ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
25.04.2024Справа № 910/177/24Господарський суд міста Києва у складі судді Полякової К.В., за участі секретаря судового засідання Саруханян Д.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект", 2) Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
за участі представників:
від позивача-1: Старовойт В.П.
від позивача-2: Старовойт В.П.
від відповідача-1: не з`явився,
від відповідача-2: Сергієнко І.І .
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" та Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просили: визнати протиправною бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект" в особі директора ОСОБА_5 , щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевого бенефіціарного власника - ОСОБА_1 ; визнати протиправною бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект" в особі директора ОСОБА_5 , щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевого бенефіціарного власника - ОСОБА_2 ; зобов`язати Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію внести запис про виключення з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про ОСОБА_1 як кінцевого бенефіціарного власника (контролера) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект"; зобов`язати Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію внести запис про виключення з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про ОСОБА_2 як кінцевого бенефіціарного власника (контролера) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.01.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення її недоліків.
12.01.2024 через систему "Електронний суд" від позивача-2 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою суду від 28.03.2024 прийнято до розгляду заяву позивачів про зміну предмету позову, відповідно до якої позивачі просили: визнати протиправною бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект" в особі директора ОСОБА_5 , щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевого бенефіціарного власника - ОСОБА_1 ; визнати протиправною бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект" в особі директора ОСОБА_5 , щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевого бенефіціарного власника - ОСОБА_2 ; зобов`язати Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію провести реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про вилучення відомостей щодо ОСОБА_1 , як кінцевого бенефіціарного власника (контролера) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект"; зобов`язати Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію провести реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про вилучення відомостей щодо ОСОБА_2 , як кінцевого бенефіціарного власника (контролера) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект".
Відповідач-1 не скористався своїм правом на подання відзиву, у зв`язку з чим справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.
Суд зауважує, що ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена, зокрема, відповідачу-1 рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача-1, зазначену в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 04210, м. Київ, Оболонська набережна, 3, корп. 2, прим. 69.
Проте конверт із копією ухвали повернуто на адресу суду підприємством поштового зв`язку без вручення відповідачу-1 за закінченням терміну зберігання.
Згідно з частиною 7 статті 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
Таким чином, ухвала суду про відкриття провадження у справі направлялася за адресою місцезнаходження відповідача-1 згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за відсутності заяви про зміну його місцезнаходження.
За приписами частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
При цьому, судом також враховано, що згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Відтак, відповідач-1 мав право та можливість ознайомитися з ухвалами суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Одночасно суд звертає увагу, що всупереч частині 6 статті 6 ГПК України відповідач-1 не зареєстрував свій електронний кабінет у системі «Електронний суд».
Також не скористався своїм правом на подання відзиву відповідач-2, у зв`язку з чим справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
10.12.2015 загальними зборами учасників товариства, рішення яких оформлені протоколом № 1, затверджено статут Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект".
Відповідно до пунктів 3.1.1, 4.1. та 4.2. статуту учасниками товариства під час створення були: ОСОБА_1 , з часткою у статутному капіталі 1000 грн., ОСОБА_6 , з часткою у статутному капіталі 400 грн; ОСОБА_2 , з часткою у статутному капіталі 300 грн; ОСОБА_5 , з часткою у статутному капіталі 300 грн. Розмір статутного капіталу ТОВ "Глобал інвестмент проджект" становив 2000 грн.
Згідно з нотаріальною заявою від 31.08.2023, засвідченою приватним нотаріусом КМНО Басенко К.О. та зареєстрованою у реєстрі під №443, ОСОБА_1 вийшов зі складу учасників товариства.
08.09.2023 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань внесені відповідні відомості про вихід ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект", що підтверджується витягом з відповідного реєстру.
Також, зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект" вийшов ОСОБА_2 , про що 22.09.2023 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань внесені зміни згідно з відповідним витягом.
Відтак, станом на 22.09.2023 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" значаться дві особи: ОСОБА_5 , розмір частки учасника 300 грн. та ОСОБА_6 , розмір частки учасника 400 грн. Розмір статутного капіталу ТОВ "Глобал інвестмент проджект" становить 700 грн.
Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 звертався до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" із листом від 19.10.2023, в якому повідомив про вихід з учасників товариства та просив вчинити дії щодо подання оновленої структури власності товариства з одночасним вилученням даних про нього з числа кінцевих бенефіціарних власників.
Проте, відправлення № 0213700127447 повернулося ОСОБА_1 без вручення адресату за зворотною адресою за закінченням встановленого терміну зберігання.
У подальшому, 26.10.2023 ОСОБА_1 звертався до Центру надання адміністративних послуг Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про виключення даних про нього, як кінцевого беніфіціарного власника ТОВ "Глобал інвестмент проджект" з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських нормувань.
Проте, 26.10.2023 державним реєстратором Василенко В.І. прийнято рішення про відмову "Державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу" щодо ТОВ "Глобал інвестмент проджект", оскільки схематичне зображення структури власності підписано не директором підприємства, а особою, яка не має не це повноважень.
Так, із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що станом на 09.12.2023 кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) ТОВ «Глобал інвестмент проджект" є: ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 .
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з частиною 1 ч. 1 ст. 64-1 Господарського кодексу України підприємства, крім державних та комунальних підприємств, зобов`язані встановлювати свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера), регулярно оновлювати і зберігати інформацію про нього та надавати її державному реєстратору у випадках та в обсязі, передбачених законом.
Відповідно до пункту 30 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» кінцевий бенефіціарний власник - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція. Кінцевим бенефіціарним власником є: для юридичних осіб - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння). Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи. Ознаками здійснення непрямого вирішального впливу на діяльність є принаймні володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи через пов`язаних фізичних чи юридичних осіб, трасти або інші подібні правові утворення, чи здійснення вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення, приймати обов`язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння.
У частині 1 статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» вказано, що юридичні особи повинні мати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або його відсутність та структуру власності. Юридичні особи зобов`язані подавати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або про його відсутність та структуру власності для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Згідно з частиною 3 статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» юридичні особи зобов`язані підтримувати відомості про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи в актуальному стані, повідомляти державного реєстратора про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення та подавати державному реєстратору документи, що підтверджують зазначені зміни, у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Наказом Міністерства юстиції України від 04.07.2023 № 2469/5 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3268/5» викладено в новій редакції форму 4 «Заява щодо державної реєстрації юридичної особи - громадського формування», затверджену наказом Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3268/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 листопада 2016 року за № 1500/29630 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 березня 2023 року № 1158/5).
Так, у заяві щодо державної реєстрації юридичної особи - громадського формування, у редакції наказу Міністерства юстиції України від 04.07.2023 № 2469/5, передбачено внесення змін до відомостей про юридичну особу в частині виключення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника.
Пунктом 9 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що в разі зміни кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи державна реєстрація змін до відомостей про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи проводиться протягом 30 робочих днів з дня виникнення таких змін.
Як слідує з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 22.09.2023 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не є учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект".
Відтак, відомості про ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як кінцевих бенефіціарних власників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" підлягали виключенню з відомостей про юридичну особу протягом 30 робочих днів з дня виникнення таких змін.
Натомість, матеріали справи не містять доказів внесення Товариством з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" змін до відомостей про юридичну особу в частині виключення відомостей про кінцевих бенефіціарних власників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
У той же час, позивачі позбавлені наразі можливості самостійно ініціювати внесення таких змін, оскільки відповідний обов`язок з підтримання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи в актуальному стані покладається саме на юридичну особу.
Отже, наявність в реєстрі відомостей про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є кінцевими бенефіціарними власниками Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект» та мають прямий вирішальний вплив не відповідають фактичним обставинам та Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Відповідно до частини 1, 2 статті 5 ГПК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.12.2022 у справі № 914/2350/18 (914/608/20) наголошено, що важливо уникати надміру формалізованого підходу до заявлених позовних вимог, оскільки відмова в позові виключно з причини відсутності посилання на певний спосіб захисту, передбачений ч. 2 ст. 16 ЦК України, не відповідає загальним засадам господарського та цивільного судочинства.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону Ураїни "Про виконавче провадження", у тому числі щодо зобов`язання вчинення реєстраційних дій.
За змістом п. 3 ч. 5 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" суб`єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті, проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно з вимогами статті 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача-1.
Керуючись статтями 86, 129, 232, 236-241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект» (04210, м. Київ, Оболонська набережна, 3, корп. 2, прим. 69; ідентифікаційний код 40179277) в особі директора ОСОБА_5 , щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевого бенефіціарного власника - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Визнати протиправною бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал інвестмент проджект» (04210, м. Київ, Оболонська набережна, 3, корп. 2, прим. 69; ідентифікаційний код 40179277) в особі директора ОСОБА_5 , щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевого бенефіціарного власника - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Зобов`язати Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію (04205, м. Київ, вул. Левка Лук`яненка, 16; ідентифікаційний код 37371727) провести реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про вилучення відомостей щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), як кінцевого бенефіціарного власника (контролера) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" (04210, м. Київ, Оболонська набережна, 3, корп. 2, прим. 69; ідентифікаційний код 40179277).
Зобов`язати Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію (04205, м. Київ, вул. Левка Лук`яненка, 16; ідентифікаційний код 37371727) провести реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про вилучення відомостей щодо ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), як кінцевого бенефіціарного власника (контролера) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" (04210, м. Київ, Оболонська набережна, 3, корп. 2, прим. 69; ідентифікаційний код 40179277).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" (04210, м. Київ, Оболонська набережна, 3, корп. 2, прим. 69; ідентифікаційний код 40179277) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 5368 (п`ять тисяч триста шістдесят вісім) грн. витрат зі сплати судового збору.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал інвестмент проджект" (04210, м. Київ, Оболонська набережна, 3, корп. 2, прим. 69; ідентифікаційний код 40179277) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 5368 (п`ять тисяч триста шістдесят вісім) грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне судове рішення складено: 09.05.2024 року.
Суддя К.В. Полякова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2024 |
Оприлюднено | 13.05.2024 |
Номер документу | 118960344 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Полякова К.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні