РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2024 року справа № 580/1728/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
19.02.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА (далі відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у наданні позивачу довідки, що містить дані про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках;
зобов`язати відповідача видати позивачу довідку, що містить дані про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно не видав позивачу довідки, що містить дані про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, а відмова здійснена з формальних підстав.
Ухвалою суду від 26.02.2024 відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
У встановлений строк відповідач відзив на позов не подав.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов встановив таке.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Категорії 1.
Позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА із заявою про видачу йому довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Рішенням регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА, оформленим протоколом від 14.12.2023 №6, відмовлено позивачу у видачі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, оскільки у наданих документах відсутня інформація щодо населених пунктів та об`єктів, на яких проводилась робота по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі Закон №796), який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
На підставі п.2 ч.1 ст.14 Закону №796 позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на пільги і компенсації, зокрема, на пільги по обчисленню середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 (далі Порядок №1210).
Відповідно до п.1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з п.1 Типового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 №886 (далі Типове положення №886), розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.
Відповідно до п.8 Типового положення №886 регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
До заяви додаються копії:
посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), виданого відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 (з пред`явленням оригіналу);
архівної довідки про відсутність документів щодо оплати праці за ліквідованим підприємством, установою, організацією;
особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986-1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати (за наявності);
довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони, довідки Галузевого державного архіву CБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони Російської Федерації, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об`єкти (в населені пункти) зони відчуження;
документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об`єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986-1990 роках, визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності);
колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження або шляхового листа (за наявності), що засвідчені печаткою (у разі наявності) підприємства, у складі якого виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому зазначено час, фактично відпрацьований у зоні відчуження заявником.
Копії документів, які подаються заявником, засвідчуються в установленому порядку центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких зберігаються оригінали таких документів.
Копія посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), засвідчення не потребує.
Голова регіональної комісії в день надходження письмової заяви забезпечує надсилання до державного реєстратора запиту щодо надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про підприємство, установу, організацію, з якого було відряджено (призвано на військові збори) заявника.
Відповідно до п.9 Типового положення №886 про комісії за результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії.
Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами.
Форма довідки про заробітну плату встановлюється Мінсоцполітики.
На виконання п. 9 вказаного Типового положення наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 р. № 644 затверджена форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Зі змісту вказаної форми довідки вбачається, що до неї передбачено внесення Комісією інформації, зокрема, щодо: суми виплаченої заробітної плати; розміру коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7; найменування населеного пункту зони відчуження; періоду роботи; посади; тарифної ставки (розцінка відрядна, оклад, посадовий оклад) та реквізити відповідної відомості; коефіцієнта.
Також, необхідно внесенні інформації у такі графи: «Зона небезпеки», «Кількість днів, годин», «Денна (годинна) тарифна ставка», «Кратність», «Доплата за роботу у надурочний час, години і сума», «Доплата за роботу у вихідні та святкові дні, години, сума».
Крім того, у формі довідки передбачено, що заробітна плата працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, із якої визначається пенсія враховує такі складові: «Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках», «Оплата праці за тарифними ставками (розцінками відрядними, окладами, посадовими окладами) за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках», «Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (із зазначенням показника преміювання, розміру премії та підстави її виплати)», «Інші доплати та надбавки (за роботу у нічний час, за класність тощо із зазначенням розміру та підстави виплати).
Суд встановив, що згідно з наказом начальника Чигиринської автоколони від 11.05.1986 №69а, направлено 2 автомобілі МАЗ-5549 з водіями, у т.ч. ОСОБА_1 (позивачем у справі), у відрядження для роботи на ЧАЕС.
Відповідно до довідки від 12.08.1997 №134, ОСОБА_2 за роботу в населених пунктах Чорнобиль, Копачі, ЧАЕС зони відчуження в період з 11.05.1986 до 22.05.1986 за місцем роботи на ВАТ «Чигириненергобудтранс» згідно з наказом від 11.05.1986 №69а виплачено підвищену заробітну плату в сумі 258,30 крб. з урахуванням коефіцієнту кратності 3, 4, 5.
Населені пункти с. Копачі, м. Чорнобиль відносяться до зони відчуження відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивач працював з 11.05.1986 до 22.05.1986 в зоні відчуження.
Згідно постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7, листа Держкомпраці УРСР від 10.07.1986 Х279-С оплата праці в розмірах, передбачених розпорядженнями РМ СРСР від 17.05.1986 №964 у ІІІ, ІІ, І зонах небезпеки проводилася у 5-4-3- кратному розмірі понад середньомісячну заробітну плату виходячи з 100 % тарифної ставки (оклад), встановленої за основним місцем роботи. Зони небезпеки були визначені рішенням Урядової комісії від 07.08.1986 року №87.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року №153/10-43 премія за роботу працівника в зоні ЧАЕС виплачувалася у відповідності до діючого на підприємстві положення про преміювання, наказу, розпорядження та інше.
Відтак, відмова у видачі позивачу довідки з підстав відсутності інформації щодо населених пунктів та об`єктів, на яких проводилась робота по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, суд вважає необґрунтованим.
Інших підстав відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату в зоні відчуження, рішення регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА, оформлене протоколом від 14.12.2023 №6, не містить.
Суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним вказаного рішення.
Оскільки зазначене рішення не заявлене предметом спору, суд на виконання ст.9 КАС України, для повного захисту прав позивача вирішив визнати його протиправним та скасувати.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.145 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частиною 3 ст.245 КАС України визначено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з п.10 Типового положення №886 довідка про заробітну плату видається протягом п`яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача видати позивачу довідку, що містить дані про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і не надав доказів понесених судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом від 14.12.2023 №6, про відмову у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м. Черкаси, вул. М. Залізняка, буд.10, код ЄДРПОУ 03195719) видати ОСОБА_1 (20941, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Матвіївка, РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) довідку про заробітну плату за роботу за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2024 |
Оприлюднено | 10.05.2024 |
Номер документу | 118902533 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Грибан Інна Олександрівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Грибан Інна Олександрівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Грибан Інна Олександрівна
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
Олексій РІДЗЕЛЬ
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні