Справа № 451/547/24
Провадження № 2/451/250/24
РІШЕННЯ
іменем України
09 травня 2024 року місто Радехів
Радехівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Куцик-Трускавецької О.Б.,
за участі секретаря судового засідання Мурин Н.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог Служба у справах дітей Лопатинської селищної ради Червоноградського районну Львівської області про надання дозволу на виїзд дитини закордон без згоди батька,
установив:
Стислий виклад позиції сторін
Представником позивачки, адвокатом Боровцем М.С., в інтересах ОСОБА_1 (позивачка) подано на розгляд Радехівського районного суду Львівської області через «Електронний суд» позовну заяву до ОСОБА_2 (відповідача), третя особа яка не заявляє самостійних вимог Служба у справах дітей Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області про надання дозволу на виїзд дитини закордон без згоди батька, в якому просить суд :
надати дозвіл на тимчасовий виїзд за межі України в Республіку Болгарія, м. Несбер неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у супроводі керівників групи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на період липень-серпень 2024 року без дозволу та супроводу батька дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; судові витрати у розмірі 1211,20 грн покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог представник позивачки зазначає, що 03.10.2009 між сторонами зареєстровано шлюб. Під час перебування у шлюбі у сторін народилося двоє синів: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Радехівського районного суду Львівської області від 30.05.2019, шлюб між позивачкою та відповідачем розірвано. На даний час діти проживають з позивачкою за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки з моменту розлучення і по сьогоднішній день, маючи реальну можливість приймати участь у вихованні дітей, відповідач з власної ініціативи самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків, не спілкується з синами, участі у їх виховані свідомо не приймає.
З 18 по 25 липня вищезгадані діти будуть брати участь у 6-му періоді мистецького фестивалю «NESTIYA FESTIVALS BULGARIA SUMMER 2024» в місті Несбер на курорті Сонячний берег Республіки Болгарії у складі дитячого творчого колективу «Мальви» здобувачів освіти КЗ Лопатинська ДМШ та у супроводі керівників групи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Сторони участі уповноважених представників у судове засідання не забезпечили.
Зважаючи на вимоги частини 2 статті 247 ЦПК України суд доходить висновку про розгляд справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заяви та клопотання учасників справи
07.05.2024 відповідачем на електронну пошту позивача скеровано клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав, проти їх задоволення не заперечив(а.с.25).
09.05.2024 представник позивачки подав клопотання про розгляд справи за відсутності позивачки та її представника, просять розгляд справи проводити за наявними матеріалами справи(а.с.27).
Враховуючи вищевикладене та зважаючи на вимоги частин 1, 3 статті 211, частини 1 статті 223 та частини 2 статті 247 ЦПК України суд доходить висновку про можливість проведення розгляду справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відсутності учасників судового процесу.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді Радехівського районного суду Львівської області від 22.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до відкритого підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а.с.21-22).
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам у цілому, доходить наступних висновків.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі, який рішенням Радехівського районного суду Львівської області від 30.05.2019 розірвано (а.с.14).
Відповідно до Свідоцтва про народження від 12.05.2010 серії НОМЕР_1 , батьками ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , та Свідоцтва про народження від 03.07.2013 серії НОМЕР_2 батьками ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сторони у справі (а.с.10-зворот,11).
З копії довідки, виданої Лопатинською селищною радою Червоноградського районну Львівської області від 01.04.20243, №06/38-649 про реєстрацію місця проживання особи встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована та проживає разом із синами ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.9).
З копії довідки комунального закладу «Лопатинська дитяча музична школа» №22 від 08.04.2024, виданої ОСОБА_3 , 2010р.н., жителю с. Лопатин Лопатинської ТГ Львівської області та ОСОБА_4 , 2013р.н., вбачається, що вищевказані діти будуть брати участь у 6-му періоді мистецького фестивалю «NESTIYA FESTIVALS BULGARIA SUMMER 2024» в місті Несбер на курорті Сонячний берег Республіки Болгарії у складі дитячого творчого колективу «Мальви» здобувачів освіти КЗ Лопатинська ДМШ та у супроводі керівників групи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.15).
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно із частиною сьомою статті 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка набрала чинності для України 27.09.1991, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Відповідно до частини третьої статті 313 Цивільного кодексу України фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.
Закон України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» регулює конкретний (одноразовий) виїзд дитини за кордон із визначенням його початку й закінчення.
Тимчасовий виїзд за кордон у супроводі одного з батьків має відповідати якнайкращим інтересам дитини і такий дозвіл за відсутності згоди другого з батьків може бути наданий на підставі рішення суду на певний період, з визначенням його початку й закінчення.
Також пунктами 3, 4 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року N 57, установлено, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку.
Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється: за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску; без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі пред`явлення, зокрема, рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.
Отже, тимчасовий виїзд дитини за кордон на підставі рішення суду передбачений законодавством та має відповідати інтересам дитини.
Відповідний дозвіл за відсутності згоди другого з батьків може бути наданий на підставі рішення суду на певний період, з визначенням його початку й закінчення.
Згідно зі статтями 141, 150, 153, 155 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини. Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися в супереч інтересам дитини.
Виходячи з положень зазначених норм матеріального права, дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України в супроводі одного з батьків, за відсутності згоди другого з батьків, на підставі рішення суду, може бути наданий на конкретний одноразовий виїзд з визначенням його початку й закінчення.
У Постанові від 04.07.2018 у справі N 712/10623/17 (провадження N 14-244цс18) Велика Палата Верховного Суду відійшла від правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду України від 12 квітня 2017 року у справі N 235/139/16-ц (N 6-15цс17), згідно з якою пріоритетними в цій категорії справ є дотримання принципу рівності прав батьків щодо дитини.
Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. (HUNT v. UKRAINE, № 31111/04, § 54, ЄСПЛ, від 07 грудня 2006 року). При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).
У своїй Постанові від 04.07.2018 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що положення про рівність прав та обов`язків батьків у вихованні дитини не може тлумачитися на шкоду інтересам дитини, а тимчасовий виїзд дитини за кордон (із визначенням конкретного періоду) у супроводі того з батьків, з ким визначено її місце проживання та який здійснює забезпечення дитині рівня життя, необхідного для всебічного розвитку, не може беззаперечно свідчити про позбавлення іншого з батьків дитини передбаченої законодавством можливості брати участь у її вихованні та спілкуванні з нею. У такій категорії справ узагальнений та формальний підхід є неприпустимим, оскільки сама наявність в одного з батьків права відмовити в наданні згоди на тимчасовий виїзд дитини за кордон з іншим з батьків є суттєвим інструментом впливу, особливо у відносинах між колишнім подружжям, який може використовуватися не в інтересах дитини.
Таким чином, діючим законодавством не встановлено обмеження щодо виїзду неповнолітньої дитини за кордон, а лише встановлено певний порядок її виїзду за кордон за згодою батьків або дозволу суду при відсутності згоди одного з батьків.
Неможливість отримання дозволу на виїзд за кордон неповнолітньому сину сторін на переконання суду суперечать законним правам і інтересам дитини. Будь-яких обмежень для реалізації права на виїзд за межі України неповнолітнього сина сторін не має.
Враховуючи наведені обставини, зокрема те, що діти проживають з матір`ю, яка забезпечує їм повний і гармонійний фізичний, розумовий, духовний, моральний і соціальний розвиток, а також рівень життя, необхідний для такого розвитку, враховуючи, що при розгляді даної справи судом не встановлено обмежень чи заборон, які унеможливлюють виїзд дітей за межі України для тимчасового перебування за кордоном з метою оздоровлення та відпочинку суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Жодних доказів того, що надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди батька буде суперечити інтересам синів, чи буде порушувати їх права, відповідач суду не надав. При цьому до суду відповідач подав заяву про розгляд справи без його участі та не заперечив проти надання дозволу на виїзд синів без його згоди.
Визначаючи, чи відповідає інтересам дітей дозвіл на виїзд синів сторін за кордон без згоди батька у супроводі матері або уповноважених нею осіб, суд враховує, що неповнолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно навчаються на музичному відділенні комунального закладу «Лопатинська дитяча музична школа» та здобувають мистецьку освіту. Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Розподіл між сторонами судових витрат
З огляду на вимоги статті 141 ЦПК України судові витрати у виді сплаченого позивачкою судового збору у розмірі 1211,20 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки.
На підставі викладеного, ст. 27 Європейської Конвенції про права дитини, ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзд в Україну громадян України», Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документу дитини, Правила перетинання державного кордону громадянами України, статтей 141, 150, 155 Сімейного кодексу України, статей 15,16 Цивільного кодексу України, керуючись статтями 4, 133, 141, 229, 258-259, 264-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Радехівським РВ УМВС України у Львівській Області), третя особа яка не заявляє самостійних вимог Служба у справах дітей Лопатинської селищної ради Червоноградського районну Львівської області (адреса: вул. Центральна, 15, с-ще. Лопатин, Червоноградський район, Львівська область, ЄДРПОУ 44865784) про надання дозволу на виїзд дитини закордон без згоди батька - задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий виїзд за межі України в Республіку Болгарія, м. Несбер неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у супроводі керівників групи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на період липень-серпень 2024 року без дозволу (без згоди) та супроводу батька дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий суддяО. Куцик-Трускавецька
Суд | Радехівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2024 |
Оприлюднено | 14.05.2024 |
Номер документу | 118923934 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за межі України |
Цивільне
Радехівський районний суд Львівської області
Куцик-Трускавецька О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні