Рішення
від 06.05.2024 по справі 504/2098/23
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 504/2098/23

Номер провадження 2/504/735/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.05.2024смт.Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

Головуючої судді Вінської Н.В.,

секретаря Коцар А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Доброслав цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання прав забудовника у порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області та після уточнення позовних вимог просила суд визнати за нею всі права та обов`язки забудовника на магазин бар в АДРЕСА_1 , який складається з літ. А магазин-бару загальною площею 39, 4кв.м ( основна - 24, 2 (торгівельний зал), підсобна - 15, 2 (підсобне приміщення), літ. а - прибудова, літ. Б вбиральня в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_2 .

Після її смерті відкрилась спадщина земельна ділянка, яка розташована за вказаною адресою. Після смерті ОСОБА_2 позивачка фактично прийняла спадщину, оскільки на час відкриття вона постійно проживала разом із бабусею та були разом зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того за життя ОСОБА_2 згідно до рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області(правонаступником якої є Фонтанська сільська рада Одеського району Одеської області) від 28 грудня 2005 року Двадцять четвертої сесії Крижанівської сільської ради ІV скликання отримала дозвіл на реконструкцію бара в АДРЕСА_1 .

В подальшому ОСОБА_2 в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області у визначеному законодавством порядку отримала дозвіл на виконання будівельних робіт на здійснення реконструкції бару № 153 від 24.02.2009 року, відповідно до проектної документації, погодженої висновком районної санітарно-епідеміологічної станції від 14.06.2006 № 25, районного відділу ГУ МНС України в Одеській області від 13.06.2006 № 217, відділу містобудування та архітектури райдержадміністрації від 19.06.2006 №1561.

За життя ОСОБА_2 розпочала будівництво та практично його завершила, про свідчить виготовлений ФОП ОСОБА_3 технічний паспорт на магазин бар в АДРЕСА_1 , який складається з літ. А магазин-бару загальною площею 39, 4 кв м ( основна - 24, 2 (торгівельний зал), підсобна - 15, 2 (підсобне приміщення), літ. а - прибудова, літ. Б - вбиральня.

Таким чином після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки яка належала спадкодавиці на підставі Державного акту на право власності на землю серії ЯЖ № 304587, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № -010852400230, виданого 29.07.2008 року, а також прав та обов`язків забудовника розташованого на земельній ділянці магазину-бару, який складається з магазину-бару, прибудови, вбиральні, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 отримала Свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку загальною площею 0,0082га, цільового призначення для експлуатації та обслуговування магазину бару, яка належала бабусі на підставі Державного акту на право власності серії ЯЖ №304587, виданого 29.07.2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Лиманського районного нотаріального округу Одеської області Орзіх Ю.Г., зареєстрованого в реєстрі за №1014. Однак з питання оформлення спадщини на нежитлове приміщення магазину бару нотаріус рекомендував позивачці звернутися до суду з даним позовом, оскільки у спадкоємиці відсутні документи, що посвідчують право власності на визначене нерухоме майно та державна реєстрація права власності.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились, про час, день та місце розгляду повідомлені належним чином, однак надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час, день та місце розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомив, відзиву на уточнену позовну заяву не надав.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Згідно ч.1 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею ч.1 ст.5ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом.

Суд, перевіривши матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог статтей 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі статтею 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина перша статті 1268 ЦК України).

Статтями 1268, 1269, 1270 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно статті 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини. Прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини. Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини. Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини. Якщо спадкування за правом представлення здійснюється кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну. При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступеня споріднення.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду з правилами позовного провадження.

Судом, з матеріалів справи та наданої в підготовче засідання приватним нотаріусом Одеського районного нотаріального округу Одеської області Орзіх Ю.Г. копії спадкової справи № 27/2016, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлені такі обставини.

Бабуся позивачки ОСОБА_2 проживала за адресою АДРЕСА_3 . Від шлюбу з ОСОБА_4 у них була дочка ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Спадкодавець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим 29.06.2011 року виконавчим комітетом Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, актовий запис №29.

Позивач ОСОБА_1 являється спадкодавиці онукою. Згідно копій свідоцтв про зміну імені позивач прізвище « ОСОБА_6 » змінила на прізвище « ОСОБА_7 », а потім на « ОСОБА_8 ».

За життя ОСОБА_2 згідно до рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області(правонаступником якої є Фонтанська сільська рада Одеського району Одеської області) від 28 грудня 2005року Двадцять четвертої сесії Крижанівської сільської ради ІV скликання отримала дозвіл на реконструкцію бара в АДРЕСА_1 .

В подальшому ОСОБА_2 в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області у визначеному законодавством порядку отримала дозвіл на виконання будівельних робіт на здійснення реконструкції бару № 153 від 24.02.2009 року, відповідно до проектної документації, погодженої висновком районної санітарно-епідеміологічної станції від 14.06.2006 № 25, районного відділу ГУ МНС України в Одеській області від 13.06.2006 № 217, відділу містобудування та архітектури райдержадміністрації від 19.06.2006 №1561.

За життя ОСОБА_2 розпочала будівництво та практично його завершила, про свідчить виготовлений ФОП ОСОБА_3 технічний паспорт на магазин бар в АДРЕСА_1 , який складається з літ. А магазин-бару загальною площею 39, 4 кв м ( основна - 24, 2 (торгівельний зал), підсобна - 15, 2 (підсобне приміщення), літ. а - прибудова, літ. Б - вбиральня. Проте в експлуатацію приміщення введено не було право власності ОСОБА_2 не зареєстровано.

Таким чином після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді прав та обов`язків забудовника розташованого на земельній ділянці магазину-бару, який складається з магазину-бару, прибудови, вбиральні, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла позивачка ОСОБА_1 оскільки постійно проживала із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Про що подала заяву нотаріусу 14.06.2016 року.

Доказів про існування інших спадкоємців за заповітом, за законом, чи таких, що мають право на обов`язкову частку, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 судом не встановлено.

06.09.2017 року ОСОБА_1 отримала Свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку загальною площею 0. 0082 га, кадастровий номер: 5122783200:02:001:0708, цільового призначення для експлуатації та обслуговування магазину-бару, яка її належала на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 304587, виданого 29.07.2008 року, посвідченого Орзіх Ю.Г., приватним нотаріусом Лиманського районного нотаріального округу Одеської області, зареєстрованого в реєстрі за № 1014.

Таким чином судом з`ясовано, що позивач в установленому законом порядку прийняв спадщину, однак позбавлена можливості у позасудовому порядку вирішити питання про успадкування прав забудовника на магазин бар в АДРЕСА_1 який розташований на належній їй земельній ділянці.

Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Згідно ст. 346 Цивільного кодексу України право власності припиняється у разі смерті власника, а згідно п. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (згідно п. 2 ст. 1220 Цивільного кодексу України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою).

На підставі ст. 1266 ч. 1 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Згідно п. 4. 18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України ( затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 282/20595) за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, зазначене питання вирішується у судовому порядку.

Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки, як забудовника, входять до складу спадщини.

Згідно роз`яснень Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених у листі № 24-753/04-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» за умови наявності акта відведення земельної ділянки під забудову, дозволів на забудову, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво не може визнаватись самочинним, а є незавершеним. Визнання права власності в порядку спадкування на недобудований будинок відповідно до чинного законодавства України є неможливим. А тому, у такому випадку необхідно визнати правильною практику судів щодо визнання за спадкоємцем майнових прав забудовника, як таких, що входять до складу спадщини.

Якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт; право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності. (Постанова Верховного Суду по справі № 372/4235/19 від 04.05.2022року.)

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» відповідачами у таких справах є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, тобто майнові права можуть бути предметом спадкування.

Якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник «спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт; право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на об`єкт забудови , то спадкоємець також не набуває такого права у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.

Такий правовий висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постановах Верховного Суду від 12.08.2019 року у справі № 607/9408/16-ц, від 01.04.2020 року у справі № 707/1803/16-ц та від 28.05.2020 року у справі № 2-2317/11.

Згідно ст. 328 ЦК України набуття права власності вважається правомірним, якщо воно набуте на законних підставах.

Враховуючи вищевикладене суд, приходить до висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 1216,1217, 1218,1220, 1261,1268, 1270, ЦК України, ст.ст. 211, 258, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання прав забудовника у порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , всі права та обов`язки забудовника на магазин бар в АДРЕСА_1 , який складається з літ. А магазин-бару загальною площею 39, 4кв.м ( основна - 24, 2 (торгівельний зал), підсобна - 15, 2 (підсобне приміщення), літ. а - прибудова, літ. Б вбиральня в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя : Вінська Н. В.

СудКомінтернівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.05.2024
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу118935378
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —504/2098/23

Рішення від 06.05.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 25.08.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 29.05.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 29.05.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні