СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2024 року Справа № 480/100/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/100/24
за позовом Керівника Охтирської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації
до Хрестовоздвиженської релігійної громади (парафія) с. Вовківці Роменського району Сумської області Роменської єпархії Української Православної Церкви,
Хрестовоздвиженської громади Української Православної Церкви
про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся Керівник Охтирської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації з позовною заявою до Хрестовоздвиженської релігійної громади (парафія) с.Вовкінці Роменського району Сумської області Роменської єпархії Української Православної Церкви, в якій просить:
-зобов`язати Хрестовоздвиженську релігійну громаду (парафію) с. Вовківці Роменського району Сумської області Роменської єпархії Української Православної Церкви укласти з Управлінням містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації охоронний договір на об`єкт культурної спадщини Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662-См), яка розташована по вул. Швецова, 31, с. Боромля, Охтирського району Сумської області (реєстраційний номер майна - 19770672) на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Охтирською окружною прокуратурою під час здійснення представницьких повноважень вивчено стан охорони культурної спадщини на території с. Боромля Охтирського району та встановлено, що на території Боромлянської громади знаходиться об`єкт культурної спадщини місцевого значення - пам`ятка архітектури місцевого значення: Хрестовоздвиженська церква (мур.) (с. Боромля), площею 280,28 кв.м, яка розташована по вул. Швецова, 31 у с. Боромля Охтирського району, проте охоронний договір щодо збереження вказаної пам`ятки архітектури, не укладено.
На підставі Рішення Сумського облвиконкому від 21.08.1989 № 168 та Розпорядження Представника Президента України від 28.12.1992 № 349 (за п/№ 312) вказаний об`єкт взято під охорону, існуючий охоронний номер 154-См (присвоєно новий охоронний номер 4662-См) (рішення за посиланням: https://wlm.org.ua/docs/mku/2020/630.pdf).
Опрацюванням офіційних відомостей з сайту Міністерства культури та інформаційної політики встановлено, що вказаний об`єкт включено до переліку пам`яток культурної спадщини місцевого значення Сумської області, які занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України відповідно до наказу Міністерства культури, молоді та спорту України від 10.02.2020 № 630 Про занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 19.12.2023 № 359107227 та листа Боромлянської сільської ради від 24.10.2023 № 1719/02-23, пам`ятка архітектури місцевого значення: Хрестовоздвиженська церква перебуває у колективній власності Хрестовоздвиженська релігійна громада (парафія) с. Вовківці Роменського району Сумської області Роменської єпархії Української Православної Церкви.
Звертаючись із даним позовом до суду, позивач вважає, що відповідач зобов`язаний укласти охоронний договір на пам`ятку архітектури місцевого значення Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662- См), яка розташована по вул. Швецова, 31 у с. Боромля, Охтирського району Сумської області з Управлінням містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації.
Ухвалою суду від 04.01.2024 відкрито провадження у справі, яке ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
20.02.2024 від Хрестовоздвиженської релігійної громади (парафія) с. Вовківці Роменського району Сумської області Роменської єпархії Української Православної Церкви надійшла заява про заміну неналежного відповідача, яка мотивована тим, що відповідач вважає помилковим подання позову до Хрестовоздвиженської релігійної громади (парафії) с. Вовківці Роменського району Сумської області Роменської Єпархії Української Православної Церкви замість Хрестовоздвиженської громади Української Православної Церкви, код ЄДРПОУ 23824815, адреса - вул. Швецова, 25, с. Боромля Охтирського району Сумської області), оскільки з доданих документів (довідка з ДРРПНМ від 19.12.2023 року № 359107227, наказ Міністерства культури, молоді та спорту України від 10.02.2020 року № 630 Про занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України - додаток, п.2032 вказано об`єкт- Хрестовоздвиженська церква, вул.Швецова, 31-А.
Ухвалою суду від 09.04.2024 залучено до участі у даній справі Хрестовоздвиженську громаду Української Православної Церкви в якості співвідповідача та встановлено семиденнний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
У наданий судом строк відповідач відзив не надав.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що на території Боромлянської громади знаходиться об`єкт культурної спадщини місцевого значення - пам`ятка архітектури місцевого значення: Хрестовоздвиженська церква (мур.) (с. Боромля), площею 280,28 кв.м, яка розташована по вул. Швецова, 31 у с. Боромля Охтирського району.
Відповідно до наказу Міністерства культури, молоді та спорту України від 10.02.2020 № 630 Про занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України вказаний об`єкт включено до переліку пам`яток культурної спадщини місцевого значення Сумської області, які занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України (а.с. 17-18).
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 19.12.2023 № 359107227 та листа Боромлянської сільської ради від 24.10.2023 № 1719/02-23, пам`ятка архітектури місцевого значення: Хрестовоздвиженська церква перебуває у колективній власності Хрестовоздвиженської релігійної громади Української Православної Церкви (а.с. 16, 26).
Звертаючись із даним позовом до суду, позивач вважає, що відповідач, а саме, Хрестовоздвиженська релігійна громада (парафія) с. Вовківці Роменського району Сумської області Роменської єпархії Української Православної Церкви, зобов`язана укласта охоронний договір на пам`ятку архітектури місцевого значення Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662- См), яка розташована по вул. Швецова, 31 у с. Боромля, Охтирського району Сумської області з Управлінням містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 54 Конституції України, культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які перебувають за її межами.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об`єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулюються Законом України "Про охорону культурної спадщини".
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про охорону культурної спадщини" об`єкти, включені до списків (переліків) пам`яток історії та культури відповідно до Закону Української PCP "Про охорону і використання пам`яток історії та культури", визнаються пам`ятками відповідно до цього Закону.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини", культурна спадщина - сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об`єктів культурної спадщини;
об`єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;
пам`ятка культурної спадщини - об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закону України "Про охорону культурної спадщини" власник або уповноважений ним орган, користувач зобов`язані утримувати пам`ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.
Використання пам`ятки має здійснюватися відповідно до визначених або встановлених режимів використання, у спосіб, що потребує як найменших змін і доповнень пам`ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.
Статтею 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
Охоронний договір є актом за участю суб`єкта владних повноважень та співвласника пам`ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов`язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини". Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов`язання щодо забезпечення збереження пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини.
Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об`єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам`яток та відповідальність за порушення такого режиму.
Таким чином, законом передбачено обов`язкове укладення власником або уповноваженим ним органом, користувачем пам`ятки чи її частини, охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини після переходу права власності.
Отже, охоронний договір, укладений на підставі ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини", є адміністративним договором. Такий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 23.12.2019 у справі №806/1536/18, який враховується судом при розгляді даної справи.
Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 (далі - Порядок) власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.
Обов`язок укладення охоронного договору покладається саме на власника пам`ятки, а не на орган охорони культурної спадщини і саме від нього повинна виходити ініціатива щодо укладення охоронного договору. Такий висновок підтверджується й судовою практикою (постанова Верховного Суду від 13.12.2018 у справі №826/4605/16, ухвала Вищого адміністративного суду України від 24.09.2015 у справі №826/10265/14).
Так, Верховний Суд у постанові від 13.12.2018 у справі №826/4605/16 зазначив наступне.
Пунктом 5 Порядку №1768 зафіксовано, що в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам`ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам`яток охоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1768 до охоронного договору додаються: 1) акт технічного стану пам`ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об`єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам`ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п`ятиденний термін після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам`ятки, знаходяться на її території чи пов`язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) план поверхів пам`яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100); 4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності); 5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка (у масштабі 1:50, 1:100, 1:500, 1:1000 або 1:2000); 6) паспорт пам`ятки.
Таким чином, як убачається з вищевикладених норм чинного законодавства, юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об`єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка до якого мають бути додані додаткові документи.
Як встановлено судом, пам`ятка архітектури місцевого значення - Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662- См), яка розташована по вул. Швецова, 31 у с. Боромля, Охтирського району Сумської області, знаходиться у власності Хрестовоздвиженської громади Української Православної Церкви, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (а.с.16)
Таким чином, саме Хрестовоздвиженська громада Української Православної Церкви, як власник об`єкта культурної спадщини, було зобов`язане укласти охоронний договір з органом охорони культурної спадщини.
Проте, згідно листа від 28.11.2023 № 01-12/1272 Управління містобудування та архітектури повідомив прокуратуру, що охоронні договори ним не укладались (а.с. 28).
Станом на час розгляду справи судом, в матеріалах справи відсутні докази укладання відповідачем охоронного договору на об`єкт культурної спадщини - місцевого значення - Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662- См), яка розташована по вул. Швецова, 31 у с. Боромля, Охтирського району Сумської області
Таким чином, всупереч вищевказаним нормам законодавства Хрестовоздвиженська громада Української Православної Церкви дотепер не виконує свого обов`язку з укладення охоронного договору на об`єкт культурної спадщини місцевого значення - Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662- См), яка розташована по вул. Швецова, 31 у с. Боромля, Охтирського району Сумської області.
При цьому, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про охорону культурної спадщини" до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції належить забезпечення захисту об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження
На підставі п.п.37 п.5 Положення про Управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 22.11.2021 №727-ОД (http://www.arhitektura.sm.gov.ua/images/docs/ Poloshenny/727_21.pdf), Управління укладає охоронні договори на пам`ятки архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва, ландшафтні та науки і техніки.
З огляду на викладене, Хрестовоздвиженська громада Української Православної Церкви зобов`язана укласти охоронний договір на пам`ятку архітектури місцевого значення - Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662- См), яка розташована по вул. Швецова, 31 у с. Боромля, Охтирського району Сумської області з Управлінням містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд зазначає, що позовні вимоги Керівника Охтирської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації зобов`язати саме Хрестовоздвиженську релігійну громаду (парафію) с. Вовківці Роменського району Сумської області Роменської єпархії Української Православної Церкви укласти з Управлінням містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації охоронний договір на об`єкт культурної спадщини Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662-См), яка розташована по вул. Швецова, 31, с. Боромля, Охтирського району Сумської області (реєстраційний номер майна - 19770672) на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 не підлягають задоволенню, оскільки як встановлено судом, наведений відповідач не є власником зазначеного об`єкту культурної спадщини, а тому, у нього відсутній обов`язок укладати охоронний договір.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки судові витрати позивача складаються лише із сум сплаченого судового збору, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Керівника Охтирської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації до Хрестовоздвиженської релігійної громади (парафія) с. Вовківці Роменського району Сумської області Роменської єпархії Української Православної Церкви, Хрестовоздвиженської громади Української Православної Церкви про зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов`язати Хрестовоздвиженську громаду Української Православної Церкви укласти з Управлінням містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації охоронний договір на об`єкт культурної спадщини Хрестовоздвиженська церква (охоронний номер 4662-См), яка розташована по вул. Швецова, 31, с. Боромля, Охтирського району Сумської області (реєстраційний номер майна - 19770672) на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768.
В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2024 |
Оприлюднено | 08.05.2024 |
Номер документу | 118844467 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
О.А. Прилипчук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні