П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 560/3984/21
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Козачок І.С.
Суддя-доповідач - Сапальова Т.В.
23 квітня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Ватаманюка Р.В. Капустинського М.М. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Надольна М.С.,
представника позивача: Басюр Л.М.,
представника відповідача: Бердули П.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів в частині, що стосується підстав звільнення з військової служби, зобов`язання відповідача внести зміни до наказу №15-РС від 08.12.2020, звільнивши позивача з військової служби за станом здоров`я на підставі висновку (рішення) військово-лікарської комісії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року позов задоволено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що позивачем був поданий рапорт з проханням звільнити його у зв`язку із закінченням строку контракту. Оскільки у рапорті зазначено про бажання проходити ВЛК, тому командиром військової частини було видане направлення про проходження ОСОБА_1 медичного огляду військово-лікарською комісією та наказ про вибуття на лікування. Висновок ВЛК «обмежено придатний до військової служби», який був отриманий станом на час звільнення зі служби, не дає позивачу право на звільнення за станом здоров`я під час дії особливого періоду. Крім того зазначає, що у відповідача не виникло обов`язку щодо зміни підстави звільнення, тому позовні вимоги є необґрунтованими.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.
Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив суд залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира комендантського взводу.
08.09.2020 позивач подав рапорт про звільнення зі Збройних Сил України у запас відповідно до п. п. «а» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у зв`язку з закінченням строку контракту. В рапорті ОСОБА_1 зазначено про його бажання проходити ВЛК.
На виконання рапорту командиром військової частини видано направлення №2069 від 24.11.2020 на медичний огляд згідно з п. п. «б» пункту 6.1 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення №402) та наказ командира військової частини НОМЕР_1 №254 від 27.11.2020.
Зі змісту Виписного епікризу, складеного відносно ОСОБА_1 , встановлено, що позивач був направлений на огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби та за результатами медичного обстеження у період з 27.11.2020 по 04.12.2020 на підставі ст. 39б, 68б, 53б графи II Розкладу хвороб ОСОБА_1 визнано обмежено придатним до військової служби.
Водночас, відповідно до змісту свідоцтва про хворобу №605 18.12.2020 госпітальна Військово-лікарська комісія ВЧ НОМЕР_2 здійснила обстеження позивача і останній відповідно до ст. ст. 39б, 68б, 53а графи II Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Наказом командира кадру НОМЕР_3 окремої танкової бригади (по особовому складу) № 15-РС від 08.12.2020 позивача звільнено з військової служби у зв`язку закінченням строку дії контракту. Позивач не погоджується з підставою звільнення та з відмовою відповідача змінити її, тому звернувся до суду з позовом.
Оцінюючи спірні правовідносини, які виникли між сторонами, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів враховує наступне.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до пунктів "а", "б" частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби: у зв`язку із закінченням строку контракту (п. а); за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час, за винятком випадків, визначених положеннями про проходження громадянами України військової служби. (п. б)
Згідно з п.35 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 №1153/2008 контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби (крім випадку, передбаченого пунктом 195 цього Положення):
1) за рішенням командування військової частини за наявності підстав, передбачених підпунктами «а» - «г», «д», «е», «є», «з» - «й» та «л» пункту 1 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Під час дії особливого періоду контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби за рішенням командування військової частини у період:
після закінчення строку проведення мобілізації та до моменту введення воєнного стану - на підставах, передбачених пунктом 2 (крім підстав, передбачених підпунктами «ґ», «й» та «к») частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»;
протягом строку проведення мобілізації та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації - на підставах, передбачених пунктом 3 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»;
2) за бажанням військовослужбовця - за наявності підстав, передбачених підпунктами «а», «б», «в», «ґ», «ж», «к» пункту 1, а в особливий період (крім строку проведення мобілізації та дії воєнного стану) - за наявності підстав, передбачених підпунктами «а», «б», «в», «ґ», «й» та «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України, що передбачено частиною 7 статті 26 Закону №2232-XII.
Порядок проходження військової служби за контрактом також визначений розділом II Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України № 170 від 10.04.2009 (далі - Інструкція № 170), згідно з пунктом 2.12 якої контракт про проходження служби припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби з підстав, визначених пунктом 35 Положення №1153/2008.
Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Інструкція) визначає механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153.
Згідно з пунктом 233 Положення №1153 військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) військовий комісаріат, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Пунктом 240 Положення №1153/2008 визначено, що військовослужбовці, які визнані непридатними до військової служби за станом здоров`я, підлягають звільненню з військової служби за станом здоров`я, крім військовослужбовців, визнаних військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров`я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (за винятком розумових, сенсорних, психологічних вад та інших захворювань, визначених Міністерством оборони України), які виявили бажання проходити військову службу та стосовно яких прийнято рішення про залишення на військовій службі за контрактом.
Військовослужбовці, які були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров`я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, та яким згідно з прийнятими рішеннями дозволено проходити військову службу за контрактом на визначених посадах, можуть бути звільнені з військової служби до закінчення строку контракту в порядку, визначеному пунктом 35 цього Положення.
Після отримання військовою частиною відповідного висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність військовослужбовця до військової служби за станом здоров`я документи про його звільнення з військової служби оформляються та надсилаються посадовій особі, яка видає наказ про звільнення.
Так, на виконання ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду про витребування доказів госпітальною військово-лікарською комісією ВЧ НОМЕР_2 надані копії направлення на медичний огляд ВЛК, подання на ВЛК та рішення ГВЛК військової частини НОМЕР_2 № 605 від 18.12.2020 щодо ОСОБА_1 .
Відповідно до рішення ГВЛК № 605 від 18.12.2020 захворювання позивача пов`язане з проходженням ним військової служби, ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с.70).
При цьому, на момент прийняття наказів про звільнення від 08.12.2020 та 14.12.2020 позивач продовжував проходити медичний огляд з метою встановлення придатності до військової служби, рішення стосовно чого було прийняте 18.12.2020.
Станом на час звільнення ОСОБА_1 у відповідача було відсутнє рішення/висновок ВЛК. Проте, враховуючи, що відповідач своїм наказом направив позивача для проходження ВЛК, його рішення щодо звільнення ОСОБА_1 до отримання результату за наслідком проходження військово-лікарської комісії (висновку/рішення ВЛК) прийнято без урахування обставин, встановлених у справі.
Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 003/о Медична карта стаціонарного хворого № __, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 14.02.2012 № 110, при виписці стаціонарного хворого лікуючий лікар складає виписний епікриз, у якому коротко резюмує дані про стан хворого при госпіталізації та виписці.
Отже, виписний епікриз є частиною форми первинної облікової документації № 003/о Медична карта стаціонарного хворого № __, та не є медичним висновком/рішення, яким встановлюється причинно-наслідковий зв`язок захворювання з проходженням військової служби та стан придатності особи проходження військової служби.
Таким чином, посилання апелянта на наявність виписного епікризу, в якому зазначено, що ОСОБА_1 оглянутий ВЛК, колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки виписний епікриз не є рішенням військово-лікарської комісії, яким позивачу встановлено причинно-наслідковий зв`язок захворювання з проходженням військової служби.
Водночас, після звільнення позивача виникли обставини, безпосередньо пов`язані з його звільненням, зокрема, було прийнято рішення ГВЛК про визнання його непридатним до військової служби, що є окремою підставою звільнення з військової служби.
Враховуючи вищезазначене, накази командира кадру НОМЕР_3 окремої танкової бригади (по особовому складу) № 15-РС від 08.12.2020 та наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 14.12.2020 (по стройовій частині) №267 в частині зазначення підстави звільнення ОСОБА_1 з військової служби прийняті без урахування встановлених у справі обставин.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315,316 КАС Українисуд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку виключно з підстав, передбачених ч.4 ст.328 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Постанова суду складена в повному обсязі 06 травня 2024 року.
Головуючий Сапальова Т.В. Судді Ватаманюк Р.В. Капустинський М.М.
Суд | Сьомий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2024 |
Оприлюднено | 08.05.2024 |
Номер документу | 118846369 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них |
Адміністративне
Сьомий апеляційний адміністративний суд
Сапальова Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні