Справа № 740/1232/24
Провадження № 2/740/635/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
09 травня 2024 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області у складі: головуючої судді Гагаріної Т.О., за участі секретаря судового засідання Дьоміної Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Ніжині цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім-36» до ОСОБА_1 про стягнення боргу,
встановив:
23.02.2024 ОСББ «Наш дім-36» (далі позивач) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), який згідно заяви від 03.05.2024 уточнило, та в якому просило стягнути з останньої борг з оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2020 по 01.01.2024 в сумі 12124 грн 50 коп., нараховані за прострочення грошового зобов`язання інфляційні збитки в сумі 21035,11 грн та 3% річних за користування грошовими коштами в сумі 6087,47 грн, а всього стягнути 39247,08 грн. В обґрунтування позову зазначено, що відповідач є співвласником багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки зареєстрована та проживає у квартирі АДРЕСА_2 у цьому будинку загальною площею 82,8 кв.м. Рішенням загальних зборів ОСББ від 29.02.2020 з 01.03.2021 затверджено внески на управління багатоквартирним будинком в розмірі 4,50 грн за 1 кв.м від загальної площі житлового та 4,00 грн за 1 кв.м для 1-го поверху. Рішенням загальних зборів ОСББ від 27.05.2021 з 01.06.2021 затверджено внески на утримання багатоквартирного будинку в розмірі: 6,00 грн за кв.м від загальної площі та 5,50 грн за кв.м для 1-го поверху. Однак, відповідач плату не здійснила, внаслідок чого станом на день подання позовної заяви до суду має борг зі сплати внесків перед ОСББ «Наш дім-36» в розмірі 12124 грн 50 коп. Добровільно борг відповідач не сплачує, а тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення основної суми заборгованості, інфляційних витрат і 3% річних на підставі ст.625 ЦК України.
Ухвалою судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 01.03.2024 вказану вище позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
В поданому позові представник позивача просила справу розглядати за відсутності їх представника.
Копія позовної заяви з додатками були надіслані відповідачу за адресою, що вказана в позові. За наданою суду інформацією Центром надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ніжинської міської ради, ОСОБА_1 значиться зареєстрованою за адресою, що вказана в позові (а.с.31). Однак, до суду повернулася поштова кореспонденція, надіслана відповідачу, з відміткою на довідці «Про причини повернення (досилання)» працівника «Укрпошта» «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідач про місце, день та час слухання справи була повідомлена шляхом розміщення оголошення про розгляд справи на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с.33). Будь-яких заяв по суті справи чи з процесуальних питань не подавала, відзив не подала.
Таким чином, судом вжиті належні заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи та реалізації нею права судового захисту своїх прав та інтересів.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги ЦПК України щодо належного повідомлення сторін у справі про розгляд справи.
Перешкод для здійснення розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження та вирішення справи і ухвалення заочного судового рішення за наявними матеріалами судом не встановлено.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ч.2 ст.247ЦПК України не здійснювалося.
Із врахуванням доказів по справі суд приходить до наступних висновків.
Позивач є юридичною особою, державна реєстрація створення якої здійснена 15.06.2012, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.4).
Відповідач зареєстрована та проживає у квартирі АДРЕСА_2 , про що свідчить довідка Управління «Центр надання адміністративних послуг» та є квартиронаймачем, отримує надані послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території.
Загальними зборами ОСББ «Наш дім-36» від 29.02.2020 (протокол № 1 від 29.02.2020) прийняте рішення про затвердження порядку сплати внесків та платежів в ОСББ «Наш дім- 360 та затвердження з 01.03.2021 внески на обслуговування будинку та прибудинкової території в розмірі 4,50 грн за 1 м? загальної площі та 4,00 грн за 1 м? для 1 поверху і встановлено порядок сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за поточний місяць до 20 числа поточного місяця (а.с.7).
Загальними зборами ОСББ «Наш дім-36» від 27.05.2021 (протокол № 1 від 27.05.2021) прийняте рішення про затвердження порядку сплати внесків та платежів в ОСББ «Наш Дім- 36 та затвердження з 01.06.2021 внески на обслуговування будинку та прибудинкової території в розмірі 6,00 грн за 1 м? загальної площі та 5,50 грн за 1 м? для 1 поверху, встановлено порядок сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за поточний місяць до 20 числа поточного місяця (а.с.8).
У відповідача виникла заборгованість зі сплати вказаних внесків, яка становить 12 124 грн 50 коп.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (ст.1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Відповідно до ст.4 цього Закону об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. О`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді.
За положеннями ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких належить затвердження статуту об`єднання, внесення до нього змін, затвердження кошторису об`єднання, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (ч. 3 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Згідно з ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до наведених норм чинного законодавства ОСОБА_1 , яка є квартиронаймачем в будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, які були затверджені рішеннями загальних зборів, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення ним таких дій звернутися до суду про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.
Судом встановлено, що перелік та розміри внесків співвласників до ремонтного фонду було встановлено на рішеннями загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку від 29.02.2020 з 01.03.2021.
Згідно Витягу з протоколу загальних зборів співвласників ОСББ «Наш дім-36» голові правління ОСОБА_2 та членам правління доручено реалізувати права ОСББ «Наш дім-36» щодо забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків згідно ст.17 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»
Доказів про оскарження чи скасування даних рішень станом на час розгляду справи суду не подано, а відтак вони є чинними.
Згідно ч.1 ст.509 ЦК України зобов`язання є правовідношенням, у якому одна сторона (боржник) зобов`язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо), або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконати його обов`язок.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягаю виконанню у цей термін.
Відповідно до ст.610 ЦК України , порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Ураховуючи, що на час подання позову та розгляду справи судом відповідачем не сплачено внески співвласника до ремонтного фонду, наявні правові підстави для стягнення з відповідача боргу на користь позивача, а також позивач має право на стягнення з відповідачки сум інфляційних втрат та трьох процентів річних від прострочених сум боргу за весь час прострочення.
Згідно розрахунківнаданих позивачемзагальний розміртрьох процентіврічних відпростроченої сумисплати внесківпо 01.01.2024відповідачем становить6087,47грн.Загальний розмірзбитків відінфляції зачас простроченнясплати внесківпо 31.12.2023відповідачем становить21035,11 грн.
Враховуючи те, що суд не має права виходити за межі позовних вимог, бере до уваги надані позивачем розрахунки інфляційних втрат і 3% річних щодо відповідача, які визначають межі позовних вимог.
Докази, що спростовують висновки суду, станом на час розгляду справи, - відсутні. Розмір заборгованості за надані послуги відповідачем у відповідності до вимог ст.77 ЦПК України не спростований, а тому зазначена сума боргу підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Як зазначено вище відповідач не надав суду у встановленому порядку відзиву на позов чи заперечення, у з`язку з чим несе ризик настання наслідків, пов`язаних із невчиненням даних процесуальних дій, в даному випадку,- ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.
Із врахуванням задоволення позову повністю та сплати позивачем 3028 грн судового збору, відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, вказана сума судового збору підлягає стягненню із відповідача на користь позивача.
Статтею 60 ЦПК України визначено, що представником в суді може бути адвокат або законний представник.
Згідно ч.2 ст.137 ЦПК України за результатами розгляду справи, витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч.3 ст.137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
До позовної заяви доданий договір про надання правничої допомоги від 28.12.2023, додаткова угода №1 від 09.02.2024 до договору про надання правничої допомоги від 28.12.2023 та акт про прийняття-передачі наданих послуг від 09.02.2024 з яких вбачається, що сума гонорару, сплачена адвокату за надані послуги по договору становить 4500 грн.
Відповідно до ч.4 ст.137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Тому, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача витрати на правничу допомогу в розмірі 4 500 грн.
Керуючись ст.ст. 141, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім-36», код ЄДРПОУ 38189134, адреса місцезнаходження: Чернігівська область, м.Ніжин, вул. Незалежності, 36, борг з оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2020 по 01.01.2024 в сумі 12124,50 грн, нараховані за прострочення грошового зобов`язання інфляційні збитки в сумі 21035,11 грн та 3% річних за користування грошовими коштами в сумі 6087,47 грн, а всього стягнути 39247 (тридцять девять тисяч двісті сорок сім) грн 08 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім-36» 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн судового збору.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім-36» витрати на правничу допомогу в розмірі 4500 (чотири тисячі п`ятсот) грн.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку шляхом подачі до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі до Чернігівського апеляційного суду апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т.О.Гагаріна
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2024 |
Оприлюднено | 10.05.2024 |
Номер документу | 118910917 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Гагаріна Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні