Рішення
від 01.05.2024 по справі 902/298/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" травня 2024 р.Cправа № 902/298/24

Господарський суд Вінницької області у складі судді Маслія І.В., при секретарі судового засідання Глобі А.С.,

За участю представників:

позивача Морозов П.В., ордер серія АІ №1567500 від 13.03.2024 (в режимі ВКЗ);

відповідача не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Гетьман" (вул. Львівська, буд. 176, смт. Великий Любінь, Львівський район, Львівська обл., 81555)

до: Державного підприємства "Бджільнянський спиртовий завод" (вул. Заводська, 53, с. Бджільна, Теплицький район, Вінницька обл., 23840)

про: стягнення 1399139,60 грн.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Гетьман" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовною заявою до Державного підприємства "Бджільнянський спиртовий завод" про стягнення 1 399 139,60 грн попередньої оплати за непоставлений товар.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором поставки спирту на внутрішній ринок №04/01-2021 від 04.01.2021, в частині поставки товару.

Ухвалою суду від 19.03.2024 року відкрито провадження у справі №902/298/24 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 15 квітня 2024.

08.04.2024 на адресу суду надійшла заява представника позивача №б/н від 08.04.2024 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, яка задоволена судом ухвалою від 10.04.2024.

У визначену судом дату в судовому засіданні 15.04.2024 приймав участь представник позивача в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, відповідач правом участі свого представника в судовому засіданні не скористався про місце, дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, що стверджується наявними в справі доказами.

За наслідками судового засідання, суд протокольними ухвалами закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 01.05.2024 о 11:00 год. та задовольнив усне клопотання представника позивача про участь в наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Враховуючи неявку в судове засідання відповідача, суд ухвалою від 16.04.2024 повідомив останнього про дату, час та місце наступного судового засідання у порядку визначеному ст. 120, 121 ГПК України.

У визначену судом дату в судовому засіданні 01.05.2024 приймав участь представник позивача в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, відповідач правом участі свого представника в судовому засіданні не скористався про місце, дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, що стверджується наявними в справі доказами

Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Частиною першою ст. 202 ГПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 01.05.2024 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення та повідомлено, що повне рішення буде складено у термін, передбачений ч. 6 ст. 233 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як свідчать матеріали справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гетьман» (надалі позивач, в договорі Покупець) та Державним підприємством «Бджільнянський спиртовий завод» (надалі відповідач, в договорі Постачальник) було укладено договір поставки спирту на внутрішній ринок №04/01-2021 від 04.01.2021 (далі Договір), відповідно до п. 1.1. якого Постачальник зобов`язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити спирт етиловий ректифікований (далі - спирт) в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі.

Загальна кількість спирту, що постачається становить 99 000 декалітрів, сорт спирту «Люкс», в тому числі по місяцям: січень 30 000, лютий - 30 000, березень 30 000 (п. 2.1. Договору).

Якість спирту, що постачається, повинна відповідати ДСТУ 4221:2003 «Спирт етиловий ректифікований Технічні умови» (п. 2.2. Договору).

Спирт постачається узгодженими партіями. Партією вважається кількість спирту одного найменування, однієї дати відвантаження, яка оформлена одним документом про якість та одним супроводжуючим документом (форма №1-ТН/спирт) чи залізничною накладною (п. 2.3. Договору).

Кількість спирту, що визначена в п.2.1 цього Договору, може бути змінена шляхом укладення Сторонами додаткової угоди до цього Договору. Постачальник не є зобов`язаним перед Покупцем щодо поставки всієї кількості спирту, що визначена в п. 2.1 Договору, за умови не надання Покупцем Постачальнику письмових Заявок, відповідно до умов п. 4.1 Договору на всю кількість спирту, вказану в п. 2.1 Договору та не здійснення Покупцем оплати спирту до закінчення строку дії Договору, що визначений в п. 12.1 Договору, з урахуванням умов п. 4.2 Договору, на підставі дійсних рахунків-фактур наданих Постачальником (п. 2.4 та п. 2.5 Договору).

Загальна сума цього Договору складає 27 900 000,00 грн. Ціна спирту визначається із розрахунку: - ціни за 1 декалітр спирту сорту «Люкс», що складає 258,33 грн., без урахування податку на додану вартість, - податку на додану вартість, в розмірі 20% ціни спирту. Всього ціна за 1 декалітр спирту сорту Люкс, з урахуванням податку на додану вартість, складає 310,00 грн. Остаточна сума Договору складається з загальної вартості спирту, поставленого на умовах Договору протягом строку його дії (п. 3.1. Договору).

Протягом строку дії цього Договору ціна спирту може бути змінена Постачальником в односторонньому порядку (в зв`язку зі зміною ціни, з інших підстав). Постачальник повідомляє Покупця про зміни ціни спирту шляхом направлення письмового повідомлення на електронну адресу Покупця не пізніше, ніж за два дні до відвантаження відповідної партії спирту або в порядку, передбаченому п. 11.8 цього Договору. Належним доказом повідомлення Постачальником Покупця про зміну ціни та направлення Постачальником відповідного письмового повідомлення Покупцю засобами електронної пошти є звіт поштового сервера Постачальника. Якщо Покупець своєчасно не повідомить Постачальника про зміну адреси електронної пошти вказану у цьому пункті, всі повідомлення надіслані на вказану електронну адресу вважаються належним чином врученими (надісланими) Покупцю (п. 3.3. Договору).

Здійснення Покупцем оплати спирту за новою ціною відповідно до наданого Постачальником рахунку-фактури вважається згодою Покупця на зміну ціни спирту (п. 3.4. Договору).

Оплата спирту Покупцем здійснюється на підставі рахунка-фактури наданого Постачальником в безготівковій формі на поточний рахунок Постачальника шляхом 100% попередньої оплати замовленого об`єму спирту (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002р. №1266 зі змінами та доповненнями). Єдиною підставою для виписки рахунка-фактури Постачальником є Заявка, надана Покупцем у письмовому вигляді. Рахунки-фактури, що виписані Постачальником на оплату відповідного обсягу спирту є недійсним у наступних випадках: - замовлений обсяг спирту не оплачений Покупцем до дати зміни ціни спирту; - Постачальник надав Покупцю рахунок-фактуру з новими банківськими реквізитами до дати оплати замовленого обсягу спирту Покупцем; - замовлений обсяг спирту не оплачений Покупцем до дати закінчення строку дії Договору; - інші випадки, про що Постачальник повідомляє Покупця у письмовому вигляді. Постачальник не несе відповідальності за платежі, здійснені Покупцем без рахунка- фактури Постачальника. Днем здійснення оплати спирту Покупцем вважається день зарахування належних до сплати сум на поточний рахунок Постачальника. Після отримання попередньої оплати за спирт, Постачальник повідомляє про надходження коштів Вантажовідправника. Кошти за спирт Постачальник перераховує на поточний рахунок Вантажовідправника протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати надходження коштів від Покупця (п. 4.1.- 4.4. Договору).

Поставка спирту здійснюється відповідно до правил «Інкотермс-2010» на умовах FCA зі складу Вантажовідправника, що знаходиться за адресою:23840, Вінницька обл., Теплицький р-н, с. бджільна, вул. Заводська, 53 (п. 5.1. Договору).

Об`єм спирту вказаний Покупцем у Заявці вважається узгодженим, якщо Покупець отримає від Постачальника рахунок-фактуру для здійснення оплати замовленого об`єму спирту. Вказаний у рахунку-фактурі об`єм спирту відвантажується Вантажовідправником протягом 10 (десяти) робочих днів з дати зарахування коштів на поточний рахунок Постачальника. Датою відвантаження партії спирту вважається дата виписки товарно-транспортної накладної або залізничної накладної. Право власності на спирт переходить від Вантажовідправника до Покупця з моменту завантаження спирту в транспортний засіб Постачальника (вантажовідправника ) або в спеціально призначену для перевезення спирту тару (бочку, флягу), надану Постачальником. Відвантаження спирту проводиться Вантажовідправником за наявності необхідних документів: довіреності Покупця за встановленою формою та паспорта уповноваженого представника Покупця, у разі отримання спирту представником Покупця; платіжного документу про внесення плати за спирт; платіжного документу про сплату акцизного податку або взятого на облік в Державній фіскальній службі України податкового векселя на суму податку, нарахованого на обсяг спирту, якщо це не передбачено Податковим кодексом України (п. 5.2. -5.5. Договору).

У разі, якщо під час приймання спирту Покупцем буде виявлено невідповідність спирту умовам п. 2.2 цього Договору, Сторони керуються Інструкцією з приймання, зберігання, відпуску, транспортування та обліку спирту етилового, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики України від 13.04.2009р. № 264 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за № 591/16607 (п. 6.2. Договору).

Сторони домовилися, що у випадку відсутності уповноваженого представника Покупця під час відпуску спирту, належним представником Покупця при відбиранні середньої проби від кожної партії спирту та складанні акту відбирання проби спирту є представник перевізника, який здійснює перевезення спирту (водій, експедитор) (п. 6.4. Договору).

Цей Договір може бути здійснений або доповнений за взаємною згодою Сторін, шляхом укладання додаткової угоди. Всі зміни та доповнення до цього Договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу, якщо вони виконані у письмовій формі й підписані Сторонами (п. 11.1. Договору).

Повідомлення та будь-яка інша інформація вважається отриманою Сторонами у разі направлення рекомендованим листом з описом вкладення - у дату, зазначену в підтвердженні про вручення поштового відправлення або у квитанції про відправлення поштового відправлення у випадку повернення поштового відправлення у зв`язку із неможливістю вручення такого відправлення одержувачу (п. 11.9. Договору).

Даний договір є укладений з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін та діє до « 31» грудня 2021 р включно. Сторони домовилися, що з моменту припинення строку дії даного Договору нових зобов`язань у Сторін не виникає, але Сторони повинні виконати ті зобов`язання, які виникли до моменту припинення строку дії даного Договору (п. 12.1. Договору).

На виконання вимог Договору, у 2021 році на підставі рахунків-фактур №СФ-000000001 від 04.01.2021, №СФ-000000002 від 04.01.2021 та №СФ-000000005 від 20.01.2021, наданих відповідачем, позивачем було здійснено попередню оплату замовленого об`єму спирту у загальній сумі 4 095 953,60 грн., що підтверджується платіжними інструкціями №3231 від 04.01.2021 на суму 1 797 976,80 грн., №2119 від 13.01.2021 на суму 898 988,40 грн., №2104 від 11.01.2021 на суму 898 988,40 грн., №2184 від 20.01.2021 на суму 500 000,00 грн.

Відповідачем було відвантажено на адресу позивача лише частину попередньо оплаченого об`єму спирту на загальну суму 2 696 814,00 грн., а саме: 04.01.2021 на суму 899 000,00 грн.; 13.01.2021 на суму 899 000,00 грн.; 21.01.2021 на суму 898 814,00 грн. Відвантаження спирту на адресу позивача підтверджується актами про відвантаження та приймання спирту №01 від 04.01.2021, №02 від 13.01.2021 та №03 від 20.01.2021; товарно-транспортними накладними на переміщення спирту етилового №01 від 04.01.2021, №02 від 13.01.2021 та №03 від 20.01.2021.

Недопоставленою залишилась продукція на суму 1 399 139,60 грн.

В зв`язку з не виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань позивач звернувся до відповідача з вимогою №638 від 24.07.2023 про повернення протягом семи днів коштів за оплачену та не поставлену продукцію.

Станом на день подання позову за відповідачем рахується зобов`язання з поставки оплаченого позивачем товару на суму 1 399 139,60 грн.

Відповідачем зазначені обставини жодним чином не спростовані.

Вище викладені обставини, стали підставою для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Із матеріалів справи вбачається, що на виконання вказаного договору, позивач перерахував відповідачу попередню оплату за договором, що складає 4 095 953,60 грн. та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами (а.с.12-13).

У свою чергу, поставка відповідачем виконана лише на зальну суму 2 696 814,00 грн., що стверджується наявним в матеріалах справи доказами (а.с. 14-19).

З огляду на викладене, відповідачем не здійснено поставки товару відповідно до умов договору поставки спирту на внутрішній ринок №04/01-2021 від 04.01.2021 на суму 1399139,60 грн.

За приписами ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Відповідно до ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 202 ГК України).

Зобов`язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Оскільки відповідач доказів, які б підтверджували належне виконання договору поставки або повернення попередньої оплати за непоставлений товар в сумі 1 399 139,60 грн. не надав та доводів позивача не спростував, суд дійшов висновку про те, що вимога про стягнення попередньої оплати є обґрунтованою та підлягає задоволенню у заявленій позивачем сумі.

Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

При цьому ч. 1 ст. 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч. 2 вказаної статті).

Натомість відповідачем не надано суду належних доказів на спростовування заявлених позовних вимог, в тому числі щодо поставки товару чи повернення попередньої оплати тощо.

За вказаних обставин у своїй сукупності, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 2, 3, 7, 13, 46, 73, 74, 76-80, 86, 91, 113, 118, 123, 126, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Бджільнянський спиртовий завод" (вул. Заводська, 53, с. Бджільна, Теплицький район, Вінницька обл., 23840, код ЄДРПОУ 05459140) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Гетьман" (вул. Львівська, буд. 176, смт. Великий Любінь, Львівський район, Львівська обл., 81555, код ЄДРПОУ 31804036) 1 399 139,60 грн. - боргу та 20987,09 грн. відшкодування витрат на сплату судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Примірник повного судового рішення надіслати сторонам в зареєстровані електронні кабінети в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд", крім того відповідачу рекомендованим листом.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).

Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст. 256, 257 ГПК України.

Повне рішення складено 09 травня 2024 р.

Суддя Ігор МАСЛІЙ

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - відповідачу ( АДРЕСА_1 )

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення01.05.2024
Оприлюднено10.05.2024
Номер документу118920962
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —902/298/24

Судовий наказ від 04.06.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Рішення від 01.05.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 16.04.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 10.04.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 19.03.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні