Рішення
від 10.05.2024 по справі 755/19/23
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №:755/19/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" травня 2024 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі: головуючого судді - Гаврилової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Житлово-будівельний кооператив «Академічний-12» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, -

В С Т А Н О В И В :

До Дніпровського районного суду міста Києва через підсистему «Електронний суд» звернувся представник позивача Житлово-будівельного кооперативу «Академічний -12» - адвокат Золотопуп С.В. з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Згідно заявлених вимог, представник позивача просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за період з 01 червня 2020 року по 30 листопада 2022 року в розмірі 8 004,95 грн., з яких: 7 501,73 грн - заборгованість за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, 382,40 грн - інфляційні втрати, 120,82 грн - 3% річних.

Вимоги позову обґрунтовані тим, що відповідач ОСОБА_1 є членом ЖБК «Академічний -12», отримав у користування і проживає в квартирі АДРЕСА_1 . Відповідач повністю сплатив вартість паю за вказану квартиру, проте не зареєстрував право власності в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження», та має відкритий особовий рахунок. ЖБК «Академічний - 12» створено для обслуговування, ремонту і реконструкції житлового будинку та утримання прибудинкової території. Власником та балансоутримувачем зазначеного багатоквартирного жилого будинку є позивач. Розмір щомісячної плати за утримання будинку та прибудинкової території і її складові розраховані Комунальним підприємством «Головний інформаційно-обчислювальний центр», та в подальшому змінювався рішенням загальних зборів та зборів уповноважених ЖБК «Академічний-12»: з 01 лютого 2019 року - у розмірі у розмірі 8,54 грн/кв.м на місяць за управління будинком на підставі протоколу зборів уповноважених ЖБК «Академічний-12» № 2 від 11 лютого 2019 року; з 01 лютого 2020 року - у розмірі у розмірі 8,54 грн/кв.м на місяць за управління будинком на підставі протоколу зборів уповноважених ЖБК «Академічний-12» № 1 від 30 січня 2020 року. Представник позивача зазначає, що неоплачена заборгованість відповідача перед позивачем за період з 01 червня 2020 року по 30 листопада 2022 року складає 8 004,95 грн, в тому числі 7 501,73 грн - заборгованість за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, 382,40 грн - інфляційні втрати, 120,82 грн - 3 % річних.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 06 січня 2023 року відкрито провадження в даній цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Згідно вимог ч.13 ст.7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Положеннями ст.174 ЦПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

У відповідності до ч.8 ст.279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

10 лютого 2023 року на адресу суду від представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Панамаренко Д.М. надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову ЖБК «Академічний-12» до ОСОБА_2 . Відповідач стверджує, що всі комунальні послуги, що надавались ЖБК «Академічний» та за ті послуги, що не надавались він сплачувати не зобов`язаний. Представником відповідача вказується, що в позовній заяві позивач зазначає, що ним відкритий окремий особовий рахунок на відповідача, однак при цьому виписку по цьому рахунку суду не надає, також позивач посилається на те, що у відповідача наявна заборгованість зі сплати житлово-комунальних послуг за період з 01 червня 2020 року по 30 листопада 2022 року, при цьому будь-якого доказу на підтвердження цього суду не надав, крім своїх пояснень і листів-вимог. Як убачається з листа-вимоги ЖБК «Академічний-12» від 09 грудня 2021 року, станом на 01 грудня 2021 року заборгованість відповідача складала 5 086,99 грн, але при цьому в поясненнях (розрахунку) позивача зазначено, що в грудні 2021 року за відповідачем рахувалась інша сума заборгованості, а вже в позовній заяві ЖБК «Академічний-12» просить стягнути 7 501,73 грн. На думку представника відповідача, надані позивачем суду докази суперечать один одному. Також, представником відповідача зазначено, що в справі відсутній підписаний споживачем примірник договору про надання послуг, бланк договору для підпису відповідачу також не надавався. Таким чином, відповідач вважає, що позовна заява є не обґрунтованою, суперечить нормам діючого законодавства і не може бути задоволена судом з посиланням на ті докази, що надав позивач, проти розміру понесених позивачем судових витрат відповідач також заперечує, оскільки їх розмір завищений і не підлягає задоволенню, у зв`язку з недоведеністю обставин справи. (а.с.53-57)

21 лютого 2023 року через підсистему «Електронний суд» представник позивача ЖБК «Академічний-12» - адвокат Золотопуп С.В. направив відповідь на відзив, у якій зазначено, що відносини позивача з відповідачем, як членом ЖБК «Академічний» щодо сплати внесків і платежів основані на нормах Статуту кооперативу і рішеннях його органів управління, які є обов`язковими для відповідача. Заперечуючи правильність наданих суду розрахунків, викладених у довідці про заборгованість, відповідач не наводить власних, вірних на його переконання, розрахунків, не заперечує розмірів сплачених відповідачем на користь позивача сум на часткове виконання своїх грошових зобов`язань перед позивачем, нарахування платежів здійснено позивачем з розрахунку загальної площі квартири 78,92 м.кв. Представник позивача зазначає, що розмір щомісячної плати за утримання будинку та прибудинкової території визначений на підставі належних і допустимих доказів, що додані до позову, розміри отриманих позивачем від відповідача платежів на часткову оплату заборгованості за спірний період включений у довідку про заборгованість за даними бухгалтерського обліку та відомостями про рух коштів по банківському рахунку ЖБК «Академічний-12». На думку представника позивача, не заслуговують уваги доводи відзиву про розбіжності у сумах нарахувань у листі-вимозі ЖБК «Академічний-12» №17/1 від 09 грудня 2021 року, в якому станом на 01 грудня 2021 року заборгованість ОСОБА_1 складала 5 086,99 грн, є відмінною від суми вимог заявлених до стягнення у позові оскільки вони обумовлені тим, що зазначений у цьому листі-вимозі та у позові періоди є відмінними, та відповідно у спірному періоді відповідач частково оплачував заборгованість на користь позивача, а також тим, що позовні вимоги включають вимоги про стягнення сум втрат від інфляції та 3% річних. Представник позивача зазначає, що розрахунок втрат від інфляції та 3% річних складений ним у відповідності до Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ, викладених в листі Верховного Суду України N 62-97р від 03 квітня 1997 року, відповідач не наводить у відзиві своїх заперечень проти законності, обґрунтованості та правильності нарахування втрат від інфляції і 3% річних, не просить суд зменшити розмір судових витрат позивача, що підлягають розподілу до певної суми, не наводить доводів на обґрунтування їх зменшення. (а.с. 62-63)

28 лютого 2023 року від представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Панамаренка Д.М. на адресу суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначається, що доказами отриманих позивачем від відповідача платежів за спірний період є дані бухгалтерського обліку та відомостей про рух коштів по банківському рахунку ЖБК «Академічний-12», підтверджені первинними документами, довідка про заборгованість, складена адвокатом Залотопупом С.В. є нічим іншим як припущенням, а не належним доказами, а отже не може бути взята судом до уваги під час прийняття рішення, оскільки доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Також, представник відповідача звертає увагу на те, що ЖБК «Академічний-12» нараховано плату за утримання будинку в період березня-квітня 2022 року. Однак з 24 лютого 2022 року на території України в тому числі в м.Києві розпочалися бойові дії. І через військову агресію Російської Федерації проти України, 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». З цього приводу Торгово-промислова палата України (далі - ТПП) повідомила, що на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 р. № 671/97-ВР та інших документів вона засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05:30 ранку 24 лютого 2022 року. ТПП підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Починаючи з 25 квітня 2022 року перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) визначається Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України у наказі від 25 квітня 2022 року № 75. Згідно з вказаним нормативно-правовим актом м. Київ з 25 квітня 2022 року не належать до районів проведення воєнних (бойових) дій або районів, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), однак в період з 24 лютого по квітень 2022 року в м.Києві велися активні бойові дії і навіть державні органи не здійснювали свою діяльність, тільки в квітні МО повідомило про звільнення Київської області від російських окупантів, а ЖБК «Академічний-12» стверджує, що надавав послуги в цей період в повному обсязі без підтвердження даного факту належними та допустимими доказами, що, на нашу відповідача, є неприйнятним. (а.с.67-68)

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані сторонами докази та повідомлені ними обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадженням, як це передбачено ст. 279 ЦПК України.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи та прийняті судом, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

З матеріалів справи слідує, що ЖБК «Академічний-12» забезпечує обслуговування житлового будинку АДРЕСА_2 , здійснює утримання будинку і прибудинкової території, забезпечує отримання мешканцями будинку комунальних послуг.

Згідно з п. 1.1. Статуту Житлово-будівельного кооперативу «Академічний-12», затвердженого Загальними зборами членів Житлово-Будівельного кооперативу «Академічний-12», Протокол №1 від 09 жовтня 2018 року, ЖБК «Академічний-12» організовано його засновниками на добровільних засадах з метою забезпечення житлом (квартирами) членів кооперативну та їх сімей шляхом будівництва одного 16-поверхового багатоквартирного житлового будинку на 111 квартир за кошти членів кооперативу, для подальшої експлуатації та управління цим будинком.

Згідно п. 1.6. Статуту, кооператив є юридичною особою з моменту його державної реєстрації та є неприбутковою, незалежною організацією, створеною виключно для обслуговування, ремонту і реконструкції житлового будинку та утримання прибудинкової території за кошти членів кооперативу, а також за рахунок пасивних доходів, фінансової допомоги від добровільних внесків або дотацій держави, отриманих і використаних кооперативом відповідно до мети його діяльності.

Пунктами 1.10, 3.3. Статуту передбачено, що відповідно до завдань та характеристики діяльності ЖБК «Академічний-12» є обслуговуючим кооперативом. За напрямком діяльності - є житлово-будівельним. Кооператив здійснює експлуатацію і ремонт належного йому будинку та утримання прибудинкової території за рахунок коштів кооперативу на засадах самоокупності, а також має право на одержання державної дотації.

За змістом п.п. 5.4., 7.1.4., 7.2.1., 7.2.6. Статуту, розмір цільових та членських внесків встановлюється Загальними зборами членів кооперативу. Член кооперативу має право брати участь у прийнятті рішень Загальних зборів членів кооперативу (як особисто так і через свого представника). Член кооперативу зобов`язаний виконувати вимоги цього Статуту, рішення загальних зборів, Зборів уповноважених членів кооперативу і Правління кооперативу, а також своєчасно здійснювати оплату комунальних послуг, вносити платежі на розрахунковий рахунок кооперативу у розмірі, встановленому Загальними зборами членів Кооперативу.

Відповідно до п.п. 8.1.16., 8.2.1., 8.2.5., 8.2.9., 8.3.6. Статуту, для досягнення статутних цілей кооператив має право встановлювати розмір платежів і внесків членів кооперативу, а також відрахувань до цільових фондів кооперативу (через скликання загальних зборів членів кооперативу або зборів уповноважених осіб). Для забезпечення виконання членами кооперативу своїх обов`язків кооператив має право: вимагати від члена кооперативу своєчасної та в повному обсязі сплати всіх платежів, зборів і внесків, які установлені чинним законодавством та цим Статутом; при заборгованості члена кооперативу більш ніж 6 місяців, подати позовну заяву в суд про примусове стягнення заборгованості і вартості судових витрат з позивача; визначати розміри, терміни і порядок додаткових платежів на утримання будинку, прибудинкової території, цільових фондів, що вносяться членами кооперативу та затверджуються рішеннями загальних зборів членів кооперативу; забезпечувати своєчасне надходження від членів кооперативу платежів, встановлених рішенням загальних зборів (зборів уповноважених); визначати розміри, терміни і порядок додаткових платежів на утримання будинку, прибудинкової території, цільових фондів, що вносяться членами кооперативу та затверджуються рішеннями загальних зборів членів кооперативу.

Згідно п.п. 9.1., 9.1.1., 9.2., 9.4. Статуту, для забезпечення належного утримання будинку і прибудинкової території щороку правління кооперативу складає та затверджує на загальних зборах членів кооперативу (зборах уповноважених) кошторис, у якому передбачають планові витрати на обслуговування, ремонт і утримання будинку та прибудинкової території, та плановий загальний розмір коштів, які формуються за рахунок таких внесків, а також розмір грошових коштів, необхідних для покриття існуючих планових витрат. Платежі на поточні витрати вносяться членами кооперативу у порядку та в строки, що визначаються загальними зборами членів кооперативу (зборами уповноважених). Частка власника квартири у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного сумісного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі належної йому квартири та (або) нежитлових приміщень, які перебувають у його власності. Кошторис і розміри внесків членів кооперативу на наступний фінансовий рік затверджуються загальними зборами (зборами уповноважених) членів кооперативу, в якому передбачаються такі статті витрат: а) поточні витрати (експлуатаційні витрати); б) витрати на капітальний ремонт будинку; в) витрати на утримання апарату правління кооперативу; д) інші витрати. Внески на поточні витрати вносяться членами кооперативу в порядку та в строки, що визначаються загальними зборами (зборами уповноважених) членів кооперативу.

Згідно п.п. 10.2., 10.4., 10.16., 10.20.2. Статуту, вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. Загальні збори мають право приймати рішення з будь-яких питань діяльності кооперативу та відміняти рішення зборів уповноважених, правління кооперативу, голови правління. Рішення, що прийняті загальними зборами або зборами уповноважених, є обов`язковими для всіх членів кооперативу, в тому числі для тих, які не брали участі у голосуванні. Збори уповноважених вирішують ті ж самі питання, що і загальні збори членів кооперативу, крім вказаних в п.п. 10.5.1., 10.5.2., 10.5.11, 10.5.12, 10.5.13, 10.5.17, 10.5.19 статті 10 та п. 15.1.ст. 15 статуту кооперативу.

Як убачається з матеріалів справи, Проколом №2 зборів уповноважених членів ЖБК «Академічний - 12» від 11 лютого 2019 року, затверджено розмір внеску на управління багатоквартирним будинком на 2019 рік у розмірі 8,20 грн за 1 кв.м. для мешканців квартир першого поверху та 8,54 грн для мешканців інших поверхів (а.с.35-37)

Також, Проколом №1 зборів уповноважених членів ЖБК «Академічний - 12» від 30 січня 2020 року затверджено розмір внеску на управління багатоквартирним будинком на 2020 рік у розмірі 8,20 грн за 1 кв.м. для мешканців квартир першого поверху та 8,54 грн для мешканців інших поверхів (а.с.37-39)

Згідно наявної в матеріалах справи довідки, виданої ОСОБА_1 , який є власником кооперативної кв. АДРЕСА_3 загальною площею 78,92 м?, громадянин ОСОБА_1 є членом ЖБК «Академічний-12» з січня 1986 року на підставі рішення виконавчого комітету Київської міської Ради народних депутатів №996/1 від 16 грудня 1985 року, сума пайового внеску сплачена в повному обсязі. (а.с.6-зворот)

Відповідно до положень ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов`язує.

За правилами ч. 1 ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 151 ЖК УРСР передбачено, що громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про кооперацію», вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об`єднань; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу. Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу. У разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу. Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про кооперацію», основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.

Як убачається з матеріалів справи, ЖБК «Академічний-12» звернувся до відповідача з листом-вимогою від 09 грудня 2021 року № 17/1, в якій зазначив, що станом на 01 грудня 2021 року відповідач має заборгованість по внеском з управління (утримання) будинку перед ЖБК «Академічний-12» в сумі 5 086,99 грн та запропонував протягом 7 днів з дати отримання цього листа сплатити на банківський рахунок ЖБК «Академічний-12» вищевказану суму заборгованості. (а.с.14) Вимога отримана відповідачем 16 грудня 2921 року (а.с.15)

Листом-вимогою від 07 вересня 2022 року № 12/1, ЖБК «Академічний-12» зазначив, що станом на 01 вересня 2022 року відповідач має заборгованість по внеском з управління (утримання) будинку перед ЖБК «Академічний-12» в сумі 7 779,79 грн та запропонував протягом 7 днів з дати отримання цього листа сплатити на банківський рахунок ЖБК «Академічний-12» вищевказану суму заборгованості. (а.с.13)

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частиною 1 ст. 77 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Вивчивши пояснення розрахунку сум, що стягуються про заборгованість за утримання будинку і прибудинкової території та за житлово - комунальні послуги власників кв. АДРЕСА_4 , суд приходить до висновку, що позивач правомірно звернувся з вимогами до відповідача про стягнення з 7 501,73 грн заборгованості по внескам за утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 червня 2020 року по 30 листопада 2022 року, оскільки розмір внеску було встановлено на підставі рішення загальних зборів членів ЖБК, що в повній мірі відповідає Закону України «Про кооперацію». (а.с.40)

Доказів сплати заборгованості в добровільному порядку відповідачем суду не надано, як і доказів неналежного надання послуг позивачем.

Також позивачем нараховано за період з 01 червня 2020 року по 31 січня 2022 року інфляційні втрати в розмірі 382,40 грн та 3% річних у розмірі 120,82 грн. (а.с.40)

Згідно з вимогами ст. 525, 526, 530, 629, 712 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до договору; замовник зобов`язується прийняти та оплатити надані послуги; одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу встановленого інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово- комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово- комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово- комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Системний аналіз положень ст. ст. 2, 9, 10, 189, 190 ЖК Української PCP дає підстави для висновку про те, що правовідносини, пов`язані з несвоєчасною оплатою житлово-комунальних послуг, за своєю правовою природою не є житловими.

З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, в якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.

Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.

Закріплена в пункті 10 частини третьої статті 20 Закону України "Про житлово- комунальні послуги" правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.

За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30 жовтня 2013 року у справі №6-59цс13, яка прийнята за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в межах даного спору Житлово - будівельним кооперативом «Академічний - 12» правомірно пред`явлено вимоги до відповідача про стягнення інфляційних втрат у розмірі 382,40 грн та 3% річних у розмірі 120,82 грн.

З огляду на викладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, враховуючи наявність заборгованості за утримання будинку і прибудинкової території та за житлово-комунальні послуги відповідача, суд приходить до висновку про задоволення позову ЖБК «Академічний-12» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

В порядку ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 1 984,00 грн, який був сплачений позивачем при зверненні до суду з даним позовом.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України).

За змістом ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Згідно з ч. 2 вказаної вище статті порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Згідно ч.3 ст. 27 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

За своєю правовою природою договір про надання правової допомоги є договором про надання послуг, крім цього, на такий договір поширюються загальні норми та принципи договірного права, включаючи, але не обмежуючись главою 52 ЦК України.

Факт надання адвокатом послуг позивачу підтверджується договором про надання правничої допомоги № 14/12/2022-1 від 14 грудня 2022 року, яким визначена погодинна оплата за надані послуги та її розмір, ордером на надання правничої (правової) допомоги Серії ВІ №1107553 від 14 грудня 2022 року, актом приймання-передачі наданих послуг від 14 грудня 2022 року, відповідно до якого Адвокатське бюро «Тарас Кулачко та партнери» надало ЖБК «Академічний-12» наступні послуги: складання та підготовка до подачі до Дніпровського районного суду міста Києва позовної заяви ЖБК «Академічний-12» до ОСОБА_1 про стягнення на користь ЖБК «Академічний-12» заборгованості за житлово-комунальні послуги, втрат від інфляцій та 3% річних, вартість наданих послуг складає 4 000,00 грн. (а.с.40-41, 43)

Оплата за надану правничу допомогу в сумі 4 000,00 грн підтверджується платіжною інструкцією (а.с.42)

Враховуючи, що позов задоволено, беручи до уваги обсяг наданих послуг і виконаних робіт та їх вартість, докази, які підтверджують здійснення відповідних витрат позивача, суд вважає, що на відповідача слід покласти понесені позивачем судові витрати на правничу допомогу в розмірі 4 000,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись статтями 319, 322, 625 Цивільного кодексу України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про кооперацію», статтями 4, 10, 12, 76-81, 89, 133, 141, 247, 258, 259, 263-265, 274, 279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

у х в а л и в:

Позов Житлово-будівельного кооперативу «Академічний -12» (ЄДРПОУ: 22873390, місцезнаходження: м.Київ, вул.Райдужна, буд.31) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 ) про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Академічний-12» заборгованість за період з 01 червня 2020 року по 30 листопада 2022 року в розмірі 8 004,95 грн., з яких: 7 501,73 грн - заборгованість за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, 382,40 грн - інфляційні втрати, 120,82 грн - 3% річних, а також судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 984 00 грн та 4 000,00 грн витрат на правничу допомогу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя:

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.05.2024
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу118952798
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —755/19/23

Рішення від 15.07.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гаврилова О. В.

Рішення від 10.05.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гаврилова О. В.

Ухвала від 06.01.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гаврилова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні