Рішення
від 03.05.2024 по справі 952/244/24
ЗАЧЕПИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 952/244/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.05.2024 Зачепилівський районний суд Харківської області в складі: головуючого судді - Яценка Є.І., присяжних - Дубини Л.І., Великої В.В.,

за участю секретаря судового засідання - Ніколенко Л.О.,

за участю сторін:

заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника - ОСОБА_2 ,

представника заінтересованої особи - Дворник О.Л.,

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в с. Зачепилівка Харківської області в поряду окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Красноградської районної військової адміністрації Харківської області, Зачепилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про усиновлення дитини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про усиновлення неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування заявлених вимог заявник вказує, що він з 31.01.2024 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 , яка має сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Ще до реєстрації шлюбу вони проживали разом та мають двох спільних дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4. Відомості про батька ОСОБА_3 записані зі слів матері відповідно до вимог ч.1 ст. 135 СК України. Дитина проживає разом із заявником ОСОБА_1 та його дружиною ОСОБА_7 . Заявник любить сина дружини, турбується про нього, виховує і утримує як рідну дитину, ОСОБА_3 вважає ОСОБА_1 своїм батьком і заявник бажає усиновити ОСОБА_3 . Наразі заявник проживає разом зі своєю сім`єю у власному будинку в с. Леб`яже Красноградського району Харківської області, має задовільний стан здоров`я, хронічних чи інших захворювань він не має, офіційно працює та має щомісячний заробіток. Раніше батьківських прав він не позбавлявся, спиртні напої або наркотичні засоби не вживає, до кримінальної відповідальності не притягувався. Матір дитини дає свою згоду на усиновлення її чоловіком сина ОСОБА_3 . Перешкод, визначених статтею 212 СК України, для усиновлення немає. Тому ОСОБА_1 просить суд надати дозвіл на усиновлення неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження, в якому змінити прізвище та по-батькові дитини та вказати його батьком дитини.

Ухвалою від 08.04.2024 у справі відкрите окреме провадження і призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні заявник та його представник ОСОБА_2 підтримали заяву та просили її задовольнити.

ОСОБА_7 в судовому засіданні підтримала заяву ОСОБА_1 та пояснила, що вони з заявником перебувають у зареєстрованому шлюбі та мають двох спільних дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , а також вона має сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Про трьох дітей вони з заявником спільно піклуються та виховують їх. Між сином ОСОБА_3 та заявником склались гарні та довірливі відносини, вони сприймають один одного як рідні син та батько.

Представник Служби у справах дітей Красноградської районної військової адміністрації Харківської області Дворник О.Л. в судовому засіданні вказала про доцільність усиновлення заявником ОСОБА_1 малолітнього ОСОБА_3 , що відповідає інтересам дитини.

Під час з`ясування думки дитини, неповнолітній ОСОБА_3 в судовому засіданні в присутності матері пояснив, що розуміє яка справа розглядається, вказав, що спільно проживає разом із матір`ю ОСОБА_7 , батьком ОСОБА_1 , меншими братом ОСОБА_6 та сестрою ОСОБА_5 , вони є однією сім`єю. Вони разом з батьком проводять дозвілля та мають теплі відносини, тому він згоден на усиновлення.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних в справі доказів, суд дійшов наступного висновку.

ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_3 , батьками якого вказані ОСОБА_8 та ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 25.08.2011.

Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК України № 00042784256 від 19.12.2023 підтверджується, що відомості про батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у його свідоцтві про народження зазначені відповідно до вимог ч.1 ст. 135 СК України, тобто за вказівкою матері.

31.01.2024 укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , в результаті якого остання отримала прізвище « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

ОСОБА_4 надала нотаріально завірену згоду на усиновлення її чоловіком ОСОБА_1 її дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується заявою, посвідченою 09.02.2024 приватним нотаріусом Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Мошковою Н.О. за р.№ 247.

Згідно довідки Леб`язького старостинського округу №3 Зачепилівської селищної ради Красноградського району Харківської області № 41 від 09.02.2024 ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та має такий склад сім`ї: дружина ОСОБА_7 ; син дружини ОСОБА_3 ; дочка ОСОБА_5 ; син ОСОБА_6 .

Відповідно до акту обстеження домоволодіння мешканця с. Леб`яже Красноградського району Харківської області ОСОБА_1 , проведеного старостою Леб`язького старостинського округу 09.02.2024, останній дійсно має на утриманні дружину ОСОБА_7 та трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . ОСОБА_1 працює у відділі благоустрою Зачепилівської селищної ради Харківської області та займається веденням особистого селянського господарства.

Згідно акту обстеження умов проживання сім`ї від 07.03.2024 проведеного Службою у справах дітей Красноградської районної військової адміністрації, ОСОБА_1 має такий склад сім`ї: дружина ОСОБА_7 ; син дружини ОСОБА_3 ; дочка ОСОБА_5 ; син ОСОБА_6 . Сім`я ОСОБА_7 проживає у будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Будинок газифікований, складається з трьох кімнат, зі зручностями, діти забезпечені всим необхідним. Взаємовідносини у родині добрі, вітчим та син ОСОБА_3 мають гарні стосунки.

Відповідно до договору купівлі-продажу житлового будинку від 23.12.2020 ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

З довідки-характеристики № 12 від 28.02.2024 виданої Леб`язьким старостинським округом №3 Зачепилівської селищної ради Красноградського району Харківської області вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працєю підсобним робітником в Зачепилівській селищній раді, за місцем реєстрації характеризується позитивно, у побуті ввічливий, тактовний, працелюбний, за характером спокійний, врівноважений, не схильний до вживання алкогольних напоїв.

Іншими характеризуючими матералами встановлено, що ОСОБА_1 одружений, має зареєстроване місце проживання, хороший сім`янин, гарний батько, не зловживає спиртними напоями та наркотичними засобами, в громадських місцях веде себе пристойно, стан здоров`я задовільний, офіційно працевлаштований, щомісячно отримує заробітну плату, на обліку у лікаря-нарколога та психіатра не перебуває, до кримінальної відповідальності не притягувався, судимостей не має.

Таким чином, перешкод, визначених ст. 212 СК України, для усиновлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судом не встановлено.

Відповідно до ст.ст.3, 4, 5, 7 СК України кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.

Статтею 207 СК України визначено, що усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Усиновленою може бути дитина (ч.1 ст. 208 СК України).

Згідно з положеннями ст. 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ст. 211 СК України усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.

Згідно з положеннями ст. 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків.

Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків. Письмова згода матері на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

Відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги частин 1 - 3 статті 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 219 СК України усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони невідомі.

Згідно з ч. 1 ст. 220 СК України на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.

Згідно зі статтею 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24.04.1967 в Страсбурзі, і яка, відповідно до статті 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.

Статтею 223 СК України встановлено, що особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до положень ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.

Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину.

Суд, постановляючи рішення про усиновлення неповнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров`я, а також інші обставини, що мають істотне значення.

При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.

Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до ст. 232 СК України з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.

Частиною 1 статті 229 СК України передбачено, що особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.

Згідно з частинами 2, 3, 4 статті 231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення. Відповідно до статті 234 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.

Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до ст. 228 СК України, особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним. Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду у зв`язку з цивільною справою чи кримінальним провадженням. Таємниця усиновлення забезпечується також відповідно до статей 229-231 цього Кодексу. Особи, які розголосили таємницю усиновлення, несуть відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, враховуючи вік, стан здоров`я та матеріальне становище усиновлювача, суд установив, що будь-якої корисливої або іншої зацікавленості в усиновленні з боку заявника немає, його намір відповідає вимогам законодавства та моральним засадам суспільства, заявник є здоровою людиною, має стійке бажання виховувати та утримувати дитину, усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя.

Також суд установив, що заявник раніше не судимий, на обліку нарколога та психіатра не перебуває, веде здоровий спосіб життя, хронічних захворювань та протипоказань щодо усиновлення дитини не має. Є працездатною особою, має стабільний дохід, житло та належні житлові умови для проживання дитини.

У судовому засіданні суд також з`ясував і думку неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо можливості усиновлення його ОСОБА_1 , який цілком погоджується на це, оскільки вважає останнього своїм батьком.

Також суд бере до уваги думку представника Служби у справах дітей Красноградської районної військової адміністрації Харківської області Дворник О.П. про доцільність усиновлення вітчимом ОСОБА_1 дитини - ОСОБА_3 , 2011 року народження та відповідність цього інтересам дитини.

Згідно зі ст. 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками. Судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників). Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що заявник виконав всі умови, встановлені законодавством для усиновлення, він має здібності особи, яка бажає усиновити дитину, може забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини, тому є всі підстави для задоволення заяви у повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 314 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 3-5, 7, 207, 208, 211, 212, 217-220, 223-225, 228-229, 231-232 СК України, ст.ст. 258-259, 293, 314 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Красноградської районної військової адміністрації Харківської області, Зачепилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про усиновлення дитини - задовольнити.

Визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , усиновлювачем неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Куми Красноградського району Харківської області, Україна.

Внести зміни до актового запису № 149 від 25.08.2011, складеного Відділом реєстрації актів цивільного стану Красноградського районного управління юстиції Харківської області, про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де у графі «прізвище» змінити з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_6 »; у графі «по батькові» змінити з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ім`я, дату і місце народження дитини залишити без змін, в графі «батько» записати « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с. Новопетрівка Магдалинівського району Дніпропетровської області, громадянин України».

Судові витрати по справі віднести на рахунок заявника.

Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.

Копію рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Харківського апеляційного суду через Зачепилівський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є.І. Яценко

Присяжні В.В. Велика

Л.І. Дубина

Дата ухвалення рішення03.05.2024
Оприлюднено08.05.2024
Номер документу118858664
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —952/244/24

Рішення від 03.05.2024

Цивільне

Зачепилівський районний суд Харківської області

Яценко Є. І.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Зачепилівський районний суд Харківської області

Яценко Є. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні