Ухвала
від 06.05.2024 по справі 911/1018/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

"06" травня 2024 р. м. Київ Справа №911/1018/24

Суддя Грабець С.Ю., розглянувши матеріали

позовної заяви приватного акціонерного товариства «Еліт Декор»

до фірми ЕЛНОВА Ханделсгезельшафт мбХ (Німеччина) ELNOVA Handelsgesellschaft mbH (Deutschland)

про стягнення заборгованості в сумі 56 350,00 євро,

без виклику учасників справи

ВСТАНОВИЛА:

19 квітня 2024 року до Господарського суду Київської області надійшла позовна заява приватного акціонерного товариства «Еліт Декор» (далі позивач) до фірми ЕЛНОВА Ханделсгезельшафт мбХ (Німеччина) (ELNOVA Handelsgesellschaft mbH (Deutschland) (далі відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 56 350,00 євро, що еквівалентно 2 364 885,53 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на порушення відповідачем умов контракту №01-230515 від 15.05.2023 року.

Як вбачається з позовної заяви, відповідачем в цій справі є іноземна юридична особа, фірма ELNOVA Handelsgesellschaft mbH, яка створена та діє за законодавством іншої держави та є нерезидентом, місцезнаходженням якої є: Wilhelminenhofstrasse 89a, D-124459, Berlin, Deutschland (Німеччина). При цьому, інформація щодо наявності на території України офіційно зареєстрованого представництва відповідача в позовній заяві не зазначена, на момент відкриття провадження в справі у суду також відсутня.

Відповідно до ст. 366 Господарського процесуального кодексу України, підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно зі ст. 38 Закону України Про зовнішню економічну діяльність, спори, що виникають між суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності, іноземними суб`єктами господарської діяльності у процесі такої діяльності можуть розглядатися судами України, а також за згодою сторін спору Міжнародним комерційним арбітражним судом та Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України та іншими органами вирішення спору, якщо це не суперечить чинним законам України або передбачено міжнародними договорами України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України Про міжнародне приватне право, суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

Додатковою угодою до контракту №01-230515 від 15.05.2023 року встановлено, що будь-який спір, розбіжність чи претензія у зв`язку з цим Контрактом або його порушенням, розірванням або недійсністю будуть остаточно вирішені Господарським судом Київської області. Мовою арбітражного розгляду буде українська мова. Цей контракт регулюється нормами матеріального права.

Згідно з ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Так, позовна заява приватного акціонерного товариства «Еліт Декор» підлягає прийняттю до розгляду судом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження (ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України).

Так, суд дійшов висновку про те, що ця справа підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.

Відкриттям провадження у справі починається підготовче провадження (ч. 2 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського процесуального кодексу України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Згідно з ч. 1 ст. 365 Господарського процесуального кодексу України, іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Частиною 1 ст. 367 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 2 ст. 367 Господарського процесуального кодексу України, судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Згідно з ч. 1 ст. 368 Господарського процесуального кодексу України, зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги повинні відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті.

Судом встановлено, що порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах від 15.11.1965 року (далі - Конвенція), до якої Україна приєдналася згідно із Законом України «Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах» від 19.10.2000 року та учасником якої є Федеративна Республіка Німеччина.

Згідно зі ст. 1 Конвенції, ця Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном. Ця Конвенція не застосовується, якщо адреса особи, якій необхідно вручити документ, невідома.

Відповідно до ст. 3 Конвенції, орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.

Згідно зі ст. 7 Конвенції, типові умови формуляра, доданого до цієї Конвенції, у всіх випадках обов`язково мають бути складені французькою або англійською мовами. Вони можуть при цьому бути складені офіційною мовою або однією з офіційних мов запитуючої Держави.

Враховуючи необхідність вручення процесуальних документів відповідачу, з метою забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд дійшов висновку направити документи із нотаріальним засвідченням перекладу на німецьку мову до Центрального органу Федеративної Республіки Німеччини - Bundesministerium der Justice und fur Verbraucherschutz (Федеральне міністерство юстиції та захисту прав споживачів), який знаходиться за адресою: Mohrenstrаse 37, 10117 Berlin (Мохренштрассе 37, 10117, Берлін).

Пунктом 4 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів (ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 117 Господарського процесуального кодексу України, зупинення провадження у справі зупиняє перебіг процесуальних строків.

З метою повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи належним чином, провадження у справі підлягає зупиненню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. ч. 2, 3, 5, 7 ст. 46, ч. 1 ст. 117, ч. 3 ст. 120, ч. ч. 5, 9 ст. 165, ст. 166, ст. 167, ч. 1 ст. 176, ч. 2 ст. 177, ч. 2 ст. 178, ст. 180, ст. 181, ст. 182, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 191, ч. ч. 1, 2 ст. 192, п. 4 ч. 1 ст. 226, п. 4 ч. 1 ст. 228, ч. 1 ст. 229 , ч. 3 ст. 247, ст. 234, ст. 365, ст. 366, ст. 367, ч. 3 ст. 368 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. відкрити провадження у справі та розглядати її в порядку загального позовного провадження;

2. призначити підготовче засідання на "11" грудня 2024 року о 09 год. 20 хв. (засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Київської області за адресою: м. Київ, вул. С. Петлюри, 16/108, зал №6);

3. зобов`язати позивача подати у строк до 10.06.2024 року через канцелярію Господарського суду Київської області нотаріально засвідчений переклад на німецьку мову наступних документів (у двох примірниках): позовної заяви приватного акціонерного товариства «Еліт Декор» від 15.04.2024 року з додатками; ухвали Господарського суду Київської області від 06.05.2024 року про відкриття провадження у справі №911/1018/24; прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, підтвердження про вручення та короткого викладу документа, що підлягає врученню;

4. надіслати позивачу оригінали: ухвали Господарського суду Київської області у справі №911/1018/24 від 06.05.2024 року; прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, підтвердження про вручення та короткого викладу документа, що підлягає врученню, для здійснення офіційного, нотаріально засвідченого їх перекладу на німецьку мову;

5. звернутись до компетентного органу Німеччини Bundesministerium der Justiz und fur Verbraucherschutz (Федеральне міністерство юстиції та захисту прав споживачів) (Mohrenstrasse 37, 10117 Berlin) з судовим дорученням про вручення відповідачу, - ELNOVA Handelsgesellschaft mbH (Wilhelminenhofstrasse 89a, D-124459, Berlin. Deutschland) нотаріально засвідчених перекладів позовної заяви приватного акціонерного товариства «Еліт Декор» від 15.04.2024 року з додатками; ухвали Господарського суду Київської області від 06.05.2024 року про відкриття провадження у справі №911/1018/24; прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, підтвердження про вручення та короткого викладу документа.

6. зобов`язати позивача подати для огляду та/або долучення до матеріалів справи оригінали доданих до позовної заяви документів;

7. роз`яснити позивачу, що він вправі до закінчення підготовчого засідання збільшити або зменшити розмір позовних вимог, а також змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви;

8. попередити позивача про те, що у разі подання ним заяви про збільшення або зменшення розміру позовних вимог, про зміну предмету або підстав позову, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи;

9. попередити позивача, що суд може залишити позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору, або позивач (його представник) не з`явився у судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору;

10. зобов`язати відповідача подати оформлений, відповідно до міжнародних угод документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо);

11. роз`яснити відповідачу, що в строк до 04.12.2024 року, він має право надіслати суду відзив на позовну заяву (пред`явити зустрічний позов), а також докази, що підтверджують заперечення проти позову;

12. зобов`язати відповідача, у разі подання ним відзиву на позовну заяву (зустрічного позову), в строк до 04.12.2024 року надіслати позивачу копію відзиву на позовну заяву (зустрічного позову) та копії доданих документів листом з описом вкладення, докази чого надати суду;

13. попередити відповідача про те, що у разі ненадання ним відзиву на позовну заяву в встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи;

12. роз`яснити позивачу, що в строк до 04.12.2024 року він має право надіслати суду відповідь на відзив на позовну заяв, копію якого направити відповідачу, докази чого надати суду;

13. роз`яснити відповідачу, що в строк до 04.12.2024 року він має право надіслати суду заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, копії яких направити позивачу, докази чого надати суду;

14. роз`яснити сторонам, що позивач може відмовитись від позову, а відповідач визнати позов на будь якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в окремій письмовій заяві;

15. роз`яснити сторонам, що на будь-якій стадії судового процесу сторони можуть укласти мирову угоду, зробивши спільну письмову заяву і повідомити про це суд;

16. попередити учасників справи про те, що у разі неможливості виконання вимог цієї ухвали, необхідно подати письмову заяву (клопотання) із зазначенням причин;

17. попередити учасників справи про можливість застосування судом заходів процесуального примусу у разі:

- порушення порядку під час судового засідання, невиконання розпоряджень судді;

- невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;

- зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;

- неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин та ін.;

18. зупинити провадження у справі №911/1018/24 до надходження відповіді про виконання компетентним органом Німеччини судового доручення про вручення судових документів;

19. повідомити учасників справи, що інформацію по цій справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ko.arbitr.gov.ua/sud5012;

20. направити копії ухвали учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 235 Господарського процесуального кодексу України, та оскарженню не підлягає.

Ухвала підписана 06.05.2024 року.

Суддя С. Грабець

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення06.05.2024
Оприлюднено07.05.2024
Номер документу118836553
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —911/1018/24

Ухвала від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Грабець С.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні