Рішення
від 06.05.2024 по справі 906/354/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" травня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/354/24

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Кравець С.Г.

секретаря судового засідання: Круглецької А.І.

за участю представників сторін:

від позивача: Трохліб М.С. - довіреність №2696-05 від 20.12.2023,

від відповідача: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна

енергопостачальна компанія"

до Комунального некомерційного підприємства "Обласний медичний центр реабілітації"

Житомирської обласної ради

про стягнення 329 373,03 грн.

Процесуальні дії по справі.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" звернулося до суду з позовом про стягнення з Комунального некомерційного підприємства "Обласний медичний центр реабілітації" Житомирської обласної ради 329 373,03грн заборгованості за спожиту електричну енергію за січень 2024 року, а також судових витрат.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором на закупівлю (постачання) електричної енергії №362-Т від 06.11.2023.

Ухвалою суду від 29.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 22.04.2024.

Ухвалою суду від 22.04.2024 відкладено розгляд справи по суті на 06.05.2024.

Ухвалою суду від 06.05.2024 виправлено описку, допущену в абзаці першому описової частини ухвали суду від 29.03.2024 про відкриття провадження у справі та ухвалі суду від 22.04.2024, вказавши вірну назву відповідача - Комунальне некомерційне підприємство "Обласний медичний центр реабілітації" Житомирської обласної ради, замість помилково вказаної назви - Комунальне некомерційне підприємство "Обласний медичний центр вертебрології і реабілітації" Житомирської обласної ради.

06.05.2024 представником позивача подано клопотання з додатками, які долучено до матеріалів справи.

Представник позивача при розгляді справи по суті позовні вимоги підтримав вповному обсязі та просив позов задовольнити, з підстав наведених у позовній заяві (а.с.1-3).

Відповідач в судове засідання 06.05.2024 не з`явився, відзиву на позов не подав, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджується реєстром відправлень рекомендованої кореспонденції від 22.04.2024. Поштове відправлення про направлення відповідачу копії вказаної ухвали згідно відомостей з офіційного сайту "Укрпошта" про відстеження поштового відправлення (за номером ідентифікатора 0600262194709) було вручено особисто 29.04.2024 (а.с.37,46).

Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Згідно з частиною 1статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд констатує, що ним було виконано вимоги Господарського процесуального кодексу Українистосовно належного повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи, проте своїми процесуальними правами відповідач не скористався, явки представника в судові засідання не забезпечив, причин неявки не повідомляв.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

З огляду на те, що неявка в засідання суду представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, господарський суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами, згідно з ч.9 ст.165 ГПК України та ч.2 ст.178 ГПК України.

В судовому засіданні 06.05.2024 оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.11.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (постачальник / позивач) та Комунальним некомерційним підприємством "Обласний медичний центр реабілітації" Житомирської обласної ради (споживач / відповідач) укладено договір №362-Т на закупівлю (постачання) електричної енергії споживачу (далі-договір) (а.с.8-13).

У відповідності до п.1.1 договору, цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір) встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - Споживач) постачальником електричної енергії (далі - Постачальник).

За умовами пункту 1.2 договору, умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ) та постанови Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії, від 26.06.2020 №1219, а також Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі - Особливості).

Згідно з пунктом 3.1 договору, за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Пунктом 3.2 договору сторони передбачили, що для цілей Закону України "Про публічні закупівлі" предмет закупівлі за цим Договором відноситься до ДК 021:2015:09310000-5 Електрична енергія (Електрична енергія) та супутні послуги, зокрема послуг з постачання та передачі електричці енергії та без врахування послуг з розподілу.

Відповідно до пункту 5.2 договору, Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього Договору.

За умовами пункту 5.3 договору, спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника.

У відповідності до пункту 15.1 договору, цей Договір набирає чинності з дати початку постачання зазначеної в заяві приєднання, що є Додатком 2 до цього Договору та укладається на строк до 31.12.2023р року включно, а в частині проведення розрахунків до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором.

Додатком №1 до Договору на закупівлю (постачання) електричної енергії №362-Т на закупівлю (постачання) електричної енергії від 06.11.2023 між сторонами було підписано комерційну пропозицію, за умовами якої:

1.* Ціна на електричну енергію (Ц) за 1 кВт*год - 6,28212 грн. з ПДВ, яка розрахована за формулою:

Ц = (Цо + Тпер) + ПДВ, де:

Цо - вартість електричної енергії як товару в структурі ціни за одиницю електричної енергії, що включає вартість послуг Постачальника, пов`язаних з постачанням електричної енергії, без урахування регульованих тарифів і ПДВ, яка становить - 4,75 грн. без ПДВ;

Тпер - тариф на послуги з передачі електричної енергії, установлений НКРЕКП, який становить - 0,4851 грн. без ПДВ;

ПДВ - 20% відповідно до податкового законодавства України.

2. Територія діяльності: всі регіони України, крім тимчасово окупованих територій:

3. Спосіб оплати: Післяплата;

4. Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати:

- Постачальник по закінченню розрахункового періоду (календарного місяця) до 5 числа наступного місяця за розрахунковим падає Споживачу рахунок на оплату та акт приймання-передачі за Фактично спожиту електричну енергію;

- термін оплати рахунка 10 календарних днів;

5. Оплата послуг з розподілу електричної енергії мережами електропередавальної організації: здійснюється замовником самостійно споживачем;

6. Розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф: згідно ПРРЕЕ;

7. Розмір компенсації Споживачу за недодержання Постачальником комерційної якості послуг: надається в обсягах та у порядку який затверджений Постановою НКРЕКП від 12.06.2018р. № 375;

8. Штраф за дострокове припинення дії договору: У разі дострокового розірвання договору за ініціативою Споживача, Споживач сплачує вартість заявленого місячного обсягу електричної енергії;

9. Термін дії договору про постачання електричної енергії: з дати початку постачання зазначеної в заяві приєднання. що є Додатком 2 до цього Поговору та до «____» ____202__р.

Додатком №2 до Договору на закупівлю (постачання) електричної енергії №362-Т на закупівлю (постачання) електричної енергії від 06.11.2023 між сторонами було підписано заяву-приєднання до договору на закупівлю електричної енергії, за умовами якої початок постачання з 06.11.2023 (а.с.14 на звороті -15).

Додатковою угодою №2 від 27.12.2023 року до Договору на закупівлю (постачання) електричної енергії №362-Т на закупівлю (постачання) електричної енергії від 06.11.2023 сторони передбачили, що:

1. Відповідно до ч.6 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", з метою продовження дії договору № 362-Т про постачання електричної енергії споживачу від 06.11.2023 року (далі - Договір) на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку, Сторони дійшли згоди внести зміни до Договору, а саме:

1. п.2.5. викласти в наступній редакції:

"Період постачання електричної енергії за Договором: до 28 лютого 2024 р включно."

2. п. 13.1. викласти в наступній редакції:

"13.1. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 28.02.2024 року, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за Договором. В разі набрання чинності іншого договору на закупівлю відповідного предмету закупівлі дія даного договору припиняється".

3. Ця Додаткова Угода складена у двох примірниках, що мають рівну юридичну силу по одному для кожної із сторін.

4. Інші умови Договору не змінені даною Додатковою угодою і Сторони підтверджують по них свої зобов`язання.

5. Сторони дійшли згоди, вважати умови Договору зміненими даною Додатковою угодою, та діючими з дати укладення Додаткової угоди.

6. Ця Додаткова угода вступає в силу з моменту її підписання і діє протягом дії договору.

Додатковою угодою №3 від 05.01.2024 року до Договору на закупівлю (постачання) електричної енергії №362-Т на закупівлю (постачання) електричної енергії від 06.11.2023 сторони передбачили, що:

відповідно до ч.6 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", у зв`язку з продовженням дії договору №362-Т на закупівлю (постачання) електричної енергії споживачу від 06.11.2023 року (далі - Договір) на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2024 року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, Сторони дійшли згоди:

1. Загальна вартість Додаткової угоди становить 255 211,13 грн (двісті п`ятдесят п`ять тисяч двісті одинадцять гривень 13 копійок), в тому числі ПДВ - 53 042,23 грн (п`ятдесят одна тисяча сорок дві гривні 23 копійки).

2. Ця Додаткова угода складена у двох примірниках, що мають рівну юридичну силу, по одному для кожної із сторін.

3. Інші умови Договору не змінені даною Додатковою угодою і Сторони підтверджують по них свої зобов`язання.

4. Ця Додаткова угода вступає в силу з моменту її підписання і діє до 28.02.2024 року.

Договір, додатки до нього та Додаткові угоди підписані представниками сторін та їх підписи скріплені печатками підприємств.

Позивач у позові зазначає, що свої зобов`язання по наданню послуг з постачання електричної енергії виконав у повному обсязі та відповідно до умов договору - у січні 2024 позивач надав, а відповідач прийняв послуги з постачання електричної енергії на загальну суму 500 174,06грн. Вказує, що відповідачем послуги з постачання електричної енергії прийняті без будь-яких зауважень та претензій по обсягу та якості, однак їх часткова оплата в сумі 329 373,03грн відповідачем проведена не була, у зв`язку з чим позивач просить стягнути з відповідача 329 373,03грн заборгованості за невиконання умов договору №362-Т на закупівлю (постачання) електричної енергії споживачу від 06.11.2023 року.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до ст.173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст.174 ГК України).

За змістом ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 633 ЦК України визначено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Згідно з ч.1 ст.634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Суд встановив, що між сторонами виникли правовідносини з постачання електричної енергії.

Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Відповідно до ст.275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Згідно з п.26, 68, 84 ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії", електрична енергія - це енергія, що виробляється на об`єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу; постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії; споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, серед іншого, договір про постачання електричної енергії споживачу (п.14).

За приписами ч.ч.2, 7 ст.56 Закону України "Про ринок електричної енергії", договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем і передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються, зокрема, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (далі - Правила, ПРРЕЕ).

За визначеннями, наведеними у п.1.1.2 ПРРЕЕ, договір про постачання електричної енергії споживачу - це домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами; постачання електричної енергії - продаж електричної енергії споживачу відповідно до умов договору; розрахунковий період - період часу, зазначений у договорі, за який визначається обсяг спожитої та/або розподіленої/переданої електричної енергії, величина потужності та здійснюються відповідні розрахунки; споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку (п.1.2.7 ПРРЕЕ).

У п.1.2.15 ПРРЕЕ зазначено, що на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

Відповідно до п.3.1.7 ПРРЕЕ, договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача за заявою-приєднання до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, розміщеної на офіційному вебсайті електропостачальника. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати паперовий примірник договору, підписаний з його боку.

Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному вебсайті електропостачальника, договір укладається у письмовій формі шляхом підписання сторонами цілісного документа або обміну документами у порядку, встановленому Цивільним кодексом України та/або Господарським кодексом України та цими Правилами, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації.

Згідно з пунктом 3.1.8 ПРРЕЕ, договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.

Як вже зазначалося вище, між ТОВ "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" як постачальником та КНП "Обласний медичний центр реабілітації" Житомирської обласної ради як споживачем було укладено договір про закупівлю (постачання) електричної енергії споживачу №362-Т від 06.11.2023 на умовах комерційної пропозиції шляхом підписання заяви-приєднання від 06.11.2023.

Згідно з ч.3 ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії", споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

У п.п.5.2.1, 5.5.5 ПРРЕЕ також передбачено, що електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів, а споживач електричної енергії зобов`язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору.

Відповідно до ст.75 Закону України "Про ринок електричної енергії", розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на ринку електричної енергії, між учасниками цього ринку здійснюються в грошовій формі, у тому числі шляхом клірингу (неттінгу), відповідно до укладених договорів у порядку, визначеному цим Законом, правилами ринку, правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку. Покупці електричної енергії, які купують електричну енергію в електропостачальників, вносять плату за отриману електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника в одному з уповноважених банків.

Пунктами 4.1, 4.5 ПРРЕЕ передбачено, що розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів. Споживач, який купує електричну енергію відповідно до умов договору в електропостачальника, здійснює оплату за виставленим електропостачальником рахунком виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання цього електропостачальника в одному з уповноважених банків.

Згідно з п. 4.7 ПРРЕЕ, оплата електричної енергії здійснюється споживачем виходячи з умов відповідного договору про постачання електричної енергії і може, зокрема, бути у формі: 1) планових платежів з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 2) попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 3) оплати за фактично відпущену електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку.

Форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору) (п.4.8 ПРРЕЕ).

Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку (п.4.13 розд.IV ПРРЕЕ).

За приписами п.4.14 ПРРЕЕ, платіжний документ (рахунок) формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу. Платіжні документи (рахунки) на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на вебсайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу. Платіжний документ (рахунок) має надаватися споживачу в терміни та спосіб, визначені відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції або умов договору.

Розрахунки споживача за електричну енергію здійснюються за розрахунковий період, який, як правило, становить календарний місяць відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) (п.4.19 ПРРЕЕ).

Оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу (п.4.21 ПРРЕЕ).

Судом встановлено, що позивач передав відповідачу електричну енергію у січні 2024 року на суму 500 174,06грн, а відтак у останнього виник кореспондуючий обов`язок оплатити вартість використаної (спожитої) електричної енергії.

Факт приймання-передачі електричної енергії, підтверджується підписаним між сторонами Актом №06-0400-0794/1/1 від 31.01.2024 приймання-передачі за січень 2024 року (а.с.20 на звороті).

З матеріалів справи вбачається, що позивач на підставі договору виставив відповідачу рахунок за електричну енергію за січень 2024 року на суму 500 174,06грн, що підтверджується рахунком за електричну енергію №06-0400-0794/1/1 (а.с.20).

У відповідності із ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Здійснення оплати відбувається після фактичного споживання/отримання товару у 100% розмірі на підставі надісланого рахунку для оплати. Обсяги споживання товару підтверджуються складеним Сторонами актом приймання-передачі товару. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк 20 (двадцять) календарних днів з моменту отримання рахунку Споживачем (пункт 5.1 договору).

Згідно з пунктом 5.5 договору, розрахунком періодом за цим Договором є календарний місяць.

Пунктом 5.7 договору сторони погодили, що всі платіжні документи, що виставляються постачальником Споживачу мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

З наданих до справи доказів вбачається, що відповідачем частково проведено оплату за надані послуги з постачання електричної енергії на суму 170 801,03грн, що підтверджується платіжною інструкцією №7 від 29.02.2024 на суму 170 801,03грн. В призначенні платежу даної платіжної інструкції вказано: "оплата за надані комунальні послуги (електрична енергія) за лютий 2024" (а.с.19).

Судом враховуються пояснення представника позивача, що проплату здійснену 29.02.2024 в сумі 170 801,03грн було зараховано в рахунок сплати за електричну енергію за січень 2024 року, оскільки заборгованість за лютий 2024 року була погашена 08.04.2024, внаслідок її сплати за судовим наказом №906/344/24 (а.с.48-50).

Отже, враховуючи надання відповідачу послуг з постачання електричної енергії за січень 2024 року на загальну суму 500 174,06грн та проведення відповідачем розрахунків у розмірі 170 801,03грн, неоплаченими станом на час звернення з позовом до суду залишились послуги за січень 2024 року на суму 329 373,03грн, отримані відповідачем за договором №362-Т на закупівлю (постачання) електричної енергії споживачу від 06.11.2023 року.

Нормою ст.525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).

Згідно зі статтею 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача 329 373,03грн заборгованості є правомірними, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.

Судові витрати за результатами розгляду справи.

Згідно з ч. 1, 2,ст.123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно дост.129 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Обласний медичний центр реабілітації" Житомирської обласної ради (10014, Житомирська область, м.Житомир,вул. Професора Кравченка, буд. 5; ідентифікаційний код 01991458) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (10003, Житомирська область,м.Житомир, майдан Перемоги, буд. 10; ідентифікаційний код 42095943):

- 329373,03грн основного боргу,

-4 940,60грн витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено: 08.05.24

Суддя Кравець С.Г.

Друк:

1 - позивачу та представнику - Електронний суд,

2 - відповідачу - Комунальному некомерційному підприємству "Обласний медичний центр реабілітації" Житомирської обласної ради (ЄДРПОУ 01991458) (10014, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Професора Кравченка, будинок 5) (рек.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення06.05.2024
Оприлюднено09.05.2024
Номер документу118890358
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —906/354/24

Рішення від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кравець С.Г.

Ухвала від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кравець С.Г.

Ухвала від 22.04.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кравець С.Г.

Ухвала від 29.03.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кравець С.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні