Рішення
від 09.05.2024 по справі 200/2179/24
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 травня 2024 року Справа№200/2179/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

15 квітня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 20 березня 2024 року № 056750008951 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 11 березня 2024 року;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 березня 2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу, передбаченого Списком № 2, періодів роботи:

з 01 вересня 1988 року по 31 травня 2000 року;

з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року;

з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

16 квітня 2024 суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача та у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області).

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 05 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 11 березня 2024 року звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

20 березня 2024 року за наслідками розгляду цієї заяви ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийняло рішення № 056750008951, яким відмовило в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Вважаючи це рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач вказував на те, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області протиправно не зарахувало до його пільгового стажу періоди роботи з 01 вересня 1988 року по 31 травня 2000 року, з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року та з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року учнем випалювача виробів будівельної кераміки та випалювачем виробів будівельної кераміки, тобто за професією, яка передбачена Списком № 2.

Доводив, що його трудова книжка, яка є основним документом про стаж, містить всі необхідні записи про вказані періоди, а тому він має право на їх зарахування до пільгового стажу за Списком № 2.

Просив задовольнити позов.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України № НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 12 травня 2000 року постійне місце проживання позивача зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений відповідний запис.

11 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком.

За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

20 березня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача від 11 березня 2024 року та поданих ним документів ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийняло рішення № 056750008951 «Про відмову у призначенні пенсії».

Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Відмовляючи в призначенні пенсії, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області виходило з того, що:

вік заявника - 56 років 07 місяців;

необхідний страховий стаж - 29 років;

страховий стаж особи - 29 років 04 місяці 01 день;

пільговий стаж особи - відсутній.

В обґрунтування оскаржуваного рішення пенсійний орган покликався на п. 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, (далі - Порядок № 637), відповідно до якого у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абз. 2 п. 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Також пенсійний орган покликався на Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затверджений постановою правлення Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105, (далі - Порядок № 18-1), і зазначив, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, в тому числі у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.

Результат розгляду документів: до пільгового стажу не зараховано період роботи згідно з пільговою довідкою від 22 серпня 2008 року № 473, оскільки надана довідка не відповідає вимогам Порядку № 637.

З огляду на викладене ГУ ПФУ в Дніпропетровській області вирішило відмовити позивачу в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Заявник не працює, на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.

З приводу періодів роботи, на зарахування яких до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, претендує позивач, суд встановив такі обставини.

Період з 01 вересня 1988 року по 31 травня 2000 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи:

[…]

Запис 6 - 01 вересня 1988 року на підставі наказу від 30 серпня 1988 року № 802 позивач був прийнятий на роботу до Ордена Трудового Червоного Прапора «Слов`янського керамічного комбінату» в промислово-експериментальний цех учнем випалювача виробів будівельної кераміки.

Запис 7 - 16 листопада 1988 року на підставі наказу від 16 листопада 1988 року № 1825 переведений випалювачем виробів будівельної кераміки 4 розряду.

Запис 8 - 01 лютого 1989 року на підставі наказу від 01 лютого 1989 року № 137 переведений випалювачем виробів будівельної кераміки 5 розряду.

Запис 9 - Ордена Трудового Червоного Прапора «Слов`янський керамічний комбінат» перейменований на державне підприємство «Слов`янський керамічний комбінат» на підставі розпорядження від 25 серпня 1994 року № 251-р.

Запис 10 - державне підприємство «Слов`янський керамічний комбінат» перетворено на відкрите акціонерне товариство «Слов`янський керамічний комбінат» на підставі розпорядження Слов`янського міського голови від 25 травня 1998 року № 922-р.

Запис 11 - 31 травня 2000 року на підставі наказу від 31 травня 2000 року № 812 позивач був звільнений за переведенням до дочірнього підприємства «Альтаир» ВКП «Ураліт» за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

[…]

Аналогічні відомості про трудову діяльність позивача містяться в архівній довідці архівного відділу Слов`янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 04 березня 2024 року № 99.

Відомості про перейменування підприємства наведені в архівній довідці про перейменування ВАТ «Слов`янський керамічний комбінат», яка видана архівним відділом Слов`янської міської військової адміністрації 04 лютого 2024 року за № 100.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22 травня 2008 року № 473, яка видана відкритим акціонерним товариством «Слов`янський керамічний комбінат», ОСОБА_1 працював повний робочий день в період з 16 листопада 1988 року по 31 травня 2000 року - 11 років 06 місяців 15 днів - виконував контроль і ведення процесу випалення в фарфорово-фаянсовому виробництві за професією випалювач виробів будівельної кераміки, що передбачена Списком № 2, розділ ХVІІІ, підрозділ 2, код КП 2190201а-15169, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1991 року № 162.

Довідка видана на підставі розрахункових відомостей, картки форми Т-2.

Згідно з архівною довідкою від 04 березня 2024 року № 104, яка видана архівним відділом Слов`янської міської військової адміністрації, в документах архівного фонду № 244 відкритого акціонерного товариства «Слов`янський керамічний комбінат» відсутні відомості про відпустки без збереження заробітної плати за період роботи ОСОБА_1 з вересня 1988 року по вересень 2000 року.

Атестація робочих місць за умовами праці затверджена наказом державного підприємства «Слов`янський керамічний комбінат» від 26 липня 1999 року № 141 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці».

Згідно з цим наказом за результатами атестації підтверджено право на пільгову пенсію за Списком № 2 випалювачам виробів будівельної кераміки - розділ ХVІІІ «Скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів», пункт 1 «Виробництво труб, керамічних виробів та феритів», код КП 2190201а-15169.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування (форма ОК-5), сформовані станом на 24 квітня 2024 року, містять інформацію про стаж ОСОБА_1 , починаючи з 1998 року.

Так, в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та позначки про сплату страхових внесків за період роботи ОСОБА_1 в Слов`янському керамічному комбінаті (ідентифікаційний код 00293574) з 01 січня 1998 року по 31 травня 2000 року.

Також в системі персоніфікованого обліку наявна інформацію про спеціальний стаж позивача за період роботи в Слов`янському керамічному комбінаті за 12 місяців 1998 року, за 12 місяців 1999 року, за 05 місяців 2000 року за кодом підстави - ЗП3013Б1.

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства код підстави «ЗП3013Б1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.

Згідно з Відповіддю з ЄДР від 09 травня 2024 року № 583853 відкрите акціонерне товариство «Слов`янський керамічний комбінат» (ідентифікаційний код 00293574) зареєстровано як юридична особа 25 вересня 1998 року, про що до ЄДР внесений відповідний запис 02 лютого 2006 року; з 28 січня 2009 року перебуває в стані припинення.

Як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи державна реєстрація припинення відкритого акціонерного товариства «Слов`янський керамічний комбінат» як юридичної особи не проведена.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувало позивачеві періоди

з 01 вересня 1988 року по 15 листопада 1988 року - 00 років 02 місяці 15 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;

з 16 листопада 1988 року по 31 грудня 1991 року - 03 роки 01 місяць 16 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;

з 01 січня 1992 року по 31 травня 2000 року - 08 років 05 місяців 00 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.

Період з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи:

[…]

Запис 12 - 01 червня 2000 року на підставі наказу від 01 червня 2000 року № 45 позивач був прийнятий на роботу до дочірнього підприємства «Альтаир» ВКП «Ураліт» в промислово-експериментальний цех випалювачем виробів будівельної кераміки 5 розряду за переведенням з відкритого акціонерного товариства «Слов`янський керамічний комбінат».

Запис 13 - 22 листопада 2000 року на підставі наказу від 22 листопада 2000 року № 31 звільнений за переведенням до товариства з обмеженою відповідальністю компанія «Промкерам» за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) не містять будь-якої інформації про стаж ОСОБА_1 за період роботи в дочірньому підприємстві «Альтаир» ВКП «Ураліт» з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року.

Згідно з архівною довідкою від 05 березня 2024 року № 12.01-13/41, яка видана архівним відділом Слов`янської міської військової адміністрації, документи ДП «Альтаир» ВКП «Ураліт» на зберігання до архівного відділу не надходили.

Згідно з Відповіддю з ЄДР від 09 травня 2024 року № 583883 дочірнє підприємство колективної фірми «Альтаир» «Виробничо-комерційне підприємство «Ураліт» (ідентифікаційний код 30952617) зареєстровано як юридична особа 13 листопада 2006 року; 08 червня 2007 року проведена державна реєстрація його припинення як юридичної особи у зв`язку з визнанням банкрутом, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не зарахувало позивачеві період з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року ні до страхового, ні до пільгового стажу.

Період з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи:

[…]

Запис 14 - 23 листопада 2000 року на підставі наказу від 23 листопада 2000 року № 132 позивач був прийнятий на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю Компанія «Промкерам» у промислово-експериментальний цех випалювачем виробів будівельної кераміки за переведенням з дочірнього підприємства «Альтаир» ВКП «Ураліт».

Запис 15 - 25 жовтня 2001 року на підставі наказу від 25 жовтня 2001 року № 179 звільнений за угодою сторін за п. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю.

[…]

Архівна довідка архівного відділу Слов`янської міської військової адміністрації від 04 березня 2024 року № 98, містить інформацію про

заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Промкерам» з січня по жовтень 2001 року.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсію, кількість днів трудових відносин та позначки про сплату страхових внесків за період роботи ОСОБА_1 в товаристві з обмеженою відповідальністю Компанія «Промкерам» (ідентифікаційний код 31049674) з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року.

Дані про спеціальний стаж позивача за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю Компанія «Промкерам» в системі персоніфікованого обліку відсутні.

Згідно з архівною довідкою від 05 березня 2024 року № 12.01-13/41, яка видана архівним відділом Слов`янської міської військової адміністрації, документи, що підтверджують пільгові умови праці в ТОВ Компанія «Промкерам» в архівному відділі відсутні.

Згідно з відповіддю від 09 травня 2024 року № 583906 з ЄДР, товариство з обмеженою відповідальністю компанія «Промкерам» (ідентифікаційний код 31049674) було зареєстровано як юридична особа 07 серпня 2000 року, про що до ЄДР внесений відповідний запис 12 листопада 2004 року; 03 грудня 2008 року проведена державна реєстрація його припинення як юридично особи у зв`язку з визнанням банкрутом, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувало позивачеві період з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року - 00 років 11 місяців 03 дні - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

На час звернення позивачки з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 11 березня 2024 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 01 січня 2024 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Щодо права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 слід зазначити таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

[…]

За відсутності страхового стажу, встановленого абз. 1 цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абз. абз. 1 і 3-13 цього пункту, страхового стажу:

[…]

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;

[…].

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абз. 1 цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. абз. 1 і 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч 1 ст. 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;

жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

[…].

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

До підрозділу 11 «Фарфорово-фаянсове виробництво» розділу ХІХ «Скляне і фарфорово-фаянсове виробництво» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою ради міністрів срср від 22 серпня 1956 року № 1173, включені, зокрема:

Робочі

[…]

Випалювачі

[…]

До підрозділу 21902000 «2. Виробництво керамічних, фарфорових, фаянсових виробів та феритів» розділу 21900000 ХVІІІ. «Скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, включені, зокрема:

[…]

21902010 1) Виробництво труб, керамічних виробів та феритів

2190201а а) Робітники

[…]

2190201а-15169 Випалювачі виробів будівельної кераміки

[…]

До підрозділу 21902000 «2. Виробництво керамічних, фарфорових, фаянсових виробів та феритів» розділу 21900000 ХVІІІ. «Скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені:

[…]

21902010 1) Виробництво труб, керамічних виробів та феритів

2190201а а) Робітники

[…]

2190201а-15169 Випалювачі виробів будівельної кераміки

[…]

Отже, робота за професією «випалювача виробів будівельної кераміки» у виробництві труб, керамічних виробів та феритів у скляному виробництві, виробництві керамічних, фарфорових та фаянсових виробів впродовж повного робочого дня або не менше 80% робочого часу, дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2.

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до абз. 1 п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (абз. 2 п. 1 Порядку № 637).

Згідно з п. 2 Порядку № 637 у разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.

Абз. 1 п. 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження стажу роботи приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків (абз. 2 п. 3 Порядку № 637).

Відповідно до абз. 1 п. 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п. 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

У такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів) (абз. 2 п. 18 Порядку № 637).

Порядок № 637 визначає особливості підтвердження стажу роботи окремих категорій працівників.

Так, відповідно до абз. 1 п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Згідно з абз. 2 п. 20 Порядку № 637 у довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Абз. 7 п. 20 Порядку № 637 визначено, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абз. 2 п. 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до абз. 8 п. 20 Порядку № 637 у разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (зокрема, уточнюючих довідок, відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування тощо).

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи (абз. 2 ч. 1 ст. 44 Закону № 1058).

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 44 Закону № 1058 призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду (абз. 3 ч. 2 ст. 44 Закону № 1058).

Ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Строки призначення (перерахунку) пенсії визначені ст. 45 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень ст. 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня;

[…].

Абз. 1 ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абз. 2 ч. 5 ст. 45 Закону № 1058).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 11 березня 2024 року, Порядок № 22-1 діяв в редакції від 15 лютого 2024 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до абз. 1 п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Згідно з абз. 2 п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

П. 1.7 Порядку № 22-1 визначено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до абз. 1 п. 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Абз. 2 п. 1.8 Порядку № 22-1 визначено, якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Згідно з абз. 4 п. 1.8 Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058 (абз. 5 п. 1.8 Порядку № 22-1).

Документи, необхідні для призначення пенсії, визначені розділом ІІ Порядку № 22-1.

Так, відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

[…]

4) відомості про місце проживання особи;

5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:

довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;

документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);

[…].

Приймання, оформлення і розгляд документів регламентовані нормами розділу ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до абз. 1 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Згідно з п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-19 Порядку № 637. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку № 637, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

П. 4.3 Порядку № 22-1 передбачено, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Працівник органу, що призначає пенсію, не розглядає документи та звернення щодо пенсійного забезпечення щодо себе, другого з подружжя, батька, матері, вітчима, мачухи, сина, дочки, пасинка, падчерки, рідного та двоюрідного брата, рідної та двоюрідної сестри, рідного брата та сестри дружини (чоловіка), племінника, племінниці, рідного дядька, рідної тітки, діда, баби, прадіда, прабаби, внука, внучки, правнука, правнучки, зятя, невістки, тестя, тещи, свекра, свекрухи, батька та матері дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювача чи усиновленого, опікуна чи піклувальника, особи, яка перебуває під опікою або піклуванням працівника.

Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).

У разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення, перерахунок пенсії згідно з абз. абз. 1-3 ч. 4 ст. 42 Закону або досягнення особою пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи), надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи відповідно за призначенням, перерахунком пенсії або у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи) - досягнення особою пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей. Рішення про перерахунок пенсії переглядається на найбільш вигідних умовах відповідно до абз. абз. 1-3 ч. 4 ст. 42 Закону.

У разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій, протягом місяця після визначення Пенсійним фондом України цього показника здійснюється перерахунок пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем визначення Пенсійним фондом України цього показника.

П. 4.7 Порядку № 22-1 установлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Згідно з п. 4.8 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Відповідно до абз. 2 п. 4.8 Порядку № 22-1 у разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

Згідно з абз. 1 п. 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Відповідно до абз. 3 п. 4.10 Порядку № 22-1 нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії.

Аналіз положень п. 1.1, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

- з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

- при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. […]; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);

- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ в Дніпропетровській області рішення від 20 березня 2024 року № 056750008951 «Про відмову у призначенні пенсії».

Цим рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.

Щодо наявності підставі для зарахування позивачу до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 01 вересня 1988 року по 31 травня 2000 року суд зазначає таке.

Суд встановив, що в період з 01 вересня 1988 року по 15 вересня 1988 року ОСОБА_1 працював у відкритому акціонерному товаристві «Слов`янський керамічний комбінат» учнем випалювача виробів будівельної кераміки в промислово-експериментальному цеху; з 16 листопада 1988 року по 31 травня 2000 року - там же випалювачем виробів будівельної кераміки, про що свідчать записи 6-11 в трудовій книжці.

Трудова книжка не містить інформації про те, що в ці періоди позивач працював за професіями, включеними до Списку № 2, повний робочий день або не менше 80% робочого часу, а тому для підтвердження пільгового стажу постає необхідність в поданні довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як це передбачено п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637.

Таку довідку позивач надав разом з заявою про призначення пенсії.

Так, згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22 травня 2008 року № 473, яка видана відкритим акціонерним товариством «Слов`янський керамічний комбінат», ОСОБА_1 працював повний робочий день в період з 16 листопада 1988 року по 31 травня 2000 року, виконував контроль і ведення процесу випалення в фарфорово-фаянсовому виробництві за професією випалювач виробів будівельної кераміки, що передбачена Списком № 2.

Згідно з архівною довідкою від 04 березня 2024 року № 104 в документах архівного фонду відкритого акціонерного товариства «Слов`янський керамічний комбінат» відсутні відомості про відпустки без збереження заробітної плати за період роботи ОСОБА_1 з вересня 1988 року по вересень 2000 року.

Атестація робочих місць за умовами праці затверджена наказом державного підприємства «Слов`янський керамічний комбінат» від 26 липня 1999 року № 141 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці». За результатами атестації підтверджено право на пільгову пенсію за Списком № 2 випалювачам виробів будівельної кераміки.

Крім того, в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж позивача за період роботи в Слов`янському керамічному комбінаті в 1998-2000 роках за кодом підстави - ЗП3013Б1.

Між тим, як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувало позивачеві періоди з 01 вересня 1988 року по 15 листопада 1988 року, з 16 листопада 1988 року по 31 грудня 1991 року, з 01 січня 1992 року по 31 травня 2000 року лише до страхового стажу; до пільгового стажу ці періоди не зараховані.

В рішенні, яке є предметом спору, пенсійний орган зазначив, що «не зарахував до пільгового стажу періоди роботи згідно з пільговою довідкою від 22 серпня 2008 року № 473, оскільки надана довідка не відповідає вимогам Порядку № 637».

Суд відхиляє цей аргумент пенсійного органу, виходячи з таких міркувань.

Інформація, викладена в довідці від 22 травня 2008 року № 473, щодо посад (професій) не суперечить відомостям, наведеним в записах 7-11 трудової книжки, а доповнює і уточнює її.

Довідка від 22 травня 2008 року № 473 виконує саме ту функцію, що передбачена п. п. 3, 20 Порядку № 637, а саме підтверджує пільговий стаж позивача за відсутності всієї необхідної для цього інформації в трудовій книжці.

Довідка від 22 травня 2008 року № 473 містить всі необхідні дані для вирішення питання щодо наявності підстав для зарахування періоду роботи позивача до пільгового стажу, містить інформацію, передбачену п. 20 Порядку № 637.

В довідці зазначені первинні документи, на підставі яких вона видана (розрахункові відомості, картки форми Т-2, наказ про атестацію робочих місць).

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не конкретизувало, в чому саме, за його висновком, полягає невідповідність довідки вимогам Порядку № 637.

Крім того, суд зауважує, що відповідальність за видачу та оформлення уточнюючих довідок відповідно до п. 20 Порядку № 637 покладається на підприємство, установу, організацію, а не на працівника.

До того ж, у разі виникнення сумнівів в обґрунтованості видачі довідки, в достовірності інформації, що в ній зазначена, чи у разі необхідності уточнення певних даних, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не було позбавлено можливості реалізувати свої права, передбачені ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, та звернутися з відповідним запитом до підприємства або архівної установи, провести перевірку тощо, однак цього не зробило.

П. 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку № 637.

Пільговий характер роботи в період з 16 листопада 1988 року по 31 травня 2000 року позивач підтвердив записами 7-11 в трудовій книжці та довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22 травня 2008 року № 473, тобто належними та допустимими доказами в розумінні ст. 62 Закону № 1788, п. 10 Порядку № 383, п. 20 Порядку № 637.

Аналіз відомостей, наведених в трудовій книжці, в довідці про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, в архівній довідці від 04 березня 2024 року № 104, а також в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) в їх сукупності, дозволяє дійти висновку, що ОСОБА_1 працював повний робочий день у відкритому акціонерному товаристві «Слов`янський керамічний комбінат» з 16 листопада 1988 року по 31 травня 2000 року, виконував контроль і ведення процесу випалення в фарфорово-фаянсовому виробництві за професією випалювач виробів будівельної кераміки, що передбачена Списком № 2.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування до пільгового стажу за Списком № 2, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 16 листопада 1988 року по 31 травня 2000 року.

Зайнятість позивача в період з 01 вересня 1988 року по 15 вересня 1988 року повний робочий день або не менше 80% робочого часу за професією, що передбачена Списком № 2, не підтверджена належними та допустимими доказами, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу зарахувати цей період до пільгового стажу не підлягають задоволенню.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачу до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року та з 23 листопада 2000 року по 2001 року суд зазначає наступне.

Суд встановив, що в період з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року ОСОБА_1 працював в дочірньому підприємстві «Альтаир» ВКП «Ураліт» випалювачем виробів будівельної кераміки в промислово-експериментальному цеху (записи 12-13 в трудовій книжці).

В період з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року позивач працював в товаристві з обмеженою відповідальністю Компанія «Промкерам» випалювачем виробів будівельної кераміки в промислово-експериментальному цеху (записи 14-15 в трудовій книжці).

Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не зарахувало позивачеві період з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року ні до страхового, ні до пільгового стажу; період з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року зарахований до страхового стажу, однак до пільгового стажу цей період не зарахований.

Жодного обґрунтування причин незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року, до пільгового стажу - періодів з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року та з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року в рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не навело.

Суд зауважує, що не може замість пенсійного органу визначати підстави незарахування того чи іншого періоду до страхового та/або пільгового стажу і, самостійно визначивши такі підстави, надавати їм правову оцінку.

Водночас вимоги позивача в частині покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року та з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року не підлягають задоволенню з наведених нижче мотивів.

Так, трудова книжка не містить інформації про те, що в періоди з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року та з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року позивач працював повний робочий день або не менше 80% робочого часу за професією, передбаченою Списком № 2, а тому для підтвердження пільгового стажу постає необхідність в поданні довідок про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як того вимагають п. 10 Порядку № 393 і п. 20 Порядку № 637, проте такі довідки ні пенсійному органу, ні суду не були надані.

В системі персоніфікованого обліку відсутні дані про спеціальний стаж позивача за періоди роботи з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року та з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року.

Згідно з архівною довідкою від 05 березня 2024 року № 12.01-13/41 документи ДП «Альтаир» ВКП «Ураліт» на зберігання до архівного відділу не надходили; документи, що підтверджують пільгові умови праці в ТОВ Компанія «Промкерам» в архівному відділі відсутні.

За цих обставин суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не довів належними та допустимими доказами наявність підстав для зарахування до його пільгового стажу за Списком № 2, що дає право на пенсію відповідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року та з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року.

Дочірнє підприємство колективної фірми «Альтаир» «Виробничо-комерційне підприємство «Ураліт» (ідентифікаційний код 30952617) припинено як юридична особа 08 червня 2007 року; товариство з обмеженою відповідальністю компанія «Промкерам» (ідентифікаційний код 31049674) - 03 грудня 2008 року.

Отже, підприємства, з якими позивач перебував в трудових відносинах, ліквідовані без визначення правонаступника.

Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).

Відповідно до п. 1 Порядку № 18-1 цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи:

для призначення пенсії на пільгових умовах […], установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;

до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).

Згідно з п. 2 Порядку № 18-1 дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали:

на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України;

на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

[…].

Відповідно до п. 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах […], здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).

П. 4 Порядку № 18-1 визначено, що Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в […], областях, […].

Відповідно до п. 6 Порядку № 18-1 основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Згідно з п. 8 Порядку № 18-1 засідання Комісії проводиться в міру потреби, але не рідше одного разу на місяць. […].

Відповідно до п. 10 Порядку № 18-1 рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (додаток 1) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.

П. 11 Порядку № 18-1 визначено, що із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник […] може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.

Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах […], до заяви додаються:

документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

трудова книжка;

документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема:

довідка про заробітну плату;

копії документів про проведення атестації робочих місць;

копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.

[…]

Заявник […] може додатково подавати інші документи про стаж роботи.

Згідно з абз. 1 п. 12 Порядку № 18-1 територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Відповідно до п. 13 Порядку № 18-1 заява про підтвердження стажу роботи разом з документами, визначеними у п. 11, абз. 9 п. 12 цього Порядку, протягом п`яти робочих днів передаються на розгляд Комісії.

Згідно з п. 14 Порядку № 18-1 […] Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

В постанові від 23 вересня 2021 року у справі № 227/4273/16-а Верховний Суд навів такий висновок:

«[…]

Колегія суддів зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України 18-1 від 10.11.2006 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, п. 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Відповідно до п. 3 цього Порядку, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

За змістом зазначених норм вбачається, що необхідність звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років необхідно лише у тому випадку, коли що у трудовій книжці відсутні дані про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня у виробництві зі шкідливими умовами праці.

У випадку, що розглядається, в трудовій книжці позивача чітко зазначено періоди роботи, її характер, що, в свою чергу, виключає необхідність звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Крім того, в матеріалах справи наявна довідка з Держреєстру ПФУ «Індивідуальні відомості про застраховану особу» форми ОК-5, відповідно до якої за позивача, як за найманого робітника, страхувальником у спірний період вносилися страхові внески, а саме, за період з 04.05.2001 по 31.03.2008. Відповідно до вищезазначеної довідки вказаний період зараховано як спец. стаж за кодом ЗП3013А1.

[…]

Отже, період роботи позивача з 04.05.2001 по 31.03.2008 на гідрошахті «Красноармійська» підлягає включенню до пільгового стажу.

[…]».

Слід врахувати, що висновку Верховного Суду про те, що період роботи з 04 травня 2001 року по 31 березня 2008 року на гідрошахті «Красноармійська» підлягає включенню до пільгового стажу передувало встановлення факту того, що згідно з відомостями трудової книжки позивача: […] 21.04.2000 позивач переведений підземним гроноробочим з повним робочим днем в шахті […]; 01.01.2004 переведений підземним стволовим ЕМС (підйом) з повним робочим днем в шахті […]; 31.03.2008 року позивач звільнений […] у зв`язку з ліквідацією шахти, п. 1 ст. 40 КЗпП України.

На відміну від справи № 227/4273/16-а, у справі, що розглядається, суд встановив, що записи 12-15 в трудовій книжці не містять інформації про зайнятість ОСОБА_1 повний робочий день або не менше 80% робочого часу за професією, передбаченою Списком № 2; Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) даних про спеціальний стаж позивача за ці періоди не містять.

Як наслідок, суд відхиляє доводи позивача про наявність підстав для зарахування періодів роботи з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року та з 23 листопада 2000 року по 25 жовтня 2001 року до його пільгового стажу за Списком № 2 на підставі записів в трудовій книжці, і зазначає, що підтвердження пільгового характеру роботи в ці періоди має здійснюватися Комісією відповідно до Порядку № 18-1.

Також суд зауважує, що, звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 не заявляв вимог про зобов`язання пенсійного органу зарахувати до його страхового стажу період роботи з 01 червня 2000 року по 22 листопада 2000 року.

Беручи до уваги, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувало ОСОБА_1 до страхового стажу 29 років 04 місяці 01 день, що перевищує 29 років, необхідних для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (абз. 22 п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058), і відсутність необхідного страхового стажу не була підставою відмови в призначенні пенсії, суд розглядає справу в межах заявлених позовних вимог та не вбачає підстав для виходу за їх межі відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС в цій частині.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 20 березня 2024 року № 056750008951 «Про відмову у призначенні пенсії» підлягає визнанню протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Оскільки рішення від 20 березня 2024 року № 056750008951 «Про відмову у призначенні пенсії» є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення належить також застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області:

1. зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, період роботи з 16 листопада 1988 року по 31 травня 2000 року;

2. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 березня 2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії, здійснював розрахунок стажу заявника та прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії.

Отже, саме на ГУ ПФУ в Дніпропетровській області суд покладає обов`язок зарахувати вказаний вище період роботи до пільгового стажу позивача та повторно розглянути його заяву про призначення пенсії.

В даному випадку для встановлення належного відповідача визначальним є те, структурний підрозділ якого пенсійного органу розглядав заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії, яке визнано судом протиправним і скасовано, а не те, де зареєстрована чи проживає заявник чи в якому пенсійному органі перебуває його електронна пенсійна справа.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 12 квітня 2024 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427, місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20 березня 2024 року № 056750008951 «Про відмову у призначенні пенсії».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 16 листопада 1988 року по 31 травня 2000 року.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 березня 2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

5. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

9. Повне судове рішення складено 09 травня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу118956048
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування