Ухвала
від 02.05.2024 по справі 216/3029/24
ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 216/3029/24

Провадження 2/216/1794/24

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

02 травня 2024 року м. Кривий Ріг

Суддя Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Чирський Г.М., розглянувши матеріали позовної заяви Дніпровського квартирно-експлуатаційного управління до Приватного акціонерного товариства «КРИВОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ №1» про усунення перешкод державі у користуванні та розпорядженні землями оборони, -

ВСТАНОВИВ:

30 квітня 2024 року Дніпровське квартирно-експлуатаційне управління звернулося до суду з вищевказаним позовом в якому просить усунути перешкоди Дніпровському квартирно-експлуатаційному управлінню у користуванні та розпорядженні землею оборони, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом знесення об`єкту, який складається із малої архітектурної споруди, загальною площею 24 кв.м., та приведення земельної ділянки площею 9819,7 га (з яких 24 кв.м. займає незаконно збудована мала архітектурна споруда ПрАТ «Криворізький хлібокомбінат №1»), та приведення її у первинний, придатний до використання стан (вільна від забудови земельна ділянка).

Вирішуючи питання про відкриття провадження в даній справі, суд прийшов до висновку, що у відкритті провадження слід відмовити, оскільки даний позов не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства виходячи з наступного.

Як закріпленост. 124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно дост.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 04.11.1950 р., ратифікованоїЗаконом України від 17.07.1997 р. № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Поняття «суд, встановлений законом» містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

Як визначеност.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Тобто, в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватноправових відносин.

Згідно п.6 ч.1ст.20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особипідприємці.

За змістом ч.2ст.4 Господарського процесуального кодексу України(даліГПК України), юридичні особи та фізичні особи підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

З дати набрання чинностіГПК Українив редакціїЗакону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 № 2147-VIIIдо юрисдикції господарських судів належать розгляд спорів, що виникли при виконанні правочинів у господарській діяльності. У цьому випадку суб`єктний склад сторін правочинів не має значення для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду відповідної справи (постанова Великої Палати Верховного Суду від 02.10.2018 по справі № 910/1733/18, провадження № 12-170гс18).

Отже, ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованихЦивільним кодексом України,Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Обґрунтування підстав звернення до місцевого суду у порядку цивільного судочинства позовна заява не містить, конкретних доказів на підтвердження викладених обставин до позову не долучено.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що в даній справі спір щодо нерухомого майна виник між позивачем та відповідачем, які є юридичними особами, з приводу спору про право у відповідних відносинах при здійсненні господарської діяльності, а тому розгляд цієї справи відноситься до юрисдикції господарського суду.

Враховуючи наведене вище, слід вказати, що даний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

У відповідності до п.1 ч.1ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі за вказаним позовом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.186,258-261,353 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Дніпровського квартирно-експлуатаційного управління до Приватного акціонерного товариства «КРИВОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ №1» про усунення перешкод державі у користуванні та розпорядженні землями оборони.

Роз`яснити позивачу його право на звернення до суду в порядку господарського судочинства Господарським судом Дніпропетровської області.

Ухвала набирає законної сили після її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.

Суддя Г.М. Чирський

СудЦентрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення02.05.2024
Оприлюднено08.05.2024
Номер документу118858234
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —216/3029/24

Ухвала від 02.05.2024

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

ЧИРСЬКИЙ Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні