Справа № 485/818/24
Провадження №2/485/242/24
Рішення
іменем України
09 травня 2024 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Соловйова О.В.,
секретар судового засідання Гусарова І.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м.Снігурівка Миколаївської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє - адвокат Пацалова Тамара Валеріївна, до Широківської сільської ради Миколаївської області, третя особа Снігурівська державна нотаріальна контора Миколаївської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
У квітні 2024 року позивач ОСОБА_1 , діючи через свого представника - адвоката Пацалову Т.В., звернулася до суду із вказаною позовною заявою.
Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивачки ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 1,000 га, розташованої за межами Червонодолинської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом після смерті сина. Однак, за звернення до нотаріальної контори, їй відмовлено в оформленні спадкових прав у зв"язку з пропуском встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач вважає поважними причини такого пропуску посилаючись на те, що зареєстрованим місцем її проживання є адреса: АДРЕСА_1 , однак фактично постійно вона проживала у м. Олешки Херсонської області без реєстрації. Після повномасштабного вторгнення збройних сил Російської Федерації на територію України, місто Олешки Херсонської області окуповано з 24 лютого 2022 року по теперішній час, всі державні та недержавні підприємства, в тому числі нотаріуси та "Укрпошта" на окупованих територіях припинили свою роботу. Позивач перебувала в окупації до 04 липня 2023 року та виїхала з окупації вже за межами строку, в який вона повинна була звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. З 04 липня 2023 року місце фактичного проживання/перебування позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 . При першій можливості, після пережитого стресу, враховуючи вік позивача 83 роки, остання приїхала до м. Снігурівка Миколаївської області з метою звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за місцем її відкриття.
Враховуючи викладене, позивач просить визнати причини пропуску нею визначеного законом строку для подання заяви на прийняття спадщини поважними та визначити додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
У підготовче засідання сторони не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
Представник позивача - адвокат Пацалова Т.В. у поданій заяві просила про розгляд справи без участі сторони позивача, позов підтримують.
Представник відповідача згідно з поданою заявою також просив справу розглядати у відсутність представника Широківської сільської ради Миколаївської області, позовні вимоги позивача визнають.
Третя особа Снігурівська державна нотаріальна контора Миколаївської області про причини неявки суд не повідомила.
Суд вважає можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Згідно з ч. 4 ст. 200 ЦПК України суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
За таких обставин, суд ухвалив слухати справу у підготовчому судовому засіданні.
У зв"язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснено без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с-щі Широке Баштанського району Миколаївської області помер помер син позивачки ОСОБА_2 , що підтверджуєтьсянаданим свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 20 грудня 2022 року (а.с. 15).
Родинні відносини позивачки з померлим підтверджуються наданою копією свідоцтва про народження останнього з даними відомостей про батьків серії НОМЕР_2 виданого повторно 21 травня 2010 року (а.с. 14).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею 1,0000 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту Широківської сільської ради Миколаївської області (колишньої Червонодолинської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області), яка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №1816019 виданого Снігурівською райдержадміністрацією Миколаївської області 28 грудня 20124 року (а.с.16).
За звернення позивачки до Снігурівської державної нотаріальної контори Миколаївської області для оформлення спадкових прав за законом після смерті сина ОСОБА_2 , 02 листопада 2023 року останній надано письмове роз`яснення щодо неможливості видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв"язку з пропуском встановленого законом шестимісячного строку для відповідного звернення (а.с. 17).
На запит суду, Снігурівською державною нотаріальною конторою Миколаївської області надано повідомлення № 254/01-16 від 15 квітня 2024 року про те, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, що також підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру №76615031 від 15 квітня 2024 року (а.с. 39-40).
Між сторонами мають місце правовідносини, що виникають зі спадкових прав.
В силу ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом - ст.1217 ЦК України. Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом або за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За нормою ч.ч. 1,2 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини - ст. 1270 ЦК України.
Частинами першою та третьою статті 1272 ЦК України визначено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" вирішуючи спір про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Верховний Суд у постанові від 30 липня 2020 року у справі № 172/888/18, зазначив, що вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обов"язок доведення поважності пропущеного строку покладається на спадкоємця.
Як на поважність причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини після смерті сина, позивачка вказала на те, що після повномасштабного вторгнення збройних сил Російської Федерації на територію України, з 24 лютого 2022 року вона перебувала в окупованому м.Олешки Херсонської області та виїхала з міста лише 04 липня 2023 року, тобто після спливу встановленого законом шестимісячного строку для відповідного звернення з заявою про прийняття спадщини.
Так, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжувався відповідними указами Президента України та діє на даний час.
Відповідно до "Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією", затверджених Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, м. Олешки Херсонської області з 24 лютого 2022 року по теперішній час є тимчасово окупованою територією.
З досліджених матеріалів справи слідує, що позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто має вік 83 роки.
Зареєстрованим місцем проживання позивачки є: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідним записом в паспортних даних (а.с. 12). Однак вона фактично постійно проживала у м. Олешки Херсонської області без реєстрації.
Фактичне місце проживання позивачки підтверджується наданою декларацією № 0001-ТХХА-Н2А0 від 20 липня 2021 року про вибір лікаря, відповідно до якої позивач отримувала первинну допомогу за адресою постійного проживання місця проживання: АДРЕСА_3 (а.с. 18-19).
Позивачка перебувала в окупації до 04 липня 2023 року, що підтверджується випискою АТ КБ "ПриватБанк" по витратам на її картці/рахунку за період з 01 лютого 2022 року по 30 вересня 2023 року, з якої вбачається, що у зазначений період рахунки з її банківської картки позивач здійснювала у крамницях, аптеках та інших закладах м. Олешки Херсонської області (а.с. 20-25).
Відповідно до довідки переселенця № 6827-5002845800, місце фактичного проживання/перебування позивача з 04 липня 2023 року зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 13).
В листопаді 2023 року позивачка звернулася до нотаріуса з приводу оформлення спадкових прав та отримала відмову.
Враховуючи вищенаведені причинипропуску позивачемстроку наприйняття спадщини,які судвважає поважними,враховуючи похилийвік позивачки, тривалість строку, що пропущено, а також те, що відповідач Широківська сільська рада Миколаївської облаті позовні вимоги визнала повністю, суд вважає наявними підстави для задоволення позовних вимог й встановлення позивачці додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст. 4, 13, 81, 141, 142, 200. 263-265, 268 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 , від імені якої діє - адвокат Пацалова Тамара Валеріївна, до Широківської сільської ради Миколаївської області, третя особа Снігурівська державна нотаріальна контора Миколаївської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у три місяці з дня набрання даним рішення законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 09 травня 2024 року.
Суддя О.В. Соловйов
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2024 |
Оприлюднено | 10.05.2024 |
Номер документу | 118919492 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Соловйов О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні