Рішення
від 09.05.2024 по справі 349/764/24
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/764/24

Провадження № 2/349/320/24

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

09 травня 2024 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого судді Гаврилюк О.О.

з участю секретаря судового засідання Гошко І.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №349/764/24 за позовом ОСОБА_1 до Рогатинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення неправильності запису в актах цивільного стану та внесення змін в актові записи цивільного стану,

встановив:

У квітні 2024 року ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Микитчин П.С., звернулася до суду з позовними вимогами до Рогатинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та просить:

- встановити неправильність в актовому записі №1 про народження ОСОБА_2 , який був складений Рогатинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, щодо народження позивачки ОСОБА_3 29 лютого 1946 року;

- внести зміни до актового запису №1 від 18 травня 2017 року про народження ОСОБА_3 , а саме - вказати правильну дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- внести зміни до актового запису №6 від 15 січня 1968 року про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , вказати дату народження нареченої - ІНФОРМАЦІЯ_1 замість помилково зазначеного 29 лютого 1946 року.

В обгрунтування позову зазначено, що позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Липівка Рогатинського району Івано-Франківської області. До 18 травня 2017 року вона не отримувала свідоцтва про народження. Зазначає, що за радянських часів їй було видано паспорт громадянина СРСР, де зазначено дату народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . 15 січня 1968 року вона одружилася, після одруження змінила прізвище на ОСОБА_6 , датою її народження зазначено ІНФОРМАЦІЯ_1 . У подальшому, після проголошення неалежності України, вона отримала паспорт громадянина України у якому зазначено дату її народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Під час оформленя паспорта для виїзду за кордон, програмне забезпечення не зареєструвало її заяви, оскільки 29 числа в лютому 1946 року не було.

10січня 2024року заявницязвернулася доРогатинського відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану вІвано-Франківськомурайоні Івано-Франківськоїобласті Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиціїз заявою провиправлення помилковозазначеної дати їїнародження в актовихзаписах цивільного стану,однак їйбуло відмовленоу внесенізмін до актовогозапису пронародження таактового записупро шлюб,у зв`язкуз відсутністю документів,які підтверджують,що вонанародилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зазначає, що неправильність записів в актових записах цивільного стану щодо дати її народження є перешкодою для оформлення паспорта громадянинаУкраїни длявиїзду закордон .

Відповідач Рогатинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надав письмові пояснення щодо заяви.

Начальник відділу ОСОБА_7 в поясненнях зазначила, що при ухваленні судом рішення просить врахувати вимоги п.2.13.1 Правил внесеннязмін доактових записівцивільного стану,їх поновленнята анулювання,які затвердженінаказом Міністерстваюстиції Українивід 12січня 2011року №96/5, а саме: зазначити в рішенні суду номер, дату та місце складання актових записів, в які необхідно буде внести зміни.

Ухвалою судді Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 26 квітня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено її для розгляду по суті.

Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, її представник адвокат Микитчин П.М. просить справу розглядати за її відсутності, про що зазначив у заяві.

Відповідач Рогатинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в письмових поясненнях повідомив суд про розгляд справи без участі представника відповідача.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

У зв`язку з тим, що особи, які беруть участь у справі у судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно повного витягу №00044598545 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, який сформований 18 квітня 2024 року встановлено, що 18 травня 2017 року Рогатинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області складено актовий запис №1 про народження ОСОБА_3 . Дата народження дитини зазначена ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі цього актового запису заявниці було видано свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 18 травня 2017 року.

Відповідно до повного витягу№00044599246 зДержавного реєструактів цивільного стану громадянщодо актового запису про шлюб, якийсформований 18 квітня 2024року встановлено,що 15січня 1968 рокувиконавчим комітетом Липівської сільськоїради Рогатинського району Івано-Франківської областіскладено актовий запис №6 про шлюб ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . На підставі цього актового запису було видано свідоцтво про одруження серія НОМЕР_2 від 29 січня 1968 року.

За копією паспорта громадянина України серія НОМЕР_3 , виданого 30 березня 1996 року Рогатинським РВ УМВС в Івано-Франківській області, число, місяць та рік народження ОСОБА_1 зазначено - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

10 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Рогатинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про зміну дати народження в актовому записі про народження.

У Висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану від 23 березня 2024 року, Рогатинський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану вІвано-Франківськомурайоні Івано-Франківськоїобласті Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції повідомив ОСОБА_1 про неможливість внесення змін до актового запису про її народження №1 від 18 травня 2017 року, а саме: виправлення дати народження з 29 лютого 1946 року на 28 лютого 1946 року, а також до актового запису про шлюб №6 від 15 січня 1968 року, а саме: виправити народження нареченої з ІНФОРМАЦІЯ_1 на 28 лютого 1946 року, у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів.

Устатті 129 Конституції Українизакріплені основні засади судочинства. Ці засади є конституційними гарантіями права на судовий захист.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує право на справедливий судовий розгляд.

Згідно з пунктом 9Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Відповідно до положень частини 1статті 2 ЦПК Українизавданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

У частині 1 статті 4 ЦПК України зазначено, що кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до норм статей 12, 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Порядок державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулювання та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаютьсяЗаконом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджениминаказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частинами 1,6 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Відповідно до пункту 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).

Відповідно до пунктів 2.5.-2.7 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

У пункті 2.12 Правил визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.

За пунктом 2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актових записів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

У Постанові Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» судам роз`яснено, що суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

За вимогами статей 137, 268 ЦПК (1502-06) подана до суду заява про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану чи про анулювання такого акту повинна містити в собі відомості про те, в якому акті громадянського стану є неправильності в записі і в чому саме вони полягають, який запис в акті громадянського стану і у зв`язку з чим підлягає анулюванню, коли і яким органом реєстрації актів громадянського стану відмовлено у виправленні запису, внесенні до нього змін чи доповнень або в анулюванні поновленого чи повторно складеного актового запису. До заяви мають бути додані: копія відповідного свідоцтва, висновок органу реєстрації актів громадянського стану про відмову у виправленні, зміні чи доповненні запису або в анулюванні поновленого чи повторно складеного запису акта громадянського стану, інші документи, що стосуються даної справи.

Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.

Відповідно до частини 1,3 статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У частині 1 статті 81 ЦПК України закріплено обов`язок кожної зі сторін у справі довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За ч.3 статті 82 ЦПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Оскільки у 1946 році не було дати 29 лютого 1946 року, ця обставина не підлягає доказуванню, очевидним є невірне зазначення дати народження позивачки.

З огляду на вищевикладене, з урахуванням усіх доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправильність в актовому записі про народження ОСОБА_9 , складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції в частині дати народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість правильного « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відповідно неправильною є дата народження позивачки і в актовому записі про шлюб № 6, який складений 15 січня 1968 року Липівською сільською радою Рогатинського району Івано-Франківської області.

Керуючись ст. 263-265, 315,319 ЦПК України,

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Установити неправильність в актовому записі №1 про народження ОСОБА_3 , складеному 18 травня 2017 року Рогатинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стнау Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області в частині дати народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість правильного « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Зобов`язатиРогатинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни:

1) до актового запису № 1 від 18 травня 2017 року, складеного Рогатинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управлінян юстиції в Івано-Франківській області про народження ОСОБА_8 , зазначивши замість неправильної дати народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » правильну дату « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;

2) до актового запису №6 від 15 січня 1968 року, складеного Липівською сільською радою Рогатинського району Івано-Франківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивачка: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач: Рогатинськийвідділ державноїреєстрації актівцивільного станув Івано-Франківськомурайоні Івано-Франківськоїобласті Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції,місце знаходження: Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, м. Рогатин, вул. Галицька 73Б, код ЄДРПОУ 20556981.

Повний текст рішення складено 09 травня 2024 року.

Суддя О.О.Гаврилюк

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу118934575
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —349/764/24

Рішення від 09.05.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні