Рішення
від 09.05.2024 по справі 168/325/24
СТАРОВИЖІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 168/325/24

Провадження № 2/168/163/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 травня 2024 року сел. Стара Вижівка

Старовижівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого-судді Малюти А.В.,

секретаря судових засідань Сулеви Н.С.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні позовну заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Романіка Олександра Олексійовича до Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

учасники справи в судове засідання не з`явилися,

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Романік О.О.звернувся досуду зпозовом вінтересах позивача ОСОБА_1 до відповідача,в якомупросив визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 .

Позов мотивований тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача ОСОБА_3 . При житті ОСОБА_3 склала заповіт в користь позивача. Проте позивач у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звернувся. Тому представник позивача просив суд визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідач відзиву на позов не подав.

Заяви (клопотання) учасників справи.

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Романік О.О. подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Позов підтримав та просив його задовольнити. Судові витрати просив залишити за позивачем.

Від Дубечненської сільської ради надійшла заява про розгляд справи у відсутності їхнього представника. Позов визнали.

Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду01квітня 2024року відкритопровадження усправі.Цією жухвалою прийняторішення пророзгляд упорядку загальногопозовного провадження.Запропоновано відповідачунадати відзивна позовнузаяву.

Відповідач подав до суду заяви про визнання позовних вимог. Дана обставини, в силу вимог статті 206 ЦПК України, серед інших, є підставою для задоволення позову, оскільки визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до частин 3, 4 статті 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явились, суд розглядає справу в порядку, встановленому частиною 2статті 247 ЦПК Українибез фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Фактичні обставини встановлені Судом.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . На день смерті проживала одна.

При житті 27 квітня 1995 року ОСОБА_2 склала заповіт на усе своє майно в користь свого онука - позивача ОСОБА_1 .

Згідно з випискою з погосподарської книги № Р-3 за 2016-2023 роки Дубечненської сільської ради будинок з надвірними будівлями і спорудами в АДРЕСА_1 належав ОСОБА_2 .

Позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори для відкриття спадщини. Проте нотаріусом позивачу було відмовлено, в зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подання заяви.

Позивач ОСОБА_1 протягом тривалого часу хворів, що підтверджується консультативним висновком ДУ «Інститут серця МОЗ України». Проживає в значній віддаленості від спадкового майна в Київській області. Крім цього позивач вказує на причину пропуску строку запровадження карантину та воєнний стан, з початком яких діяльність державних органів та нотаріусів була обмежена. Що в сукупності позбавило його можливості вчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про відкриття спадщини.

Із листа Старовижівської державної нотаріальної контори встановлено, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 станом на 10 квітня 2024 року відсутня .

Оцінка Суду

Відповідно до статті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Частиною першою статті 15ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини першої статті 16ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Вказаний спір регулюється положеннями глави 84 та 85 Книги шостої (Спадкове право)Цивільного кодексу України.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач не проживав зі спадкодавицею, тому зобов`язаний був у шестимісячний строк після її смерті, подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд вважає, що позивач з поважних причин не встиг вчасно, тобто в шестимісячний строк після відкриття спадщини, звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . На думку суду, в даному випадку позивачу можливо надати додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .

Розподіл судових витрат

Відповідно до частини першоїстатті 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи клопотання представника позивача, витрати по сплаті судового збору слід залишити за позивачем.

Керуючись статтями 1220, 1223, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України,

статтями 200, 206, 247, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України,

суд

У Х В А Л И В :

Позов представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Романіка Олександра Олексійовича до Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - 1 (один) місяць з дня набрання рішенням суду законної сили.

Судові витрати залишити за позивачем ОСОБА_1 .

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне рішення ухвалене та надруковане, перебуваючи в нарадчій кімнаті 09 травня 2024 року, в єдиному екземплярі.

Ім`я (найменування) сторін :

Позивач: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 11.12.1998 року МВ № 1 Білоцерківського МУГУ МВС УМВС України в Київській області.

Представник позивача: ОСОБА_4 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Старовижівським РС УДМС України у Волинській області 17.12.2015 року,; адреса проживання: АДРЕСА_3 .; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 545 від 26.07.2011 року.

Відповідач: Дубечненська сільська рада Ковельського району Волинської області, юридична адреса: с.Дубечне вул.Незалежності,20, Ковельський район, Волинська область. Код ЄДРПОУ 04332940.

Суддя А.В.Малюта

Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу118940246
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —168/325/24

Рішення від 09.05.2024

Цивільне

Старовижівський районний суд Волинської області

Малюта А. В.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Старовижівський районний суд Волинської області

Малюта А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні