Постанова
від 10.05.2024 по справі 333/5446/19
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Дата документу 10.05.2024 Справа № 333/5446/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 22-ц/807/954/24 Головуючий у 1-й інстанції: Наумова І.Й.

Є.У.№ 333/5446/19 Суддя-доповідач: Кочеткова І.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 року м. Запоріжжя

Запорізький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючої: Кочеткової І.В.,

суддів: Бєлки В.Ю.,

Крилової О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного письмового позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог : ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по внескам за управління багатоквартирним будинком та внесків на поточний ремонт,

за апеляційноюскаргою ОСОБА_1 на рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 12 лютого 2024 року,

В С Т А Н О В И В:

У вересні2019року ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» звернулося до суду з позовом, який в ході розгляду справи доповнював, до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам за управління багатоквартирним будинком та внесків на поточний ремонт.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_1 та постійно мешкає у зазначеній квартирі.

У вказаному будинку його мешканцями було утворено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» . Відповідачка приймала активну участь у створенні зазначеного об`єднання та була головою установчих зборів.

Рішеннями загальних зборів від 15.09.2016, 13.02.2017, 30.01.2018, 12.02.2019 були затверджені щомісячні платежі за управління будинком та прибудинковою територією, які сплачуються власниками житлового чи нежитлового приміщення за квадратний метр зазначеного житлового чи нежитлового приміщення.

Загальна площа квартири АДРЕСА_1 , власником якої є Відповідач, становить 51,4 кв.м.

Відповідач не вносила своєчасно внески за управління будинком та на поточний ремонт в період з 01.10.2017 по 01.11.2019, внаслідок чого станом на 03.12.2019 утворилась заборгованість у сумі 5604,00 грн.

На підставі вищевказаного позивач просив суд стягнути на його користь з відповідачки вищевказану заборгованість та витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921,00 грн.

Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 12 лютого 2024 року позовні вимоги задоволено.

Стягнуто із ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» заборгованості по внескам за управління багатоквартирним будинком та внесків на поточний ремонт за період з 01.10.2017 по 31.10.2019 у розмірі 5604, грн.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» 1921 грн. витрати зі сплати судового збору.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачка порушила свої обов`язки співвласника ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» щодо сплати внесків за управління будинком, внаслідок чого у неї утворилась заборгованість, яка і підтягає стягненню на користь позивача.

Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом неповно з`ясовані фактичні обставини справи, порушено норми матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати і ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Зазначає, що голова ОСББ не мав права звертатися до суду без відповідного рішення правління, як це передбачено Статутом ОСББ «Олімпієць». Позивач не вручив їй як співвласнику житлового будинку і члену ОСББ під розписку рішення про встановлення розміру та строку платежу на утримання будинку. Судом помилково визначено, що всі співвласники квартири мають солідарний обов`язок зі сплати комунальних платежів. У відносинах між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не існує солідарних зобов`язань. Відповідачка не визнавала позов і не просила про пропорційне стягнення заборгованості, вказані висновки у судовому рішенні викликають сумнів у неупередженості судді.

Надані суду протоколи загальних зборів, на думку апелянта, є неналежними доказами, оскільки за формою і змістом не відповідають вимогам, закріпленим у Законі України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до них не прикріплені листи опитування співвласників, як це передбачено Законом.

Судом не враховано, що співвласник багатоквартирного будинку ОСОБА_2 у 2016 році виконав роботи на суму 2000 грн. із благоустрою освітлення будинку і на вказану суму розмір внеску мав бути зменшений.

Судом стягнуті кошти за управління і ремонт ОСББ, хоча за змістом ст.ст.20,23 Закону «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески і платежі здійснюються на утримання і ремонт спільного майна. Управління та утримання це різні поняття та платежі. Судом стягнуті суми заборгованості, які взагалі не приймалися загальними зборами і не звернено увагу на рішення загальних зборів від 30.11.2017 про списання всіх боргів співвласників.

Судом порушено порядок проголошення судового рішення, повний текст рішення їй взагалі не надсилався. Оскаржуване рішення є невмотивованим і не відповідає вимогам закону.

Копія апеляційної скарги і ухвала про відкриття апеляційного провадження направлялись учасникам процесу на адреси зазначені в апеляційній скарзі, засобами поштового зв`язку.

У відзиві на апеляційну скаргу, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог по справі, ОСОБА_2 зазначає, що апеляційна скарга по справі відповідача ОСОБА_1 є обґрунтованою, та такою що підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.

ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» отримало апеляційну скаргу 20.03.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу. Відзив на апеляційну скаргу позивач не надав, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до частини першої статті 368 ЦПК України у суді апеляційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 369 цього Кодексу.

Згідно з частиною тринадцятою статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Зважаючи на те, що справа є малозначною, її розгляд здійснено в порядку письмового провадження, без виклику сторін.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України).

Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 18.11.2003, що підтверджується копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, відповідно до якого, їй належить2/3частки цієї квартири. Іншому співвласнику квартири третій особі ОСОБА_3 належить 1/3 частка цієї квартири (а.с. 120 т.1).

22.06.2016 рішенням співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , створено ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» (далі ОСББ), затверджено статут даного ОСББ, обрано правління та ревізійну комісію ОСББ, що підтверджується копією протоколу №1 загальних зборів співвласників цього будинку (а.с. 5-9, т.1).

Відповідно до положень статуту ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ2016» (а.с.36-47 т.1), ОСББ створено співвласниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , відповідно до Закону України «Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» (п.1розділу 1).

Його завданням є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних діяльністю об`єднання (п.3розділу 2).

Органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія(ревізор) об`єднання.

Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори в праві приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання.

До виключної компетенції загальних зборів належать: затвердження Статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує п`ятдесяти кратному розміру установленої законом мінімальної заробітної плати, а також договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договорів з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном будинку повністю або частково асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку тощо (п.1-3 розділу 3).

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення про встановлення розміру та строку платежу на утримання будинку та прибудинкової території, надаються співвласникам під розписку або направляються поштою (рекомендованим листом) ініціатором загальним зборів, правлінням або ініціативною групою.

Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та за власний рахунок робити з них копії та виписки. Рішення зборів може бути оскаржене в судовому порядку (п. 11 розділу 3).

До компетенції правління належить, в тому числі прийняття рішень про звернення до суду в разі несвоєчасної сплати співвласником обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території (п.14 розділу 3).

Співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті в межах своїх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески та платежі (п. 2 розділу 5).

Пунктом 16 Статуту передбачено, що на виконання своїх повноважень голова правління для захисту прав та інтересів співвласників та Об`єднання представляє їх інтереси у судах, правоохоронних органах, органах державної влади, місцевого самоврядування, тощо.

08.08.2016 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровані відомості про створення ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016», вид діяльності якогокомплексне обслуговування об`єктів, що підтверджується копією відомостей з вищевказаного реєстру (а.с. 51 т.1).

Як зазначено у протоколі загальних зборів ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ2016»№1від 15.09.2016 (а.с.10-16т.1), зборами співвласників вищевказаного багатоквартирного будинку прийнято рішення, у тому числі, про встановлення щомісячного платежу співвласника на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири або нежитлового приміщення, строків сплати до 20 числа місяця, що настає за розрахунковим; встановлено одноразовий внесок на рік на проведення поточного ремонту, усунення аварій в розмірі 300,00 грн. з кожної квартири чи нежитлового приміщення незалежно від займаної загальної площі власників квартир, строк сплати до 31.12.2016.

Загальними зборами ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» від 15.02.2017 (протокол №2 а.с. 17-24,т.1) прийнято рішення про встановлення щомісячного платежу співвласника на отримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3,50 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири або нежитлового приміщення.

Рішенням правління ОСББ від 12.09.2017 (протокол №13) припинено повноваження голови правління ОСОБА_2 , обрано головою правління ОСББ ОСОБА_4 з 13.09.2017.

13.10.2017 головою правління ОСББ ««Олімпієць 2016» ОСОБА_5 видано наказ про її призначення на дану посаду (а.с. 192, т.1).

30.01.2018 загальні збори ОСББ прийняли рішення, оформлене протоколом №4, яким встановили щомісячний платіж за управління будинком та прибудинковою територією на 2018 рік згідно з кошторисом у розмірі 5,20 грн. за квадратний метр житлового або нежитлового приміщення .

12.02.2019 загальні збори ОЗББ прийняли рішення, оформлене протоколом №7, яким затвердили щомісячний платіж за управління будинком і прибудинковою територією на 2019 рік згідно з запропонованим кошторисом у розмірі 5,50 грн. за квадратний метр житлового або нежитлового приміщення, яким володіє власник.

Рішення загальних зборів ОСББ «Олімпієць 2016», викладені в протоколах від 12.02.2019 №7, від 30.01.2018 №4, були предметом оскарження третьою особою ОСОБА_2 у господарському суді.

За результатами судового розгляду, вищевказані рішення загальних зборів ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016», викладені в протоколах від 12.02.2019 №7, від 30.01.2018 №4 щодо встановлення щомісячних платежів за управління будинком і прибудинковою територією у розмірі 5,20 грн., 5,50 грн. за квадратний метр житлового або нежитлового приміщення, яким володіє власник, залишені без змін.

Відповідачка ОСОБА_1 приймала участь у розгляді господарського спору як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_2 .

Рішенням загальних зборів ОСББ від 20.06.2019 (протокол №9 а.с. 59-61 Т.2) обрано склад правління ОСББ, в тому числі голову правління ОСОБА_4 , на трирічний термін з дати проведення вищевказаних зборів.

Загальними зборами ОСББ від 15.11.2022 (протокол № 13 а.с. 81-97 т.2) обрано складу правління ОСББ, в тому числі голову правління ОСОБА_4 , на трирічний термін.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань (а.с. 98-100, т.2 ), станом на 23.01.2023 ОСОБА_4 є особою, уповноваженою вчиняти дії від імені ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016», в тому числі підписувати договори.

Відповідно до Акту приймання-здачі робіт від 01.12.2016 (а.с. 121 т.1) члени правління ОСББ склали акт про те, що співвласник багатоквартирного будинку ОСОБА_2 виконав роботи на суму 2000,00 грн. по демонтажу старих та встановлення нових вологостійких світильників мереж електропостачання місць загального користування будинку у рахунок сплати ним внесків і платежів встановлених загальними зборами ОСББ. Роботи виконувалися з 30.10.2016 по 08.11.2016.

Відповідно до повідомлення про призначення субсидії (а.с. 122 Т. 1) за послуги з утримання багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_3 нарахована субсидія в період з листопада 2017 по березень 2018 р. у розмірі 132,33 грн., щомісячно.

ОСББ направляло 21.11.2018, 19.06.2019, 20.06.2019, 25.06.2019, 20.08.2019 на адресу ОСОБА_1 , ОСОБА_3 претензії-листи з вимогою про сплату заборгованості по внескам за утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території (а.с.52-54, 56-69, 126, 132-133 т. 1).

Із наданої ОСББ довідки від 01.08.2022 (а.с. 40 т.2) видно, що заборгованість відповідачки за утримання будинку та внесками на поточний ремонт за період з жовтня 2017 по жовтень 2019 року становить 5604 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачка як співвласник багатоквартирного будинку має заборгованість по внескам за управління багатоквартирним будинком та внескам на поточний ремонт за період з 01.10.2017 по 31.10.2019 у розмірі 5604 грн., що підтверджується належними і допустимими доказами, вказана заборгованість і підлягає стягненню на користь ОСББ.

Колегія суддів погоджується із вказаними висновками суду першої інстанції.

Згідно до змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Згідно з вимогами ст. 4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

Відповідно до ст. 15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За правилами ст. 16ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зі статтею 317ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Відповідно до статті 319ЦК України власність зобов`язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 322 ЦК України).

Частиною першою статті 385ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Статтею 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

У статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

За змістом частин першої другої статті 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту: шляхом скликання загальних зборів: створювати органи управління та визначати умови їх діяльності та оплати; приймати рішення щодо надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту неподільного і загального майна відповідно до статуту; давати згоду на укладення договорів на виконання робіт та надання послуг для об`єднання відповідно до вимог статті 10 цього Закону; встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об`єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів; виключати з свого складу членів об`єднання, які не виконують своїх обов`язків; брати на баланс майно об`єднання; для виконання статутних завдань здійснювати необхідну господарську діяльність в порядку, визначеному законом. Доручати правлінню в межах повноважень, визначених статутом: визначати підрядника, укладати договори на управління та експлуатацію, обслуговування і ремонт майна з будь-якою фізичною або юридичною особою відповідно до статуту та законодавства; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів; ініціювати скликання загальних зборів; захищати права, представляти законні інтереси власників в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; за рішенням загальних зборів та згодою власників приміщень, які не є членами об`єднання, використовувати приміщення в житловому комплексі для потреб органів управління об`єднання.

Статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що ОСББ має право забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків, вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань резервного і ремонтного фондів, звертатись до суду з позовом про звернення стягнення на майно власників приміщень, які відмовляються відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим законом та статутом об`єднання платежі, збори і внески, а також відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

У статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначено Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон № 417-VIII), який регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Частиною першою статті 7Закону №417-VIII визначені обов`язки співвласників багатоквартирного будинку, зокрема: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (частина друга статті 7 Закону № 417-VIII).

Відповідно до статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Отже, аналіз наведених норм права свідчить про те, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Особа, яка є власником (співвласником) квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку, у тому числі у якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна відповідно до розміру своєї частки та затверджених тарифів, а також сплачувати вартість інших комунальних послуг.

Таким чином, співвласник житлового приміщення у житловому Будинку, в якому створене Об`єднання несе обов`язок зі сплати внесків відповідно до прийнятих загальними зборами рішень, а також з оплати інших платежів за спожиті житлові або комунальні послуги.

Статтями 525, 526ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Правило статті 526ЦК України є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов`язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов`язання.

Установивши, що ОСОБА_1 як співвласник квартири багатоквартирного будинку, який перебуває в управлінні ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016», не виконала свої обов`язки щодо внесення щомісячних внесків на утримання і управління цього багатоквартирного будинку, розмір заборгованості підтверджений належними і допустимими доказами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що вся заборгованість підлягає стягненню у примусовому порядку.

Доводи апеляційної скарги про те, що голова ОСББ не мав права ініціювати судовий спір без відповідного рішення правління, є неспроможними.

Відповідно до статті 48 ЦПК України, сторонами у справі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

Частиною 3 ст.58ЦПК України визначено, що юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону,статуту, положення, трудового договору (контракту) (само представництво юридичної особи), або через представника.

Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді (стаття 80 ЦК України). Глава 7 ЦК України містить загальні положення про юридичну особу.

Правосуб`єктність юридичної особи, тобто здатність бути учасником відповідних цивільних правовідносин, виникає з моменту державної реєстрації останньої відповідно до закону (частина перша статті 80, частина четверта статті 91 ЦК України) та є універсальною (частина перша статті 91ЦК України) і статутною, тобто визначається на підставі установчих документів та закону (частина друга статті 81, частина перша статті 87, частини перша та друга статті 92 ЦК України).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Як видно із витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ 2016» зареєстровано в реєстрі 08.08.2016 , номер запису 1103102 0000 040963, ; особою, яка має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності зареєстрована ОСОБА_4 (а.с. 51, т.1).

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління.

Частиною 9 ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна;затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.

Аналогічні повноваження загальних зборів визначені і у п.3.3. розділу 3 Статуту ОСББ, п. 3 якого визначено, що для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління, яке має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, визначених статутом.

Пунктом 16 Статуту ОСББ «ОЛІМПІЄЦЬ» передбачено, що на виконання своїх повноважень голова правління для захисту прав та інтересів співвласників та Об`єднання представляє їх інтереси у судах, правоохоронних органах, органах державної влади, місцевого самоврядування, тощо.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіянні збитки, а також у повному обсязі сплачувати встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі.

Згідно пп.2 п.3.13 Статуту ОСББ до компетенції правління належать, у тому числі, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно із законодавством. До компетенції голови правління відноситься забезпечення виконання рішень загальних зборів та рішень правління. Голова правління діє без доручення від імені об`єднання та укладає в межах своєї компетенції договори і вчиняє інші правочини відповідно до рішень правління (абз 4-5 п.3.15 Статуту).

Як вбачається із матеріалів справи, позовна заява від імені ОСББ підписана повноважною особою головою правління, до позовної заяви надані необхідні письмові докази, передбачені ст.ст.62,177ЦПК України, а тому доводи апеляційної скарги про відсутність у представника позивача повноважень на представництво у суді є такими, що не відповідають фактичним обставинам справи і вимогам закону.

Доводи апеляційної скарги про те, позивач не довів до відома відповідачки рішення загальних зборів про встановлення розміру та строку внесення платежів на утримання будинку і що додані до позовної заяви копії рішень загальних зборів є неналежними доказами, спростовуються зібраними у справі письмовими доказами і не є підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Рішення загальних зборів членів ОСББ, якими, у тому числі, змінювалися розміри внесків на утримання будинку, були предметом судового розгляду, ініційованого членом сім`ї відповідачки ОСОБА_2 , відповідачка приймала участь у розгляді справи як третя особа, яка не заявляє самостійні позовні вимоги на стороні позивача, а отже була добре обізнана і про прийняття зборами відповідних рішень і про розмір внесків. За результатами судового розгляду спору оспорювані рішення загальних зборів в частині встановлення розміру внесків на утримання будинку визнані такими, що відповідають вимогам Закону.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що судом неправильно визначено призначення спірних платежів, оскільки внески на утримання будинку і на ремонт спільного майна це різні за поняттям платежі, є також неспроможними.

Як видно із розрахунку заборгованості за спірний період часу відповідачка має заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку. Помилкове зазначення у рішенні суду про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості зі сплати внесків крім витрат на утримання витрат і на ремонт будинку не є підставою для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Доводи апеляційної скарги про не врахування судом вартості робіт, виконаних співвласником ОСОБА_2 у 2016 році із благоустрою освітлення будинку, також не є підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Порядком проведення розрахунків із співвласниками багатоквартирного будинку, які мають заборгованість перед об`єднанням співвласників такого багатоквартирного будинку, у разі виконання ними робіт, необхідних для утримання спільного майна співвласників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №711 від 05.09.2018, передбачено, що списання (зменшення розміру) заборгованості співвласників на суму, що дорівнює вартості виконаних ним робіт, здійснюється правлінням об`єднання відповідно до покладених на нього загальними зборами повноважень.

Правління об`єднання за заявою співвласника, який має заборгованість зі сплати внесків та платежів, або за власною ініціативою укладає за згодою такого співвласника з ним договір на виконання робіт на суму, що не перевищує суму заборгованості. Договір підписується головою правління об`єднання та співвласником, який має заборгованість.

Після завершення робіт складається акт виконаних робіт за визначеною правлінням формою, який підписується головою правління та співвласником. В акті виконаних робіт зазначається вид робіт, їх обсяг і вартість.

Про зарахування вартості робіт у рахунок списання (зменшення розміру) заборгованості голова правління видає співвласнику довідку за формою, визначеною правлінням об`єднання, яка підписується головою правління та завіряється печаткою.

Наданий відповідачем акт приймання-здачі робіт від 01 грудня 2016 про виконання ОСОБА_2 робіт на суму дві тисячі гривень по демонтажу старих та встановленню нових світильників мереж електропостачання в рахунок сплати ним внесків і платежів загальними зборами об`єднання не є достатньою підставою для зменшення розміру заборгованості відповідачки за внесками, які підлягали сплати у жовтні 2017 - листопаді 2019.

Відповідний договір на виконання таких відповідачкою суду не надано, рішення про списання (зменшення розміру) заборгованості правлінням ОСББ не приймалося.

ОСОБА_2 не позбавлений можливості відшкодувати понесені ним витрати на виконані роботи у порядку, передбаченому законом.

Доводи апеляційної скарги про те, що обов`язок зі сплати внесків покладається і на інших співвласників її квартири пропорційно до їх часток у спільній частковій власності, є помилковими.

Відповідно до частини першоїстатті 322 ЦК Українивласник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 360 ЦК Українивстановлено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Боржник, який виконав солідарний обов`язок, має право на зворотну вимогу (регрес) до кожного з решти солідарних боржників у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього (частини четвертастатті 544 ЦК України).

З наведених норм слідує, що кожен співвласник зобов`язаний брати участь у витратах щодо утримання майна, що є у спільній частковій власності незалежно від того, хто здійснює фактичні дії, спрямовані на утримання спільного майна. Співвласник, який виконав солідарний обов`язок щодо сплати необхідних витрат на утримання майна, має право вимагати від іншого співвласника їх відшкодування (право зворотної вимогирегрес).

Якщо хтось із співвласників відмовляється брати участь у витратах, інші співвласники можуть здійснити їх самостійно і вимагати від цього співвласника відшкодування понесених витрат у судовому порядку або ж безпосередньо звернутись до суду з позовом про примусове стягнення з співвласника, який відмовився нести тягар утримання спільного майна, коштів для цієї мети.

Аналогічні правові висновки міститься у постановах Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 521/3743/17-ц (провадження № 61-26462св18), №636/3459/19 від 17.05.2023.

За визначеннями, які вживаються в Законі «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та містяться у статті 1, багатоквартирний будинок житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; частка співвласника частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України, Законах України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про житлово-комунальні послуги».

Частиною 3 ст.8 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що обсяг зобов`язань та відповідальність кожного співвласника за договором про надання комунальної послуги визначається відповідно до Закону України «Про житлово-0комунальні послуги».

Статтею 20Закону №2866-III врегульовано визначення часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна. Так, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Відповідно до п. 11 ч.2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.

Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Зважаючи нате,що розмірзаборгованості відповідачкияк співвласникаквартири у багатоквартирномубудинку визначенийу відповідностідо положеньЗакону №417-УШвід 14.05.2015 пропорційно частці, яку становить площа квартири співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку, а члени її сім`ї як співвласники квартири несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями зі сплати житлово-комунальних послуг, вищевказані доводи апеляційної скарги є неспроможними.

Відповідачка не позбавлена можливості відшкодувати стягнуті з неї суми заборгованості з інших членів її сім`ї співвласників житла у порядку, передбаченому цивільним законодавством.

Посилання в апеляційній скарзі на упередженість суду, порушення судом норм процесуального права, невідповідність судового рішення за формою і змістом вимогам ст. 264 ЦПК України, тощо є безпідставними.

Доказів упередженості суду матеріали справу не містять. Незгода відповідачки з ухваленим у справі рішенням не свідчить про упередженість суду.

За формою і змістом оскаржуване рішення відповідає вимогам закону.

Зважаючи на викладене вище, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається апелянт не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення ухвалено судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

З підстав викладених вище та у відповідності до норм статей 374,375 ЦПК України, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Керуючись статтями 374,375,381-384ЦПК України,апеляційнийсуд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 12 лютого 2024 у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту цієї постанови, лише у випадку якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до ЦПК України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.

Головуюча: І.В. Кочеткова

Суддя: В.Ю. Бєлка

О.В. Крилова

СудЗапорізький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення10.05.2024
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу118953236
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —333/5446/19

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Зайцев Андрій Юрійович

Постанова від 10.05.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Рішення від 25.03.2024

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Наумова І. Й.

Рішення від 25.03.2024

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Наумова І. Й.

Рішення від 25.03.2024

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Наумова І. Й.

Ухвала від 25.03.2024

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Наумова І. Й.

Ухвала від 21.03.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Дашковська А. В.

Рішення від 12.02.2024

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Наумова І. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні