ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
(загальне позовне провадження)
"06" травня 2024 р. Cправа №902/388/24
Господарський суд Вінницької області у складі головуючої судді Нешик О.С., розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ратуш-Агро", м.Ямпіль Могилів-Подільського району Вінницької області
до SC Ela General Com SRL. (Romania), Rachiti, Botosani Romania
про стягнення 16132,68 євро заборгованості згідно контракту
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Вінницької області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Ратуш-Агро" із позовом про стягнення з SC Ela General Com SRL. (Romania) 16132,68 євро заборгованості, нарахованої в зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору поставки №RUM/EG2/1507/2022 від 15.07.2022 в частині повної оплати за отриманий товар.
Зі змісту позову слідує, що місцезнаходженням відповідача - є Румунія, а отже позовну вимогу в справі №902/388/24 пред`явлено до іноземної юридичної особи.
Статтею 365 ГПК України передбачено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ст.366 ГПК України).
Відповідно до висновків щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду від 14.06.2023 у справі №914/2039/18: "...Суд, отримавши позов з вимогою до юридичної особи - нерезидента, повинен перш за все визначити, чи підсудна справа за участю іноземної особи судам України на підставі норм ГПК, Закону України "Про міжнародне приватне право" (зокрема статі 76, 77 зазначеного Закону) та чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України."
За умовами п.1.1 контракту №RUM/EG2/1507/2022 від 15.07.2022, копія якого долучена позивачем до матеріалів позову в справі №902/388/24: позивач зобов`язався протягом дії цієї угоди поставляти та передавати у власність відповідачу насіння рапсу українського походження, а відповідач - прийняти та оплатити товар на умовах, визначених цим договором.
В п.3.1 контракту №RUM/EG2/1507/2022 від 15.07.2022 сторони домовились, що продукція поставляється на таких умовах: "...CPT город Литени, жудец Сучава, улица Ланул Гарии, 58, СР 727335, Румыния (в соответствии с Инкотермс 2010)."
Слід зазначити, що визначають умови поставки CPT міжнародні комерційні умови Інкотермс. Згідно з ними: умови CPT не вказують ціну за товар і спосіб оплати, не визначають, коли має бути здійснена оплата та не регламентують перехід права власності на товар або наслідки порушення договору. Ціна, оплата та перехід права власності мають бути визначені в умовах договору купівлі-продажу.
Пунктом 3.3 контракту №RUM/EG2/1507/2022 від 15.07.2022 визначено, що датою переходу права власності на товар, а також ризику випадкової загибелі та/або пошкодження товару вважається дата передачі товару Покупцю (Перевізнику).
Відповідно до ч.5 ст.29 ГПК України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Як зазначено в висновках щодо застосування норм права, викладених в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.02.2024 у справі №916/2239/22: "Виходячи з правової природи договору поставки та приписів статті 712 ЦК України, місцем виконання відповідного договору є місце поставки товару."
Судом встановлено, що в долучених до позовної заяви б/н від 08.04.2024 міжнародних товарно-транспортних накладних місцем прийняття вантажу до перевезення вказано "м.Вінниця", в зв`язку з чим місцем поставки товару від продавця покупцеві (місцем виконання договору) - є місто Вінниця.
На підставі викладеного суд доходить висновку про наявність підстав до застосування частини 5 ст.29 ГПК України та, відповідно, про підсудність справи №902/388/24 Господарському суду Вінницької області.
Оскільки позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст.162, 164, 172 ГПК України, суд дійшов висновку про прийняття її до розгляду та відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що на момент відкриття провадження у цій справі суд не має можливості оцінити її значення для сторін, як того вимагає п.2 ч.3 ст.247 ГПК України, а також за відсутності клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, господарський суд вважає за необхідне здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до положень ст.181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання у справі та встановити сторонам строки для подання ними заяв по суті справи та доказів, що обґрунтовують їх правові позиції.
Згідно зі ст.367 ГПК України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Оскільки відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання (що проводить господарчу діяльність в Румунії), то до правовідносин щодо повідомлення іноземної сторони про розгляд справи, необхідно застосовувати положення Договору між Україною та Румунією про правову допомогу та правові відносини в цивільних справах від 30.01.2002, який ратифіковано Законом України №2822-IV (2822-15) від 07.09.2005 (надалі за текстом також - Договір).
Згідно зі ст.2 Договору установи юстиції Договірних Сторін надають взаємно правову допомогу в цивільних справах відповідно до положень цього Договору. Установи юстиції здійснюють правову допомогу й іншим установам, до компетенції яких належить вирішення деяких питань, пов`язаних з цивільними справами.
Статтею 3 Договору передбачено, що правова допомога охоплює виконання процесуальних дій, що передбачені законодавством запитуваної Договірної Сторони, зокрема, допит сторін, свідків, експертів, проведення експертиз, судового огляду, визнання та виконання судових рішень у цивільних справах та рішень суду в кримінальних справах у частині цивільного позову, вручення та пересилання судових та позасудових документів.
При здійсненні правової допомоги установи юстиції Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції України і Міністерство юстиції Румунії, якщо цим Договором не передбачено інше (ст.4 Договору).
Статтею 5 Договору унормовано, що прохання про здійснення правової допомоги та додатки до нього складаються мовою запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу на мову другої Договірної Сторони. Переклад засвідчується нотаріусом або посадовою особою запитуючої установи юстиції, або дипломатичним представництвом чи консульською установою запитуючої Договірної Сторони. Для оформлення прохання про правову допомогу установи юстиції можуть користуватися формами на двох мовах. Ці форми затверджуються за спільною згодою міністерств юстиції обох Договірних Сторін.
Порядок здійснення вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень врегульовано Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України №1092/5/54 від 27.06.2008 (надалі за текстом також - Інструкція).
Відповідно до п.2.1, пп.2.1.1 Інструкції у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. Доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Доручення адресується компетентному суду запитуваної держави.
За правилами п.2.2 Інструкції у разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, у зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається.
Згідно з абз.1, 2 п.2.3 Інструкції доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України.
Враховуючи викладене, а також необхідність вручення процесуальних документів SC Ela General Com SRL. (Romania), з метою забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд вважає за необхідне направити процесуальні документи відповідачу - SC Ela General Com SRL. (Romania), в порядку, передбаченому Договором між Україною та Румунією про правову допомогу та правові відносини в цивільних справах від 30.01.2002, який ратифіковано Законом України №2822-IV (2822-15) від 07.09.2005, зобов`язавши позивача забезпечити подання нотаріально завірених перекладів на румунську мову судового доручення, ухвали Господарського суду Вінницької області від 06.05.2024, позовної заяви та доданих до неї документів.
Пунктом 4 ч.1 ст.228 ГПК України визначено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини 1 статті 228 цього Кодексу, - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів (п.8 ч.1 ст.229 ГПК України).
Оскільки суд повинен належним чином повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.3, 12, 13, 14, 15, 18, 20, 24, 29, 42, 43, 45, 56, 60, 120, 176, 177, 181, 182, 183, 228, 229, 234, 235, 326 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Відкрити провадження у справі №902/388/24.
2. Розгляд справи №902/388/24 здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання у справі №902/388/24 призначити на 12 листопада 2024 року на 10:30 год. в приміщенні Господарського суду Вінницької області за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 29, 3 поверх, зала №2.
3.1. Резервні дата та час судового засідання в справі №902/388/24 - 03 грудня 2024 року о 10 год. 30 хв.
4. Зобов`язати позивача у строк до 28 червня 2024 року надати до суду нотаріально завірені копії перекладу на румунську мову: судового доручення від 06.05.2024, ухвали Господарського суду Вінницької області від 06.05.2024 у справі №902/388/24, позовної заяви та доданих до неї документів, документів на виконання пункту 14 цієї ухвали - в трьох примірниках для направлення відповідачу - SC Ela General Com SRL. (Romania) в порядку, встановленому Договором між Україною та Румунією про правову допомогу та правові відносини в цивільних справах від 30.01.2002, який ратифіковано Законом України №2822-IV (2822-15) від 07.09.2005.
5. Повідомити відповідачу, що за правилами п.7 ч.1 ст.226 ГПК України суд залишає позов без розгляду, якщо сторони уклали угоду про передачу спору на вирішення третейського суду або міжнародного комерційного арбітражу, і від відповідача не пізніше початку розгляду справи по суті, але до подання ним першої заяви щодо суті спору надійшли заперечення проти вирішення спору в господарському суді.
6. Встановити відповідачу строк у п`ятнадцять днів з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позов із урахуванням вимог, передбачених статтею 165 ГПК України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; докази направлення відзиву позивачу.
7. Встановити позивачу строк на подання до суду відповіді на відзив (із доказами направлення відповідачу) протягом п`яти днів з дня його отримання.
8. Попередити позивача про те, що у разі ненадання господарському суду без поважних причин документів або нез`явлення його представника у судове засідання, позов, відповідно до п.4 ч.1 ст.226 ГПК України, може бути залишений без розгляду.
9. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву на позов, справа, згідно з ч.9 ст.165 ГПК України, буде розглянута за наявними в ній матеріалами.
10. Повідомити сторонам, що подання ними додаткових письмових доказів, висновків експертів, клопотань, заяв, пояснень, можуть бути подані до суду у строк - до закінчення підготовчого провадження.
11. Учасникам справи подання доказів по справі здійснювати відповідно до ст.80 ГПК України.
12. Учасникам справи подавати заяви і клопотання відповідно до ст.169, 170 ГПК України.
13. Звернути увагу позивача, що у разі подання будь-якої заяви, передбаченої п.2 ч.2, ч.3 або 4 ст.46 ГПК України, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву.
14. Зобов`язати учасників справи до дня призначеного судового засідання надати суду усі наявні первинні документи (що не долучені до матеріалів справи) на підтвердження виконання сторонами умов контракту №RUM/EG2/1507/2022 від 15.07.2022 за весь період його дії станом на час розгляду справи в суді, у тому числі в частині погашення заборгованості (якщо такий факт мав місце).
15. Направити копію нотаріально завіреного перекладу на румунській мові: позовної заяви з додатками та ухвали Господарського суду Вінницької області від 06.05.2024 у справі №902/388/24 з судовим дорученням Міністерству юстиції Румунії через Міністерство юстиції України для вручення SC Ela General Com SRL. (Romania) в порядку, передбаченому Договором між Україною та Румунією про правову допомогу та правові відносини в цивільних справах від 30.01.2002, який ратифіковано Законом України №2822-IV (2822-15) від 07.09.2005.
16. Зупинити провадження у справі №902/388/24.
17. За приписами ч.1 ст.255 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі та виклик учасників справи окремо від рішення суду першої інстанції оскарженню не підлягає.
18. За приписами п.12 ч.1 ст.255 ГПК України ухвалу про зупинення провадження у справі може бути оскаржено окремо від рішення суду першої інстанції до Північно-західного апеляційного господарського суду.
19. Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
20. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: vn.arbitr.gov.ua.
21. Повідомити сторонам про наявність технічної можливості проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, відповідно до вимог ч.1 ст.197 ГПК України.
Разом з цим, суд звертає увагу учасників справи на те, що відповідно до ч.5 ст.197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Водночас враховуючи запровадження воєнного стану на всій території України, оголошення повітряних тривог тощо, суд констатує існування підвищених ризиків технічної неможливості проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. Слід роз`яснити, що учасники справи не позбавлені права клопотати перед судом про розгляд справи за їх відсутності та можливості особистої присутності в судовому засіданні.
22. Примірник ухвали надіслати учасникам справи.
23. Ухвала суду від 06.05.2024 у справі №902/388/24 підписана суддею та набрала законної сили 06.05.2024.
Суддя Нешик О.С.
кількість прим. ухвали:
1 - до справи;
2, 3, 4 - Товариству з обмеженою відповідальністю "Ратуш-Агро" (вул.Свободи, буд.81/49, м.Ямпіль, Могилів-Подільський р-н, Вінницька обл., 24500) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення; в електронній формі до електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС та на адресу електронної пошти (max.grabik@gmail.com);
5 - SC Ela General Com SRL (office@greenfarmingltd.ro)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2024 |
Оприлюднено | 09.05.2024 |
Номер документу | 118863364 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Нешик О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні