Рішення
від 07.05.2024 по справі 498/283/24
ВЕЛИКОМИХАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №498/283/24

Провадження по справі №2/498/170/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2024 року сел. Велика Михайлівка Одеська область

Великомихайлівський районний суд Одеської області у складі: головуючої судді - Чернецької Н.С., за участю секретаря судового засідання - Гонтаренко О.В., позивача - ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Велика Михайлівка Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

26 лютого 2024 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Великомихайлівського районного суду Одеської області з позовною заявою до Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської облаті про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке було видане Великомихайлівським відділом реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 116. 26 червня 2019 року ОСОБА_3 згідно заповіту посвідченого державним нотаріусом Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори Одеської області було зроблено таке розпорядження « Усе моє майно, що буде належати йому на день моєї смерті, де б воно не знаходилось із чого б не складалось, а також все те, на що вона за законом буду мати право, я заповідаю ОСОБА_2 », тобто мені. 25 жовтня 2023 року він звернувся до Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . Однак Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою в прийнятті заяви про прийняття спадщини йому було відмовлено у зв`язку з пропуском шестимісячного терміну для прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини ним пропущений по причині юридичної необізнаності законодавства, важким матеріальним становищем у зв`язку з повномасштабною війною, яку розв`язала росія проти України та його хворобою. Тому він просить визначити йому додатковий строк терміном на шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач в судовому засіданні підтримав позовну заяву в повному обсязі, просив її задовольнити посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином причин неявки до суду не повідомили.

Вислухавши позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Велика Михайлівка Роздільнянського району Одеської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданим 27 квітня 2023 року Великомихайлівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса).

В матеріалах справи наявна копія свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_3 виданого 24.07.2015 року, з якого вбачається, що земельна ділянка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5121655100:02:003:0260 на праві приватної власності належить ОСОБА_3 .

Також в матеріалах справи наявна копія заповіту посвідченого державним нотаріусом Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори Одеської області Трофімовою С.О. та зареєстрованого в реєстрі за № 1-1163 від 26 червня 2019 року, з якого вбачається, що ОСОБА_3 на випадок своєї смернті зробив таке розпорядження: усе майно, що буде належати йому на день його смерті, деб воно не знаходилось із чого б не складалось, а також все те, на що він за законом буде мати право він заповідає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Крім того, в матеріалах справи наявна копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 41212091 від 24.07.2015 року, з якого вбачається, що ОСОБА_3 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0, 15 га, кадастровий номер 5121655100:02:003:0260 розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Крім того в матеріалах справи наявна копія довідки № 924/02-16 від 24.10.2023 року видана Великомихайлівською селищною радою Роздільнянського району Одеської області, з якої вбачається, що ОСОБА_3 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно проживав та був зареєстрований до дня своєї смерті в будинку за АДРЕСА_1 . в будинку , що розташований за вищевказаною адресою, крім ОСОБА_3 на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ніхто не був зареєстрований та не проживав.

Також в матеріалах справи наявна довідка № 416 від 31.10.2023 року видана КНП « Великомихайлівська багатопрофільна лікарня» Великомихайлівської селищної ради Одеської області з якої вбачається, що ОСОБА_2 , знаходиться на амбулаторному лікуванні у терапевта в КНП « Великомихайлівська БЛ» з 19.09.2023 року по теперішній час. Діагноз синдром подразненого кишківника зі схильністю до діареї.

В матеріалах справи наявна інформаційна довідка зі Спадкового реєстру ( спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 76086165 від 05.03.2024 року, з якої вбачається, що інформація у спадковому реєстрі щодо ОСОБА_3 відсутня.

Крім того, в матеріалах справи наявна інформаційна довідка зі Спадкового реєстру (заповіти/ спадкові договори) № 76086178 від 05.03.2024 року, з якої вбачається, що 16.11.2016 року Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою зареєстровано заповіт ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 посвідчений 16.11.2016 року Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою.

В матеріалах справи наявна копія листа - роз`яснення № 104/101-16 від 25.10.2023 року наданого Великомихайлівською нотаріальною конторою Одеської області, ОСОБА_2 , з якого вбачається, що прийняти заяву на видачу свідоцтва після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , 1952 року народження , неможливо так як ним пропущено термін для прийняття спадщини, встановлений ст. 1270 Цивільного Кодексу України, тобто на протязі шести місяців від дня смерті. За даними Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області за місцем реєстрації спадкодавця на день її смерті, крім неї. Інші особи не були зареєстровані. Для прийняття спадщини необхідно подати до нотаріальної контори докази постійного проживання разом зі спадкодавцем на день його смерті, або документи, що підтверджують його недієздатність, або рішення суду про продовження терміну для прийняття спадщини, яке набрало законної сили.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1ст.1270 ЦК України ).

Згідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст. 1218, 1220 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини, тобто на момент смерті спадкодавця, і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Відповідно до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Згідно ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може подати позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється чи не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документів, які б посвідчували його право власності.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

При таких обставинах, у відповідності до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини, в строк передбачений статтею 1270 ЦК України, не подав.

За положеннями частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк на прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно роз`яснень, наданих у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.11.2020 у справі №127/12911/18.

Так, в позовній заяві причинами пропуску строку для прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1 зазначено: юридична необізнаність законодавства, важке матеріальне становище у зв`язку з повномасштабною війною, яку розв`язала росія проти України та його хвороба.

Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованими в МЮУ 22.02.2012 року за № 282/20595 передбачено, що заяву про прийняття спадщини нотаріуси приймають також і поштою.

Отже, позивач міг у встановлений шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини поштою.

Суд звертає увагу на те, що наведені позивачем причини неподання заяви про прийняття спадщини вчасно не є непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.

Пунктами 1, 3 глави 13 розділу I Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, встановлено, що нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії у випадках, передбачених Законом.

Нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

У постанові про відмову зазначаються:дата винесення постанови; прізвище, ініціали нотаріуса, який виніс постанову, найменування та місцезнаходження державної нотаріальної контори або найменування нотаріального округу та адреса розташування робочого місця приватного нотаріуса; прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, місце її проживання або найменування і місцезнаходження юридичної особи; про вчинення якої нотаріальної дії просила особа, що звернулася до нотаріуса (короткий зміст прохання); причини відмови у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на чинне законодавство; порядок і строки оскарження відмови з посиланням на норми цивільного процесуального законодавства.

Отже, в порушення вимог чинного законодавства та постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», в матеріалах справи відсутня обґрунтована постанова про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 до Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст.12, 13, 229, 259, 264, 265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.С.Чернецька

Повний текст рішення складено 07 травня 2024 року.

Суддя Н.С.Чернецька

СудВеликомихайлівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення07.05.2024
Оприлюднено08.05.2024
Номер документу118854344
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —498/283/24

Рішення від 07.05.2024

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Чернецька Н. С.

Рішення від 01.05.2024

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Чернецька Н. С.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Чернецька Н. С.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Чернецька Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні