внесені, не повідомлено про початок досудового розслідування, витяг з ЄРДР не надано.
Вказує, що ГО «Нон - Стоп» є правозахисною громадською організацією, одним з напрямів діяльності якої є захист екологічних прав громадян, протидія корупції та зловживанням з боку представників влади та посадових осіб, з початку повномасштабного вторгнення займається правозахисною і волонтерською діяльністю на території України. Окрім цього, ГО «Нон - Стоп» здійснює правозахисну функцію по захисту прав і свобод населення, в тому числі соціально - економічних і екологічних прав, протидії корупції, особливу увагу звертаючи на питання, що можуть завдати шкоди протидії повномасштабній військової агресії з боку російської федерації.
ГО «Нон - Стоп» має сталі зв`язки і партнерські відносини з рядом міжнародних організацій і правоохоронних органів щодо протидії транснаціональній і організованій злочинності, кіберзлочинності, фінансовим і цифровим шахрайствам, торгівлі людьми, корупції, легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, в том числі на території Європи, США і Канади. Вживаються комплексні заходи щодо протидій зловживанням, перевищенням службовими становищем з боку державного і політичного керівництва, державних і місцевих органів влади, контролюючих і правоохоронних органів України. ГО «Нон - Стоп» діє в рамках міжнародних і грантових програм, що передбачають протидію організованій злочинності, корупції і незаконних дій з міжнародною матеріальною і фінансовою допомогою.
В ході здійснення правозахисної діяльності ГО «Нон - Стоп» встановлено, що рядом громадян України, організовано злочинну схему зі здійснення підприємницької діяльності всупереч чинному законодавству України, направлену на особисте збагачення, ухилення від сплати податків, порушення валютних обмежень та вивід валюти за кордон, допомозі суб`єктам господарювання держави-агресора в обході обмежувальних заходів (санкцій). При цьому вказана діяльність повністю покривається з боку контролюючих та правоохоронних органів, оскільки їм відомо про вчинення кримінальних правопорушень у господарській сфері, але вони жодним чином не реагують, визначених законами обов`язків щодо боротьби зі злочинністю та протидії протиправній діяльності не виконують, заходів протидії цьому не вживають, винних осіб до встановленої законом відповідальності не притягають.
Встановлено, що групою громадян України, прикриваючи свою діяльність функціонуванням підприємства - товариства з обмеженою відповідальністю «СОБІ», засновниками якого є ОСОБА_4 (помічник народних депутатів ОСОБА_5 у 5-6 скликанні та ОСОБА_6 із «БЮТ» у 6 скликанні) та ОСОБА_7 (помічник ОСОБА_8 - самовисуванця 4 скликання), організовано злочинну групу, яка займається незаконним добуванням корисних копалин на території Броварського та Вишгородського районів Київської області, а також на територіях Чернігівської та Черкаської областей, при цьому порушуючи норми екологічної безпеки.
Вказана діяльність здійснюється з відома та прикриття відповідних природоохоронних, контролюючих та правоохоронних органів, що свідчить про наявність сталих корупційних зв`язків.
Таким чином, в діях ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , інших посадових осіб ТОВ «СОБІ» (ЄДРПОУ 16476986), які становлять собою злочинну організацію, яка вчиняє тяжкі та особливо тяжкі злочини у сфері господарської діяльності та проти довкілля, взаємодіють з юридичними особами, що здійснюють підприємницьку діяльність на тимчасово окупованій території у змові з окупаційною владою, що виявляється у незаконному видобуванні корисних копалин місцевого значення - річкового піску, без спеціального дозволу на користування надрами, з порушенням вимог екологічної безпеки, під прикриттям службових осіб контролюючих та правоохоронних органів, які отримують від представників ТОВ «СОБІ» неправомірну вигоду за зловживання службовими повноваженнями, що виявляється у нездійсненні заходів, направлених на розкриття, розслідування та припинення протиправної діяльності, вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст.110-2, 111-2, 209, 212, 240, 255, 364, 365, 368, 369 КК України.
За таких обставин, голова Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 просив зобов`язати уповноважених осіб органу досудового розслідування СУ ГУНП в Черкаській області внести відомості до ЄРДР та почати досудове розслідування за заявою голови ГО «Нон - Стоп» ОСОБА_3 від 25.04.2024 року за вих.№25/04/2024-1 про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.110-2, 111-2, 209, 212, 240, 255, 364, 365, 368, 369 КК України.
В судове засідання голова Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 не з`явився, однак в прохальній частині скарги просив розглянути скаргу без участі скаржника.
В судове засідання представник слідчого управління ГУНП в Черкаській області не з`явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду скарги.
Разом з цим, в силу положень ч.3 ст.306 КПК України, відсутність у судовому засіданні осіб, бездіяльність яких оскаржується, не перешкоджає розгляду скарги.
Положеннями ч.4 ст.107 КПК України визначено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
За вказаних обставин, слідчий суддя повважав за можливе розгляд клопотання проводити у відсутність учасників справи та без фіксування судового процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали скаргиголови Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 , слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Відповідно до положень ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена, зокрема, бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з вимогами ч.1 ст.214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 години після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснює досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Нормами ч.5 ст.214 КПК України передбачено, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості, зокрема, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела, попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Таким чином, з аналізу ст.214 КПК України вбачається, що до ЄРДР вносяться не будь-які заяви, які надходять до органів досудового розслідування, а лише відомості які містять достатньо даних та обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених заявником у заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення.
Згідно з вимогами ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч.1 ст.2 КК України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
Положення ч.1 ст.11 КК України вказують, що кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом кримінального правопорушення.
Згідно з п.18 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі №818/1526/18, у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
В судовому засіданні встановлено, що 25.04.2024 року за вих.№25/04/2024-1, в порядку ст.214 КПК України, до слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області головою ГО «Нон - Стоп» - ОСОБА_3 , з офіційної електронної пошти ГО « Нон - Стоп », а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , з накладенням ЕЦП (КЕП), на офіційну електронну пошту ГУНП в Черкаській області, а саме prozorist@ch.police.gov.ua, було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення.
Станом на день розгляду скарги як скаржником так і Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області не надано відомостей про результати розгляду заяви голови Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 , поданої 25.04.2024 року за вих.№25/04/2024-1.
Таким чином у слідчого судді відсутні дані про те, чи внесені відомості до ЄРДР за вказаною заявою чи відмовлено у їх внесенню, а також слідчий суддя позбавлений можливості перевірити обґрунтованість підстав, у випадку відмови щодо внесення таких відомостей до ЄРДР.
При цьому, слідчий суддя звертає увагу на те, що заяву про вчинення кримінального правопорушення від 25.04.2024 року за вих.№25/04/2024-1 головою Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 адресовано та направлено не лише до ГУНП в Черкаській області, а й до інших органів уповноважених вносити відомості до ЄРДР. Станом на день розгляду скарги, скаржником інформації про те, чи внесені відомості до ЄРДР за вказаною заявою іншими органами не надано, а слідчий суддя позбавлений можливості це перевірити.
Відповідно до положень ч.2 ст.307 КПК України, ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого, дізнавача чи прокурора; 1-1) скасування повідомлення про підозру; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.
З урахуванням вищезазначених обставин, слідчий суддя вважає за необхідне зобов`язати уповноважених осіб Головного управління Національної поліції в Черкаській області розглянути заяву голови Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 , поданої 25.04.2024 року за вих.№25/04/2024-1, у строки визначені ст.214 КПК України, та про результати розгляду невідкладно повідомити голову Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 214, 303, 306, 307, 309 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Скаргу голови Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Зобов`язати уповноважених осіб Головного управління Національної поліції в Черкаській області розглянути заяву голови Громадської організації «Нон - Стоп» ОСОБА_3 від 25.04.2024 року за вих.№25/04/2024-1, у строки визначені ст.214 КПК України, та про результати розгляду невідкладно повідомити заявника.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2024 |
Оприлюднено | 07.05.2024 |
Номер документу | 118831665 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Константин В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні